Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Види РМ. Методичка.doc
Скачиваний:
12
Добавлен:
24.09.2019
Размер:
1.13 Mб
Скачать

6. Пристойність, людська гідність, насильство, антигромадська поведінка

Закон зобов’язує Бі-бі-сі не випускати в ефір програми, що суперечать правилам доброго смаку або пристойності, або ж які потенційно можуть заохочувати чи підбурювати до скоєння злочинів, порушень громадського порядку, або ображають почуття широкого загалу. Автори програм мають добре усвідомлювати та поважати нерідко дуже розбіжні погляди аудиторії на те, що може або не може образити людські почуття.

Загальні настанови

Кожний сюжет, який деякі глядачі чи слухачі можуть сприйняти як порушення правил пристойності чи людської гідності, слід випускати в ефір тільки після ретельного обміркування, і його поява має бути виправдана загальним редакторським задумом.

Контекст і час передачі – це все. Надзвичайно важливо пам’ятати, що саме розраховують побачити глядачі в тій чи іншій програмі або в певний час. Аудиторію не можна захоплювати зненацька. У цій справі можуть стати в пригоді попередні оголошення та анонси програм – скажімо, перед особливо “гострим” випуском новин.

Телебачення: “вододіл 21-ї години”

“Вододіл 21-ї години” – це поворотний момент у вечірньому блоку телепрограм. До 21-ї години всі програми мають бути придатні для загальної аудиторії, зокрема для дітей. Чим раніше вміщується програма у вечірньому блоку, тим більше вона має підходити для самостійного перегляду дітьми. Після “вододілу” відбувається поступовий перехід до матеріалів, призначених для дорослої аудиторії.

Жодний анонс програми, яка передаватиметься після 21-ї години, не повинен вміщуватися безпосередньо поряд із програмою для дітей. Особливо обережного підходу потребує монтаж відеоматеріалів для випусків новин та інформаційних програм, глядачами яких можуть бути такі вразливі групи населення, як діти. З такою самою обережністю слід включати сцени насильства до випусків новин по головних і загальних каналах, особливо в денний час, коли їх можуть переглядати діти.

Найбільш брутальні й брудні вирази (див. “Мова” нижче) неприпустимі у програмах, які транслюють до 21-ї години. Після 21-ї години лайка допускається тільки після ретельного розгляду її доречності.

Радіо

Хоча встановлений “вододіл” не поширюється на радіо так само, як на телебачення, проте, при плануванні розкладу передач цей фактор теж слід враховувати. На радіо включення програм на вразливі теми та вживання лайки залежить не стільки від часу доби, скільки від редакційних міркувань і спрямованості програми. У музичних радіомережах слід з особливою обережністю добирати матеріал для ефіру в ті години, коли відомо, що радіо слухають діти.

Продюсери програми, яка йде “у прямому ефірі”, мають передбачити всі можливі проблеми й до початку передачі відповідно проінструктувати учасників. Ведучі повинні вміти впоратися зі складною ситуацією.

Мова

Не допускається вжиття на телебаченні, радіо та в інтернет-виданнях певних лайливих виразів – головним чином, нецензурної лайки – без попереднього дозволу контролерів каналу та мережі в програмах, призначених для внутрішнього мовлення, відповідного регіонального керівника – у Всесвітній службі, директора мовлення – у Всесвітньому телебаченні. Незалежні продюсери мають звертатися до своїх замовників програм.

В інтернет-виданнях слід звертатися до директора ВВС Online або, якщо йдеться про ВВС News Online – до директора проекту “Безперервні мультимедійні новини”.

Секс

Випуски новин та публіцистичні програми, у яких висвітлюють секс, мають:

  • уникати сенсаційності;

  • бути відповідно й чітко позначені;

  • включати сексуальні сцени, тільки якщо вони цілком виправдані з редакційної точки зору, а не заради смакування сексу;

  • не містити відвертих сексуальних сцен до 21-ї години або невдовзі потому;

  • у будь-який час дотримуватися певних меж у показі відвертих сексуальних сцен;

  • з особливою обережністю подавати матеріали про прояви сексуального насильства чи садизму.

Антигромадські або кримінальні прояви

Громадськість занепокоєна тим, що деякі неврівноважені особи можуть наслідувати негативні приклади, побачені або почуті по телебаченню чи радіо. Ви мусите подбати про те, аби показ у ваших програмах будь-яких загрозливих для життя вчинків, антигромадських чи кримінальних проявів не заохо­чував потенційних наслідувачів.

Насильство

При показі сюжетів зі сценами насильства слід враховувати час їхнього показу, і, зокрема, зважити доцільність показу тих чи інших сцен насильства до 21-ї години. Сцен надмірного насильства слід уникати взагалі.

З особливою обережністю слід монтувати відеосюжети для випусків новин і публіцистичних програм, які можуть переглядати вразливі групи населення, зокрема діти. З такою самою обережністю слід включати сцени насильства до випусків новин по головних і загальних каналах, особливо в денний час, коли їх можуть переглядати діти.

Наркотики

У програмах, присвячених проблемам наркоманії, часто доводиться вирішувати питання анонімності, захисту дітей або способу, у який слід показувати вживання наркотиків. Аби аудиторія правильно зрозуміла ваш задум, вам, можливо, доведеться чітко роз’яснити правовий та соціальний контекст програми. Пам’ятайте, що зйомка учасників програми за вживанням заборонених наркотичних речовин є підставою для кримінального розслідування.

Виплати грошей злочинцям

Не слід платити ні нинішнім, ні (як правило) колишнім злочинцям за розповідь про їх злочини, а також родинам нинішніх чи колишніх злочинців. Так само не слід платити людям, чия поведінка, не будучи кримінальною, має антигромадський характер, або чиї вчинки здобули їм таку недобру славу, що будь-яка виплата їм була б недоречною.

Аналогічні обмеження стосуються виплати грошей свідкам.

Про будь-які підстави для винятку з викладених вище правил слід доповісти через керівника відділу чи замовника програми керівникові з питань редакційної політики.

Інтернет-видання

Підхід до питань людської гідності та пристойності в Інтернеті диктується відповідністю тієї чи іншої програми сподіванням імовірної аудиторії.

Жодний веб-сайт, підключений до тієї чи іншої програми, не повинен містити матеріалів, не придатних для транслювання в самій програмі.