Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ПРОГРАМА ДИТИНА.doc
Скачиваний:
126
Добавлен:
22.02.2016
Размер:
2.21 Mб
Скачать

Традиційні народні ігри малих форм

Примовки. Ознайомити дітей з примовками (“Павле-Равле, вистав роги” або”Павлику-равлику, вистав свої ріжки”, “Бусол, бусол, колада”, “Лелеко, лелеко”, ”Порошко, порошко, вийди на дорожку” та ін.).

Заклички. Розвивати інтерес дітей до явищ природи, бажання користуватись закличками під час дощу або хмарної погоди, такі, як от “Вийди, вийди, сонечко…”, “Не йди, не йди, дощику…” та ін..

Лічилки. Ознайомити дітей з лічилками (“Бродить кіт по траві…”, “Тікав заєць через ліс…”, “Зайчик, зайчик-побігайчик…”, “Я куплю собі дуду…” та ін.). Привчати користуватись лічилками під час організації різноманітних ігор.

Мирилки. Навчити дітей приходити до згоди під час сварок за допомогою мирилок (“Вишні-черешні розвиваються…”, “Мир-миром, пироги з сиром…” та ін.). Виховувати доброзичливість, уміння самостійно погоджувати конфлікти.

Загадки. Привчати дітей розуміти загадки, аналізувати їх зміст та знаходити правильні відповіді, розвивати образне мислення.

Ігри-розваги. Задовольняти емоційні потреби дітей середнього дошкільного віку. Урізноманітнювати використання ігор-розваг у режимних моментах дошкільного навчального закладу, підтримувати емоційний відгук дітей на радісні ігрові ситуації.

Умови успішної педагогічної роботи

Збагачення і поглиблення різноманітного досвіду дитини; підтримка дитячої самостійності, творчості, фантазування, експериментування; залучення дітей до різноманітної діяльності дорослих; формування емоційно насичених ігрових образів; участь вихователя в іграх дітей лише на за умови його ігрового перевтілення; створення відповідного ігрового середовища для ігрової діяльності.

Показники успішного розвитку дітей

Дитина може здійснювати задум майбутньої гри; володіє узагальненими способами побудови ігрового образу; бере участь у іграх різних видів; налагоджує взаємодію з партнерами по грі.

Віконечко у природу

Завдання і зміст

Розвивати у дітей інтерес до розмаїття світу природи, щире зацікавлення всіма формами життя у ній;

Розширювати уявлення дітей про естетичну своєрідність природи в різні пори року;

збагачувати уявлення вихованців про об’єкти живої і неживої природи, про зв'язки між явищами природи, про середовище існування тварин (диких і свійських);

залучати дітей до різних видів діяльності в природі (індивідуальних, групових), до різних форм творчого освоєння природно-прекрасного, до різних видів роботи з природними матеріалами, до діяльності по догляду за рослинами і тваринами;

виховувати в дітей шанобливе ставлення до всіх виявів життя в природі, уміння бути обережними з метою не зашкодити довкіллю, передбачати позитивні й негативні наслідки втручання в життя природи.

Осінь

Е с т е т и ч н а с в о є р і д н і с т ь. Пишнобарвна осінь (вродлива, славна, ошатна, рясна). Розмаїття кольору в осінньому лісі (парку). Колірні розвідки: знайди осінній листочок за кольором (пошук жовто-зелених, лимонних, рудих, коричневих, мідних, бронзових та ін. листочків).

Сумна пісня осені (прислухатись до крику птахів, що відлітають).

Запах осіннього саду (впізнати плід за запахом).

Прощальна посмішка осені. Пелюстки осінніх квітів на дотик (оксамитові чорнобривці, тремтливі айстри, холодні хризантеми).

Осінь-багачка. Щедра осінь. Збір осінніх дарунків (каштанів, жолудів).

С о н ц е. Сонячні дні на початку осені. Осіннє сонце – лагідне, але не гаряче. Похмура, холодна і дощова погода ближче до зими. Перший мороз. Перша паморозь, яка висріблює траву, листя кущів, дерев.

Підвести дітей до розуміння того, що сонце рухається небосхилу.

Формувати розуміння того, що сонце гріє вже не так сильно, як раніше. Сонячного дня запропонувати дітям заплющити очі, повернутися обличчям до сонця. З'ясувати, чи так гріє восени, як улітку.

