Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
uroki-pravo.doc
Скачиваний:
5
Добавлен:
25.04.2019
Размер:
1.89 Mб
Скачать

IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів

Цей етап проводиться за одним із варіантів.

ВАРІАНТ 1

Бесіда.

  1. Поясніть поняття: «пряма демократія», «представницька демократія», «референдум», «загальні вибори», «рівні вибори», «прямі вибори», «вільні вибори», «таємне голосування».

  2. Розкажіть про порядок призначення референдуму.

ВАРІАНТ 2

Робота в групах.

Об’єдную учнів у малі групи, пропонує протягом 2— З хвилин обговорити і запропонувати питання, які доцільно винести на Всеукраїнський референдум. Нагадую, що учні повинні врахувати норми щодо прийнятності та актуальності з точки зору політичної ситуації в Україні питань, що виносяться на референдум, складності його проведення.

Після завершення представники груп пропонують свої питання та аргументують їх. Інші учні коментують відповіді. Аналізую перелік питань і підкреслюю такі, що недоцільно виносити на референдум (питання незначної ваги), або такі, що є неприйнятними з точки зору Конституції України та чинного законодавства про проведення референдуму.

V. Підсумки уроку

Аналізую відповіді учнів і відзначаю, що реальне народовладдя є невід’ємною ознакою демократичної держави, участь в референдумах дає змогу кожному громадянину бути причетним до вирішення найважливіших питань життя країни.

VI. Домашнє завдання

Опрацювати текст підручника [§ _____ ].

  1. Підготувати відповіді на запитання і завдання до вказаних параграфів.

Зразки відповідей. Завдання 9.

Позитивні риси референдуму

Негативні риси референдуму

1. Рішення спирається безпосередньо на волю народу, тому має високий авторитет

2. Стабільність рішень, тому що їх зміна можлива лише шляхом проведення нового референдуму

1. Організаційно-технічні складності в проведенні референдуму

2. Високі витрати на проведення. Недостатній рівень правової культури населення, можливість у зв’язку з цим маніпулювати його думкою

Завдання 11.

а) Законодавство порушено, тому що Конституцією України заборонено проведення референдумів з питання амністії;

б) рішення правомірне, тому що питання перейменування району є одним із можливих питань референдуму. Більш того, згідно із Законом України «Про Всеукраїнський і місцеві референдуми» проведення місцевого референдуму з подібного питання обов’язкове;

в) рішення правомірне;

г) рішення неправомірне, тому що питання не місцевого рівня, отже, не може вирішуватися на місцевому референдумі;

д) порушено процедуру: референдум на вимогу не менш ніж 3 млн. громадян за народною ініціативою проголошується Президентом України.

УРОК № 27

Тема. Виборча система України.

Мета: ознайомити учнів із загальними засадами виборів та видами виборчих систем; формувати в учнів розуміння необхідності та доцільності участі кожного у виборах, залежності долі країни від активності кожного громадянина у виборчій кампанії.

Основні поняття: вибори, виборчі системи, бюлетень.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку

І. Організаційний момент

  1. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

  2. Вивчення нового матеріалу

  1. Види виборчих систем.

  2. Порядок проведення виборів.

  1. Закріплення нових знань і вмінь учнів

  2. Підсумки уроку

VI. Домашнє завдання

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Індивідуальне завдання. (Виконується біля дошки).

Відтворіть схему «Форми народовладдя в Україні».

Бесіда.

  1. Які види референдумів передбачено законодавством?

  2. Хто має право призначити референдум?

  3. Які питання можуть виноситися на референдум?

Вимагаю від учнів чіткого визначення питань, які можуть вирішуватися виключно референдумом і які не можуть виноситися на референдум.

Завдання.

Проаналізуйте позитивні та негативні сторони референдуму як засобу вирішення найважливіших питань державного життя.

Практикум.

Визначте, чи відповідають законодавству дії органів державної влади та місцевого самоврядування.

  1. Полтавська обласна Рада більшістю голосів прийняла рішення про проведення місцевого референдуму. На нього винесено декілька питань: про затвердження герба та гімну області, перейменування одного з районів області, затвердження бюджету області на наступний рік. (Проведення референдуму з перших двох питань є правомірним, обласна Рада має право прийняти таке рішення. Однак питання бюджету не може бути винесено на референдум.)

  2. Печерська районна Рада на вимогу 30 % жителів району прийняла рішення про проведення районного референдуму щодо перегляду вироку суду, що засудив неповнолітнього вбивцю, який вчинив декілька вбивств, до 10 років позбавлення волі. (Хоча 30 % жителів мають право вимагати проведення референдуму, його призначення неправомірне. Такі питання не можуть бути предметом референдуму.)

3) Верховна Рада України на вимогу всіх громадян України призначила Всеукраїнський референдум про внесення змін до Конституції України. (Винесення на Всеукраїнський референдум питання щодо змін до Конституції є правомірним, право вимагати проведення такого референдуму мають усі громадяни України, але проголосити референдум за народною ініціативою повинен тільки Президент України.)

4) Н-ська обласна Рада у зв’язку з тим, що з державного бюджету до обласного передаються надто малі кошти, призначила референдум про перехід області зі складу України до складу сусідньої держави. (Рішення неправомірне, рішення про зміну території України може приймати виключно Всеукраїнський референдум.)

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]