Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Яценко,Кримінальне право України практикум.rtf
Скачиваний:
2
Добавлен:
13.07.2019
Размер:
6.22 Mб
Скачать

Глава 25 Злочини проти волі особи

ОСНОВНІ ПИТАННЯ:

 1. Поняття і загальна характеристика злочинів проти волі особи.

 2. Незаконне позбавлення волі або викрадення людини: кри­мінально-правова характеристика, відмежування від суміжних злочинів.

 3. Торгівля людьми або інша незаконна угода щодо передачі людини: аналіз юридичних складів злочину.

 4. Експлуатація дітей: аналіз юридичних складів злочину.

ЗАДАЧІ:

1. Журавчук у себе в саду впіймав 7-річного Гришу Продана і побив за те, що той намагався нарвати у кошик ранніх полу­ ниць. Дружина Журавчука запропонувала «провчити злодія» таким чином: потримати його дві доби у вогкому погребі, що й було виконано.

Варіант. Глибоко переживаючи те, що з ним трапилось, Гри­ша намагався втопитися в річці, але його врятували рибалки.

 1. Мередик і Гладченко обманним шляхом заманили Шаф­рана до автомашини, наклеїли на очі пластир, накинули на шию ремінь і вивезли за місто. Вони привезли його в лісову сторож­ку, де зажадали видати прізвища багатих людей і місця збері­гання ними цінностей, щоб потім вони змогли організувати їх викрадення. Коли Шафран сказав, що він таких не знає, вони заперли його в льоху, щоб він «все пригадав».

 2. Ейдинов взяв у свою автомашину 8-річного хлопчика, який «голосував» на дорозі, й разом із Худіновим завіз його на відда­лену дачу останнього, щоб вимагати потім від батьків викуп. Вони помістили хлопчика в підвал, поставили йому їжу і закри­ли люк, а самі почали обдумувати деталі майбутньої «операції». Ранком вони виявили, що хлопчик задихнувся від нестачі по­вітря: стіни підвалу були пофарбовані масляною фарбою, пере­криття залізобетонне, а люк пригнаний дуже щільно.

374

 1. Єсипенко і Павлов у вагоні потягу, який після повернення з рейсу стояв у тупику, вночі, погрожуючи ножем, забрали га­манець з 5 тис. грн. у Храмова, який, не маючи іншої можли­вості, ночував там по приїзді в чуже місто. Щоб потерпілий не міг одразу ж звернутись у міліцію, Єсипенко і Павлов зв’язали йому руки й ноги і замкнули купе.

 2. Ліцкевич поводила себе аморально, у зв’язку з чим суд поз­бавив її прав материнства. 7-річного її сина помістили в школу-інтернат і на його утримання стягли аліменти. Аліментів Ліцке-вич не платила, виїхала до іншого міста і не давала про себе зна­ти два роки. Коли у Міцкевич «заговорила совість», вона нишком забрала сина зі школи-інтернату.

 3. Ув’язнені Шумов та Проскурня розробили план втечі з виправної колонії і почали його здійснювати. Вони напали на лікаря медчастини Кумилка та медсестру Карпенко, зв’язали їх, забарикадувались у приміщенні медчастини і під загрозою позбавлення життя медиків-бранців виготовленими ними само­робними фінськими ножами зажадали від адміністрації надан­ня в їх розпорядження заправленої автомашини із запасними бензобаками. Їхні вимоги були задоволені. Після виїзду Шумо­ва і Проскукрні з колонії, коли Кумилко і Карпенко були звільнені, втікачів удалося затримати й обеззброїти.

 4. При розлученні подружжя Пелехатих суд вирішив залиши­ти 4-річного сина з матір’ю. Скарги батька про передачу сина йому нічого не змінили. Тоді він під виглядом прогулянки з сином взяв його з дитячого садка і відвіз до своєї матері, де той і жив. Колиш­ня дружина подала заяву на ім’я прокурора про притягнення Пе­лехатого до відповідальності за ч. 1 ст. 146 КК України.

 5. Климчук, позбавлена рішенням суду батьківських прав, викрала свою 6-річну дочку зі школи-інтернату.

 6. Переслідуючи мету зареєструвати шлюб зі своїм колишнім коханцем, Головатенко сказала йому, що у них народилася донь­ка. Для підтвердження цього «факту» вона від приміщення ди­тячої молочної кухні перекотила до себе додому коляску з три­місячним немовлям.

375

 1. Бурлака на залізничному вокзалі міста зустрів братів Кошлатих — 16-річного Колю та 14-річного Васю, які вели бро­дячий спосіб життя. Пообіцявши дати їм заробити грошей, Бур­лака привіз хлопців до себе на садибу на околиці міста. Протя­гом двох місяців він використовував їх для виготовлення фаль­сифікованих спиртних напоїв. На ніч Бурлака замикав хлопців у сараї, сковуючи їх наручниками.

 2. Піймавши у своєму саду підлітків Карпуся та Петрунька, які крали яблука, Карповець вирішив їх провчити. Він замкнув їх у холодному льоху, де вони просиділи добу. 12-річний Кар-пусь захворів на запалення легенів.

 3. Обвинувачений у вчиненні розбійного нападу і зґвалту­вання неповнолітньої Одарченко під час перебування в психі-атрічній лікарні для вирішення питання щодо його осудності під час вчинення злочинів захопив медсестру, зачинився разом із нею в туалеті та під погрозою її вбивства зажадав прибуття прокуро­ра і представників преси, яким він розповість про безпідставність обвинувачень у вчиненні ним злочинів. Судово-психіатричною експертизою Одарченко був визнаний обмежено осудним.