Т е п л о — х о л о д н о (т е м п е р а т у р а о с і н н ь о г о п о в і т р я).

Вітер. Осінній вітряний день. Гра вітру з осінніми листочками. Осінні вітри – холодні, непривітні, пронизливі (середина і кінець осені).

С т а н неба. Осіннє небо у сонячний тихий день. Похмуре осіннє небо. Осінні хмари – легкі або важкі, світлі або темні, високі або низькі. Во­лохаті хмари. Дощові хмари. Хмари, навислі над землею. Рух осінніх хмар – повільний, неквапливий або швидкий, стрімкий. Хмари і вітер.

О п а д и. Осінь – любителька дощів. Осінні дощі – холодні, затяжні, мрячні. Холод після осіннього дощу. Тривкі осінні калюжі. Вологість осіннього повітря. Сніг з дощем з важких темних хмар (наприкінці осені).

Ґ р у н т. Земля восени відпочиває. Закутана в листя земля. Земля ковтає зернятка до весни.

В о д а. Осіння природа багата водою. Осінні дощі розливають воду. Властивості води (прозора, без запаху, розтікається, тече, замерзає, розтає). Потрібність води осіннім деревам і рослинам. Вода в житті тварин. Осінні зміни в житті водойм та їх мешканців (засохлі рослини, відсутність комах, птахів, ін.). Осінні водойми і люди (припинення купання у холодній воді).

Р о с л и н и. Осінні зміни в рослинному світі. Карнавал осінніх кольорів: яскраво-жовтий колір листя клена, беріз; яскраво-червоний колір листя осики, винограду, вишні; зелене листя бузку. Яскравість дозрілих калини і горобини. Листопад.

Найелементарніші зв'язки між явищами осінньої природи і змінами в житті рослин (без води рослина засихає, менше світить сонце — листя змінює свій колір, настають холоди — листя опадає).

Ознайомлення дітей з кількома кімнатними рослинам (алое, традесканцією), їх ботанічними ознаками та естетичними характеристиками.

Т в а р и н и . Зміни які сталися в житті тварин восени (комахи заховалися в землю, під коріння, в щілинки; ластівки ось-ось полетять у теплі краї; покинули свої хатинки-шпаківні чорно-рябенькі шпаки, вони теж відлетіли у теплі краї; наблизились до людських осель птахи, що залишаються зимувати).

Закріплення назв тварин. Формування уявлень про безперечне право на життя всіх представників тваринного світу. Найелементарніші правила безпечного поводження з тваринами.

Виокремлення разом з дітьми характерних ознак та естетичних характеристик представників тваринного світу (величина; покрив, його забарвлення; спосіб пересування; чим живляться; звуки, які видають).

Найелементарніші зв'язки між явищами осінньої природи і змінами в житті тварин (засохли рослини — зникли комахи; зникли комахи — відлетіли перелітні птахи тощо).

Продовження ознайомлювання зі свійськими тваринами.

Ознайомлення дітей з правилами поведінки під час прогулянок на природі.

Т у р б о т а п р о з д о р о в ' я в о с е н и. Залежність одягу дорослих і дітей від погодних умов.

Зима

Е с т е т и ч н а с в о є р і д н і с т ь. Вигадливі візерунки зими (пошук зимових сюрпризів).

Крижані квіти зими. Морозяні малюнки на шибках. Малюнки на льоду (замерзлі калюжі, озерця).

Чи завжди сніг білий. Сніг вранці, вдень, ввечері.

Якої форми сніжинки. Рух вітру і снігу. Сніжинки-балеринки (руховіі етюди).

Кришталевий дзвін зими. Про що дзвенять бурульки.

Чому ялинка колюча (колективне складання казки).

Зміни у природі, пов'язані з приходом зими (холодно, морозно, сніг лежить на землі, деревах, кущах, на сонці сніг блищить; дерева і кущі без листя, тільки на соснах і ялинах зеленіють хвоїнки-листочки; не видно метеликів, жуків, мурашок; мало птахів, узимку вони не співають; люди очищають вулиці від снігу).

