Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ridna_mova_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
118
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.14 Mб
Скачать

УРОК 115

Тема. Перенос слів із м’якими подовженими звуками.

Мета. Учити переносити слова з подовженими звуками; закріпити літературну вимову слів з подовженими приголосними; поповнювати словниковий запас, розвивати мовлення, спостережливість, увагу; виховувати культуру поведінки, любов до праці, до природи.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ.Перевірка домашнього завдання

Прочитайте виписані слова. Поставте до них питання.

Які споріднені слова ви дібрали?

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Каліграфічна хвилинка.

На ча ння ан уч Навчання — головне завдання учнів.

Спишіть каліграфічно.

Складіть звукову модель слова навчання.

2. Зорово-слуховий диктант.

Маленька праця краща за велике безділля. Вчення — світ, невчення — тьма.

Поділіть слова дужками на склади.

Як дізнатись, скільки складів у слові?

Які слова складаються з одного складу?

Чи можна їх перенести?

Які правила переносу ви пам’ятаєте?

Як би ви перенесли слова з подвоєними приголосними?

ІV. Опрацювання нового матеріалу

1. Читання правила на с. 104.

2. Вправляння в поділі слів для переносу. Вправа 249, с. 104.

— Прочитати слова, правильно вимовляючи подовжені звуки.

282

Як ви розумієте слова узлісся і галуззя?

Спишіть слова, поділяючи їх для переносу.

З двома словами складіть і запишіть речен-

ня.

3. Виконання вправи 250, с. 105.

Прочитайте прислів’я. Поясніть, як ви їх розумієте.

Знайдіть в прислів’ях слова, протилежні за значенням.

Випишіть слова з подвоєними буквами і поділіть їх для переносу.

4. Вправа 251, с. 105.

Прочитайте вірш. Як ви його розумієте?

Виконайте завдання 2 і 3 самостійно. Перевірка виконаного.

V.Фізкультхвилинка

VІ. Узагальнення і систематизація знань

1. Самостійна робота. Вправа 254, с. 105–106.

Випишіть слова з подовженими приголосними, вставляючи пропущені букви.

До виділених слів доберіть споріднені, запишіть їх парами.

2. Робота в парах. Вправа 253, с. 106 (Завдання 1–3).

Взаємоперевірка.

3. Ігри діда Буквоїда.

Допишіть частини слів, які з’їв дід Буквоїд.

(Шиття, знання,

(Гілля, життя,

читання, колосся,

уміння, волосся,

приладдя, навчання)

коріння, дозвілля)

283

4. Розвиток мовлення. Вправа 254, с. 106.

Прочитайте текст.

Що можна сказати про поведінку хлопчиків? Чи чемні вони?

Як би ви вчинили на місці Дмитрика? Які слова ввічливості використали б в розмові?

Попрацюйте в парах. Складіть діалог «На вули-

ці».

VІІ. Підсумок уроку

— Як можна переносити слова з подвоєними буквами?

VІІІ. Домашнє завдання. Пояснення виконання вправи 255, 106—107. Вивчити правило.

УРОК 116

Тема. Звуковий і звуко-буквений аналіз, вимова і написання слів з подовженими м’якими приголосними.

Мета. Формувати навички вимови і написання слів з подовженими приголосними; закріплювати вміння робити звуко-буквений аналіз слів, поділяти слова для переносу; розвивати зв’язне мовлення, вміння складати розповідь за малюнками та запитаннями; виховувати працьовитість, повагу до історичного минулого України.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ.Перевірка домашнього завдання

Розкажіть, як треба поводитись на вулиці.

Прочитайте речення, які ви списали. Які вони за метою висловлювання? Які знаки стоять в кінці цих речень? Чому?

Прочитайте слова з подовженими приголосними, які ви записали в алфавітному порядку.

Як їх можна перенести?

284

ІІІ. Каліграфічна хвилинка

Бі чк нню ому зьк

Біжить річка по камінню, По твердому, по крутому, По гострому, по слизькому.

(І. Семененко)

—Підкресліть в словах букви, що позначають м’які приголосні звуки.

