Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ПРОГРАМА ДИТИНА.doc
Скачиваний:
126
Добавлен:
22.02.2016
Размер:
2.21 Mб
Скачать

У нас в гостях книжка

Зміст і завдання

  • Продовжувати знайомити з творами художньої літератури для дітей.

  • Вчити здійснювати елементарний аналіз літературно-художньої структури твору.

  • Знайомити з українськими письменниками.

  • Продовжувати знайомство з дитячою книжкою.

Продовжувати вчити уважно слухати, усвідомлювати ідею та зміст складніших за обсягом художніх творів різних жанрів (казка, оповідання, вірш, байка) української та зарубіжної літератури для дітей; запам’ятовувати і пригадувати жанр, назву та автора художнього твору (за фрагментами, ілюстраціями, описом героїв).

Вчити впізнавати на слух та визначати жанр твору: казка, вірш, оповідання, байка.

Продовжувати знайомити дітей з чарівними, соціально-побутовими, народними та авторськими казками, колядками, веснянками, легендами. Знайомити з творами українських класиків літератури для дітей та сучасних письменників (Т. Шевченко, Олена Пчілка, І. Франко, Катря Гриневичева, Марко Черемшина, Ю. Федькович, Є. Ярошинська, Леся Українка, Б. Грінченко, Грицько Григоренко, Марійка Підгірянка, В. Королів-Старий, Олександр Олесь, Юрій Будяк, А. Лотоцький, Р. Завадович, Н. Забіла, О. Іваненко, П. Воронько, Г. Бойко, М. Познанська, О. Копиленко, Т. Коломієць, К. Перелісна, В. Сухомлинський, Ю. Ярмиш, Петро Король, В. Ладижець, А. М’ястківський, В. Лучук, Л. Письменна, М. Стельмах, Д. Павличко, Л. Костенко, М. Вінграновський); творми зарубіжної літератури для дітей (Г.Х.Андерсен, Брати Грім, М.Носов, Ш.Перро, О.Пушкін, К.Ушинський та ін.).

Знайомити дітей з приказками, прислів’ями, вчити розуміти і пояснювати їх прихований зміст.

Вчити здійснювати елементарний аналіз художніх творів: знаходити, розуміти виразні засоби (порівняння, епітети, повтори, образні художньо-поетичні вирази, зачини, кінцівки) і спонукати до їх використання у власному мовленні.

Вчити дітей брати участь у різних видах бесід за змістом художніх творів (морально-оцінювального характеру, за запитанням автора твору, у зв’язку із прочитаним, на з’ясування розуміння жанру, засобів художньої виразності; узагальнювальні бесіди, бесіди за творчістю одного письменника, етичні бесіди). Вчити свідомо аналізувати поведінку героїв художніх творів, висловлювати своє ставлення до них, мотивувати моральні оцінки.

Знайомити з портретами, біографією (в доступній формі) відомих українських письменників (Т.Шевченко, Л.Українка, І.Франко). Учити впізнавати їх на портретах, пригадувати назви творів.

Вчити розігрувати зміст знайомих художніх творів у іграх-драматизаціях, інсценуваннях, дотримуючись адекватних засобів виразності (вербальних та невербальних).

Продовжувати розвивати поетичний слух, бажання слухати поезію, здійснювати елементарний художній аналіз віршів (визначати характер вірша; розуміти почуття, висловлені поетом; добирати слова з вірша, які римуються); вивчати та вірші); виразно читати знайомі поетичні твори напам’ять (8 – 12 рядків).

Продовжувати виховувати інтерес до книги. Звернути увагу дітей на те, що на обкладинці вка­зуються прізвище автора (того, хто написав оповідання або вірш) та назва книжки (вона написана великими літерами). На обкладинці, як правило, є малюнок.

Привчати бережно поводитися з книжкою; виховувати бажання лагодити книжки.

Привчати до чергування в куточку книги; залучати до участі у влаштуванні виставки дитячих книг.

Орієнтовні показники успішного розвитку дітей

- розрізняє та визначає жанр художнього твору: казка, оповідання, вірш, байка;

- пригадує повну назву твору, його автора; відповідає на запитання у різних видах бесід за змістом прочитаного;

- розуміє ідею твору; орієнтується в композиційній структурі;

- аналізує та адекватно оцінює характер, вчинки персонажів;

- здійснює елементарний художній аналіз твору;

- виразно читає напам’ять поетичні твори; на прохання пригадує кілька скоромовок, загадок, віршів, лічилок, пісеньок (колискових, забавлянок, щедрівок, веснянок);

- розуміє та вірно пояснює прихований зміст приказок та прислів’їв;

- впізнає на портретах відомих українських письменників;

- впізнає за малюнком на обкладинці, про що розповідатиметься у книжці, виявляє інтерес до книги, бережливе ставлення; орієнтується в структурі книги (обкладинка, сторінки);

- передає зміст художнього твору, характер персонажів в театралізованих іграх за змістом знайомих художніх творів.