Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Розробки уроків і позакласних заходів.docx
Скачиваний:
125
Добавлен:
24.03.2016
Размер:
1.14 Mб
Скачать

Ступай в житті дорогою добра (урок-свято для учнів 3-го класу)

Мета: поглиблювати знання дітей про доброту як одну з найважливіших людських чеснот; розвивати емоційно-ціннісну сферу учнів, естетичні смаки, акторські здібності; виховувати людяність, порядність, доброзичливість, чуйність, бажання дарувати добро і любов оточуючим.

Обладнання: плакати з висловами про добро, ілюстрації, записи пісень, кульки, квіти, костюми для казкових героїв, свічка, скринька, кошик із гостинцями.

Хід заходу Учитель.

Вона найпотрібніша всім над усе, Вона тільки щастя і радість несе, Для кожного вічна, проста й дорога, І кожному з нас допомага.

Учень 1.

Її спішать творити люди, Вона, як сонце, зігріва, Із нею всім зручніше буде, Без неї затишку нема.

Учитель. Хто ж вона, наша гостя дорога?

Учень 2. Сьогодні на наше свято завітала незвичайна гостя – це королева Доброта. Заходь, будь ласка, королево, до нас, у наш чудовий 3 клас! (Заходить королева Доброта з букетом квітів.)

Королева Доброта.

Доброго дня, друзі! Я – вічна доброта.

37

Нарвала квітів в лузі,

Я щира і проста!

(Роздає всім по квітці.)

– Наповніть душу ніжністю,

– Теплом,

– Добром,

– Любов’ю.

– Мудрістю зорійте!

– На зло ніколи не віддячте злом,

– Серця людей добром своїм зігрійте.

– На доброті існує світ,

– І добротою пахне хліб,

– І мирне небо…

– І в школу йти – це вияв доброти.

– А все – із доброго чи злого,

– Починається з малого.

– Дорогою добра в житті ступай,

– Образи вмій прощать і люте зло,

– Бо ти – людина, завжди пам’ятай,

– Роби добро, щоб менше зла було.

Учитель. Я помітила, що всі посміхнулися, усім стало приємно і тепло. І справді, щира посмішка, добре слово і краплиночка тепла мають велику силу – силу любові і добра. (Звучить пісня Н. Май «Пісня про добро».)

Учитель. А що містять у собі слова добро, доброта?

Учень 3. Добро – корисна справа, добрий учинок.

Учень 4. Доброта – чуйне, доброзичливе ставлення до людей.

Учень 5. Доброта – це слово, яке зігріває, огортає теплом душу, робить життя світлим і радісним.

Королева Доброта. Дуже приємно жити у світі добра, краси і добрих справ. Спробуймо скласти прислів’я із «розсипаних» слів.

(Завдання для дівчаток: «Світ не без добрих людей», для хлопчиків: «Людина починається з добра», для батьків «Хто людям добра бажає, той і собі має».)

Учитель. Перший крок до доброти – це добре слово. Недарма в народі говорять, що: «Лагідне слово і залізні двері відчиняє», «Одне приємне слово, наче сад зацвіте», «Мудре слово збережи, а погане – геть жени».

Добра людина – завжди ввічлива людина. Доповніть вірш потрібними словами ввічливості:

Заходить Галя до кімнати,

Забула Галя, що сказати.

Стоїть, мовчить, анітелень,

– Кажи, Галинко:… («Добрий день»).

Якщо бажаєш висловити подяку,

38

Промовити потрібно: … («дуже дякую»).

Коли мене сварять, я намагаюсь

Завжди казати чемно: … («вибачаюсь»).

І в Україні, і в Росії, і в Словаччині

Всі кажуть на прощання: … («до побачення»).

Учень 6.

Будь ласка, спасибі, будьте здорові, –

Слова необхідні і корисні у мові.

Приємно їх чути і в школі, і дома,

Від мами, учителя, просто знайомих.

Тож радьмо: частіше їх, друзі, вживайте,

Даруйте сміливіше радісний настрій.

І кожен свій день починайте зі слів:

– Доброго ранку, вітаю, привіт!

(Заходять Леопольд і мишенята, виконують пісню «Якщо добрий ти».)

Учитель. Діти, добро народжується в серці, а виявляється у вчинках. Поміркуймо, кому конкретно сьогодні потрібна наша допомога, підтримка чи співчуття. Подумаймо, що доброго ми можемо зробити, і свої думки напишемо на маленьких сердечках, які прикріпимо на великому серці. А засвітиться добротою воно тоді, коли всі ці справи будуть виконані.

(На великому символічному серці учні прикріплюють маленькі серця.)

Розвязання проблемних завдань

Учитель. Говорити про поведінку інших легко, а як би ви вчинили в таких ситуаціях?

