Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Яценко,Кримінальне право України практикум.rtf
Скачиваний:
2
Добавлен:
13.07.2019
Размер:
6.22 Mб
Скачать

Глава 13 Стадії вчинення злочину

ОСНОВНІ ПИТАННЯ:

  1. Поняття й стадії вчинення злочину та їх види.

  2. Готування до злочину. Відмежування готування до злочи­ну від вияву наміру.

  3. Замах на злочин та його види.

  4. Замах на непридатний предмет і замах непридатними за­собами.

  5. Добровільна відмова від вчинення злочину та її відмінність від дієвого каяття.

ЗАДАЧІ:

1. Поляничко була затримана співробітником міліції Дмитрен- ком при продажу 2 мішків макової соломки наркоману Даркову. Вона запропонувала Дмитренку залишити собі вилучені у неї 170 доларів США, протокол не складати і відпустити її, пообіцяв­ ши наступного дня передати ще 200 доларів США. Дмитренко відмовився і повідомив про дії Поляничко у прокуратуру.

Ознайомтеся зі статтями 368 та 369 КК і коментарями до них. Як вирішити справу?

2. Дільничний інспектор міліції Борисенко застав Красно- жон за виготовленням самогону для продажу і склав про це про­ токол, а далі запропонував їй за знищення протоколу дати йому 300 доларів США. Вона погодилась, але сказала, що грошей у неї зараз немає, пообіцяла наступного дня принести обумовле­ ну суму і звернулася до прокуратури.

Купюри, підготовлені для Борисенка, переписали, і Красно-жон передала їх тому, одержавши протокол. Борисенка було затримано.

Ознайомтеся зі статтями 368 і 369 КК.

Як кваліфікувати дії Борисенка?

3. Співробітник міліції Котов затримав Шевчука за вчинен­ ня дрібного хуліганства і того було піддано адміністративному стягненню. Останній пригрозив Котову, що вб’є його.

Як кваліфікувати таку заяву Шевчука?

255

4. Тимохін дізнався, що в кюветі біля залізничної колії його знайомі хлопці мають статевий зв’язок із жінкою, що перебуває у стані сп’яніння. Він пішов туди також, щоб вступити з нею в статевий зв’язок, але був затриманий співробітниками міліції. «Якби мене не затримали, я б вступив із жінкою у статевий зв’я­ зок», — заявив він. Тимохіна засуджено місцевим судом за готу­ вання до зґвалтування, апеляційний суд залишив вирок у силі. Заступник Голови Верховного Суду України вніс подання до касаційної судової інстанції, поставивши питання про звільнен­ ня Тимохіна від кримінальної відповідальності, оскільки його дії є лише виявом наміру.

Яке рішення повинен прийняти суд?

5. Шамшуров і Андреєв зустріли ввечері на вулиці Коцюбу, яка поверталася з роботи, і вирішили її зґвалтувати. Вони втяг- ли ту до порожньої квартири будинку, поклали на ліжко і поча­ ли роздягати, тримаючи за руки, ноги і затискуючи рота. Коцю­ ба вчинила опір, вирвала руку, кричала, витягла з куртки но­ жиці і вдарила ними Шамшурова. У цей час у двері квартири хтось постукав. Шамшуров і Андреєв, злякавшись, що їх можуть затримати, вистрибнули у вікно і втекли.

Як вирішити справу?

6. Викулов під час сварки з Качаном намагався вдарити його лезом сокири по голові, але останній закрив голову рукою і удар прийшовся по ній. При повторній спробі нанести удар Качан відхилив голову і удар прийшовся по правому передпліччю. Тоді Викулов підняв потерпілого і відвів до будинку. Качанові було заподіяно тяжкі тілесні ушкодження.

Якою має бути кримінально-правова оцінка дій Викулова?

7. З метою заволодіння грошима Постникової, Русіна і Ката- лова вирішили її отруїти. Вони придбали отруту, призначену для труїння гризунів, і Каталова дала її Постниковій під виглядом ліків від шлункових захворювань. Прийнявши порошок, та по­ чала блювати. Ніяких інших наслідків не настало. Судово-ме­ дичною експертизою встановлено, що порошок був непридат­ ним для отруєння людини.

