Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Яценко,Кримінальне право України практикум.rtf
Скачиваний:
2
Добавлен:
13.07.2019
Размер:
6.22 Mб
Скачать

Глава 36

Злочини у сфері охорони

державної таємниці,

недоторканності державних кордонів,

забезпечення призову та мобілізації

ОСНОВНІ ПИТАННЯ:

 1. Загальна характеристика та види злочинів у сфері охоро­ни державної таємниці, недоторканності державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації.

 2. Відмінність розголошення державної таємниці від втрати документів, що містять державну таємницю, та інших злочинів.

 3. Аналіз юридичних складів злочину «незаконне переправ­лення осіб через державний кордон України».

 4. Аналіз юридичного складу злочину «порушення правил міжнародних польотів».

 5. Відмінність ухилення від призову на строкову військову службу від ухилення від призову за мобілізацією.

6. Кримінально-правова характеристика ухилення від військового обліку або спеціальних зборів.

ЗАДАЧІ:

 1. Порушуючи інструкцію щодо забезпечення державної таєм­ниці, конструктор заводу Совченко брав документи, що місти­ли державну таємницю, для роботи з ними вдома. Одного разу, перебуваючи в стані сп’яніння, він загубив папку з такими до­кументами. Кларова підібрала папку і показала своєму синові. Ознайомившись зі змістом документів, останній відніс знахід­ку до райуправління внутрішніх справ.

 2. Аспірант Лазарєв, вихваляючись перед своїм колишнім шкільним товаришем Суховим успіхами в науці, пояснив йому принцип роботи і накреслив схему будови приладу, що було державною таємницею. Відомості невдовзі використала одна з іноземних фірм на шкоду інтересам України. Виявилося, що Су­хов був її агентом. Лазарєв цього не знав.

 3. Головний інженер військового заводу Климов, не встиг­нувши на роботі вивчити матеріали, пов’язані з виробництвом

519

нових видів зброї, взяв їх додому. Коли він знайомився з мате­ріалами, до його кімнати зайшов співробітник інституту Кала­чов. Климов залишив матеріали на столі, прикривши їх газетою. Під час бесіди йому зателефонували, і він вийшов з кімнати. Калачов зазирнув у документи, що лежали під газетою, і, дізнав­шись про новий вид зброї, «по секрету» розповів про це своїй дружині.

Кваліфікуйте дії Климова та Калачова.

 1. В одному з чорноморських портів стояло іноземне судно, матрос якого Гостано познайомився з Кравченко. Бажаючи виї­хати з України, вона передала Гостано свої документи і частину речей. Вночі вплав намагалася дістатися до судна, але була зат­римана.

 2. Мешканець Прилук Ярмиш був виявлений на території ме­жуючої з державним кордоном зі Словаччиною сільради Закар­патської області. Його паспорт був прострочений. Він проник на територію прикордонної сільради, щоб непомітно перейти кор­дон і продати в сусідній країні скуплені на території України зо­лоті вироби, поштові марки, ордени і медалі колишнього СРСР.

 3. Пілоти пасажирського літака, виконуючи рейс поблизу державного кордону, відхилилися від курсу, перетнули кордон і заглибились у повітряний простір суміжної держави на 10 кіло­метрів. Літак був збитий, а коли розшифрували зміст «чорної скриньки», то з’ясувалося, що головна причина того, що трапи­лось, — необачність пілотів.

Варіант. На вимогу Повітряних Сил літак здійснив посадку на території суміжної держави.

 1. Посилаючись на свої релігійні переконання, Козлинський ухилявся від чергового призову на дійсну військову службу, за що був засуджений. В апеляції він просив скасувати вирок суду, оскільки його релігійні переконання не дозволяють брати в руки зброю.

 2. Струля відмовився від призову на строкову військову службу. Три роки тому він був судимий за такі самі дії до обме­ження волі на строк один рік і відбув покарання.

