Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ridna_mova_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
118
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.14 Mб
Скачать

1. Самостійна робота. Вправа 207, с. 86.

Самостійно допишіть слова за зразком.

Прочитайте записані слова, чітко вимовляючи дзвінкі звуки.

2. Розвиток мовлення. Складання стислої розповіді за малюнками у вправі 208, с. 87.

Розгляньте малюнки. Хто буде головними героями вашої розповіді?

Зверніть увагу на перший малюнок. Де зустрілися цапки? Що вони хотіли зробити? Якою була кладка?

Розгляньте другий малюнок. Що роблять цапки? Чому вони почали битися?

Подивіться на третій малюнок. Що сталося

зцапками? Чому вони попадали? А як би ви повелися у такій ситуації? Що ви порадили б непоступливим цапкам?

Розкажіть тепер самостійно про пригоду, яка сталася з цапками. (Заслуховуються 2–3 учні).

Перед записом тексту проводиться орфографічна підготовка. Слова, які потребують уваги, записуються на дошці і опрацьовуються учнями. Після цього учні під керівництвом учителя записують твір у зошити.

3. Фізкультхвилинка.

4. Робота з текстом. Вправа 209, с. 88.

Прочитайте і спишіть текст.

Скільки в ньому спонукальних речень?

Які речення називаються спонукальними?

Які звуки позначають виділені букви в словах?

Побудуйте звукову модель слова смужка.

5. Коментоване письмо.

— Відгадайте загадки. Записуючи відгадки, поясніть правопис слів.

Влітку медом ласував, Досхочу малини мав.

А як впав глибокий сніг, Позіхнув і спати ліг.

(Ведмідь).

Золоте вбрання скидає, біле одягає й на зелене міняє.

(Сад).

262

Біле поле, чорне насіння, Хто його сіє, той розуміє.

(Книжка).

Під хвоєю ховається Чи листом укривається, Шапки не знімає — Дощику чекає.

(Гриб).

Не олень він і не бик, В краях теплих жити звик. Є на носі в нього ріг.

Хто ж це, друзі?

(Носоріг).

Горбатий мішок На чотирьох стовпах стоїть.

(Верблюд).

ІV. Перевірка знань про глухі і дзвінкі приголосні звуки

Проводиться за питаннями і завданнями, вміщеними на с. 88 підручника.

V. Підсумок уроку

VІ. Домашнє завдання. Вправа 211, с. 88

Вивчити правило на с. 82.

— Спишіть скоромовки. Підкресліть букви, які позначають дзвінкі приголосні звуки.

УРОК 108

Тема. Тверді і м’які приголосні звуки. Розрізнення парних твердих і м’яких звуків. М’який приголосний звук [й].

Мета. Формувати навички правильної вимови твердих і м’яких приголосних звуків, вміння позначати м’якість приголосних на письмі буквами і, я, ю, є; розвивати спостережливість; виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання. Таблиця «Парні тверді та м’які приголосні звуки».

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

263

ІІ.Актуалізація опорних знань. Каліграфічна хви-

линка

Розкажіть, з яких звуків складається українська мова?

Якими можуть бути голосні звуки? (Наголошені і ненаголошені).

На які групи діляться приголосні? (Дзвінкі і глухі).

Назвіть парні глухі і дзвінкі приголосні.

Спишіть каліграфічно.

Тю ль юль ця тюльпан Промінь сонця впав на тюльпан.

Побудуйте звукову модель слова тюльпан.

Назвіть приголосні в цьому слові. Охарактеризуйте їх.

ІІІ.Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні ми будемо говорити про тверді і м’які приголосні звуки, про позначення м’якості приголосних на письмі.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Вправи на зіставлення вимови парних твердих

ім’яких приголосних звуків.

Прочитайте слова, записані на дошці.

лис

дим

рис.

Складіть звукові моделі цих слів.

Змініть перший звук у цих словах на м’який. Які слова вийшли?

лис — ліс дим — дім рис — ріс

Чим відрізняється звуковий склад кожної пари

слів?

Складіть звукові моделі слів другого стовпчика.

Прочитайте склади парами. (Вправа 212,

с. 89).

Вимовте попарно приголосні звуки. Чим вони відрізняються?

264

— Які букви підказали вам, що приголосні потрібно читати м’яко?

2. Робота з таблицею.

Парні тверді та м’які звуки

Тверді

[д]

[т]

[з]

[с]

[дз]

[ц]

[л]

[н]

[р]

звуки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

М’які

[д’]

[т’]

[з’]

[с’]

[дз’]

[ц’]

[л’]

[н’]

[р’]

звуки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Позна-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

чення

д

т

з

с

дз

ц

л

н

р

буква-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ми

 

 

 

 

 

 

 

 

 

М’якість приголосних на письмі позначається буквами і, є, ю, я та ь

Розгляньте таблицю.

Вимовте тверді звуки. Вимовте м’які звуки. Тепер вимовте парні за м’якістю-дзвінкістю приголосні. Скільки таких пар?

Якими буквами позначаються ці звуки?

Прочитайте, як на письмі позначається м’якість приголосних звуків?

