Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Яценко,Кримінальне право України практикум.rtf
Скачиваний:
2
Добавлен:
13.07.2019
Размер:
6.22 Mб
Скачать

Глава 41

Злочини проти встановленого

Порядку несення військової служби

(Військові злочини)

ОСНОВНІ ПИТАННЯ:

 1. Поняття військового злочину.

 2. Відмежування непокори від опору начальникові.

 3. Аналіз юридичних складів злочину «погроза або насиль­ство щодо начальника».

 4. Аналіз юридичних складів злочину «порушення статутних правил взаємовідносин між військовослужбовцями за відсут­ності відносин підлеглості».

 5. Аналіз юридичних складів злочину «дезертирство»; відме­жування цього злочину від самовільного залишення військової частини або місця служби.

 6. Аналіз юридичних складів злочину «порушення правил водіння або експлуатації машин».

 7. Аналіз юридичного складу злочину «порушення правил кораблеводіння».

 8. Аналіз юридичних складів злочину «порушення статутних правил несення прикордонної служби».

 9. Характерні ознаки злочину «зловживання військовою службовою особою владою або службовим становищем».

 1. Кримінально-правова характеристика добровільної здачі в полон; відмінність цього злочину від державної зради.

 2. Аналіз юридичних складів злочину «насильство над на­селенням у районі воєнних дій».

ЗАДАЧІ:

1. Книш і Рак, які були у відпустці, вирішили до місця військової служби не повертатись. Вони виїхали до районів Крайньої Півночі, влаштувалися на роботу лісорубами і через два роки повернулись додому, де були затримані (весь цей час вони значилися в розшуку).

2. Панчоха й Оріх проходили військову службу в Києві. Вони вирішили зустріти Новий рік у Львові, де проживали їхні зна- 577

йомі дівчата. 30 грудня вони залишили військову частину, вий­шли на трасу Київ—Львів, зупинили автомашину і запропону­вали водію відвезти їх до станції Тетерів. Водій відмовився. Вони виштовхали водія з машини, побили його й кинули в кювет, а самі сіли в машину, доїхали до Тетерева, залишили машину біля залізничної станції, взяли квитки до Львова й прибули туди 31 грудня. Зустріли Новий рік і 3 січня повернулися до військової частини.

 1. Рядовий Санько отримав від матері листа, в якому вона просила його приїхати до неї і полагодити дах будинку, який дуже протікає. Санько подав рапорт своєму командиру з про­ханням надати йому відпустку на 14 днів. Командування військової частини повідомило Саньку, що відпустка може бути надана йому не раніш як через місяць. Санько самовільно зали­шив місце служби, приїхав до матері й 10 днів латав дах будин­ку. На одинадцятий день він був затриманий.

 2. Рядовий Зуб одержав від батьків посилку з продуктами та солодощами. Солодощами він поділився зі своїми друзями. Молодший сержант Аргон запропонував Зубу взяти участь у спільному вживанні спиртних напоїв і віддати для цього отри­мані ним продукти. Зуб відмовився від участі в такому «бан­кеті» та продуктів не дав. Аргон підмовив Кизю і Сулу провчи­ти Зуба. Кизя і Сула жорстоко побили Зуба, який протягом 22 днів був на лікуванні в госпіталі.

 3. Військовослужбовець Друк, будучи в стані сп’яніння, в казармі брутально лаявся, говорив непристойні слова на адресу чергового по роті. Присутні не реагували на поведінку Друка, тоді він зняв з себе гімнастерку і розірвав її.

 4. Новик протягом десяти днів вісім разів (інколи двічі на день) самовільно відлучався з частини. За весь цей час він був відсутній у частині 26 годин.

 5. Військовослужбовець Дрозд залишив свою частину, щоб ухилитися від військової служби. Він обміняв свою військову форму на цивільну, підробив паспорт брата на своє ім’я і пере­ховувався у друзів. Через три доби Дрозд був затриманий.

