Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Posob_D.doc Укр..doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
03.03.2016
Размер:
715.78 Кб
Скачать

Контрольні питання

  1. Що означає поняття “стиль мови” ?

  2. Які основні стилі виділяють в сучасній українській літературній мові ?

  3. Які риси характеризують офіційно-діловий стиль української мови ?

Завдання

1. Прочитайте речення і визначте, до яких стилів вони належать; обґрунтуйте свою думку.

1. А ранок розгорювався, як золото на сонці. Небо червоніло, як рожі в садку. Пташки щебетали. Надворі пахло холодком та польовим зіллям. І в небі, й на землі було розлите розкішне щастя пишного літнього ранку. 2. Процеси обмінюються інформацією з іншими про-цесами, що виконуються в одному і тому ж чи сусідніх вузлах системи, шляхом надсилання і прийому повідомлень. Обмін повідомленнями – єдиний засіб для міжвузлового зв’язку і синхронізації, оскільки в системі і PSC немає загальної пам’яті. Надсилання повідомлень може

бути з блокуванням або без блокування. 3. Я, Степаненко Галина Петрівна, доцент кафедри фізики Донецького національного технічного університету, доручаю Іванчук Олені Сергіївні, старшому викладачеві кафедри математики Донецького національного технічного універси-тету, одержати на Головпошті м. Донецька рекомендовану бандероль… 4. Учасники пленуму правління Київської письменницької організації закликають усіх літераторів, незалежно від їхніх політичних поглядів і естетичних переконань, до єдності та взаємопорозуміння в ім’я розвитку українського письменства, подальшого поступу національно-культурного відродження (“Літературна Україна”).

2. Прочитайте фрагмент тексту. Назвіть стиль, до якого він належить. Арґументуйте Вашу думку.

Панас Михайлович поправив радюгу на драбиняку:

  • То сідайте, сідайте, коли до нас на вчителювання збираєтесь.

  • А звідки ви знаєте, що на вчителювання ? – знову дивується Богдан.

  • По ваших статках, що вмістилися в один чемодан, – глипнув веселим оком на Богданову ношу. – Можу навіть сказати, що там маєте.

  • А що ?

  • Ковдру, мамину подушку, дві сорочки, дві пари шкарпеток, бритву, одеколон, а решта – книжки. Вгадав ?

  • Вгадали ! – покрутив головою Богдан, скочив на воза і звісив з полудрабка ноги.

3. Визначіть стиль поданого нижче тексту. Назвіть лексичні засоби, не властиві цьому стилю.

Та ти заспокойся – безвихідних ситуацій не буває, спільно знайдемо якесь рішення. Тобі не спадало на думку, що можна вдатися до таких заходів, які не завдали б шкоди ні справі, ні тобі самому ? Наприклад: взяти участь у конкурсі на кращий проект пам´ятника жертвам голодомору або у творчому змаганні за кращий текст напису на такому пам´ятнику. Червоним рядком у порядку денному твоїх життєвих планів повинно бути записане прагнення діяти, а не чекати манни небесної або того, що саме в руки прийде. Не гнівайся на мою прямоту – хто ж тобі правду в очі скаже, як не я, твій друг.

Але досить моралізувати. Давай реалізуємо один цікавий захід – провідаємо Сашка в його офісі. Одна голова – добре, дві – краще, а три – це вже розум колективний.

4. Знайдіть у тексті розмовного мовлення канцеляризми та інші мовні кліше і виправте ці помилки.

Якби ти взяв до уваги моє шанобливе ставлення до тебе і не терзався комплексом невпевненості, а прийняв пропозицію про мою тобі допомогу, усе було б інакше. Адже ми давно обговорювали твою проблему, знали всі її аспекти і прийняли кілька рішень, які влаштували б нас обох. По-перше, час працює на нас: щонайменше два місяці маємо у запасі. По-друге, ми можемо домовитися з колегами про поетапну реалізацію нашого внеску в це колективне будівництво. Хіба тебе це не влаштовує ? Між людьми мусить бути все по-людськи. Адже ж так ?

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]