Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Ринок фінансових послуг / Ринок фінансових послуг Заоч. Маг. 2013.doc
Скачиваний:
37
Добавлен:
04.03.2016
Размер:
2.9 Mб
Скачать

2.Діяльність фондових бірж та позабіржових торгівельних систем в Україні

Торгівля цінними паперами в межах організаційно оформленого фондового ринку України здійснюється на фондових біржах та в позабіржових торговельно-інформаційних системах.

Діяльність фондових бірж та торговельно-інформаційних систем забезпечує організований оборот цінних паперів та створює професійним учасникам фондового ринку (оферентам фінансових послуг) умови для виконання доручень клієнтів на купівлю-продаж цінних паперів та для надання інших біржових послуг, пов'язаних з інформуванням, консультуванням, арбітражним та технічним обслуговуванням.

Фондова біржа являє організаційно-оформлений і постійно функціонуючий ринок, на якому здійснюється торгівля цінними паперами. В Україні вона може бути утворена у формі акціонерного товариства товариства з обмеженою відповідальністю або дочірнього підприємства об'єднання торговців цінними паперами.

До основних функцій фондової біржі належать:

  • організація публічних торгів цінними паперами;

  • визначення типової ринкової ціни цінних паперів, що включені добіржового списку;

  • забезпечення розрахунків за укладеними біржовими угодами;

  • надання інформаційних послуг учасникам біржового ринку.

Кожна фондова біржа встановлює правила і процедури, обов'язкові для виконання членами біржі, які відкривають (реєструють) на біржі свої брокерські контори.

В обігу на фондовій біржі перебувають цінні папери, що пройшли процедуру лістингу (допуску на фондову біржу). До процедури лістингу допускаються цінні папери, що випущені та зареєстровані відповідно до чинного законодавства, емітенти яких задовольняють певним економічним та фінансовим критеріям, встановленим біржею, та регулярно розповсюджують інформацію про свою діяльність.

Правилами фондової біржі передбачаються умови та порядок вилучення (делістингу) цінних паперів з офіційного котирування на біржі.

Функціонування позабіржового фондового ринку в Україні забезпечується діяльністю двох торгівельно-інформаційних систем (TIC), що створені Асоціацією «Перша фондова торговельна система» та Асоціацією «Південноукраїнська торговельно-інформаційна система».

Торговельно-інформаційні системи являють юридичних осіб, які утворені у формі акціонерного товариства або товариства з обмеженою відповідальністю, здійснюють діяльність з організації торгівлі на позабіржовому ринку, володіють або управляють електронною торговельно-інформаційною мережею або іншою системою засобів, що надає можливість обміну пропозиціями щодо купівлі та продажу цінних паперів.

Згідно із Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні учасниками торговельно-інформаційних систем можуть бути торговці цінними паперами, що одержали ліцензію на здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами на фондовому ринку; та зареєструвалися у передбаченому порядку в системі.

Перша фондова торговельна система поряд з організацією торгівлі цінними паперами здійснює діяльність з визначення рейтингів фондових цінностей та рейтингів торговців цінними паперами, проводить технічний аналіз фондового ринку та розраховує один із авторитетніших в Україні фондових індексів - ПФТС - індекс.