Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Vidpovidi_Shnitser.doc
Скачиваний:
155
Добавлен:
02.03.2016
Размер:
441.86 Кб
Скачать

11. Соціально-економічий розвиток Чехії в 10-15 ст.

У XV ст. Угорська держава(входила Чехія) формується як станово-представницька монархія. Вищим представницьким органом у королівстві були Державні збори. Державні збори мали законодавчі функції, встановлювали податки й обирали королів. Однією з найважливіших ознак правового статусу залишалася військова служба, від якої можна було в разі необхідності відкупитися.Привілейований прошарок суспільства становили військові. Служити у війську могли як вільні мадяри, так і представники словацької, хорватської та іншої знаті. В XIII ст. виникли замість королівських дворянські комітати. Шляхті надавалося право в межах комітатів мати власний суд, адміністрацію, фінанси, збройні формування. Вищим органом комітату були збори. Очолював комітат призначений королем ішпан.Важливою галуззю економіки в словацьких землях було ремісництво. Вдосконалювалася цехова організація, збільшилась кількість ремесел. Словацька земля славилася виробами зі скла, кришталю, золота, срібла, заліза й дерева. У сільськогосподарському виробництві важливе місце відводилося скотарству, яке інтенсивно розвивалося в словацьких землях уже в XV ст.

12. Чеська середньовічна культура 10-16 ст.

В багатовіковій боротьбі чеського народу за самостійний розвиток розвивалась та зростала його культура. В період правління Карла ІV в Чехії інтенсивно розвивались латинська і чеська літератури. Особливу увагу Карл ІV приділяв розвиткові освіти, науки та культури, У 1348 році в Празі був заснований університет – перший у Священній Рімський імперії. За правління Карла ІV у Празі було побудовано нові собори, палаци та мости . В чеських землях розвивалися музика й театр. Значні здобутки були у книговидавничий справі та інших сферах культурної діяльності.

У ХІV ст.. виникла чеська драма. Розвивалася музична творчість. У цей період бурхливо розвиваються архітектура, скульптура, будівництво. В 1344 р. розпочалося спорудження кафедрального собору Св. Віта в класично-готичному стилі.

По всій Чехії відкривалися школи, викладання в яких провадилося рідною мовою.

Релігійні та світські літературні твори перекладалися чеською мовою. Ян Гус удосконалив її орфографію і граматику.

13.Утворення та розвиток польської держави в 10-11 ст. Болеслав і Хоробрий.

Творцем польської держави був Мєшко І, князь із династії П'ястів. Він об'єднав польські землі в державне утворення. Син Мєшка - Болеслав Хоробрий став першим польським королем, коронованим у 1025 р. Внутрішнє і зовнішнє становище Польського князівства зміцніло за Болеслава І Хороброго. У 999 р. Болеслав приєднав до своїх володінь Краківську землю з Краковом. Цим фактично завершився процес об'єднання польських територій у складі єдиної держави.Запровадження християнства сприяло зміцненню Польського князівства. Важливе значення мало встановлення культурних і політичних зв'язків з Візантією і Римом, з країнами Західної Європи. Оскільки християнство поляки прийняли у формі католицизму, на території майбутньої Польщі поширювалася латинська писемність, а папство справляло великий політичний вплив.Після укладення миру з імперією Болеслав І звернув погляди на схід. У 1018 р. він здійснив похід на Київську Русь з метою підтримати свого зятя Святополка в боротьбі за київський престол. З участю печенігів, угорців і німецьких рицарів він розгромив на річці Буг військо київського князя Ярослава Мудрого й захопив Київ. Проте Святополк недовго втішався з перемоги. Незабаром Ярослав повернув собі владу, й Болеславові довелося відступити. На зворотному шляху він захопив Червенські міста й знову приєднав їх до своєї держави.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]