Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
uroki-pravo.doc
Скачиваний:
5
Добавлен:
25.04.2019
Размер:
1.89 Mб
Скачать

II. Підсумки уроку

Оцінюю навчальну активність учнів на уроці, аналізую виконання завдань тематичного оцінювання тощо.

УРОК № 12

Тема. Громадянство України.

Мета: з’ясувати співвідношення понять «людина — особа — громадянин» і «громадянство»; ознайомити учнів з основними нормами Закону України «Про громадянство України»; виховувати в учнів розуміння важливості належності до громадянства та гордості за належність до українського громадянства; формувати вміння працювати з нормативними актами та практичного їх використання.

Основні поняття: людина, особа, громадянин, громадянство.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Структура уроку

  1. Організаційний момент

  2. Вивчення нового матеріалу

  1. Людина — особа — громадянин.

  2. Поняття громадянства.

  3. Громадянство в українському законодавстві.

  1. Закріплення нових знань і вмінь учнів

  2. Підсумки уроку

  3. Домашнє завдання

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Людина —особа —громадянин.

У своєму вступному слові повідомляю учням, що на цьому уроці розпочинається вивчення нового розділу курсу — «Основи правового статусу людини і громадянина. Громадянські (особисті) та політичні права»; повідомляю тему і основні завдання уроку.

Бесіда.

  1. Хто з вас має молодших братів чи сестер?

  2. Чи пам’ятаєте ви, якими вони були, коли народилися?

Розповідь учителя (супроводжується демонстрацією таблиці)

Дитина, тільки-но з’явившись на світ, вже має всі фізичні ознаки людської істоти: певну будову тіла, внутрішні органи тощо. Але вона ще не відкликається на своє ім’я, не відрізняє своїх родичів (навіть батьків) від інших людей. Тобто дитина вже фізично існує як людська істота, з точки зору біології вона вже є людиною. Якщо пригадати курс біології, людська істота латинською мовою називається Ношо Sapiens. (Звертаю увагу учнів на перший рядок таблиці «Людина — особа — громадянин», яку заздалегідь підготовлено на дошці.) Поняття «людина» є суто біологічним, воно супроводжує особу протягом усього життя, незважаючи на стан здоров’я, психічний стан тощо. Отже, фактично поняття людина збігається з поняттям Homo Sapiens.

Що ж собою являє поняття «особа» ? Поступово дитина росте, розвивається, починає реагувати на своє ім’я, розмовляти, вирізняти себе з навколишнього світу та оточення, у неї з’являються певні погляди.

— Чи можливі ці зміни без людського оточення, без людського суспільства?

(Організую обговорення відповідей учнів, навівши приклад з книги Р. Кіплінґа «Мауглі» або іншу ситуацію.)

Зміни у розвитку людини, її поведінці значною мірою залежать від навколишнього оточення. Тобто вони можливі лише в людському суспільстві. (Звертаю увагу на другий рядок таблиці.) Поняття «особа» є поняттям соціальним, воно означає людську істоту, яка досягла певного рівня свого розвитку. Досягнення цього рівня можливе лише в людському суспільстві, отже Це поняття — соціальне.

— Поясніть, як ви розумієте поняття «соціальне».

Більшість людей живе не лише в своїй родині, серед друзів і знайомих, але й має зв’язки з певною державою, права та обов’язки, які суттєво різняться залежно від країни проживання. Саме Цей зв’язок і визначає поняття «громадянин». Отже, (учитель звертає увагу учнів на третій рядок таблиці) громадянин — це поняття політико-правове і визначає зв’язок людини з певною державою.

Проміжний підсумок.

Користуючись таблицею, підкреслюю різницю вивчених понять: людина — поняття біологічне, особа — соціальне, громадянин — політико-правове.

Поняття

Зміст

Період, з яким пов’язане

Людина

Біологічне поняття (= Homo Sapiens)

3 моменту народження

Особа

Соціальне поняття (існує лише в людському суспільстві)

У процесі розвитку людини та її формування

Громадянин

Політико-правове поняття (пов’язує людину з державою)

Протягом життя

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]