Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Vidpovidi_do_pitan_ekzamenu_z_anatomiyi_1.docx
Скачиваний:
343
Добавлен:
22.02.2016
Размер:
424.46 Кб
Скачать

8) Форма кісток. Окістя. Кістковий мозок.

Внутрішні порожнини кістки (кістково-мозкові порожнини) і чарунки губчастої речовини (вони вистелені остеогенними клітинами на тонкій сполучнотканинній пластинці — ендост) містять м'яку, ніжну, багату на клітини і оснащенукровоносними судинами масу — кістковий мозок (у птахів частина порожнин наповнена повітрям). Розрізняють три види кісткового мозку: слизуватий (лише в деяких кістках, що розвиваються), червоний або лімфоїдний (наприклад, в епіфізах трубчастих кісток, у губчастій речовині хребців), і жовтий або жировий (найбільш розповсюджений, є в діафізах). Основну форму складає червоний кістковий мозок, у ньому є ніжна з'єднувально-тканинна основа, багата судинами, кісткомозкові або лімфатичні клітини, клітини, дуже схожі на лейкоцитів, забарвлені гемоглобіном і раховані за перехід до червоних кров'яних тельців, безбарвні клітини, що містять усередині червоні кульки, і багатоядерні великі («гігантські») клітини, так звані міелопласти. Окістя, періост (від греч.(грецький) perí — біля, довкола і ostéon — кість), сполучна тканина у хребетних тварин і людини, що облягає кість (виключаючи суглобові поверхні, шорсткі лінії, горбистості); з'єднується з кістю пучками колагенових волокон і кровоносними судинами. У Н. розрізняють зовнішній шар (адвентицію), що складається з волокнистої сполучної тканини, багатої судинами, середній, — фіброеластічеський, що складається з колагенових волокон, і внутрішній — остеобластичний, такий, що містить остеобласти і зазвичай відсутній в дорослих організмів. Н. служить для з'єднання кісті з навколишніми тканинами, забезпечує зростання кісткової тканини (головним чином в товщину), а в дорослих організмів — її регенерацію .

9) Відомості про будову скелета (скелет голови, лицевий і мозковий відділи черепа, скелет тулуба, хребтовий стовп, скелет грудної клітини, таз, скелет верхніх і нижніх кінцівок ).

Скелет (skeletos, грец. - Висушений) представляє комплекс щільних утворень, що розвиваються з мезенхіми, що мають механічнезначення. Він складається з окремих кісток, з'єднаних між собою за допомогою сполучної, хрящової або кісткової тканини, разом з якими і складає пасивну частину апарату руху.

У скелеті людини розрізняють: скелет голови, скелет тулуба і скелет верхніх і нижніх кінцівок.

Скелет голови (Череп). Череп складається в основному з плоских, нерухомо з’єднаних між собою кісток. Єдина рухома кістка черепа – нижня щелепа. Череп захищає від зовнішніх пошкоджень головний мозок і органи чуття, дасть опору м’язам особи і початковим відділам травної та дихальної систем. У черепі виділяють великий мозковий і менший лицьової відділи. Мозковий відділ черепа утворюють такі кістки: непарні – лобова, потилична, клиноподібна, решітчаста і парні – тім’яна і скронева.

Найбільш великі кістки лицьового відділу – парні виличні, верхньощелепні, а також носові і слізні кістки, непарні – нижня щелепа і розташована на шиї під’язикова кістка.

Скелет тулуба. Скелет тулуба складається з хребта і грудної клітки. Хребет пов’язує частини тіла, виконує захисну функцію для спинного мозку і опорну для голови, рук, тулуба. Верхній відділ хребта підтримує голову. Довжина хребта становить близько 40% довжини тіла людини.

Хребет складається з 33- 34 хребців. У ньому розрізняють такі відділи: шийний (7 хребців), грудний (12), поперековий (5), крижовий (5) і куприковий (4-5 хребців). У дорослої людини крижові і куприкова хребці зростаються в крижі і куприк.

Хребет людини має вигини, які відіграють роль амортизатора: завдяки їм смпгчаютсл поштовхи при ходьбі, бігу, стрибках, що дуже важливо для запобігання внутрішніх органів і особливо головного мозку від струсів.

Хребет утворений хребцями. Типовий хребець складається з тіла, від якого ззаду відходить дуга. Від дуги відходять відростки. Між задньою поверхнею тіла хребця і дугою знаходиться хребетний отвір.

Накладаючись один на одного, хребетні отвори утворюють хребетний канал, в якому знаходиться спинний мозок.

Грудна клітка утворена 12 парами ребер, рухливо з’єднаних з грудним відділом хребта і з грудиною. Грудна клітка захищає серце, легені, великі судини та інші органи від пошкоджень, служить місцем прикріплення дихальних м’язів і деяких м’язів верхніх кінцівок.

Скелет кінцівок. У людини функції кінцівок – рук і ніг – чітко розмежовані.

Будову кисті забезпечує виконання різноманітних складних рухів, ноги служать для опори і пересування.

Скелет будь кінцівки складається з двох частин: пояси кінцівок і скелета вільної кінцівки. Кістки пояса кінцівок з’єднують вільні кінцівки зі скелетом тулуба.

Пояс верхніх кінцівок утворений двома лопатками і двома ключицями. Скелет вільної верхньої кінцівки складається з трьох відділів: плечової кістки, кісток передпліччя та кисті. Плечова кістка утворює з лопаткою рухливе з’єднання (плечовий суглоб), що дозволяє здійснювати різні рухи рукою.

Передпліччя утворено променевої та ліктьової кістками. Здатність променевої кістки повертатися навколо ліктьової дозволяє здійснювати такі рухи, як повертання ключа, обертання викрутки.

Кисть утворена великою кількістю дрібних кісток. У ній розрізняють три відділи: зап’ястя, пясть і фаланги пальців.

Пояс нижніх кінцівок (тазовий пояс) складають дві тазові кістки, які з’єднуються з хрестцем. Тазові кістки разом з хрестцем утворюють кільце, на яке спирається хребетний стовп (тулуб). З тазовими кістками з’єднуються скелет нижніх кінцівок і м’язи, він служить для них опорою і бере участь у їх рухах. Тазовий пояс також підтримує і захищає внутрішні органи.

Скелет вільної нижньої кінцівки складається з стегнової кістки, кісток гомілки і стопи. Масивна стегнова кістка – найбільша кістка скелета людини. До кісток гомілки відносяться великої та малої гомілкових кістки.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]