С о н ц е. Взимку не гріє, над землею під­німається невисоко, шлях його на небосхилі короткий. На початку зими дні короткі, і хоча з часом вони збіль­шуються, погода залишається холодною.

У кінці зими часто пригріває сонечко, на дахах тане сніг. Під час танення снігу з капаючої води утворюються бурульки. Після відлиги, якщо вдарять морози, на гілках дерев, кущів з'являється тонкий шар льоду.

Вітер. Узимку дмуть холодні вітри, вони бувають сильними, піднімають сніг із землі й переносять його в інші місця (заметілі).

С т а н неба. Небо вкрите сірими хмарами, холодна імла заполонює навколишній простір. На початку зими сніг випадає рідко. Бувають холодні тумани, ожеледиця. Сонячного дня небо голубе і прозоре, але сонячних днів небагато.

О п а д и. Сформувати у дітей елементарні уявлення про сніг (білий, м'який, пухнастий, холодний, під дією тепла розтає, коли мокрий — ліпиться, сухий — розсипається).

Ґ р у н т. Замерзла земля стала твердою. Дати можливість переконатися в цьому.

В о д а. За низької температури вода перетворюється на лід. Ознайомити з властивостями льоду (крихкий, прозорий, твердий, гладенький).

Прогулянка до водойми. Діти дізнаються, що водойма сховалася під кригою. Лід твердий, по ньому можна ходити, кататися на ковзанах (разом з дорослими ). Розглядаючи лід, запропонувати дітям провести по ньому легенько пальчиком — він гладенький.

Р о с л и н и . Сформувати у дітей уявлення про змі­ни, що сталися в житті рослин: з настанням зими дерева кущі стоять без листя. Під снігом - засохлі трав'янисті рослини. Взимку дерева відпочивають, не ростуть, не квітують, але вони живі. У морозні дні гілки дерев легко ламаються (про це слід нагадати дітям під час прогу­лянок). Рослини взимку потребують нашої охорони.

Продовжувати ознайомлення дітей з кімнатними рослинами, умовами, необхідними для їх росту, формувати практичні й дослідницькі вміння по догляду за ними.

Тварини. Продовжувати знайомити дітей з різноманітним світом тварин, їх зовнішньою будовою. Сформувати уявлення про зміни, що сталися в житті тварин узимку: відлетіли шпаки, ластівки, стрижі; залишилися ворони, сороки, горобці, синиці; наблизились до наших осель снігурі.

Познайомити дітей із хом'ячком (зовнішній вигляд, чим живиться, як його доглядати).

Учити дітей розпізнавати лисицю і зайця, зображених на картинах, книжкових ілюстраціях. Виявляти подібні й відмінні ознаки у цих тварин. Ознайомити з правилами охорони птахів узимку.

Т у р б о т а п р о здоров'я в з и м к у. З'я­сувати, чому не можна їсти сніг, смоктати бурульки. Спостерігати за тим, як одягнені люди в мороз і відлигу.

Весна

Е с т е т и ч н а с в о є р і д н і с т ь . Весна-художниця. Пошук “весняних” кольорів (знайдемо весняну голубінь; де прокинувся зелений колір; чи любить весна білий колір)

Якого кольору сніг весною. Якого кольору весняне небо.

Чому весна блакитна (колективне складання казки).

Весняний оркестр. Як “співають” бурульки (послухати капіж).

Ми творимо музику весни (відтворення звуків капежі).

Ловимо долоньками весняне сонечко (тепле, лагідне, ласкаве, ніжне).

Чим пахне весняна земля.

Як народжується підсніжник (пластичні етюди).

С о н ц е. На початку весни сонце ще не гріє, а тільки яскраво світить. Але з кожним днем воно помітно піднімається на небосхилі, дужче пригріває, зникають сірі важкі хмари. Від весняних сонячних променів все оживає.

Т е м п е р а т у р а повітря. З кожним днем стає тепліше, сонце довше перебуває на небосхилі, все навкруги нагрівається, від того повітря стає теплішим.

В і т е р. Весняний вітер приємний, лагідний, теплий. Буває, що іноді повіє холодом, але таке трапляється рідко.

С т а н н е б а. З кожним весняним днем небо яснішає. На небі з’являються білі хмари. Вони називаються купчастими, бо тримаються купками.

