Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ПРОГРАМА ДИТИНА.doc
Скачиваний:
126
Добавлен:
22.02.2016
Размер:
2.21 Mб
Скачать

Віконечко у природу

Завдання і зміст

Виховувати в дітей зацікавлену увагу до природи як джерела позитивних емоцій;

надавати на основі чуттєво-емоційних вражень найперші уявлення вихованців про естетичну своєрідність природи в різні пори року;

виховувати здатність творчо реагувати на прояви прекрасного в природі, наслідувати об’єкти і явища природи в рухах, звуках;

ознайомлювати дітей з явищами природи в різні пори року. На основі спостережень учити вста­новлювати елементарні зв'язки у природі (сонце гріє — тепло, сховалось — прохолодно тощо);

формувати елементарні уявлення про рослини і тварин з найближчого оточення: вчити виділяти і правильно називати деякі ознаки рослин, рухи і звуки тварин;

розвивати інтерес до спостережуваних об'єктів, формувати доброзичливе ставлення до них і бажання їх оберігати.

Осінь

Е с т е т и ч н а с в о є р і д н і с т ь. Різнокольорова осінь. Кольорові дарунки осені. Золота осінь (пошук ”золотих скарбів” осені). Тиха хода осені. Неквапливі рухи осені (спостереження за польотом осіннього листя). Осінні листочки навпомацки (гладенькі й шорсткі). Журливі звуки осені (слухання шарудіння листя під ногами). Запах осінніх плодів (яблук, груш, слив).

С о н ц е. Яскравість на початку осені. Лагідність сонячних променів, які несуть тепло землі, рослинам, тваринам і лю­дині. На кінець осені сонце світить не так яскраво і гріє менше. Бувають дні, коли воно зовсім не з'являється на небі. Тоді навколо похмуро, непривітно. Сонце гріє — тепло, сховалось - прохолодно.

Поступово осінні дні стають прохолодніші, а на кінець осені - зовсім холодні.

Тепло — холодно (температура повітря).

В і т е р. Восени бувають дні без вітру. Але частіше дмуть поривчасті вітри. Про таку погоду говорять: «Надворі вітряно».

С т а н н е б а. У перші осінні дні небо чисте, голубе; де-не-де пливуть по ньому хмарки. Буває, що значна частина неба вкрита хмарами і сонце краєчком зазирає на землю. Бувають дні, коли все небо вкрите сірими важкими хмарами, які підганяє вітер.

О п а д и. На початку осені бувають грози, можна почути грім, побачити блискавку. Осінні дощі холодні, частіше випадають і бувають затяжними — впродовж кількох днів. На кінець осені замість дощу випадає мокрий сніг.

Ґ р у н т. Земля чорна. Суха земля тверда, розси­пається; мокра — в'язка, липне. По землі ходять, бігають діти, дорослі, пересуваються тварини; їздять люди на ве­лосипедах, автомобілях. Землю копають, орють, поливають; в неї висаджують дерева, квіти, висівають насіння. На кінець осені земля замерзає.

В о д а. Вона прозора, без запаху, розливається, те­че. Водою заповнені колодязі, ставки, озера, річки. Чисту воду п'ють люди. Нею поливають дерева, кімнатні рослини. У воді миються люди, миють нею посуд, підлогу; у ній варять різні страви. Брудна вода шкідлива.

На поверхні води тримаються паперовий човник, пір'їнка, а камінчик тоне. На кінець осені вода замерзає в калюжах, невеличких ставках. Замерзла вода називається льодом.

Р о с л и н и* . Рослини (дерева, трав'янисті рос­лини) ростуть на ділянці дитячого садка, в парку, на вулиці (каштан, липа, тополя, біла акація та ін.), у саду (яблуня, груша, абрикос), на городі (картопля, морква, цибуля, часник), у кімнаті (фікус, бегонія та ін.). Ознайомлення з їх частинами (стовбур, гілки, листки, квітки). Частини рослин бувають різними (довгі, короткі, товсті, великі, малі; гладенькі, шорсткі; мають різний колір і запах).

Рослини потребують догляду: поливання, протирання листочків та ін.

Восени у рослин змінюється забарвлення листя, дозрівають плоди, листя опадає.

Т в а р и н и. Особливості зовнішньої будови тварин, які зустрічаються біля дитячого садка; умови їх існування; спосіб живлення та пересування. За цим планом здійснюється ознайомлення зі свійськими і дикими тваринами: звірі (білка, хом'як, морська свинка), птахи (сорока, ворона, сіра галка, голуб, горобець, синиця, папуга); комахи (сонечко, муха, мурашка), риби (аква­ріумні рибки).

Зміни в житті тварин восени: зникли комахи, птахи відлітають у теплі краї, наблизились до жител синиці, горобці та інші птахи, що залишаються зимувати.

Т у р б о т а про здоров'я восени. Як треба одягатися восени, коли погода тепла, сонячна, прохолодна, дощова, вітряна. Одяг дітей і дорослих залежить від погодних умов.

Зима

Е с т е т и ч н а с в о є р і д н і с т ь. Зимова казка. Якого кольору зима (називати кольори зими).