Як кваліфікувати дії Русіної і Каталової?

256

8. Для того щоб позбутися дружини і дочки, Гриб виготовив вибуховий пристрій з годинниковим механізмом, поклав його у валізу з продуктами, яку ті брали з собою в Москву для родичів, і здав разом з іншими речами у вантажний відсік літака, яким дру­ жина і дочка мали летіти з Києва до родичів. На борту літака було 168 пасажирів і вісім членів екіпажу. Пристрій мав спрацювати в той час, коли літак буде в повітрі. Проте оскільки в аеропорту вантажники необережно, грубо кидали речі, у вибуховому при­ строї було порушено електроконтакт і він не спрацював.

Яка стадія вчинення злочину в діях Гриба?

9. Шкурай, бригадир тепличного комбінату, спільно із пра­ цівниками комбінату Коробко і Цапок за попередньою змовою вдень навантажили 23 ящики огірків і намагалися вивезти їх на автомобілі з території комбінату, але на прохідній були затри­ мані. Овочі в них були вилучені й повернені комбінату.

Як кваліфікувати дії Шкурая, Коробка та Цапка?

10. Теренін, працівник позавідомчої охорони м’ясокомбіна­ ту, під час чергування з метою наживи сховав у підсобному при­ міщенні візок, на якому було п’ять мішків із субпродуктами. Наступного дня він запропонував Дудіну і Мосягіну взяти участь у крадіжці. Останні погодилися. Усі троє підкотили візок до огорожі, перекинули через неї мішки і почали вантажити на автомобіль, але були затримані співробітниками міліції.

Ознайомтесь зі статтями 185 та 191 КК. Якою має бути кримінально-правова оцінка дій Тереніна, Дудіна і Мосягіна?

11. Козін з метою вчинення крадіжки з магазину зателефо­ нував туди сторожу Макеєву і повідомив, що у його дружини почалися пологи. Коли той побіг додому, залишивши магазин без охорони, Козін підійшов до магазину, але крадіжку вчинити не зміг, бо в цей час біля магазину перебувала група підлітків, які розпивали спиртні напої і співали.

Як кваліфікувати дії Козіна?

12. Прийшовши до будинку своєї колишньої дружини, Ку­ ликов погрожував їй розправою, а потім схопив ніж і завдав ру­ ків’ям удару по голові, заподіявши легкі тілесні ушкодження з короткочасним розладом здоров’я. Потерпіла побігла до іншої

257

кімнати, Куликов наздогнав її, звалив на підлогу і почав души­ти, питаючи: «Будеш жити зі мною, а то вб’ю?». Потерпіла ста­ла плакати, просила не вбивати її, тому що діти залишаться си­ротами. Куликов припинив свої дії й зі словами «що я накоїв...» вийшов з кімнати.

Якою має бути кримінально-правова оцінка дій Кулікова?

13. Під час чергової сварки з дружиною Кравцов на ґрунті ревнощів вдарив її ножем в ділянку серця, заподіявши тяжке тілесне ушкодження. Злякавшись вчиненого, він затиснув рану рушником і почав кликати на допомогу. Сусіди, які прибігли в квартиру, на його прохання викликали швидку допомогу. Жит­ тя потерпілої було врятоване. З матеріалів справи випливає, що Кравцов систематично пиячив, безпідставно ревнував дружи­ ну, неодноразово погрожував їй вбивством, але вона не надава­ ла цьому значення.

Як кваліфікувати дії Кравцова?

14. Гаврилова, яка була вагітною, вирішила позбутися дити­ ни. Після народження вона викинула її з вікна восьмого повер­ ху гуртожитку, в якому проживала. Судово-медична експерти­ за встановила, що дитина народилася мертвою.

Чи підлягає Гаврилова кримінальній відповідальності?

15. Гаркуша, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, вночі проник через вікно веранди у будинок Митюка з метою викрадення його майна, склав у портфель різні цінні речі на суму, що перевищує 200 мінімальних розмірів заробітної пла­ ти, а також 470 доларів США та 740 німецьких марок, а потім знайшов ще кілька пляшок коньяку. Гаркуша випив одну пляш­ ку і внаслідок сп’яніння відразу заснув. У такому стані його ви­ явив потерпілий, який через деякий час повернувся додому, і викликав працівників міліції.