О п а д и . Початок весни буває зі снігом, морозом, заметіллю. Весняний сніг сірий, брудний, крихкотілий. Пригріває сонце, розтають кучугури снігу, кришталеві бурульки, дзвінко линуть у річки сріблясті струмочки. Ще дужче пригріває сонце, і земля звільняється від снігу, вмивається дощами. Пояснити дітям, чим корисна тала вода. Весняні дощі теплі, рясні, не затяжні. Бувають грози з блискавками.

Ґ р у н т. Продовжувати формувати у дітей уявлення про властивості ґрунту, значення ґрунту для рослин, тварин, людини, охорону ґрунту. Навесні пахне відталою теплою землею; нагріта сонцем земля парує.

В о д а. З'ясувати, чому весною багато води. Продовжувати формування у дітей уявлення про воду в рідкому стані (прозора, без запаху, розливається, тече); для чого потрібна вода рослинам, тваринам, людині; як треба воду використовувати, охороняти. Весною розливаються ріки, озера.

Р о с л и н и. Продовжувати ознайомлювати дітей з різноманітним світом рослин як у природному середовищі, так і в кімнатних умовах; формувати уявлення про органи рослин: рослини різняться між собою тим, що їх органи (стовбур, листки, квітки, плоди) не однакові за величиною, формою, кольором, запахом. Рослини ростуть у парку, в садку, на городі тощо.

Ознайомлення зі змінами, що сталися в житті рослин рідного краю навесні: виткнулися із землі зелені стрілки молодої трави; золотавим пушком розпустилися кущики верби; піднесли голівки синьоокі проліски, фіалки; зацвіла яскраво-жовтими квітками мати-й-мачуха; немов маленькі сонечка, з'явилися жовті квітки кульбаби; на деревах і кущах бруньки блищать, мов вичищені, вони потроху на­бухають; ранньою весною зацвітають береза, осика; буйно квітнуть фруктові дерева; все навколо вкрилося молодою зеленню. Ознайомити з правилами охорони рослин весною.

Т в а р и н и. Продовжувати ознайомлення дітей з різноманітним світом тварин як у природному середовищі, так і в домашньому оточенні (звірі, птахи, риби, комахи), з умовами їх існування; формувати уявлення про особливості зовнішньої будови тварин, спосіб їх пересування, живлення.

Навчати дітей розпізнавати тварин найближчого ото­чення за зовнішніми ознаками (будова тіла, якого кольору пір'я, шерсть тощо).

Зміни в житті тварин навесні (прокинулися метелики сонечка, мухи, мурашки; джмелі, бджоли кружляють над розквітлими рослинами, снують по квітках, прудко перелазять з однієї квітки на іншу; завзято змагаються у своїх співах жаби; повернулися шпаки, ластівки, стрижі, зозулі; без угаву співають синиці, дзвінко цвірінькають, купаються в калюжах горобці, голосно каркають граки, ворони, стрекочуть сороки — славить весну голосисте птаство; рудими стали у білки спина і хвіст; у свійських тварин з'явилися малята).

Навчати дітей під час прогулянок на природі поводитись згідно з правилами поведінки.

Т у р б о т а п р о здоров'я н а в е с н і. Одяг та взуття дорослих і дітей залежить від погодних умов. З'ясувати, чому не треба поспішати легко одягатися; чим шкідливо промочити ноги, як цьому запобігти; чому змінилися одяг та взуття людей.

Літо

Е с т е т и ч н а с в о є р і д н і с т ь Дзвінке літо. Чому літо називають дзвінким (називати та відтворювати літні звуки).

Музика літнього парку (лугу, саду) (дзижчання, гудіння, скрекіт, сюрчання, туркотіння )

Співаємо пісню літнього парку (лугу, саду) (відтворення голосом почутих звуків лугу)

Барвистий килим лугових ( польових, садових) квітів (конюшина, королиця, смолянка, кульбаба, дзвоник).

Порахуємо барви лугу (пошук квітки за кольором).

Поглянь на світ крізь крапельку роси (описати словами росинку)

Як квіти росою плакали (колективне складання казки).

Літнє поле як золоте море (милування “хвилями” хлібної ниви)

Хвилі літнього поля (рухові етюди)

С о н ц е. Піднялося на небосхилі, яскраво світить. Дні довгі, жаркі.

