Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ПРОГРАМА ДИТИНА.doc
Скачиваний:
126
Добавлен:
22.02.2016
Размер:
2.21 Mб
Скачать

Чарівні фарби і талановиті пальчики

Завдання і зміст

Прилучати дітей до культури свого народу, вчити бачити, відчувати, милуватись, захоплюватись чарівним світом народного мистецтва;

учити розуміти «мову» (художні засоби) образо­творчого мистецтва, виховувати інтерес, готовність і нахили до творчої діяльності, бажання створювати власні художні образи;

розвивати дослідницьку, пошукову діяльність при сприйманні запропонованого вихователем художнього матеріалу (живопис, графіка, художня література, музика) розширювати досвід його використання в різних видах власної образотворчої діяльності;

учити передавати один і той же образ у різних видах художньої діяльності, спираючись на знання характерних особливостей, виразності матеріалу, техніки, способів та прийомів зображення;

гнучко змінювати завдання, передбачені програмою (полегшувати, ускладнювати, пропонувати іншу тематику), відповідно до можливостей дітей; забезпечувати умови розвитку дітей, постійно створюючи «зону найближчого розвитку».

Орієнтовна тематика занять

Осінь

Тематика занять пов'язана з життям природи восени, працею людей, традиційними осінніми святами, улюбленими літературними творами.

Чарівні фарби. Малювання і дослідницькі, пошукові, творчі завдання («Диво-метелики», «Фарба-мандрівниця», «Веселка», «Килим з осіннього листя», «Сигнальні вітрила», «Подорож на килимі-літаку», «Добрий та злий чаклуни»). Змішуючи три основні фарби (червону, синю, жовту), а згодом і білу, діти одержують потрібні кольори, відтінки.

У ліпленні: завдання на чарівні перетворення форми (ліплення з цілого шматка глини овочів, фруктів, грибів, жолудів, шишок, декоративної пташки, качечки, ведмедика).

В аплікації: декоративні та пейзажні композиції (нарізування та обривання геометричних елементів і форм, отриманими елементами прикрашаємо готові форми комах, квітів, тварин, птахів.).

Про що розповідають лінії. Закріплення уявлень про емоційні та образні значення різних ліній, практичне вправляння в техніці їх відтворення (кольорові олівці, фломастери, воскові олівці, крейда) та в передачі образу (листя, гриби в траві, пухнасті й колючі гілочки, дощ, сонце, комета, морський (лагідне і спокійне море;бурхливе і тривожне), гірський пейзажі (високі стрімкі скелі, спокійні пагорби).

В аплікації та ліпленні проводяться творчі роботи за задумом.

У нашому місті (селі) починається осінь. Малювання. Настрій дерев у різну погоду. Малювання олівцем чи вугликом з натури.

Ліплення дерев на пластині або кольоровому папері, картоні, передача їх характерних властивостей.

Аплікація. «Одягання» дерев, заготовлених під малювання з натури, в осіннє листя (техніка обривання).

Барви осіннього парку. Пейзаж. Знайомство з творами С. Шишка «Осінь над Дніпром», Й. Бокшая «Осінь. Радванський ліс», Т. Яблонської «У парку». В малюванні та аплікації — відтворення стану осіннього пейзажу (можлива колективна робота), використовуємо техніку друкування фарбою різних кольорів зі шматка паперу.

Ліплення на тему «Птахи відлітають». Заготівку у формі птаха доповнюємо пір’ячком з пластиліну, створюємо колективну роботу.

Мій рідний край. Знайомство з народним мистецтвом і творами художніх промислів свого краю (народна іграшка, розписи, кераміка, вишивка, ткацтво).

Дитяча творчість за мотивами народного мистецтва: ліплення посуду, декоративні розписи, малювання іграшок оздоблення їх орнаментами, колективна робота «Декоративний килим», прикрашаємо заготівки з паперу у формі народних виробів візерунками з пластиліну, тощо. Зв'язок зі словом та музикою.

Осінній букет (з натури). Колективна робота. Бесіда про осінні квіти, їх кольорову гаму, особливості будови. Кожна дитина малює свою квітку.

Пишається над водою червона калина. Образ калини в творчості майстрів декоративного розпису: К. Білокур «Калина», В.І. Павленко «Калина», Т.О. Пата «Зозуля на калині» та ін. У малюванні, аплікації, ліпленні на двохсторонньому кольоровому папері, пластині (барельєф) — виконання творчих робіт за мотивами літературних та музичних творів про калину.