Доберіть склади з парними твердими і м’якими звуками.

3. Ознайомлення з правилом на с. 89.

4. Коментоване письмо. Вправа 213, с. 89.

Доберіть до слів потрібні склади. Запишіть утворені слова. Підкресліть букви, якими позначено м’якість приголосних звуків.

5. Фізкультхвилинка «Камінь — вата».

Дівчатка — команда «Вата», хлопчики — команда «Камінь». Вчитель називає слова. Якщо слово починається твердим приголосним — встає команда «Камінь», якщо м’яким — встає команда «Вата».

V.Вивчення нового матеріалу про м’який приголосний звук [й]

1. Виконання вправи 214, с. 89.

Прочитайте вірш.

З яким проханням автор звертається до ниви?

Доберіть до слова нива близькі за значенням слова.

265

Знайдіть у вірші слова з м’якими приголосними звуками.

Який звук позначає буква й в словах?

2. Ознайомлення з правилом на с. 90.

3. Робота з загадками

— Відгадайте загадки. Запишіть відгадки.

То холодним, то гарячим Вдома кожен мене бачив.

Іспіваю я від жару,

Іпускаю з носа пару.

(Чайник).

Я без діла не лежу — Кого хочете здружу, Щоб жили у мирі

Скло, пластмаса й шкіра … Всіх здружу я, крім людей. Зрозуміло, хто я?

(Клей).

По полю бродить, Зерно молотить, Жне, косить — Хліба не просить.

(Комбайн).

Ну хто співця весни не знає? Закривши очі, він співає, Та пісня радісна й дзвінка. Скажи, як звати співака?

(Соловей).

Побудуйте звукові моделі цих слів.

Який звук позначає буква й в цих словах?

VІ. Засвоєння вивченого матеріалу

1. Виконання вправи 215, с. 90–91.

Розгляньте малюнок. Хто на ньому зображе-

ний?

З чого видно, що діти бережливо ставляться до природи?

Прочитайте виразно вірш Н. Забіли «Лісова криничка».

Спишіть виділені слова, підкресліть в них букви, які позначають м’які приголосні звуки, і букви, що вказують на їх м’якість (за зразками).

2. Творче завдання. Вправа 216, с. 91 (усно). 3. Робота над скоромовкою. Вправа 217, с. 91.

266

Прочитайте скоромовку.

Який звук у словах лис і ліс однаковий? Які звуки позначені буквою л?

Вивчіть скоромовку напам’ять. Потренуйтеся швидко її промовляти.

VІІ. Підсумок уроку

Що нового дізналися на уроці про приголосні звуки?

Назвіть парні за твердістю-м’якістю приголосні звуки, які ви запам’ятали.

Якими буквами на письмі позначається м’якість приголосних звуків?

Яка буква завжди позначає м’який звук?

VІІІ. Домашнє завдання. Пояснення виконання впра-

ви 218, с. 91–92

Вивчити правило на с. 89–90.

УРОК 109

Тема. Спостереження за твердими і м’якими приголосними в словах.

Мета. Учити спостерігати за твердими і м’якими приголосними в словах, уточнювати уявлення про звукове значення букв я, ю, є, що стоять після букв, які позначають м’які приголосні звуки; розвивати навички звуко-буквеного зіставлення, зв’язне мовлення; виховувати працелюбність, повагу до людей праці.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ.Перевірка домашнього завдання

Розкажіть напам’ять вірш, який ви записали в зошит.

Вимовте кожен звук у виділених словах.

Який звук в кожному слові позначає буква л?

Яка буква вказує на м’якість приголосного [л’] у слові полю?

267

— Яка буква завжди позначає м’який приголосний звук?

ІІІ. Каліграфічна хвилинка

Ко пше ця чк ва пшениця Колосиста пшениця на стеблі — як сонечко, ясний коровай на столі.

Підкресліть у словах букви, що позначають м’які приголосні звуки.

Побудуйте звукову модель слова пшениця.

ІV. Засвоєння вивченого матеріалу

1. Творче спілкування.

— До слів першого стовпчика дібрати слова з другого стовпчика і записати словосполучення.

Білий

іній

вірний

сніг

сріблястий

друг

солодкий

чай

Підкресліть в словах букву, яка завжди позначає м’який приголосний.

2. Робота з текстом. Вправа 219, с. 92.

Прочитайте текст в особах.

Як ви розумієте слова дідуся?

Запишіть повні відповіді на питання. Чим орють землю? Чим сіють зерно? Чим збирають урожай?

Вимовте приголосні звуки у виділеному слові. Які з них тверді? А які м’які? Які букви позначають м’якість приголосних?

3. Виконання вправи 220, с. 92.

Прочитайте загадку.

Чи здогадалися, де слід шукати відгадку?

Чи доводилося вам бачити плуг? Він зображений на малюнку на с. 93. (Пояснити, що плуг — сільськогосподарське знаряддя з вигнутим металевим лемешем для орання землі).

Вимовте кінцеві голосні звуки у виділених словах.

Чому звук [а] позначений в словах різними буквами?