В і т е р. Дмуть вітри різної сили (слабкий, помірний, сильний). Бувають урагани. Але якої б сили не був вітер — він теплий.

Н е б о, о п а д и. Небо високе, голубе. Перед грозою вкривається темними хмарами. Літні дощі короткочасні, теплі; бувають зливи. Після дощу на небі з'являється веселка.

Ґ р у н т, в о д а. Продовжувати формувати у дітей уявлення про ґрунт і воду (їх властивості, користь для рослин, тварин, людини). Охорона ґрунту і водойм. Навчати дітей поводитись з водою.

Р о с л и н и . Ознайомити дітей із змінами в розвитку рослин улітку: всі рослини в зеленому вбранні; одні квітують (липа, шипшина, жасмин, кульбаба, спориш, подорожник, в'юнок, кропива), інші відцвіли, і на місці квіток з'явилися плоди.

Продовжувати ознайомлювати з частинами рослин (стебло, листя, квітки, плоди), функціями, які вони виконують у житті рослин; навчати дітей за зовнішніми яками розрізняти групи рослин (дерева, кущі, трав'янисті рослини). Ознайомити дітей з охороною рослин улітку.

Т в а р и н и. Ознайомити дітей із змінами в житті тварин улітку (з'явилося багато комах, птахи турбуються про пташенят, звірі вигодовують своїх малят).

Продовжувати ознайомлення із зовнішньою будовою тварин (комахи — мурашка, лимонниця, білан капустяний, кропив'янка, сонечко, турун; земноводні — жаба; плазуни — ящірка, черепаха; птахи — сіра ворона, грак, голуб, синиця, шпак, стриж; звірі — ведмідь, білка, їжак), їх поведінкою, способами пересування, властивими для них звуками. Звернути увагу дітей на охорона тварин улітку.

Поведінка дітей під час прогулянок на природі.

Турбота про здоров'я влітку. З'ясувати, яким має бути взуття та одяг о цій порі. Чому шкідливо тривалий час перебувати на сонці. Чим шкідливе вживання немитих фруктів і овочів. Чому не можна пити воду з калюжі, струмка, річки, озера. Загартування організму влітку.

Умови успішної педагогічної роботи

Забезпечити можливість для безпосереднього чуттєвого ознайомлення дітей з об'єктами і явищами природи — систематичних спостережень, милування, екскурсій на майданчику, в парку, на луках, до водойм у період найінтенсивніших змін у природі, експериментування, догляду за рослинами і тваринами, праці в садку, на городі.

Використовувати допоміжні засоби активізації емоційно-естетичного розвитку (ігри, загадки, малюнки, вірші, рухові (пластичні) етюди, тощо природничої тематики).

Включати дітей у різноманітну творчу діяльність під час перебування на природі – мовленнєву, музичну, образотворчу, предметну. Організовувати розваги, свята, працю в природі тощо).

Відповідно до пір року оновлювати та поповнювати куточок природи у групі.

У родинному колі

Батьки мають знати основні завдання виховання у дітей уявлень про рідну природу, вміти милуватися природою, демонструвати дітям зразки дбайливого, морально-естетичного ставлення, любові до природи, збагачувати уявлення дітей про природу в умовах сімейного виховання, під час різних робіт на городі, полі, дачі, прогулянок у вихідні, відпочинку у парку, сквері, тощо.

Показники успішного розвитку дітей

Діти зацікавлено пізнають природу, із захопленням висловлюють враження від контакту з нею; виявляють позитивно-емоційне ставлення до її об’єктів та явищ; виявляють співчуття природним об’єктам на рівні ідентифікації з ними;

виявляють інтерес до інформації природничого змісту, прагнуть до самостійних практичних дій у природі (доглянути вазон, кущ; погодувати рибок тощо);

виявляють бажання творчо інтерпретувати отриману інформацію у різноманітних видах художньої діяльності – мовленнєво-творчій, музичній, предметно-пластичній;

охоче відтворюють естетичну своєрідність природи у різних видах діяльності (грі, праці, малюванні, ліпленні, аплікації та ін.);

проявляють пізнавальну активність, допитливість щодо засвоєння змісту природничого характеру;

виявляють бажання допомогти природі, захистити її від шкідливого втручання людей.