Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
В.I.Бобрицька, М.В.Гриньова Валеологiя.doc
Скачиваний:
81
Добавлен:
15.11.2018
Размер:
4.02 Mб
Скачать

4. Кислотні дощі.

З таких проблем, які є і глобальними, і, власне, нашими національними, на першому місці стоїть проблема кислих дощів, оскільки Україна насичена тепловими електростанціями, металургійними та хімічними комбінатами, та ще й, як правило, з застарілими технологіями. В зв'язку з цим проблему кислих дощів розглянемо більш детально.

Атмосфера нагадує гігантський хімічний реактор, який вміщує в собі велику кількість різноманітних речовин і сполук, що взаємодіють між собою. Найбільш важливі з них кисень, оксид вуглецю (IV), а також азото- та сірковмісні сполуки, які є продуктами життєдіяльності організмів. Кругообіг води в природі приводить до того, що вони попадають в атмосферу, а потім знову в грунт, поверхневі води або органічні речовини. Господарська діяльність людей призвела до значного нагромадження в атмосфері деяких хімічних сполук, що негативно впливають на життя і навколишнє середовище. Найбільш очевидний приклад - "кислі дощі", які являють

265

собою опади, що окислилися в результаті забруднення атмосфери.

Шкода, якої завдають кислі дощі природньому середовищу, спонукає до боротьби з їх причинами. Технічні досягнення наших днів дають можливість знайти як екологічне, так і економічне розв'язання цієї проблеми.

Кислі дощі — це результат самоочищення атмосфери. Крихітні краплі води, із яких складаються хмари, безперервно захоплюють завислі частинки і розчинні газоподібні мікрозабруднювачі. Дощова вода, що випадає з хмар, виносить із атмосфери домішки, що в ній знаходяться. При випаданні опадів вимиваються не всі газоподібні мікродомішки, але такі, як оксид сірки (IV) і оксиди азоту, легко поглинаються краплинами в хмарах і вимиваються з атмосфери у вигляді сірчаної та азотної кислот.

Оксиди сірки й азоту, що потрапляють в атмосферу внаслідок роботи ТЕС і автомобільних двигунів, сполучаючись з атмосферною вологою, утворюють дрібні крапельки сірчаної та азотної кислот, які переносяться вітрами у вигляді кислотного туману й випадають на землю кислотними дощами. Кислі дощі мають шкідливу дію на фактори навколишнього середовища, а саме:

• врожайність багатьох сільськогосподарських культур знижується на 3-8% внаслідок ушкодження листя кислотами;

• кислі опади спричиняють вимивання з грунту кальцію, калію і магнію, що виклика деградацію фауни та флори;

• деградують і гинуть ліси (особливо вразливими до дії кислотних дощів виявилися кедр, бук і тис);

• отруюються вода озер і ставків, у яких гине риба (в першу чергу цінні види - лосось, форель) і численні види комах;

• зникнення комах у водоймах призводить до щезання птахів і тварин, які ними живляться;

• зникнення лісів у гірських районах (Карпати) зумовлює збільшення кількості гірських зсувів і селів;

• різко прискорюється руйнування пам'ятників архітектури, житлових будинків, особливо тих, що оздоблені мармуром і вапняком;

• вдихання людьми повітря, забрудненого кислотним туманом, спричинює захворювання дихальних шляхів, подразнення очей.

Взимку побливу ТЕС, металургійних заводів інколи випадає також кислотний сніг. Він є ще більш шкідливим, ніж кислотний дощ. Як встановив англійський дослідник Т. Девіс, райони, де випадає такий сніг, одержують одразу чотирьох-п'яти місячну дозу забруднення, а під час танення навесні відбувається процес концентрації шкідливих речовин, тому тала вода інколи містить вдесятеро більше кислот, ніж сніг, який Девіс називає "екологічною бомбою уповільненої дії".

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.