520

9. Яговий, ігноруючи наказ райвоєнкома про приписку осіб чоловічої статі, які досягли 17 років, не з’являвся до військко­ мату на неодноразові виклики повістками. Пізніше він відмо­ вився від проходження медкомісії, щоб мати змогу ухилитися від строкової військової служби.

10. Військовозобов’язаний Пархоменко одержав повідомлен­ ня від райвійськкомату про явку на збірний пункт для відправ­ лення до військової частини на навчальні збори. Пархоменко прийшов до контори сільськогосподарського кооперативу, щоб разом з іншими військовозобов’язаними їхати машиною до рай­ центру. Тут він дізнався, що інші були повідомлені про збори за тиждень, а він — того дня. Односельці почали сміятися, що його не було в списках, а він іде за когось іншого. Пархоменко вирі­ шив не їхати і пішов додому. Автомашина з іншими військово­ зобов’язаними поїхала до райвійськкомату без Пархоменка.

11. Одержавши відповідно до Закону «Про загальний військовий обов’язок і військову службу» як військовозобов’я­ заний повістку про явку 2 червня на навчальні збори до рай- військкомату, Майченко у призначений час на збори не з’явив­ ся. Напередодні він повідомив начальника відділу райвійськ- комату Калініна про смерть дядька і просив дозволу бути на похороні. Калінін у його проханні відмовив і не дозволив іти до військового комісара з цим питанням. Через два дні після похо­ рону Майченко без повторного виклику прийшов до військко­ мату і виявив бажання відвідувати заняття.

12. Осиці двічі вручалася повістка про явку до райвійськко- мату для призову на строкову військову службу. Не бажаючи служити, він виїхав до сусідньої області, де був затриманий лише через п’ять місяців.

Варіант. Не бажаючи служити в армії, Осика подав підробле­ний висновок лікаря про наявність у нього психічної хвороби.

13. Смирний був засуджений за ст. 335 КК України. В апе­ ляції він послався на ряд поважних причин, які не дозволили йому прибути на призовний пункт у призначений час. Серед згаданих причин були такі: недавня смерть батька і тяжкий стан матері після його смерті, що призвело до її госпіталізації, а та­ кож необхідність турбуватися про малолітню сестру.

521

14. Громадянин України Волинчук погодився за відповідну плату сприяти переправленню через кордон України з Польсь­ кою Республікою п’ятьох вихідців зі Шрі-Ланки. Одержавши гроші, він своєю автомашиною привіз їх у прикордонний ліс і вказав зручний шлях перетину кордону. Група була затримана польськими прикордонниками.

Варіант 1. Група була затримана українськими прикордон­никами.

Варіант 2. Висадивши групу в прикордонному лісі, Волин-чук сказав, що вони знаходяться на території Польщі. Через півго­дини група була затримана українськими прикордонниками.

15. Мірзоєв, військовослужбовець запасу, одержав повістку про явку 5 червня до 8 години у військкомат на навчальні збори, але в призначений час не з’явився. Як видно з матеріалів справи, 4 черв­ ня Мірзоєв сповістив начальника відділення райвійськкомату Ко- тирла про смерть тітки і просив дозволу бути на похороні, але одер­ жав відмову. Факт перебування Мірзоєва на похороні тітки підтвер­ джений документально. Через два дні Мірзоєв зв’явився до райвійськкомату, заявивши про бажання відвідувати заняття.

16. Войнарович, не бажаючи служити у Збройних Силах України, звернувся до знайомого лікаря Ткачука з проханням дати пораду, як на військово-медичній комісії симулювати пов­ ну глухоту. Слідуючи порадам Ткачука, Войнарович перед проходженням комісії тричі звертався зі скаргами на свій слух до отоларинголога районної поліклініки Сая, а потім на військово-медичній комісії симулював повну глухоту, але був викритий.

17. На ділянці прикордонної застави «Косино» Береговського району Закарпатської області Корзун разом з Бармашем перет­ нули кордон України і потрапили на територію Угорщини, щоб відвідати своїх родичів.

Варіант. При перетинанні кордону Корзун погрожував ук­раїнському прикордоннику вистрелити в нього з пістолета.

522

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.