Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
МНХ (Шиян Н.І.) / МНК_ МНХ. Автор Шиян Н.І..doc
Скачиваний:
1265
Добавлен:
06.06.2015
Размер:
4.2 Mб
Скачать

Урок-екскурсія

Тема: Урок-екскурсія в “Хімічний елементарій”

Навчальна мета: Узагальнити знання учнів по темі, перевірити ступінь засвоєння матеріалу з теми “Періодичний закон”.

Виховна мета: Виховувати в учнів вміння колективно працювати, вирішувати спільно проблемні питання.

Розвиваюча мета: Розвивати інтерес до предмету, кмітливість, ерудицію, вміння.

Тип уроку: Узагальнюючий урок.

Метод проведення: Урок–екскурсія.

Унаочнення: Періодична система, магнітна дошка, магнітні знаки, штативи, пробірки, картки із завданнями, спирт, сірники, пробіркотримачі, колби, NаОН, НСІ, Н2SO4, спирт, розчин І2, кристалічний іод, мармур, вода, газовідвідна трубка. На столі: періодичні системи, збірник задач Ярошенко О.Г.

Хід уроку:

І. Вступне слово вчителя:

Кожний екіпаж сидить за окремим столом чи партами. На магнітній дошці прикріплені номери груп-екіпажів – вони виконують роль екрану і після кожного завдання на екрані відмічаються результати кольоровими знаками:

- червоний – далі екіпаж їде на експресі, так як виконав завдання на «5»

- жовтий – пасажирський вагон на «4».

- синій – загальний вагон на «З».

- чорний – дрезина на «2».

До кінця подорожі на дошці будуть видимі всі результати.

Учитель: Сьогодні ми з вами побуваємо в загадковій країні “Хімічний елементарій”. Багато у цій країні таємниць і загадок. Мешканці цієї країни дуже різноманітні, іноді навіть суперечливі, але всі вони поважають закони і звичаї своєї країни і добре пам’ятають ім’я свого сусіда. Перш, ніж відправитись в дорогу жителі цієї країни хочуть перевірити, чи готові ми з вами дотримуватися законів і звичаїв країни, що ми знаємо про її засновника.

ЗАВДАННЯ № 1. ПІНГ-ПОНГ.

Жителі країни нам задають запитання, а ми дуже швидко посилаємо їм відповідь. Приймають участь всі екіпажі. Першим відповідає той, хто швидше всіх підняв руку. За правильну відповідь – 5, неправильну – 2, доповнення – 1 бал.

1. Ким і коли був відкритий періодичний закон?

2. Де народився Д.І. Менделєєв?

3. Звідки пішло прізвище Менделєєв?

4. Де навчався Д.І. Менделєєв? Ким він хотів стати? Чому це йому не вдалося?

5. Який вищий навчальний заклад закінчив Д. І. Менделєєв?

6. Де і ким працював Д.І. Менделєєв під час свого великого відкриття?

7. В якому році і по якій причині помер Менделєєв?

8. Як читається періодичний закон?

9. Сучасне формулювання закону?

10. Яке значення періодичного закону для розвитку науки, промисловості, техніки?

Підведення підсумків

ЗАВДАННЯ № 2. “РОЗКАЖИ МЕНІ ПРО СЕБЕ”

Екіпажі тягнуть завдання із картками. 4 картки: дати характеристику елементам під №№ 20, 17; №№ 11, 13; .№№ 10, 18.

Поки екіпажі будуть виконувати своє завдання від кожного екіпажу викликається по 1 учневі і вони виконують біля дошки завдання “Знайди помилку”.

ЗАВДАННЯ № 3. “ЗНАЙДИ ПОМИЛКУ”

У яких рівняннях хімічних реакцій коефіцієнти проставлені неправильно.

№1.

ЗСО + Fe2O3 → 2Fe + ЗСO2

5НСІ + НСІО → 5Cl2 + ЗH2О

№2.

4NН3 +O2 → 4NО +H2O

NH3 +3O2 → 4N2 + Н2О

№3.

КClО3 → 2КСl+О2

А13(SO4)3 + 2NаОН → 2Nа2SO4 + Аl(OH)3

Підсумки завдань.

Учитель: Ви, діти, легко допомогли жителям “Хімічного елементарію”, але вони знову просять нашої допомоги. Деякі з них загубилися, допоможіть їм знайти другу свою половину.

ЗАВДАННЯ № 4. “ХТО ШВИДШЕ”

На дошці прикріплено 4 листки з половинами формул. По 1 учневі від екіпажу виходять і дописують формули. Перемагає той екіпаж, який швидше і правильно виконає завдання.

Nа...; Аl2.; К2...; ...SO4; …(SO3)3; Са3...; Nа3...; ..(РO4)2; ...МnО4

Підсумки завдання.

ЗАВДАННЯ № 5. “МОЇ СУСІДИ”

Учитель: Багато жителів “Хімічного елементарію” погано знають своїх сусідів і просять нас розповісти про них. По 1 учневі від екіпажу. Завдання на дошці. Вказати знаком послаблення металічних властивостей і посилення неметалічних в наступних п’ятірках елементів. Пояснити на якій основі розставлені знаки.