Куди поділись листочки (складання коротких оповідань)

Вічнозелені ялинки-красуні (милування живою ялинкою)

Який “голос” у зими (послухати звуки в зимовій природі)

Про що цвірінькає горобець (спостереження за горобцем).

Як зима танцює (музично-рухові етюди)

Яка зима на дотик.

С о н ц е. Взимку сонце світить, але не гріє; по небу «ходить» низько; з-за хмар з'являється рідко, тому надворі холодно. Морози лютішають. Не завжди можна виходити на прогулянку. В другій половині зими сонце з'являється все частіше й частіше. У затишному місці можна відчути тепло його променів, які зимової пори здаються особливо ласкавими. Наприкінці зими бувають відлиги. Сонце піднімається вище на небосхилі, від того дні стають довшими.

Тепло — холодно (температура повітря).

Вітер. Узимку дмуть сильні поривчасті вітри.

Стан неба. Взимку небо часто вкривають темні хмари. На кінець зими небо стає ясним і блакитним.

Опади. Сніг білий, падає пластівцями, крупин­ками. У холодну погоду скрипить під ногами, сухий, в теплу — липкий. З такого снігу можна зліпити сніговика, сніжки, різні будівлі.

Ґрунт. Узимку земля тверда, мерзла.

Вода. Вода замерзла в калюжах. Лід гладенький, слизький, прозорий, твердий, холодний. На кінець зими сонце гріє дужче і дужче, розтає на дахах сніг, почина­ється капіж. Уночі, коли підморозить, утворюються бурульки. Бурулька прозора, слизька, тверда, розбивається із дзвоном.

Р о с л и н и. Ознайомлювати зі змінами, що стали­ся в житті рослин: квіти на клумбі засохли, дерева на подвір'ї стоять без листя, тільки сосни та ялини зелені, на горобині червоніють кетяги. Дерева і кущі чекають сонячного тепла, щоб знову зазеленіти. Кімнатні рослини зелені, вони потребують догляду.

Продовжувати ознайомлення дітей з частинами рослин. Учити розпізнавати дерева за кольором стовбура: у берези — білий, у липи — темний. Одні дерева високі, стрункі, інші — низькі, розлогі.

Пояснити дітям, що в морозні дні гілки дерев легко ламаються, тому не можна стукати по стовбурах лопатками, наїжджати на рослини санчатами тощо.

Т в а р и н и. Ознайомлювати зі змінами в житті тварин, що сталися взимку: не видно сонечок, мурашок та інших комах; горобці, синиці, голуби, ворони активні в пошуках їжі, бо для птахів узимку найстрашніший голод; білочка ласує тим кормом, який запасла ще восени.

Продовжувати ознайомлювати дітей із зовнішньою будовою птахів, їх повадками. Вчити порівнювати птахів за величиною (голуб, горобець).

Турбота про здоров'я взимку. Як треба одягатися взимку для прогулянки, катання на санчатах, рухливих ігор. Чому не можна їсти снігу, смоктати бу­рульок.

Весна

Е с т е т и ч н а с в о є р і д н і с т ь. Весна-чарівниця. Якого кольору весна (пошук “кольорового плаття” весни).

Перші дотики весни (лагідні промінці весняного сонечка, ніжні голівки пухнастих котиків верби, м’які стебельця шовковистої травички).

Чому весна дзвінка (слухання весняних звуків).

Як весна воду розлила (колективне придумування казки).

Куди і як біжить весняний струмочок (рухові етюди). Пускання корабликів.

Чим пахне весна (пошук весняних пахощів).

С о н ц е. Сонце яскраво світить і гріє (особливо в середині та в кінці весни), стає тепло.

Тепло — холодно (температура повітря). Початок весни іноді буває холодним, із заметілями. Від весняного тепла розтанув сніг, утворилися калюжі, потекли струмочки; відтанула земля, підсохла.

Вітер. Весняний вітер приємний, ласкавий.

Стан неба. Небо голубе-голубе, високо в небі пливуть білі хмарини.

Опади. Перші весняні дощі вмили землю, на­поїли її вологою.

Рослини. Ознайомлювати зі змінами, що ста­лися в житті рослин навесні: зеленіє трава, з кожним весняним днем збільшуються бруньки на деревах, згодом з'являються листочки, квіти. Наприкінці весни дерева стоятимуть у зеленому вбранні, більшість з них відцвіте. Квітують трав'янисті рослини.

Продовжувати ознайомлення дітей із зовнішнім ви­глядом рослин; учити розпізнавати їх за формою, вели­чиною листків, квіток.

Ознайомлювати зі змінами, що сталися навесні в житті кімнатних рослин.

Тварини. Ознайомлювати з весняними змінами в житті тварин: з'явилися «солдатики», мурашки, мухи, сонечка, метелики; прилетіли стрижі, шпаки; до годівничок не прилітають синиці; птахи в'ють гнізда; прокинулися жаби; у свійських тварин з'явилися малята.

Продовжувати ознайомлення із зовнішньою будовою тварин; учити порівнювати їх за величиною, голосом, повадками.