Як кваліфікувати дії Гаркуши?

16. У Лаврова склалися неприязні стосунки із сусідою по комунальній квартирі Михайлюком, який часто пиячив з різни­ ми людьми, залишав їх ночувати у своїй кімнаті. На цьому ґрунті між ними часто виникали сварки. У лютому біля будинку, в яко­ му проживали Лавров і Михайлюк, було вбито Сидорова. Че­ рез кілька днів після чергової сварки, щоб позбутися Михайлю- 258

ка, Лавров написав до прокуратури листа, де повідомляв, що вбивство вчинив той. Наступного дня Лавров пішов до проку­ратури і повідомив, що він зопалу звинуватив Михайлюка у вбивстві.

Чи підлягає Лавров кримінальній відповідальності?

17. Дергачов під виглядом наркотичного засобу продав нар­ коману Ковалю порошок аспірину.

Якою має бути оцінка дій Ковальова і Дергача?

18. Сидорчук у стані сильного сп’яніння близько 23-ї години через підсобне приміщення проник до сільського магазину, на­ брав у мішок 27 пляшок горілки, 20 банок консервів, цукерок, забрав також 70 грн., які знайшов у шухляді, і все приніс додо­ му. Його дружина, дізнавшись про крадіжку, змусила віднести все назад, що він і зробив о 3-й годині. Дружина йому допомага­ ла віднести викрадене до магазину.

Чи підлягають Сидорчук і його дружина кримінальній відпо­відальності?

19. У медсестри Сазонової мати була паралізованою і потре­ бувала постійного догляду. Бажаючи позбутись її, Сазонова підсипала тій у їжу повільно діючу отруту для гризунів. Наступ­ ного дня вона почала себе картати за скоєне, а потім викликала лікаря і розповіла йому, чому стан матері погіршився. Своєчас­ не надання медичної допомоги відвернуло настання смерті.

Чи можна Сазонову вважати такою, що добровільно відмо­вилася від доведення злочину до кінця?

20. Шитова, перебуваючи у стані сп’яніння, на ґрунті непри­ язних стосунків під час чергової сварки та бійки зі своїм чолові­ ком кілька разів ударила його обухом сокири по голові, заподі­ явши тяжкі ушкодження. Побачивши, що чоловік не подає оз­ нак життя, Шитова намагалася привести його до тями, а потім побігла до сусіди і попросила викликати швидку медичну допо­ могу. Життя чоловіка вдалось врятувати.

Як кваліфікувати дії Шитової?

21. Працівник приватного підприємства Лосарев, дізнавшись про те, що в сейфі бухгалтерії підприємства є значна сума гро­ шей, вирішив їх викрасти. Розбивши шибку у вікні, він проник

259

туди і з допомогою принесеного ломика намагався зламати за­мок сейфа. Проте йому вдалося лише відігнути лівий кут верх­ньої частини дверцят. Зрозумівши, що відкрити сейф не вдасть­ся, Лосарев пішов додому. У сейфі було 29 тис. грн.

Варіант. Лосареву вдалось відкрити сейф, але в ньому вия­вилося лише 50 грн., а решту грошей касир Наумова забрала до­дому, побоюючись, що їх можуть викрасти.

Як кваліфікувати дії Лосарева?

22. Донченко, дружина якого була вагітною, вирішив одру­ житися з Барановою. Але дружина не давала згоди на розлучен­ ня. Баранова запропонувала Донченку вбити її. Дружина Дон- ченка працювала у другу зміну і мала повертатися додому опів­ ночі. Донченко чекав її у засідці неподалік від будинку. Йшов дощ. Близько 24-ї години він побачив силует людини, яка підхо­ дила до дверей і, вважаючи, що це дружина, зробив два пост­ ріли з рушниці. Вбитим виявився брат Донченка, який без по­ передження приїхав до них погостювати і йшов від автобусної зупинки.

Ознайомтеся з постановою Пленуму Верховного Суду Ук­раїни «Про судову практику в справах про злочини проти жит­тя та здоров’я особи» від 7 лютого 2003 р. № 2.

