Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Vidpovidi_Shnitser.doc
Скачиваний:
155
Добавлен:
02.03.2016
Размер:
441.86 Кб
Скачать

64.Побудова соціалізму в Чехословаччині. «Празька весна» 1968 року та її наслідки.

      Доступившись до влади в Чехословаччині, комуністи взялися до побудови комуністичного суспільства за радянським зразком. На ІХ з`їзді КПЧ(Комуністична Партія Чехії) у травні 1949 р. був розроблений  перший п`ятирічний план і був взятий курс на побудову соціалізму.  У побудові соціалізму в ЧСР були свої особливості. Чехословаччина була промислово розвинутою країною і не потребувала індустріалізації і тому основний акцент був зроблений на націоналізації і структурній зміні у промисловості . В іншому розвиток соціалізму йшов по тій же схемі,  що і інших країнах: кооперація сільського господарства  , масові репресії і показові судові процеси проти словацьких націоналістів і т.д.  Перші виступи проти сталінської моделі соціалізму відбулись у 1953 р. але вони не набули великого розмаху.Тим часом економічне становище у країні погіршувалось. У 1963 р. відбувся навіть економічний спад. Хоча у той же час КПЧ проголосила курс на побудову комунізму.

  З боку населення росло недовіра до керівництва партії на чолі з А.Навотним,  який займав одночасно і посаду президента. У січні 1968 р. на пленумі ЦК КПЧ його було усунуто і першим секретарем обрано А.Дубчека. Нові лідери партії розробили широку програму політичних та економічних реформ, покликаних створити нове обличчя соціалізму, як тоді казали "соціалізм з людським обличчям". Чехословацькі журналісти назвали реформи «празькою весною».

«Пра́зька весна́»  — період політичної лібералізації в Чехословаччині з 5 січня по 20 серпня 1968, що закінчився введенням в країну радянських військ і військ країн Організації Варшавського договору .

Придушення «празької весни» підсилило розчарування багатьох представників західних лівих теорією марксизму-ленінізму і сприяло зростанню ідей «єврокомунізму» серед керівництва і членів західних комуністичних партій — що згодом привів до розколу в багатьох з них.

Через десять років Празька весна дала ім'я аналогічному періоду китайської політичної лібералізації, відомому як «Пекінська весна».

65.Режим «нормалізації» та розгортання громадського опозиційного руху в Чехословаччині. «Ніжна революція» в 1989 році та її наслідки.

У ніч проти 21 серпня 1968 р. Радянські війська і війська країн Варшавського договору увійшли до Чехо-Словаччини. А. Дубчек і ряд членів ЦК КПЧ були заарештовані органами безпеки СРСР і відпроваджені до Москви.Наприкінці серпня до Москви "запросили" чехо-словацьку делегацію.За підсумками переговорів були досягнені домовленості щодо найскорішої нормалізації становища в ЧССР, визначено умови перебування радянських військ у країні.

У 70—80-ті рр., після розгрому "Празької весни", в країні поглиблювалися економічні проблеми. Уповільнилося зростання виробництва, не відбувалася модернізація підприємств, вироблювана продукція не витримувала конкуренції із західною. У країні придушувалося будь-яке інакомислення.Але не дивлячись на це група діячів науки і культури 1 вересня 1977 р., спираючись на Декларацію прав людини, виступила з відозвою, в якій розкрила основний зміст вимог і головні напрями демократизації суспільства. Документ дістав назву "Хартія-77".Маніфестанти вимагали, щоби КПЧ відмовилася від керівної ролі у країні й покарала винуватців репресій. Революція, що почалася, відбувалася мирно. Студенти, а також робітники й Інтелігенція, що їх підтримували, не захоплювали будівель та об'єктів КПЧ, уникали сутичок. Тому події листопада 1989 р. дістали назву "ніжної", або "оксамитової", революції. Наприкінці листопада федеральний парламент скасував статтю конституції, що затверджувала керівну роль КПЧ у країні. 29 грудня 1989 р. Федеральні збори обрали лідера опозиції Вацлава Гавела президентом країни.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]