Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
МНХ (Шиян Н.І.) / МНК_ МНХ. Автор Шиян Н.І..doc
Скачиваний:
1263
Добавлен:
06.06.2015
Размер:
4.2 Mб
Скачать

У гостях у кислот

Тема: В гостях у кислот.

Навчальна мета: Повторити визначення кислот, їх склад, класифікацію, загальні властивості з точки зору ТЕЛД, привести в систему знання про кислоти.

Виховна мета: Виховувати в учнів любов до предмету.

Розвиваюча мета: Розвивати вміння учнів логічно мислити, знаходити рішення нестандартних завдань, продовжити формувати вміння спостерігати, аналізувати, робити висновки, на нових прикладах збагатити знання про кислоти. Урок узагальнення знань, умінь і навичок учнів.

Тип уроку: Урок-подорож.

Унаочнення: NаОН, Zn, СаО, Н24, фенолфталеїн Nа2СО3, ВаСl2, таблиця “Класифікація кислот”.

Хід уроку:

І. Вступ

Сьогодні ми з вами відправляємося в гості до кислот. Ми з вами у восьмому класі знайомилися із кислотами. Наше завдання сьогодні – як можна більше дізнатися про кислоти, охарактеризувати їх властивості з точки зору ТЕЛД.

- І так, що ж таке кислоти?

Кислоти – складні неорганічні речовини, молекули яких містять один або кілька атомів водню, здатних заміщуватися на метали, та кислотний залишок.

  1. Чим же цікаві кислоти? Чим потрібні вони природі, людині?

Учень: Ні природа, ні тим більше людина без кислот жити не може.

- Чи зустрічалися ви з кислотами де-небудь, крім уроків хімії.

Учень: Ми в повсякденному житті часто зустрічаємося із кислотами: оцтова, яблучна, лимонна, винна, аскорбінова або вітамін С, молочна в кислому молоці, сирі, кефірі, йогурті; масляна, щавлева у щавлі; борна – закапують очі, коли болять.

Учень: Дощова вода (слабий розчин H2CO3 i HNO3). З дощами щороку випадає на землю 100 млн. т HNO3.

Учень: Кислоти в нашій їжі (фрукти, овочі, соуси, приправи, молочні продукти).

Учень: Кислоти в природі (мурашки, гусениця, жуки стріляють оцтовою і сірчаною кислотою, мухомори та 800 видів грибів і рослин виробляють смертельну отруту – синильну кислоту).

Учень: Сама значна функція кислот в природі: руйнування гірських порід і створення ґрунту.

Учень: Дуже важлива і різноманітна роль кислот у людському організмі. Ми вчили на уроках біології., що солі фосфорної кислоти – це будівельний матеріал кісток, зубів нігтів, є кислоти-вітаміни (аскорбінова кислота). НСl – є в шлунку (виконує перетравлюючу і бактерицидну функцію).

Учень: Кислот є дуже велика кількість, найбільше значення мають 50 кислот неорганічних і органічних.

- І так, діти, пора вирушати у гості. Щоб потрапити правильно в дім, ми повинні пригадати імена і прізвища господарів . Нам допоможуть ці картки?

- Що спільного у всіх кислот?

- А які елементи утворюють кілька кислот?

Р – Н3РО4; Н3РО3; Н4Р2О7 – пірофосфорна.

Cl – НСlО – хлоратна(I) (хлорнуватиста);

НСlO2 – хлоратна(III) (хлориста);

НСlО3 – хлоратна(V) (хлорнувата);

HClO4 – хлоратна(VII) (хлорна).

Класифікація кислот (таблиця).

Учитель: Ми попали в кімнату де багато гостей, необхідно знайти господарів і виділити їх.

H2SO4, MgCl2, Ca(OH)2, H2S, CuSO4, Fe2O3, HF, MgO, H2SeO4 (селенатна), H3AsO4 (арсенатна).

Учитель: Кислоти – великі витівники і вирішили пограти з нами у гру “Третій зайвий”:

а) ВаО, НNО3, НСІ б) Na23, Н2S, НСl

в) Н24, СuО, ВаО г) НСІ, H3PO4, АgNO3

- А тепер експеримент:

З якими гостями дружать кислоти?

Аl; СаО; NаОН; NаНСО3. (Рівняння в трьох формах).

ВИСНОВОК: Кислоти – хімічно активні речовини. Це електроліти, що дисоціюють на йон водню і кислотний залишок.

- Щоб ви не скучали, кислоти придумали гру “Угадай”.

  1. Н+ + ОН = Н2О

  2. Н+ + СО32– = Н2О + СО2

  3. Ag+ + Cl = AgCl

А тепер подорож в країну “Сообразілію”

Чи всі речовини правої частини можна одержати, використавши речовини із лівої частини.

Zn

NaCl

NaOH

H2

HCl

ZnCl2

написано

CaO

H2O

Hg

CaCl2

HgCl2 (не можна одержати).

Закінчився наш візит до кислот, ви дізналися багато цікавого і нового, але вивчаючи хімію далі, ми дізнаємося про них іще більше. А сьогодні ми прощаємося з ними до наступного уроку.