Казкові образи В. Васнєцова. Знайомство з творами «Альонушка», «Іван Царевич та Сірий Вовк», «Три богатирі», «Килим-літак». Творча робота дітей в усіх видах діяльності за мотивами казок та робіт В. Васнєцова.

Чарівні птахи і звірі Г. Собачко, М. Приймаченко. Знайомство з творами. Розгляд ілюстрацій у книжках. Творчі роботи дітей у різних видах діяльності на тему «Мій чарівний птах чи звір», прикрашаємо тло орнаментальними візерунками (поєднання різних технік).

Творчість Марфи Тимченко. Ознайомлення з роботами митця. Декоративний пейзаж на тонованому папері в усіх видах творчих занять дітей на тему «Природа живе, радіє, тужить».

Натюрморт (тема осені). Осінні натюрморти К. Білокур, Е. Волобуєва, С. Шишка, О. Шовкуненка та ін.

Складання натюрморту в натурі, в аплікації. Малювання натюрморту з натури. Виготовлення ілюстрацій до віршів за даною темою. Колективне ліплення ( по двоє, троє) натюрмортів (фрукти, овочі, квіти). Роботи на тему «Глечик, в якому живе добро (зло)». Відповідними художніми засобами в різних видах діяльності діти передають характер глечика, підбирають відповідні кольори.

Прощання з осінню. Підсумкові заняття. Вікторини. Виставки робіт. Оформлення групи. Святкове заняття з використанням музики та поезії.

Зима

Тематика занять пов'язана з життям природи взимку, традиційними зимовими святами Миколая, Нового року, Різдва, Стрітення, Масляної, днями визначних митців.

Народне декоративне мистецтво. Ознайомлення з художніми виробами з глини народних майстрів тих регіонів, де живуть діти. При організації творчої роботи привчати дітей попередньо уявляти і намічати задумане в ескізі олівцем. Ліплення декоративних тарілок, таць, мисок, глечиків, кухликів, куманців, підсвічників, оберегів (у вигляді птахів, звірів, коней, геометричних фігур), прикрашання виробів різноманітними орнаментами. Використовуючи холодну кольорову гаму створити посуд для матінки-Зими.

Екскурсія до музею (уявна). Знайомство з картинами художників І. Шишкіна, М. Глущенка, І. Марчука та ін. (використання репродукцій, слайдів).

Творчі роботи дітей (зимова тематика) в усіх видах художньої діяльності. Конструювання та оздоблення невеликої книжки (обкладинка, титульна сторінка, сторінки з ілюстраціями) — подарунок малюкам. Малювання та аплікація за мотивами українських народних казок.

Театр. Знайомство з поняттями театр, актор, глядач.

Підготовка невеличкої театралізованої виставки: виготовлення масок, ескізів костюмів, декорацій, прикрашання сцени; виставка малюнків. Ліплення та розмальовування підсвічників для свята. Знайомство з казкою Е. Т. Гофмана «Лускунчик», слухання музики з балету П. І. Чайковського «Лускунчик». У малюванні, аплікації, ліпленні виконання творчих робіт за мотивами казки (зображення сцен з казки).

Підготовка до Різдва. Виготовлення масок, костюмів, листівки, подарунків з глини (обереги) .

Зимова казка, яку розповіли художники. Ознайом­лення з роботами І. Грабаря «Вересневий сніг», «Біла береза. Шпачині гнізда», «Лютнева блакить». Малювання берези на тонованому папері, зимового пейзажу. Після спостереження за сонячним променем і блискучим снігом проводиться заняття «Якого кольору сніг? (білий, сірий, фіолетовий, брунатний)».

Ліплення: колективна композиція «Казковий зимовий ліс». Те саме завдання можна виконати в змішаній техніці з використання вати, різаної фольги, ялинкових прикрас.

В гостях у дванадцяти місяців. Творча робота за темою казки «Біля казкового вогнища» може виконувати у всіх видах художньої діяльності, індивідуально і колективно з використанням оригінальних прийомів роботи.

«Шиємо» плаття для Снігової королеви (Завірюхи, Мороза-Воєводи). В малюванні, аплікації — створити образ казкового героя, передаючи його характер, настрій. У ліпленні — використати глину, пластику, пластилін а також природний матеріал. Для більш емоційного сприймання образу можна запропонувати дітям прослухати музичний твір Л. Дичко «Завірюха».

