Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
uroki-pravo.doc
Скачиваний:
6
Добавлен:
25.04.2019
Размер:
1.89 Mб
Скачать

IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів

Бесіда.

  1. Назвіть елементи системи освіти в Україні.

  2. Які права та обов’язки учнів вам відомі?

V. Підсумки уроку

Узагальнюю відповіді учнів і роблю висновок, що отримання повної загальної середньої освіти є як правом, так і обов’язком кожного громадянина України. Саме здобуття освіти багато в чому є запорукою досягнення успіху в житті людини.

VI. Домашнє завдання

  1. Опрацювати текст підручника [§ _____].

  2. Підготувати відповіді на запитання і завдання до вказаного параграфа.

  3. Підготувати повідомлення про використання своїх прав учнів.

  4. Продовжити фразу: «Якби я був директором школи (завідувачем районного (міського, обласного) відділу освіти, міністром освіти України), то для вдосконалення освіти в країні (регіоні, своїй школі) вжив таких заходів...».

  5. Підготувати повідомлення щодо екологічної ситуації в Україні в цілому, в області, районі, місті тощо.

УРОК № 19

Тема. Право на достатній життєвий рівень, соціальний захист та охорону здоров’я.

Мета: ознайомити учнів зі змістом і забезпеченням прав на достатній життєвий рівень, соціальний захист та охорону здоров’я; розвивати вміння учнів висловлювати та відстоювати свою думку; виховувати повагу до громадян похилого віку, осіб з обмеженими фізичними можливостями.

Основні поняття: право на достатній життєвий рівень, право на соціальний захист, право на охорону здоров’я, пенсія.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку

  1. Організаційний момент

  2. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

  3. Вивчення нового матеріалу

  1. Право на достатній життєвий рівень.

  2. Право на соціальний захист. Пенсійне законодавство.

  3. Право на охорону здоров’я та здорове і безпечне навколишнє середовище.

IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів

V. Підсумки уроку

VI. Домашнє завдання

ХІД УРОКУ

і. організаційний момент

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Бесіда.

  1. Розкрийте зміст права на освіту.

  2. Якими гарантіями воно забезпечується.

Перевірка домашнього завдання.

Учні доповідають про виконання домашніх завдань. Аналізую, доповнює і узагальнюю відповіді учнів, організую роботу щодо обговорення.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Право на достатній життєвий рівень.

«Мозковий штурм».

– Назвіть потреби, які, на вашу думку, має включати в себе достатній життєвий рівень.

Фіксую на дошці пропоновані учнями складові переліку, організую роботу щодо їх обговорення, пропоную звернутися до Конституції України, у якій зафіксовано перелік складових достатнього життєвого рівня.

Робота з документом.

– Опрацюйте текст ст. 48 Конституції України.

Конституція України

Стаття 48. Кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

Бесіда.

– На вашу думку, чому саме ці елементи включено до цього переліку.

Узагальнюю відповіді учнів, роблю проміжний підсумок.

2. Право на соціальний захист. Пенсійне законодавство.

Робота з документом.

– Опрацюйте текст ст. 46 Конституції України, визначте напрямки соціального захисту і гарантії, які надаються державою для реалізації цього захисту.

Конституція України

Стаття 46. Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Бесіда.

– Наведіть випадки надання соціальної допомоги, здійснення соціального захисту на прикладі своєї сім’ї.

Узагальнюю відповіді учнів, які називають такі види соціальної допомоги, як пенсії дідусів та бабусь, оплата лікарняних листків, допомога безробітним, і роблю висновок, що найбільше громадяни України стикаються з таким видом соціальної підтримки, як отримання пенсій.

У ході своєї розповіді разом з учнями складаю схему «Види пенсій в Україні». Окрему увагу звертаю на цифри, що характеризують вимоги для отримання трудової пенсії. За чинним законодавством право на трудову пенсію людина отримує в разі, якщо у неї є страховий стаж (тобто період, коли вона з свого заробітку сплачувала внески до фонду соціального страхування) не менше 5 років. При цьому для отримання пенсії за віком чоловік повинен досягнути 60 років, а жінка — 55. За наявності стажу роботи не менше 25 років для чоловіків та не менше 20 років для жінок людина отримує право на пенсію у повному розмірі. Якщо ж людина має менший трудовий стаж роботи (але наявні мінімально необхідні п’ять років страхового стажу), вона отримує пенсію пропорційно наявному стажу.

У випадку, коли людина не має необхідного страхового стажу, але стратила працездатність (досягла пенсійного віку або стала інвалідом), вона має право на отримання державної соціальної допомоги.

Зразок схеми.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]