Як кваліфікувати дії Донченка?

23. Любченко у тролейбусі вкрав у Чкалова портфель, якого той поставив біля ніг. У ньому було 18 тис. грн. грошей приват­ ного підприємства, директором якого був Чкалов, а також пас­ порт Чкалова.

Ознайомтеся зі статтями 185 і 357 КК. Як кваліфікувати дії Любченка?

24. Ковальов, Мороз та Чорномор, відбуваючи разом пока­ рання за вчинені раніше розбійні напади, домовилися після звільнення з місць позбавлення волі об’єднатися в озброєну гру­ пу для здійснення нападів на «заможних» працівників торгівлі. Чорномор, який звільнився на кілька місяців раніше, отримав завдання від керівника групи Ковальова до моменту звільнен­ ня його і Мороза здобути зброю, підшукати ще кілька осіб, а та­ кож визначити майбутні жертви нападів. Звільнившися з місць позбавлення волі, Чорномор із Зборовським та Макаровим на­ пали на співробітника міліції, заподіявши йому ножем кілька

260

поранень, і заволоділи пістолетом. Невдовзі всі троє були за­тримані. При затриманні працівники міліції вимушені були зас­тосувати зброю, внаслідок чого Чорномора і Макарова було по­ранено.

Чи є в діях зазначених осіб ознаки закінченого складу зло­чину (бандитизм)?

25. Авилов і Комар вночі захотіли поїхати до знайомих дівчат і покатати їх. Для цього вони вирішили угнати автомобіль Са­ лати, що стояв біля під’їзду будинку, біля якого вони проходи­ ли. Відкотивши автомобіль руками від під’їзду на відстань по­ над 200 м, вони спробували завести двигун, але не змогли цього зробити через його несправність. Тоді Авилов забрав з автомобі­ ля автомагнітолу, а Комар — фотоапарат і парасольку. У цей час біля місця події проїжджав патрульний наряд міліції, який за­ тримав Авилова і Комара, оскільки їх перебування пізно вночі біля автомобіля співробітникам міліції видалося підозрілим.

Ознайомтеся зі статтями 185 і 289 КК. Як кваліфікувати дії цих осіб?

26. Вироком місцевого суду, залишеним без змін ухвалою колегії суддів судової палати обласного суду, Вихрова засудже­ но за ч. 1 ст. 185, ч. 2 ст. 15 і ч. 2 ст. 185 КК. Він визнаний винним у тому, що викрав з магазину товарів на суму 4 тис. грн. і нама­ гався вчинити крадіжку товарів на значну суму з іншого мага­ зину, але не зміг довести свій намір до кінця з незалежних від нього причин, оскільки почув шум автомобіля, що наближався, і злякався, що його затримають.

Судова палата Верховного Суду України, розглядаючи спра­ву за поданням заступника Генерального прокурора України, дійшла висновку, що Вихров мав намір вчинити і другу крадіж­ку, але, зайшовши до магазину, злякався можливого затриман­ня і відповідальності за вчинене, а тому вийшов з магазину.

Чи є в діях Вихрова добровільна відмова від вчинення по­вторної крадіжки?

Яке рішення повинна прийняти судова палата?

27. Корнилова на прийомі у судді Верховного Суду України Д., який мав розглядати в порядку виключного провадження справу її сина, засудженого за умисне вбивство до довічного позбавлення волі, запропонувала тому за заміну призначеного

261

покарання на позбавлення волі на певний строк хабар у розмірі 3 тис. доларів США і поклала на стіл конверт, в якому вони зна­ходились. Д. відмовився, наказав тій забрати конверт, інакше він повідомить у прокуратуру. Побоюючись, що Д. так і зробить та бажаючи помститися, Корнилова підмовила раніше судимо­го за умисне вбивство за обтяжуючих обставин Волкова за ви­нагороду в 5 тис. доларів США вбити Д. При цьому передала тому як завдаток 2 тис. 500 доларів США. Увечері біля під’їзду будинку, в якому проживав Д., Волков, дочекавшись повернен­ня того додому, намагався завдати Д. удару ножем у груди, але останньому вдалося спочатку ухилитися від удару, а потім, зас­тосувавши фізичну силу, затримати Волкова. При цьому Д. за­подіяв останньому тяжкі тілесні ушкодження. Про те, чому вона хотіла позбавити Д. життя, Корнилова Волкову не говорила.