Циркова вистава. Знайомство з поняттями цирк, арена тощо. Створення індивідуальних робіт (зображення акробатів; клоунів, веселих, сумних, замріяних; чаклунів; звірів тощо). Підготовка до циркового свята: виготовлення масок, костюмів, афіші, декорацій; організація виставок робіт; створення колективної роботи «Цирк» (колаж).

Чарівні фарби неба і землі. Ознайомлення з роботами М. Реріха, Б. Кустодієва, В. Васнєцова та ін. У малюванні, аплікації — виконання робіт за темами: «Тривожний захід сонця», «Схід сонця», «Вітряний день», «Завірюха». Звернути увагу дітей на те, як у техніці акварелі по-мокрому можна передати стан неба і землі в різну пору доби. Сухим пензлем можна передати пухнастість снігу, хмаринок, хутра звірят. В ліпленні до даних тем - розтягуємо пальцями на картоні пластилін відповідних до задуму кольорів, створюємо виразні образи.

Підсумкове заняття «Зимова казка». Знайомство з творами українських художників: М. Глущенка «Зимовий день», П. О. Левченка «Село зимою. Глухомань», М. П. Дерегуса «Зимовий пейзаж», Ів. Марчука «Зима. Останній промінь». Вікторина з використанням поезії, музики, усної народної творчості. В малюванні та аплі­кації — колективна робота «Зимова казка» (можна використати дрібно нарізаний сріблястий дощик чи фольгу). В ліпленні — творча робота «Як звірі зимували», «Що наснилося взимку ведмедику (білочці, їжачку, жабці)».

Проводи зими. Виставка дитячих малюнків, виробів з глини, природного матеріалу. Ознайомлення дітей зі змістом свята Стрітення. Підготовка до нього невеличку виставу з декораціями, костюмами, подарунками тощо. Під час свята провести вікторину за народними легендами, творами художників, народних майстрів, з якими діти ознайомилися. В усіх видах художньої діяльності — виконання робіт за мотивами легенд.

Весна

Тематика занять пов'язана з життям природи, працею людей, традиційними святами (свято восьмого березня, Великдень), днем народження Т. Г. Шевченка тощо.

Весняний переспів. Знайомство з творами художників: І. Ґрабаря «Березневий сніг», О. Саврасова «Шпаки прилетіли», о. Шовкуненка «Повінь. Конча-Заспа», В. Ященка «Рання весна». Виконання творчих робіт в усіх видах художньої діяльності. У малюванні зображення дерев на холодному тлі виконаному у техніці акварелі по-мокрому, техніку гуаші застосувати у зображення стовбурів різноманітних дерев, а прийом роботи сухим пензлем використати для зображення на деревах весняного квіту або малесеньких листочків.

У майстерні художника-портретиста. Портрет. Автопортрет. Знайомство з творами художників: Т. Шевченка «Автопортрет», І. Фірсова «Юний живописець», Г. Васька «Портрет юнака з родини Томари», В. Сєрова «Дівчинка з персиками», З. Серебрякової «Автопортрет» та ін. Працюючи з олівцями, крейдою на лінолеумі, фарбами діти вправляються й малюванні портретів дитини, дорослої людини з передачею певних емоцій (радості, суму, розпачу, замріяності). Малювання автопортрета (можна дивитися у дзеркало), портрета матусі. В аплікації — виготовлення декоративної «рами» до намальованого портрета. В ліпленні — в об’ємі або на площинні створюємо портрет мами. Робимо портретну галерею. Кращі роботи оформлюємо у паспорту і даруємо близьким людям.

Уявна екскурсія в музей українського народного декоративного мистецтва. Знайомство з творами народних майстрів декоративного розпису, килимарства, ткацтва. Створення килима у техніці аплікації нитками (товста вовна). Творчі роботи за мотивами народного мистецтва (за вибором дитини).

Писанки. Знайомство з роботами народних майстрів. Малювання ескізів композицій, елементів розпису, писанок. Виконання творчих робіт в аплікації та ліпленні з використанням різних матеріалів (нитки, ґудзики, серветки, тканина, бісер) за мотивами народних візерунків писанок.

Українські вишиванки. Знайомство з характерними особливостями кольорової гами, орнаменту вишиванок. Прикрашання (декорування) за мотивами вишиванок, рушників, скатертин, серветок, сорочок тощо. В аплікації та ліпленні — виконання творчих робіт за задумом.

Одяг. Взуття. Різноманітність форм, стилів. В малюванні, аплікації, ліпленні створюємо одяг та взуття для казкових персонажів, які відповідають характеру або настрою героїв.