Побудуйте звукову модель слова камінню.

ІV. Основна частина уроку

1. Робота над загадками.

— Відгадайте загадки. Запишіть слова-відгадки. Побудуйте їх звукові моделі.

Стоять красуні на воді, Вінки в них білі й золоті.

(Латаття).

На вазі не зважити, На базарі не купити.

(Знання).

На стелі в куточку висить сито, Не руками звито.

(Павутиння).

Ношу його багато років, А ліку йому не знаю.

(Волосся).

2. Добір слів до звукової моделі.

Учитель читає слова, а діти записують тільки ті, які підходять до звукової моделі

Плаття, читання, рукоділля, колосся, волосся, життя, багаття, вугілля, узлісся.

3. Колективна робота. Вправа 256, с. 108.

Спишіть слова.

Зробіть усний звуко-буквений аналіз цих слів, користуючись поданим у таблиці зразком.

4. Фізкультхвилинка.

5. Виконання вправи 258, с. 108.

Випишіть виділені слова, вставляючи пропущені букви. Поясніть, якими правилами ви користувались.

6. Розвиток мовлення. Вправа 257, с. 107—108.

Розгляньте малюнок.

285

Хто на ньому зображений?

Де знаходяться діти?

Що вони роблять?

Прочитайте питання. Дайте на них відповідь.

Складіть розповідь за малюнком та запитання-

ми.

Запис розповіді під керівництвом учителя.

V.Підсумок уроку

Як позначається на письмі подовжений приголосний звук?

Як треба переносити слова з подвоєними буква-

ми?

VІІ. Домашнє завдання. Пояснення виконання впра-

ви 259, с. 109.

УРОК 117

Тема. Урок розвитку зв’язного мовлення. Усна розповідь на тему «9 Травня — День Перемоги».

Мета. Актуалізувати знання учнів про Велику Вітчизняну війну; розвивати зв’язне мовлення, вміння складати розповідь за малюнком; виховувати патріотизм та гордість за історичне минуле нашої Батьківщини.

Обладнання. Ілюстрації і фотоматеріали, що відображають події Великої Вітчизняної війни, парад Перемоги.

Хід уроку І. Організація класу до уроку ІІ. Осмислення теми і мети уроку

ІІІ. Основна частина уроку

1. Вступна бесіда.

Що ви знаєте про війну нашого народу й народів інших країн з фашистськими загарбниками?

Звідки ви про це дізналися?

286

2. Доповнення відповідей учнів.

— В 1941 році 22 червня фашистська Німеччина напала на нашу рідну землю. Фашисти хотіли знищити наш народ, загарбати наші землі. Але всі наші люди, як один, стали на захист рідної Вітчизни. Ми перемогли ціною мільйонів життів. Своїм життям ми завдячуємо солдатам, які захищали нашу землю.

Послухайте, як пише про це поетеса Наталя Забіла.

…Раптом підступно, мов звірі з імли, Фашисти на край наш війною пішли. Та хто ж своє щастя віддасть на поталу?! Ми знов як один проти ворога стали.

І кожен по-своєму, чим тільки міг, Здобуть перемогу бійцям допоміг. Твій дід на заводі виковував зброю,

Амати на фронті була медсестрою,

Абатько твій бився в жорстокім бою За щастя, за волю — свою і твою. …Просторів, земель неозорих Не зміг полонити розлючений ворог…

Весною квітучою, в день Перемоги Скінчилися битви, замовкли тривоги. І з фронту приїхали наші сини!

Та тільки не всі повернулись з війни… Минули роки. На землі спопелілій Ми знов будували і все відновили, Зростили хліба, насадили сади І лиха недавнього стерли сліди.

Та не стерлась пам’ять про великий подвиг наших солдатів. Ось уже 60 років 9 Травня ми святкуємо День Перемоги. Вітаємо з цим святом наших дорогих ветеранів, слухаємо їхні спогади про війну. Назавжди залишиться в серцях нових поколінь і пам’ять про тих, хто не повернувся з війни, хто, не шкодуючи життя, звільняв рідну землю від фашистів. По всій Україні стоять пам’ятники загиблим героям. І кожного року вдячні нащадки приносять сюди квіти.