4. Фізкультхвилинка «Камінь — вата».

5. Складання розповіді за малюнком та опорними словами. Вправа 221, с. 93.

268

Розгляньте малюнок. Яка пора року настала?

Які зміни відбулися в природі? Яка стоїть по-

года?

Чого чекає земля?

Куди їдуть трактори? Що вони роблять?

Як віддячить людям земля восени?

Прочитайте вірш Михайла Стельмаха і вирази, які допоможуть вам скласти коротку розповідь за малюнком.

(Заслуховуються розповіді 3—4 учнів).

6. Самостійна робота. Вправа 222, с. 93.

Допишіть прислів’я. Складіть звукову модель слова рясно.

Перевірка виконаного.

7. Вибірковий диктант.

І варіант записує слова, які починаються твердим приголосним, ІІ варіант — м’яким приголосним.

Річка, хмарка, ніжний, цікаво, цибуля, портфель, Ніна, ключ, сюди, весна.

Перевірка виконаного.

V.Підсумок уроку

VІ. Домашнє завдання. Пояснення виконання вправи 223, с. 94.

УРОК 110

Тема. Позначення м’якості приголосних знаком м’якшення (ь). Мета. Формувати навички правильної вимови слів з м’якими

і твердими приголосними, учити позначати м’якість приголосних на письмі знаком м’якшення; розвивати навички звуко-буквеного зіставлення; спостережливість, пам’ять, увагу; виховувати любов до Батьківщини.

Обладнання. Таблиця «Парні тверді та м’які звуки».

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Перевірка домашнього завдання

269

Назвіть слова — назви предметів, які ви підкреслили. Поставте до них питання.

Замість якого слова ужито слово він?

Які слова в рядках закінчуються однаково?

Назвіть однакові звуки в цих словах.

ІІІ.Каліграфічна хвилинка. Актуалізація опорних знань

Де нь ть лю День за днем біжать роки,

підростають малюки.

Спишіть каліграфічно.

Підкресліть букви, що позначають м’які приголосні звуки.

Побудуйте звукову модель слова день. Скільки

вцьому слові букв? А скільки звуків? Чому?

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Спостереження за роллю знака м’якшення

всловах.

Запишіть слова з дошки. Сіль, кінь, мальва,

альбом, березень.

Які звуки позначають букви, що стоять перед знаком м’якшення? Підкресліть ці букви.

Зробіть висновок. Навіщо потрібен знак м’якшення.

2. Ознайомлення з правилом.

А щоб легше було запам’ятати правило, послухайте вірш про знак м’якшення.

Знайте: буква ця німа, В неї голосу нема.

Загадковий хитрий знак — Не читається ніяк!

І сам не вимовляється, Хоч часто зустрічається. А потрапивши до слова, Він пом’якшує вимову. Може слово геть змінити!

Отже, треба з ним дружити. Хочеш приклад? То дивись: Рис, а знак допишем — рись! Все це знак м’який зробив! З каші звіра утворив! Знайте: буква ця німа,

270

Лиш коли стоїть сама.

Поруч з приголосним стане — Звук м’яким одразу стане.

То навіщо потрібен знак м’якшення?

Але не з усіма буквами дружить знак м’якшення. Ось послухайте казку.

Як м’який знак друзів шукав

Знак м’якшення був тихенький, нерішучий, мав м’який характер. Але дуже йому хотілося потоваришувати з іншими буквами. Але букви, що позначали голосні, завжди так голосно співали, що Знак м’якшення навіть підходити до них боявся.

Одного разу він став поряд з буквою Ш. А вона як зашипить! Злякався Знак м’якшення і відтоді ніколи не стає поряд із буквами, які шиплять: Ж, Ч, Ш, Щ. Боїться він і букви Р, яка рикає, як лев.

Аж ось побачив Знак м’якшення, що на каруселі катаються букви Б, П, В, М, Ф. Йому теж захотілося покататися і він підійшов ближче. Букви заговорили всі разом. А букви П і Ф так «пихкали» і «фикали», що струмінь повітря, який утворюється при їх вимові, просто відкинув убік легенького Знака м’якшення.

Зовсім він засумував. Сів на лаві і дивиться, як інші букви граються. А букви найбільше любили утворювати ланцюжки-слова. От і зараз стали вони ланцюжками і утворили слова сіл і ден. Помітили букви, що щось у них не виходить. Тоді букви Я, Ю, Є, І сказали: «Ми завжди пом’якшуємо приголосні на письмі. І вам допоможемо». Спробували вони стати в кінці ланцюжків, але слова так і не утворилися.

А Знак м’якшення тихенько підійшов і несміливо став в кінці слів. І відразу утворилися слова сіль і день. Зраділи букви. І Знак м’якшення зрадів, що знайшов нових друзів.

Відтоді він дружить тільки з тими буквами, які на письмі можуть позначати м’які звуки.

(Подивіться на таблицю. Які це букви?)

Та найбільше Знакові м’якшення подобається буква Т. Разом вони і співають, і працюють.

А хто з вас хоче грамотно писати, має ці пригоди Знака м’якшення запам’ятати.

271

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]