578

8. Бум залишив військову частину з метою зовсім ухилитися від військової служби, але через 12 діб добровільно повернувся до військової частини. Суд виходячи з того, що Бум добровільно відмовився від дезертирства, визнав Бума винним у самовільно­ му залишенні частини і призначив йому покарання у виді на­ правлення до дисциплінарного батальйону строком на один рік.

Чи правильно вирішив цю справу суд?

9. Військовослужбовець Аго був заарештований з санкції прокурора за крадіжку зброї і утримувався на гауптвахті. Через два дні Аго, щоб ухилитися від кримінальної відповідальності, втік з-під варти і був затриманий через 16 діб. Слідчі органи кваліфікували дії Аго за ч. 1 ст. 408 і ч. 1 ст. 410 КК.

Чи правильно слідчі органи кваліфікували його дії?

 1. Рядового Піка під час стрибка з парашутом занесло від наміченої площі приземлення далеко вбік, і він опустився на лісову галявину. Довго блукав лісом, а пізно ввечері вийшов у поле. Він заліз спати у стіг сіна, а чоботи, куртку і парашут за­лишив сушитися біля вогнища, де вони і згоріли.

 2. Патрульні берегової застави Сич і Глоба вирішили ску­патись у морі. Вони знайшли тихе місце на березі моря, роздяг­нулися, накрили автомати одежею і попливли до буйка. Коли вони повернулися, зброї на місці не виявилось.

 3. Водій Дуб, перебуваючи у відрядженні, заїхав до своїх батьків переночувати і залишив на подвір’ї без нагляду закріп­лену за ним автомашину. Вранці він побачив, що його машина розукомплектована.

 4. Водій бронетранспортера Сич під час руху по вулиці од­ного із селищ Київської області передав керування машиною сержанту Носу. Той перевищив швидкість, наїхав на пішохода і заподіяв йому тяжке тілесне ушкодження.

 5. Старший машини Зой примусив водія передати керуван­ня машиною мічману Усу. Останній порушив правила водіння машини — виїхав на узбіччя, вдарився об стовп і пошкодив ма­шину, яка була після цього в капітальному ремонті.

579

 1. Сержант Клен випиляв з пульту управління переговор­ний пристрій і намагався його викрасти, але був затриманий.

 2. Механік технічної частини вирішив поїхати до брата, який мешкав за 100 км від місця його військової служби. Він заво­лодів автомашиною, що стояла в гаражі, і виїхав до брата. В до­розі він не впорався з керуванням, внаслідок чого машина пере­кинулась і згоріла.

 3. Під час польоту літака військовий пілот почав знижувати літак на посадку з висоти, меншої, ніж дозволено. Машина вріза­лася в земляний насип і загорілася. Пілот залишився живий.

 4. Командир військового катера Тумак не дав вказівок змен­шити швидкість плавання поблизу мілини. Катер врізався у мілину, двом членам екіпажу було заподіяно середньої тяжкості тілесні ушкодження.

 5. Під час проведення на військовому кораблі ремонтних робіт від іскри зварювального апарату загорілася фарба. Два матроси, які гасили пожежу, отримали опіки 2-го ступеня.

 6. Рядовий Пух, перебуваючи в казармі по охороні заареш­тованих, які були на гауптвахті, на прохання одного з них відчи­нив кватирку, щоб було більше повітря в кімнаті, де були заа­рештовані. Коли Пух відхилився від маршруту руху вартового, заарештовані Сом і Друнь пролізли через кватирку і втекли.

 7. Після зміни караулу розвідний старший сержант Муха дав наказ Ільку бути готовим заступити в караул через годину. Ілько заявив, що він у наступні дві зміни в караул не піде, оскіль­ки дуже хоче спати, і назвав сержанта «піратом» та «жлобом».