3. Вправа 262, с. 110.

Прочитати виразно вірш.

Як ви розумієте вислів невмирущому герою?

4. Колективна робота. Вправа 261, с. 109.

Розгляньте уважно малюнок.

Хто на ньому зображений?

Дайте імена дітям.

287

З ким розмовляють діти?

Ким був їхній дідусь?

Про що онуки просять дідуся розповісти?

Подумайте, що міг розказати дідусь?

Що роздивляються діти в альбомі?

Як би ви закінчили розповідь?

Складіть повну розповідь за малюнком. Заслуховуються 3–4 розповіді.

5. Виконання вправи 263, с. 110.

Наші люди завжди хотіли миру на землі і дружби між усіма народами. Про це пишуть і наші поети.

Прочитайте речення у вправі. Про що в них говориться?

Поясніть вживання знаку оклику.

Спишіть два речення, які вам найбільше сподобались. Підкресліть службові слова.

ІV. Підсумок уроку

V.Домашнє завдання. Пояснення виконання вправи 264, с. 111

УРОК 118

Тема. Вимова і написання слів, у яких ставиться апостроф. Мета. Ознайомлення учнів із роллю апострофа у словах, учити

правильно читати слова з апострофом, позначати апострофом на письмі роздільну вимову звуків; розвивати мовлення, вміння порівнювати, робити висновки; виховувати уважність, працьовитість, старанність.

Обладнання. Таблиця «Апостроф».

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ.Актуалізація опорних знань

1. Каліграфічна хвилинка.

Пт їм ння р’я пір’я Пташка красна своїм пір’ям, людина знанням.

Побудуйте звукові моделі слів пір’ям і знанням.

Що означає буква я в кожному з цих слів?

2. Вправа 265, с. 112.

Прочитайте загадку.

Запишіть відгадку. Вимовте останній звук у слові.

ІІІ.Повідомлення теми і завдань уроку

ІV. Пояснення нового матеріалу

1. Спостереження за вимовою і написанням слів

запострофом. Вправа 266, с. 112.

Прочитайте слова, чітко вимовляючи після апострофа по два звуки [йа], [йу], [йе], [йі].

Спишіть слова, підкресліть букви, між якими стоїть апостроф.

Зробіть висновок, після яких букв і перед якими пишеться апостроф.

2. Ознайомлення з правилом на с. 112.

3. Робота з таблицею «Апостроф».

Щоб вам легше було запам’ятати правила вживання апострофа, розгляньте таблицю.

Дві долоньки допоможуть запам’ятати букви, після яких і перед якими ставиться апостроф.

289

— Зверніть увагу на звукову модель, яка показує, що букви перед апострофом позначають тверді приголосні звуки, а після апострофа — м’який приголосний [й] та голосний звук.

Прочитайте слова, записані на дошці, пояснюючи кожного разу, після якої букви і перед якою ставиться апостроф.

V.Освоєння нових знань

1. Виконання вправи 267, с. 112–113.

Поясніть вживання апострофа.

Усно складіть речення з записаними словосполученнями.

2. Фізкультхвилинка.

3. Порівняння написання слів з апострофом і без апострофа. Вправа 268, с. 113.

Прочитайте і спишіть слова.

Поясніть, чому одні слова пишуться з апострофом, інші без апострофа.

4. Самостійна робота. Вправа 269, с. 113.

Спишіть слова, вставляючи, де потрібно, апостроф.

При перевірці діти пояснюють правопис кожного слова.

290

— Складіть звукові моделі слів пір’я і моря. Чим вони відрізняються?

5. Гра «Склади слово».

вять

п

є

пам

ю

дев

ють

VІ. Підсумок уроку

Коли пишеться апостроф в словах?

Які звуки позначають букви перед апострофом

іпісля нього?

VІІ. Домашнє завдання. Пояснення виконання впра-

ви 270, с. 113

Вивчити правило на с. 82.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]