 4. За домовленістю з громадянином Македонії Райчевським громадянин України Троянівський за гроші постачав йому дівчат, у тому числі неповнолітніх, з України. Обіцяючи влаш­тування офіціантками, хатніми робітницями, няньками тощо, він вивозив дівчат за їх згодою в Македонію. Там Райчевський відбирав у дівчат паспорти і погрозами змушував надавати сек­суальні послуги клієнтам підпільних публічних будинків. До­помагала Трояновському підшуковувати дівчат для влаштуван­ня на роботу за кордоном Вдовіна.

 5. Дерипаско, мати-одиначка, народила третю дитину. Не маючи змоги утримувати трьох дітей і бажаючи виправити своє матеріальне становище, вона продала свою новонароджену ди­тину подружжю Роденків, яке не мало своїх дітей.

Варіант: Подружжя Роденків мало на меті в подальшому продати дитину для використання її в порнобізнесі.

15. Усенко і Грачук запропонували підприємцю Марусичу свої послуги з «охорони» його 17-річної дочки Олі, яка навча- 376

лася в інституті, оцінивши їх у 100 доларів на місяць. Марусич на таку пропозицію не пристав. Тоді вони зустріли Олю біля інституту і примусово відвезли на дачу Грачука за містом, де утримували її впродовж тижня. Під погрозою розправи з Олею вони неодноразово по телефону вимагали від Марусича прий­няти їх пропозицію. Вжитими працівниками міліції заходами місце перебування Олі було встановлено і вона одержала мож­ливість повернутися додому.

16. З метою викрадення продуктів харчування 13-річний Коля Хорошун проник у льох до сусіди Сарапуки. Виявивши в своєму льоху сторонню людину, Сарапука замкнув ляду льоху на замок. Відімкнувши на другий день льох, Сарапука виявив у ньому мертвого сусідського хлопчика Колю. Смерть останньо­ го сталася внаслідок раптового серцевого нападу.

 1. Марагулов, не бажаючи турбуватися про свою стару матір, яка проживала разом із ним і страждала на склероз судин го­ловного мозку, попросив головного лікаря психоневрологічно­го диспансеру Головкіна госпіталізувати її, обіцяючи винагоро­ду. Одержавши частину грошей у рахунок обіцяної винагороди, Головкін прохання Марагулова виконав. Проведене за наполя­ганням родичів обстеження показало, що мати Марагулова на психічні розлади не страждала.

 2. Відбуваючи покарання у виді позбавлення волі на пев­ний строк, Задирака, Нечитайло та Бусигін вирішили втекти з виправної колонії. Вони виготовили ніж на зразок фінського, захопили представника адміністрації колонії Петрунька, забрав­ши в нього пістолет з патронами, забарикадувались у камері та під загрозою розправи над Петруньком зажадали надати їм мікроавтобус з повним баком пального.

 3. Деркачу вдалося втекти зі слідчого ізолятора. Тікаючи від переслідувачів, він забіг до під’їзду одного з будинків, вломив­ся до квартири на п’ятому поверсі, де в цей час перебувала лише 14-річна Катя Калиновська, і забарикадувався в ній. Під погро­зою викинути дівчинку у вікно Деркач зажадав від працівників міліції дати йому можливість зникнути разом з Катею, яку він потім відпустить.

377

 1. Зейкан примушувала своїх 13-річних синів-близнюків Вітю та Колю працювати на присадибних ділянках односельців у гарячий період збирання врожаю полуниць, а зароблені гроші віддавати їй.

 2. Сущук, Ахатова і Коренчук організували злочинну гру­пу, яка займалася викраденням дітей віком від одного до трьох років з метою продажу їх за кордон, де їх усиновлювали бездітні сім’ї. Ахатова працювала медсестрою дитячої лікарні. Сущук, працюючи у відділенні внутрішніх справ, готувала підроблені документи на дітей, яких «постачала» Ахатова і яких перехову­вали на квартирі Коренчука. Документи були підставою для вивезення дітей за кордон. Дворічна Катя під час перебування на квартирі Коренчука тяжко захворіла. Коренчук помістив Катю до окремої кімнати, де залишена без догляду дитина по­мерла.

Варіант. Дітей продавали за кордон для використання їх у порнобізнесі, а також для усиновлення (удочеріння) в комер­ційних цілях.

 1. Волощенко, перебуваючи у шлюбі з Волощенком, завагі­тніла та народила дитину від Полковенка. Мати Полковенка, узнавши, що її внука буде виховувати нерідний батько, і будучи злою на Волощенко, вирішила не допустити цього. З цією ме­тою вона підкупила медсестру пологового будинку Южакову, яка замінила новонароджену дитину Волощенко на іншу до пер­шого годування її матір’ю.

 2. У сім’ї Сухових було дві доньки. Коли Сухов у третій раз повіз дружину до пологового будинку, то сказав, що третьої доньки йому не потрібно, погрожував «порішити всю сім’ю». Узнавши, що в неї народилась дівчинка, Сухова, побоюючись виконання чоловіком погрози, попросила свою подругу Панта-люк, лікаря пологового будинку, підмінити новонароджену дівчинку на хлопчика, обіцяючи подарувати магнітофон. Пан-талюк прохання виконала.

378

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.