Турбота про здоров’я весною. Як треба одягатись навесні. Не слід поспішати легко одягнутися. Треба стежити за тим, щоб не промочити ноги. Не можна сідати на землю, мити взуття та руки в калюжі.

Літо

Е с т е т и ч н а с в о є р і д н і с т ь. Веселе літо. Хто співає пісню літа (послухати звуки літньої природи).

Про що дзвенить літня річка (послухати шум ріки).

Музика літнього дощу (послухати шум дощу)

Чому троянда колюча (колективне складання казки)

Літній бал квітів (рухові етюди).

Чим пахне літо (пошук літніх ароматів).

Запам’ятаймо дерево на дотик (впізнавання окремих дерев по корі).

С о н ц е. Сонце високо стоїть на небосхилі, яскраво світить. На кінець літа сонце спускається нижче.

Тепло — холодно (температура повітря). Влітку сонце припікає, багато тепла посилає на землю. Рятунок від спеки можна знайти в затінку. На кінець літа спека спадає, хоч сонце все ще гріє достатньо тепло.

В і т е р. Літні вітри теплі, лагідні. Бувають і силь­ні, що здіймають довкола хмари пил, але навіть такі вітри не холодні.

Стан неба. Небо ясне, голубе. По ньому пропли­вають білі хмаринки, немов пір'їнки. Бувають дні, коли все небо вкрите темними хмарами, — тоді обов'язково чекай дощу.

Опади. Літні дощі теплі, лагідні; бувають грози з гучними громами, яскравими блискавками; під час грози навкруги темно, непривітно, моторошно.

Вода. Продовжувати ознайомлення з властивостями води, з проблемами її використання (для чого людям потрібна вода) та економного витрачання (чому необхідно закривати кран). Улітку в річці вода тепла, в ній приємно купатись.

Ґрунт . Продовжувати ознайомлення з властивос­тями ґрунту. Влітку земля пухка, крихка, вкрита різними рослинами.

Рослини. Ознайомлювати зі змінами, які ста­лися в житті рослин улітку (листя зелене; на яблунях багато плодів; дозрівають малина, вишні; починає червоніти горобина; на гілках каштанів замість «свічок» з'явились «їжачки»; квітує липа, її духмяним запахом наповнене все довкола; відцвітає кульбаба, її голівка одягнута в біленьку прозору шапочку).

Продовжувати ознайомлення дітей з різноманітним світом рослин, з умовами, в яких вони ростуть (у лісі, саду, сквері, алеї, на грядці).

Навчати дітей бачити характерні особливості рослин, що ростуть на клумбі (назва рослини, її висота, на що схожі листки, які квітки, колір і запах квіток), милуватися неповторною красою кожної квіточки.

Вчити розпізнавати овочі за формою, кольором, смаком. Навчати дітей дослідницьких дій.

Тварини. Ознайомлення зі змінами, які сталися в житті тварин з настанням літа. Навколо можна по­бачити багато комах (метеликів, сонечок, солдатиків, коників). Вони літають у повітрі, повзають по землі, скачуть у траві, «обстежують» квітки тощо. З теплих країв повернулися шпаки, стрижі. Птахів багато. На початку літа вони радісно співають, згодом їх співу вже не чути. Вони заклопотані пошуками їжі для своїх малят.

Продовжувати ознайомлення дітей з різноманітним світом тварин, з умовами, в яких вони живуть (у лісі, саду, воді тощо).

Навчати дітей розпізнавати тварин найближчого оточення за характерними зовнішніми ознаками.

Турбота про здоров'я влітку. Як треба одягатися влітку протягом дня і за різних погодних умов. Загартовування організму: водні процедури, по­вітряні ванни.

Умови успішної педагогічної роботи

Вихователь використовує оптимальні можливості для забезпечення позитивних емоційних вражень від контакту вихованців з довкіллям; для створення піднесеного, радісного настрою під час спілкування дітей з дивовижною і загадковою природою; для належної активізації творчої інтерпретації дітьми прекрасного у природі; для залучення кожної дитини до спостережень за конкретними об’єктами і явищами природи, експе­риментування з природним матеріалом.

У приміщенні групи і на майданчику слід обладнати куточки для спостережень природничого характеру, активно використовувати природний матеріал для ігор, занять різного виду.

У родинному колі

Батьки залучають дітей до спостережень у садку, на полі, галявині, на городі, догляду за квітами і свійськими тваринами, виконання простих доручень в природі.

Показники успішного розвитку дітей

Позитивні емоційні реакції на явища і об'єкти природи;

виражений інтерес до інформації природничого характеру;

прагнення до взаємодії з природою;

прагнення до практичної діяльності в природі;

пізнавальна активність дітей у засвоєнні матеріалу природничого змісту;

художньо-творча активність відображення природи;

елементарне відтворення естетичної своєрідності природи у різних видах діяльності (пластичних рухах, грі, праці, малюванні, ліпленні, аплікації та ін.);

широке орієнтування в природному оточенні, виділення найважливіших ознак сезонів (тепло — холодно, дощ — сніг), ознак пристосування природних об'єктів з найближ­чого оточення до умов зовнішнього середовища (де живе, як росте, як пересувається).