Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
МНХ (Шиян Н.І.) / МНК_ МНХ. Автор Шиян Н.І..doc
Скачиваний:
1265
Добавлен:
06.06.2015
Размер:
4.2 Mб
Скачать

V. Закріплення.

Питання до класу:

Що таке валентність?

Проведення гри: Хто швидше виведе формулу, запише графічну формулу та, користуючись набором моделей атомів, складе структурну формулу?

Бінарні сполуки.

Домашнє завдання: § 11, 12.

Тема: “Хімічні властивостей солей у світлі уявлень про електролітичну дисоціацію і вчення про окислювально-відновні реакції”

Навчальна мета: Узагальнити знання учнів про хімічні властивості солей, їх класифікацію, застосування.

Виховна мета: Виховувати в учнів вміння коректно вести діалог, відстоювати свої позиції.

Розвиваюча мета: Розвивати вміння використовувати академічні знання для вирішення практичних проблем.

Тип уроку: Урок узагальнення набутих знань, умінь і навичок учнів.

Метод проведення: Семінарське заняття у вигляді гри “Поле чудес”.

Унаочнення: Залізний цвях, опущений в розчин CuSO4, NаНСО3, NаОН, НСl, ВaСІ2, Н24.

ХІД УРОКУ:

І. Узагальнення знань, умінь і навичок учнів:

1. Сьогодні ми систематизуємо відомі вам знання про хімічні властивості солей, їх класифікацію. Проводимо урок у вигляді гри “Поле чудес”. Для активної участі в цьому уроці необхідна розминка. Слухайте уважно текст. Вам необхідно буде встановити, які помилки допустив Незнайка:

- Ура! – закричав Незнайка, – знайшов. - Дивіться беру фенолфталеїн і добавляю його до розчину солі Na2SO4, розчин набув малинового кольору, а тепер додам до цього розчину концентрований розчин НСl, потім трохи чистого цинкового пилу, проходить хімічна реакція. Дивіться як активно виділяється газ, він ... горить. Та це ж вуглекислий газ. Тепер цей газ пропущу через оксид міді. Ой, дивіться виділяється чиста мідь і рідина. Та це ж кислота! Як цікаво. Допоможіть мені. Знайка хімії заставляє мене написати рівняння реакції і каже, що я наробив безліч помилок. Допоможіть мені. Доведіть, що це не так. (Помилки виділені іншим шрифтом).

2. Вам дається три хвилини, щоб виправити помилки які зробив Незнайка. Запишіть вірно всі рівняння реакцій, де можливо в 3 формах, які неорганічні речовини тут використовуються?

2SO4 – фенолфталеїн не змінює забарвлення;

2SO4 + 2НСl = 2NаСl + Н24;

Н24 + Zп =ZпSO4 + H2;

H2 + CuO = H2O + Cu

3. Учитель перевіряє роботу учнів, які першими виконали і виставляє оцінки, а тепер ці 5-6 учнів перевіряють в інших і теж виставляють оцінки.

Учитель: Розминку закінчили, а тепер переходимо до гри “Поле чудес”. Починаємо І тур. На дошці закодоване слово речовина яка використовується на нашій водоочисній станції для очистки води. Дати визначення цій речовині (солі), з точки зору ТЕЛД і пояснити завдяки якій властивості вона там використовується. Написати рівняння в 3 формах (учні працюють на місцях).

Залізний купорос FеSO4·7Н2O

Учень: FеSO4 + 2NаОН = Nа2SO4 + Fе(ОН)2.

Учитель: Відповідь учнем дана правильна, переможцю вручаємо набори солодких напоїв з нашої води і пляшку мінеральної води “Семенівська”.

Учитель: Починаємо наступний тур. Перед вами лежить брусочок мила. На дошці закодована назва речовини без якої неможливо виготовити мило. Назвати цю речовину і написати рівняння реакцій всіх можливих способів одержання її.

Учень: Сода.

2O+СO2 = Nа2СО3;

2NаОН + СО2 = Nа2СО3 + Н2О;

2NаОН + Н2СО3 = Nа2СО3 + Н2О;

2Nа + Н2СО3 = Nа2СО3 + Н2O;

2О + Н2СОз = Nа2СО3 + Н2О.

Учитель: Ми можемо визначити другого переможця нашої незвичайної гри і вручаємо йому сувенірний набір мил.

Учитель: Починаємо третій тур. На дошці закодована назва речовини, яка найчастіше використовується в житті людини. Назвати цю сіль і визначити в ній аніон.

Учень: NаС1 – фізіологічний розчин 0,85%.

NаСl +АgNО3 = АgСl↓ + NаNO3,

Кухонна сіль.

Учитель: Яка властивість солей цим рівнянням з’ясована?

Учень: Взаємодія двох солей з утворенням нерозчинної солі.

Учитель: А тепер я запрошую розіграти суперприз. Подивіться, який красивий торт. Ви станете його володарем, якщо назвете сполуку, яка необхідна при випіканні його і напишете рівняння, що тут відбувається.

Учень: Питна сода.

NаHСО3 + CH3COOH → СН3СООNа + Н2О + СО2

Учитель: Яка властивість солей тут засовується?

Учень: Взаємодія з кислотами.

Учитель: Відповідь дана точно і правильно. Ви виграєте наш суперфінал. Приз Ваш.

- Давайте підведемо підсумок уроку. Ви ознайомилися із властивостями солей.

- Які властивості мають солі і як вони класифікуються?

Учениця: Перелічує властивості і дає класифікацію солям:

1. Середні;

2. Кислі;

3. Основні.

Учитель: Оцінки за урок.

Домашня контрольна робота:

А” – Розрахуйте, скільки г-йонів і хлору утвориться в результаті дисоціації розчину NаСl (m = 150 г) з масовою часткою солі 20%.

В” – Яку формулу матиме речовина, що містить 65,3 % – О, 32,6% -S, 2,1% – H. Густина парів цієї сполуки за воднем – 49.

С” – Скільки грамів H24 з масовою часткою 10% потрібно для реакції з 46 г Na.

Нестандартні уроки хімії включають проведення уроків-екскурсій, подорожей, з ігровими моментами. Якщо раніше уроки дидактичних ігор вважалися несерйозними, то, зараз на ці уроки звертається досить значна увага. В ігровій ситуації діти не помічають як починають виконувати роль дорослої людини з тією чи іншою професією.