Ситуація 1. Дівчинка обурено скаржилася мамі: «У дворі є такий поганий хлопчик – увесь час мене називає Валькою». «А ти як його називаєш?» – запитала мама. – «Я його взагалі ніяк не називаю. Я йому просто кричу: «Ей, ти!».

– Чи правильно вчинила дівчинка? (Дівчинка сама повинна звати хлопчика по імені, показуючи йому приклад.)

Ситуація 2. Хлопчик крикнув перехожому: «Скільки годин?».

– Яких помилок припустився хлопчик? (1. Потрібно було не кричати, а говорити. 2. Хлопець забувся вжити слова ввічливості – «Скажіть, будь ласка». 3. Правильно говорити «котра година»).

(Заходять казкові герої: Тато Карло, Ойболить, Герда, Женя з казки «Квітка-семицвітка».)

Учитель. Діти, з яких творів ці герої, та які добрі вчинки вони зробили?

Тато Карло.

Добрим бути – зовсім це не просто. Не залежить доброта від зросту, Не залежить доброта від віку, Добрим треба бути нам до віку.

39

Ойболить.

Добро творити на Землі Людині лиш дано. І навіть діточки малі Всі знають це давно.

Герда.

Тільки треба добрим, добрим бути, І в біді про друга не забути. І закрутиться Земля скоріше, Якщо будем ти і я добріші.

Женя.

Всі прийшли на Землю, щоб добро творити,

Щоб ростить старанно честі деревце.

Треба добрим бути, чесно завжди жити

Й ти ніколи в світі не забуть про це.

(Пісня «Стелиться доріжка».)

Слово від батьків. Мама. У Біблії написано: «Не роби іншим того, чого не хотів би, щоб робили тобі». З давніх-давен доброта приносить користь людям на Землі. Зло, як відомо, довго не забувається і породжує зло. А от добро примножує добро. У доброзичливих людей «кришталево чисті душі», а у злих, жадібних, брехливих, жорстоких людей – «чорні душі». Не заплямуйте свою душу поганими вчинками. (Запалює свічку.)

Тато.

Життя – це скарб, дарований нам Богом.

Це радість, віра, мудрість, доброта.

Не розгубімо їх життєвими дорогами.

Нехай панує людяність свята.

Учень 7. (Читає «Молитву школяра».)

Боже Отче, глянь на діти –

На дрібненькі твої квіти.

Світи сонцем і зірками

Над малими школярами.

Дай нам сили і охоти

До науки і роботи.

Щоб росли ми здоровенькі

На потіху батька й неньки,

Дух святий хай з нами буде,

Щоб з нас стали добрі люди.

Тато. А це, діти, вам у подарунок кошик зі смачними гостинцями (яблука, цукерки) і сюрпризом. (Сюрприз – поради для дітей, учні зачитують по черзі.)

40

Поради

– Пам’ятай добро.

– Можна забути того, з ким разом сміявся, але ніколи не забувай того, з ким разом плакав.

– Будь вищим від усіляких пліток, заздрощів.

– Найкращі ліки від образи – прощення.

– Не втрачай самоповаги. Умій володіти собою.

– Перш ніж сказати щось погане, згадай, що найкраще слово – не сказане.

– Найкоротша відстань між людьми – усмішка. Частіше усміхайся.

– Якщо тобі погано, то це не причина, щоб завдавати страждань іншому.

Учитель. Від мене теж є невеликий подарунок – таємна «Скринька добрих учинків». Кожен із вас може записувати власні добрі вчинки та опускати їх у скриньку. Зверніть увагу, що скринька таємна. Не можна вихвалятися один перед одним кількістю добрих учинків. Ми творимо добро не заради похвали, а для загального добра на нашій планеті.

Королева Доброта. Людина насправді може бути доброю, сердечною, милосердною тільки тоді, коли вона любить свою Батьківщину.

Учень 8.

Моя Батьківщина – це вишеньки цвіт,

І верби над ставом, й калина.

Моя Батьківщина – це мрії політ,

Це рідна моя Україна.

Учень 9 .

У моєї України – є і гори, і долини,

У Донецьку є вугілля,

Хлібом славиться Поділля.

У Карпатах є ліси дивовижної краси.

На Поліссі льон цвіте, мов нагадує про те,

Що в моєї України простір вільний,

Небо синє!

Учитель. Давайте подаруємо неньці Україні музичну композицію «Ми діти твої, Україно».

(Виконується композиція «Ми діти твої, Україно».)

Учитель. Дякую вам за теплу, довірливу розмову, за добрі думки, за творче ставлення до роботи.

Добрі слова – корені.

Добрі думки – квіти.

Добрі справи – плоди.

Добрі серця – сади.

Піклуйтеся про свій сад і не дозволяйте йому зарости бур’янами, наповнюйте його добрими словами, гарними вчинками і сонячним світлом!

41