Уявна екскурсія до музею Т. Г. Шевченка. Зна­йомство з творчістю поета та художника Т. Г. Шевченка, виконання малюнків та робіт з аплікації (використання техніки обривання) за мотивами поезії Т. Г. Шевченка. Проведення вікторини «Чи знаєш ти твори Шевченка-художника?» Організація виставки творчих робіт (малювання, аплікації, ліплення — подарунки гостям), концерт за творами поета, покладеними на музику.

Мандрівка до Чорного моря. Знайомство з робота І. К. Айвазовського «Чорне море», «Буря», «Місячна ніч в Криму» та ін. Малювання морських пейзажів. Колективна робота з аплікації «Морська зустріч двох флотів» (можна запропонувати інший сюжет, пов’язаний з морем). Ліплення човнів (парусних) з глини, пластиліну, природного матеріалу, аплікація з використанням шматочків тканини. Використання в роботі змішаної техніки..

Російське народне декоративно-прикладне мистецтво.

Знайомство з творами майстрів димківської іграшки, хохломського розпису, гжельської кераміки. Творчі роботи дітей в усіх видах образотворчої діяльності за мотивами російського декоративного мистецтва.

Цей фантастичний підводний світ. Ознайомлення роботами Анрі Матісса «Червоні рибки», та з фантастичними рибками М. Приймаченко. Колективні роботи з усіх видів художньої діяльності. Створення колективної композиції «На морському дні» у техніці колаж, з використанням шматочків тканини, сітки, мушлів, природних матеріалів.

Травень на схилах Дніпра. Знайомство з творами художників М. Глущенка «Київські каштани», «Квітучий сад», Й. Бокшая «Цвіте терен», М. Бурачека «Яблуні у цвіті»; М. Врубеля «Бузок»,П. Кончаловського «Бузок», Ван Гога «Квітуче дерево» та ін. Підготовка до свята квітів: виготовлення декорацій, елементів костюмів, організація виставки малюнків та виробів з пластики, глини (пластини, обереги, тарілки з об'ємною орнаментикою), панно-колаж «Бузковий сад». На святковому занятті можна використати музику, поетичне слово.

Зоопарк. Невеличкі замальовки тварин з натури (під час прогулянки до зоопарку з батьками). Різноманітність тваринного світу. В усіх видах художньої діяльності — відтворення образів різних тварин. Виконання колективної роботи «Зоопарк» (змішана техніка).

Як солодко у бабусиному садочку. (Суниці, полуниці). Творчі роботи дітей в усіх видах образотворчої діяльності (воскові олівці, акварель, двох сторонній кольоровий папір, пластилін).

Мій будинок. Моя сім'я. Моє чудове місто. Знайомство з творами художників С. Шишка, В. Яценка, О. ІПовкуненка, Т. Яблонської, І. Марчука, які оспівали в живописних роботах своє улюблене місто. Творчі роботи дітей, присвячені традиційному святкуванню Дня Києва. Використовуємо зображення квітів каштана, як символу міста( малювання, аплікація, ліплення), у малюванні застосовуємо прийом роботи сухим пензлем для передачі об’ємності та пухнастості квітів.

Умови успішної педагогічної роботи

Забезпечувати дітям можливість самостійно вибирати вид образотворчої діяльності;

заохочувати до самостійного образотворення, пошукової та дослідницької діяльності;

підтримувати бажання самостійно добирати художні техніки, реалізуючи знання їх характерних особливостей, використовуючи набуті вміння та навички;

у мистецькому центрі діти мають змогу реалізувати свої здібності, нахили, можливості, не обмежуючи себе в часі.

У родинному колі

3 батьками дитина має відвідувати парки, зоопарки, дитячі театральні вистави, концерти, музеї і ділитися своїми враженнями, як в розмовах, так і в усіх видах образотворчої діяльності. Виконувати творчі роботи разом з батьками, розподіляючи роботу за складністю зображення.

Показники успішного розвитку дітей

Із задоволенням «занурюються» в світ мистецтва;

емоційно відгукуються на прояви прекрасного в житті, природі та мистецтві;

на доступному рівні аналізують твори різних видів мистецтва, розуміючи їх особливості, як спільні, так і ті, що їх відрізняють;

створюють власні художні образи в різних видах образотворчої діяльності, виражають своє ставлення до них;

орієнтуються на колір, лінію, форму, ритм, композицію як на засоби вираження емоційного стану та настрою самого митця (як маленького, так і справжнього худож­ника);

із захопленням беруть участь у колективних творчих роботах; дають позитивну оцінку своїй роботі й роботі тих, хто працював поруч.