Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
uroki-pravo.doc
Скачиваний:
5
Добавлен:
25.04.2019
Размер:
1.89 Mб
Скачать

IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів

Бесіда.

— Назвіть види судів в Україні.

Практикум.

За наведеними прикладами визначте, який суд повинен розглядати ці справи:

1) Підприємець прийшов уранці на роботу і виявив приміщення магазину практично пустим, а двері зламаними. (Загальний суд.)

  1. Громадянин у магазині купив телевізор, який вийшов із ладу через два дні. Магазин відмовився здійснити обмін телевізора на вимогу покупця. (Загальний суд.)

  2. Верховна Рада України вважає, що Указ Президента України не відповідає Конституції України. (Конституційний суд.)

  3. Неповнолітнього хлопця затримали працівники міліції протягом доби, нічого не повідомивши батькам. При цьому хлопець отримав нервовий шок. (Загальний суд.)

  4. Київська міська Рада прийняла рішення про заборону неповнолітнім віком до 16 років перебувати на вулиці після 23 години. Молодіжна організація вважає це рішення незаконним. (Адміністративний суд.)

V. Підсумки уроку

Роблю висновок, що судові органи України різняться за компетенцією і юрисдикцією, але всі мають на меті — захист прав і свобод громадян, національної безпеки, конституційного ладу, дотримання принципу законності. Цивілізований шлях вирішення суспільних суперечок у світі — судовий. Україна, яка прагне стати правовою державою, повинна йти цим шляхом.

VI. Домашнє завдання

Опрацювати текст підручника §§ ________________].

  1. Підготувати відповіді на запитання і завдання до вказаного параграфа.

  2. Опрацювати текст розділів VIII, XII Конституції України.

  3. Завершити роботу із заповнення таблиці.

  4. Індивідуальне завдання. Визначити переваги та недоліки суду присяжних.

Зразок відповіді.

Завдання 13.

До компетенції загального суду належать справи у випадках «а», «г», «д»; до загального військового суду — випадок «д»; до Конституційного суду— випадок «б»; до господарського суду— випадок «в».

Відповідь можна оформити у вигляді порівняльної таблиці.

Критерії порівняння

Апеляційний розгляд

Касаційний розгляд

Підстави для здійснення розгляду

Апеляційна скарга учасника процесу або апеляційне подання прокурора

Касаційна скарга учасника процесу або касаційне подання прокурора

Орган, який здійснює розгляд

Апеляційні суди

Касаційний суд України, Верховний та вищі спеціалізовані суди

Обсяг перевірки під час розгляду

Самостійне дослідження доказів, обставин справи в межах вимог скарги (подання)

Виключно правильність застосування закону судом нижчої інстанції без дослідження доказів

Можливе рішення

Залишення попереднього рішення без змін, його часткова зміна, направлення на новий розгляд, постановления власного рішення замість рішення суду першої інстанції

Залишення попереднього рішення без змін, його часткова зміна, направлення на новий розгляд

Початок виконання вироку (рішення)

Призупиняється до завершення апеляційного розгляду

Вступає в силу, не чекаючи завершення касаційного розгляду

УРОК № 34

Тема. Правоохоронні органи України.

Мета: ознайомити учнів із системою правоохоронних органів України, їх статусом, функціями, особливостями діяльності; формувати навички аналізу складних життєвих ситуацій з метою обрання правомірного варіанту їх вирішення; виховувати в учнів непримиренність до правопорушень, розуміння необхідності участі громадськості у правоохоронній діяльності.

Основні поняття: міліція, Служба безпеки України, Прокуратура України, Адвокатура України.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку

І. Організаційний момент

М. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

III. Вивчення нового матеріалу

  1. Система правоохоронних органів України.

  2. Міліція.

  3. Служба безпеки України.

  4. Прокуратура України.

  5. Адвокатура України.

  1. Закріплення нових знань і вмінь учнів

  2. Підсумки уроку

VI. Домашнє завдання

ХІД УРОКУ

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Індивідуальне завдання.

— Відтворіть на дошці схему «Судова система України».

Цифрова розминка.

Наведіть юридичне значення цифр, з якими ви зіткалися під час вивчення судової системи: 3 (стаж роботи в галузі права, необхідний для призначення судді суду загальної юрисдикції), 5 (строк повноважень судді, якого призначено вперше; кількість членів судової колегії при розгляді справ, у яких можливе винесення вироку про довічне позбавлення волі), 9 (строк повноважень судді Конституційного Суду України), 10 (строк проживання в Україні, необхідний для обрання суддею суду загальної юрисдикції; стаж роботи у галузі права, необхідний для обрання суддею Конституційного Суду України); 18 (кількість суддів Конституційного Суду України), 25 (мінімальний вік судді суду загальної юрисдикції), 40 (мінімальний вік судді Конституційного Суду України), 65 (граничний вік, у якому суддя може обіймати свою посаду) тощо.

Бесіда.

— Як ви можете пояснити принципи правосуддя в Україні?

Перевірка домашнього завдання.

Організую роботу з обговорення питання щодо позитивних та негативних наслідків введення суду присяжних в Україні.

Пропонує учням вказати на помилки, неточності, які припущено їхнім товаришем, що працював біля дошки; коригую надані відповіді.

Практикум.

— Визначте за наведеними ситуаціями, який з існуючих в Україні судів має розглядати ту чи іншу справу.

Ситуації. Верховна Рада Автономної Республіки Крим прийняла закон про створення Збройних Сил АРК (Конституційний суд України); жінка бажає розлучитися з чоловіком (загальний суд); юнака обвинувачують в скоєнні пограбування (загальний суд); залізницею під час перевезення вантажу фірми втрачено його частину (господарський суд) тощо.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]