 8. Вартовий Чуб охороняв парк машин. Опівночі він поба­чив, що до воріт парку підійшла якась людина. Він дав команду: «Стій! Хто йде?». У відповідь почув: «Ісус Христос». Чуб роз­губився і помилково вирішив, що на його пост готується напад. Він вистрелив у бік сторонньої людини і тяжко поранив її. По­терпілим виявився кухар військової їдальні, який напідпитку заблукав до воріт парку машин.

580

 1. Рядовий конвойного наряду Ясик неодноразово прино­сив у зону спиртні напої для засуджених, які відбували пока­рання, а іноді й сам разом з ними вживав спиртне.

 2. Військові патрульні, Беренко та Войков, що несли службу в міському парку, не вжили заходів щодо військових Борзи та Жука, які там вчинили хуліганські дії. Беренко і Войков не зат­римали хуліганів і самовільно залишили місце патрулювання.

 3. Військовослужбовець прикордонного наряду Гармаш са­мовільно залишив свій пост по охороні державного кордону і пішов на заставу попросити свого напарника підмінити його. У цей час хтось перерізав лінію зв’язку.

 4. Військовий підрозділ був залучений для надання допо­моги прикордонним заставам і постам у ліквідації прикордон­них інцидентів. Рядові Васюта і Луч о 22 годині залишили свою частину і пішли до неподалік розташованого села. Вони купили самогон та сало, зайшли до будинку своїх знайомих і пиячили до 5-ї години ранку. До своєї частини вони повернулися через 30 годин.

 5. Черговий по роті Поп побачив, що військовослужбовці другого року служби в умивальній кімнаті жорстоко б’ють двох молодих солдатів. Поп не вжив ніяких заходів щодо зупинення насильства. Через деякий час стало відомо, що Кузя і Сан на­несли середньої тяжкості тілесні ушкодження Кощею та Лопаті за те, що вони відмовилися почистити їм взуття та заступити за них чергувати на кухні.

 6. Рядовий Сулик вважав, що до нього дуже необ’єктивно ставиться командир взводу (накладає на нього позачергові на­ряди, не дозволяє увільнення до міста, наказує командирові відділення проводити окремо з Суликом стройову підготовку тощо). Коли в черговий раз командир взводу наказав Сулику за його непристойний гумор вийти зі строю, Сулик вийшов і ска­зав: «Якщо ви будете переслідувати мене, я уб’ю вас на стрілець­кому полігоні», — і замахнувся кулаком на командира взводу.

 7. Рядовий Никончук у відповідь на зауваження старшини роти у зв’язку з його появою в караулі у стані сп’яніння завдав

581

старшині кількох ударів по обличчю, заподіявши йому легке тілесне ушкодження без розладу здоров’я.

 1. Рядовий Паксянов, заарештований командиром роти за грубе порушення військової дисципліни, шляхом насильства вчинив опір старшині роти, що доставляв його на гауптвахту.

 2. Командир роти Новик зайшов до казарми. Йому здалося, що сержант Газик напідпитку. Він зірвав з Газика погони, плю­нув йому в обличчя і вийшов з казарми.

 3. Сержант Боб, не будучи начальником солдата Дреми ні за службовим становищем, ні за військовим званням, зробив тому зауваження і при цьому нецензурно лаявся. Дрема у відповідь завдав кількох ударів Бобу в різні частини тіла.

Чи зміниться кваліфікація дій Дреми, якщо сержант Боб був командиром останнього?

 1. Військовослужбовці другого року служби Кац, Мурза та Слон глумилися над молодими воїнами (забирали у них мило, зубні щітки, примушували гавкати та кукурікати, прати онучі, чистити чоботи, віддавати пайку цукру тощо). Коли хтось з мо­лодих солдатів не виконував їхньої вимоги, Кац, Мурза та Слон накидали на них ковдру, били самі й примушували робити це інших солдат.