Варіант. Корнилова повідомила Волкову, що хоче вбити Д. тому, що боїться можливого притягнення її до кримінальної відповідальності за спробу дати хабара Д. і бажає помститися за відмову призначити її сину більш м’яке покарання.

Як кваліфікувати дії Корнілової та Волкова?

28. У жовтні близько 10-ї год ранку Бармін, перебуваючи у стані сп’яніння, наздогнав 13-літню Таню, яка поверталась додо­ му зі школи із сусіднього села, зупинив її і, намагаючись здійсни­ ти насильницький статевий акт, почав бити, звалив на землю, потім переніс у лісозахисну смугу поряд з дорогою. У цей час до місця події став наближатися вантажний автомобіль з людьми, і Бармін, побоюючись, що його можуть помітити і затримати, за­ лишив потерпілу і втік, не встигнувши здійснити статевий акт.

Чи можна кваліфікувати дії Барміна як добровільну відмову від вчинення згвалтування?

29. Краснов разом із Масловим (справа щодо якого закрита за амністією) підробив посвідчення водія на ім’я своєї дружини. Будучи викритим у вчиненні цього злочину, він запропонував слідчому РУ ГУ МВС, у провадженні якого була справа, хабар за її закриття і поклав на стіл конверт з грошима. Слідчий конверт не взяв, а запросив до кабінету свого співробітника та склав про­ токол огляду конверта, в якому виявилося 300 доларів США.

Варіант. Краснов лише просив слідчого закрити справу, обі­цяючи за це заплатити 300 доларів США.

Дайте кримінально-правову оцінку дій Краснова.

262

  1. Вироком районного суду Пташка засуджено за ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 152 КК за замах на зґвалтування. Познайомившись на весіллі з Вікою, він завів її на околицю села, де наполягав на тому, щоб вона вступила з ним у статеві зносини. Коли та відмо­вилася, він збив її з ніг і, долаючи опір, бив по обличчю і голові, намагаючись при цьому вчинити статевий акт. Від ударів по го­лові потерпіла знепритомніла, а коли прийшла до тями, то по­бачила, що напівроздягнений Пташко сидить поруч. За пояс­ненням Віки, вона не знає, чи вчинено з нею статевий акт. Вона лише засвідчила, що Пташко намагався вступити з нею в ста­теві зносини і у відповідь на відмову побив її. Останній пояс­нив, що спочатку, після того, як Віка знепритомніла, він не зміг вчинити статевий акт з фізіологічних причин, а потім, бачачи, що вона не приходить до пам’яті, побоюючись, що Віка повідо­мить батькам і міліції про його дії, відмовився від своїх попе­редніх намірів.

  2. Швець, вважаючи, що його сина незаконно засудили за вбивство до довічного позбавлення волі, вирішив помститися головуючому у судовому засіданні судді та адвокату, який за­хищав його сина. Він звернувся до Бондаря з пропозицією за 30 тис. доларів США вбити суддю та адвоката. Бондар погодився виконати замовлення за умови, що Швець дасть йому два радіо-керовані вибухові пристрої.

Через тиждень Швець передав Бондарю два радіокеровані вибухові пристрої, які він сам виготовив, і завдаток у розмірі 10 тис. доларів США.

Розробляючи план виконання замовлення, Бондар вирішив спочатку вбити адвоката. Для цього він заклав вибуховий пристрій в урну біля входу в будинок адвоката.

У цей же день увечері, коли адвокат повертався додому, Бон­дар натиснув на кнопку пульту, але пристрій не спрацював, ос­кільки розійшлися контакти.

Наступного дня, коли адвокат повертався додому з двома своїми знайомими, Бондар повторив свою спробу. Внаслідок вибуху адвокат та один з його знайомих загинули, а іншому були заподіяні середньої тяжкості тілесні ушкодження.

Ознайомтеся зі ст. 115 КК та коментарем до неї.

Як кваліфікувати дії Швеця та Бондаря?

263

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.