Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
uroki-pravo.doc
Скачиваний:
6
Добавлен:
25.04.2019
Размер:
1.89 Mб
Скачать

IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів

Бесіда.

  1. Висловіть своє розуміння функцій Кабінету Міністрів України та міністерств.

  2. Поясніть поняття «вертикаль виконавчої влади».

  3. Доведіть, що всі гілки влади в Україні взаємодіють між собою.

V. Підсумки уроку

Аналізую роботу учнів, підкреслюю, що розгалужена система виконавчої влади повинна забезпечити гідне життя кожної людини, задля вирішення багатьох власних проблем громадянин має звертатися саме до різних структур місцевої виконавчої влади.

VI. Домашнє завдання

  1. Опрацювати текст підручника [§§ ______________].

  2. Підготувати відповіді на запитання і завдання до вказаних параграфів.

  3. Опрацювати текст Розділу VI Конституції України.

  4. Знайти повідомлення у засобах масової інформації про заходи органів місцевої виконавчої влади щодо життєзабезпечення населення.

Зразки відповідей.

Завдання 10.

Для того щоб довести наявність «вертикалі виконавчої влади» в Україні, необхідно звернутися до відповідних положень Конституції України, зокрема ст. 118. Доказом слугуватимуть положення, які передбачають підзвітність та підконтрольність місцевих державних адміністрацій органам виконавчої влади вищого рівня, можливість скасування рішень голів місцевих державних адміністрацій органами вищого рівня. Доказом може також бути порядок призначення керівників місцевих державних адміністрацій.

УРОК № 32

Тема. Місцеве самоврядування в Україні.

Мета: ознайомити учнів з діяльністю органів місцевого самоврядування в Україні, їх повноваженнями та порядком формування; формувати вміння учнів визначати найдоцільніший шлях вирішення життєвих проблем; виховувати соціальну активність учнів.

Основні поняття: органи місцевого самоврядування.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку

  1. Організаційний момент

  2. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

  3. Вивчення нового матеріалу

  1. Організація і порядок формування органів місцевого самоврядування.

  2. Повноваження органів місцевого самоврядування.

  1. Підсумки уроку

  2. Домашнє завдання

ХІД УРОКУ

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Індивідуальне завдання.

— Відтворіть на дошці схему «Органи виконавчої влади».

Термінологічно-цифрова розминка.

  1. Наведіть юридичне значення цифр: 450 (кількість народних депутатів України), 5 (термін повноважень Президента України), 5 (термін повноважень народних депутатів України), 226 (мінімальна кількість народних депутатів, які мають підтримати проект закону для його прийняття), 15 (кількість днів, протягом яких Президент України має підписати прийнятий Верховною Радою України закон або повернути його до Верховної Ради зі своїми зауваженнями) тощо.

  2. Дайте визначення термінів: «бюджет», «законодавча ініціатива», «імпічмент», «вето».

Перевірка домашнього завдання.

Пропоную учням повідомити про діяльність органів місцевої державної адміністрації.

III. Вивчення нового матеріалу

1. Організація і порядок формування органів місцевого самоврядування.

Робота з документом.

Опрацюйте текст ст. 140 Конституції України і визначте, що таке місцеве самоврядування, які органи його здійснюють.

Конституція України

Стаття 140. Місцеве самоврядування є правом територіальної громади — жителів села чи добровільного об’єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста — самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.

Питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад.

Сільські, селищні, міські ради можуть дозволяти за ініціативою жителів створювати будинкові, вуличні, квартальні та інші органи самоорганізації населення і наділяти їх частиною власної компетенції, фінансів, майна.

Робота зі схемою.

Складаю другу частину схеми, визначаю, які органи місцевого самоврядування існують. При цьому звертаю увагу учнів на суттєву і змістовну відмінність обох частин схеми: взаємопідпорядкованість (перша частина) і взаємозалежність органів місцевої виконавчої влади і відсутність такого підпорядкування та значною мірою автономність органів місцевого самоврядування (друга частина). Враховуючи особливий статус м. Києва, особливості самоврядування в столиці визначає спеціальний Закон України «Про столицю України місто-герой Київ».

Зразок схеми.

ОРГАНИ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ

(Ця частина схеми заповнюється на уроці 31.)

ПРЕДСТАВНИЦЬКІ ОРГАНИ

Верховна Рада України

Верховна Рада АРК, обласні Ради, міські Ради міст Києва, Севастополя

Районні Ради

Міські, сільські, селищні Ради

Завдання.

  1. Визначте порядок обрання і строк повноважень Верховної Ради України і Президента України.

  2. Назвіть типи виборчих систем.

Робота з документом.

Опрацюйте текст ст. 141 Конституції України, порівняйте порядок обрання і строк повноважень Верховної Ради України і Президента України з порядком обрання і строком повноважень органів місцевого самоврядування.

Конституція України

Стаття 141. До складу сільської, селищної, міської районної, обласної ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста району, області на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на п’ять років.

(Частина перша статті 141 в редакції Закону № 2222-IV (2222-15) від 08.12.2004 — набирає чинності з дня набуття повноважень Верховною Радою України, обраною у 2006 році.)

Територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування обирають строком на чотири роки відповідно сільського, селищного та міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях.

Статус голів, депутатів і виконавчих органів ради та їхні повноваження, порядок утворення, реорганізації, ліквідації визначаються законом.

Голова районної та голова обласної ради обираються відповідною радою і очолюють виконавчий апарат ради.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]