 2. Військовослужбовець Куц написав листа своєму другу Зоренку з проханням вислати йому фіктивну телеграму про смерть батька. Зоренко вислав таку телеграму, що була завіре­на відповідним органом. Куц отримав відпустку на поховання батька та для влаштування господарства матері на 15 днів.

 3. Заз вислухав наказ командира заступити в добове чергу­вання по військовому підрозділу. Він повторив наказ, але вико­нувати його не став, заявивши наступного дня, що він забув про те, що одержав наказ.

 4. Перебуваючи у 5-денній відпустці, військовослужбовець Кріт вирішив звільнитися з армії. З цією метою він завдав собі сокирою рубленої глибокої рани. Після 25 днів лікування Кріт

582

був визнаний медкомісією непридатним до строкової служби і звільнений у запас.

37. Військовослужбовцю Калиті дуже тяжко було нести військову службу. Він вирішив піти з життя. Будучи в караулі, Калита вистрелив собі в живіт, внаслідок чого втратив багато крові. Три дні лікарі боролися за його життя. Шість солдатів віддали частину своєї крові, щоб врятувати Калиті життя. Жит­ тя вдалося зберегти, але він став інвалідом II групи і був демобі­ лізований з армії.

Чи є злочином замах на самогубство?

 1. Сулима під час призову його на строкову військову служ­бу купив диплом про вищу освіту (він мав освіту за 7 класів), завдяки чому відбував військову службу замість двох років один рік і був демобілізований як такий, що має вищу освіту.

 2. Рядовий Грузд узяв з піраміди закріплений за ним авто­мат і залишив військову частину. Через день шляхом збройного опору працівникам військової частини зумів уникнути затри­мання. Через два дні Грузд викинув автомат у Дніпро і протя­гом року ховався на горищі домівки його родичів.

 3. Рядовий Сук у караульному приміщенні порушив пра­вила поводження зі зброєю, внаслідок чого стався постріл, яким був смертельно поранений інший солдат.

 4. Лейтенант Буйвол порушив встановлений порядок збері­гання довірених йому відомостей, що становлять військову тає­мницю. Частину документів він зберігав у себе на квартирі, за­писував таємні відомості в особистому блокноті. Порушення таких правил не призвело до розголошення відомостей, що ста­новлять військову таємницю.

42. Начальник караулу Козак при перевірці караульних постів установив, що Налюк спить на посту. Козак побив На- люка і замінив вартового.

43. Начальник військової частини Бровко, зловживаючи службовим становищем, віддав своїм підлеглим наказ зайняти- 583

ся незаконним полюванням з використанням вогнепальної зброї і службової автомашини. Підлеглі виїхали на полювання, вби­ли лося, вепра і козулю та поділилися здобиччю з Бровком.

 1. Сержант Вовк побачив, що його підлеглий Розін під час перевезення майна їхнього підрозділу зняв з машини ящик бо­йових набоїв і почав продавати їх стороннім особам, але, як він пізніше зізнався, якось розгубився і не вжив необхідних заходів щодо недопущення розкрадання бойових набоїв.

 2. Ольховик, виконуючи обов’язки начальника патруля, з метою затримання без необхідності зробив кілька пострілів у напрямку рядового Бича, що втікав від нього. Бичу було запо­діяно тяжке тілесне ушкодження, від якого він, не приходячи до свідомості, помер.

 3. Завідувач технічної частини Гаркуша незаконно викори­стовував автомашини й іншу військову техніку, що була в його розпорядженні, для робіт у колективних організаціях. Отрима­ну за це платню привласнював.

 4. Рядовий Ліхович, перебуваючи на території США у складі військової частини України, яка брала участь у спільних манев­рах з військовими частинами США, залишив місце розташуван­ня своєї частини і звернувся до командування однієї з амери­канських військових частин з проханням допомогти йому отри­мати притулок у США з політичних мотивів. Ліхович був затриманий і через п’ять днів, на прохання командира військо­вої частини України, повернутий до своєї частини.

Вирішіть цю справу.

584

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.