Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ridna_mova_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
118
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.14 Mб
Скачать

УРОК 119

Тема. Тренувальні вправи у вимовлянні, читанні та написанні слів з апострофом.

Мета. Виробляти в учнів навички правильного читання та написання слів з апострофом; закріплювати знання про головні слова в реченні; розвивати зв’язне мовлення; виховувати бажання оберігати природу, пташок.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ.Перевірка домашнього завдання

Прочитайте записані загадки. Чи відгадали ви

їх?

Поясніть вживання апострофа у словах.

Прочитайте речення, яке відповідає схемі.

ІІІ. Каліграфічна хвилинка

в’є в’ї в’ю в’я Був би сад, а солов’ї прилетять.

Побудуйте звукову модель слова солов’ї.

Поясніть написання апострофа в цьому слові.

IV. Узагальнення і систематизація знань

1. Гра «Хто в гніздечку?»

Чи знаєте ви, чим займаються птахи навесні?

Усолов’їв — … . У ластівок — … . У горобців — … .

2. Робота з підручником. Вправа 271, с. 113–

114.

Спишіть пропущені речення, вставляючи пропущені букви та апостроф. (Коментоване письмо).

Підкресліть головні слова у третьому реченні.

Встановіть зв’язок слів за допомогою питань.

Яких ще птахів ви знаєте?

Чим корисні птахи?

3. Виконання вправи 272, с. 114.

Прочитайте вірш.

Яку користь приносив шпак?

292

Чи велику шкоду він скоїв?

Що вчинив хазяїн?

Як він був покараний?

Який висновок з прочитаного ви зробили?

Прочитайте висновок поета. Як ви його розумі-

єте?

Випишіть кілька слів, правопис яких перевіряється за вивченими правилами.

4. Фізкультхвилинка.

5. Творча робота.

Складіть прислів’я і запишіть їх. Поясніть написання слів з апострофом.

Дружба як дзеркало:

той в неділю плаче.

В морі тому води багато,

розіб’єш, не складеш.

Хто в п’ятницю скаче,

що її ніхто не п’є.

6. Гра «Незнайкові помилки».

Незнайко писав диктант. Виправте його помилки і поясніть, якими правилами він повинен був користуватися.

Прислівя, зимелька, шкілний, бур’як, колося.

7. Робота з загадками.

Відгадайте загадки. Запишіть слова-відгадки. Поясніть їх правопис.

Воно належить мені, але інші вживають його частіше за мене.

(Ім’я).

Що підніме і найменша дитина, а через хату не перекине і найсильніша людина?

(Пір’їна).

Б’ють — не плаче, вгору скаче, І ніхто йому, одначе, Не сказав хоч раз «Пробач», Бо на те і є він … .

(М’яч).

Складіть звукові моделі слів-відгадок.

V. Підсумок уроку

VІ. Домашнє завдання. Пояснення виконання вправи

273, с. 115

293

УРОК 120

Тема. Правило переносу слів з апострофом. Узагальнення вивченого.

Мета. Учити правильно ділити слова з апострофом для переносу; повторити вивчені правила; розвивати зв’язне мовлення, навички письма; виховувати інтерес до усної народної творчості, увагу, наполегливість.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ.Перевірка домашнього завдання

Прочитайте слова з пропущеними буквами. Поясніть їх правопис.

У якому слові вірша буква ю позначає один звук, а в яких словах — два?

ІІІ. Каліграфічна хвилинка

Без ул м’я ом Була м’ята, та пом’ята.

— Складіть звукову модель слова м’ята.

ІV. Засвоєння нових знань

1. Повторення правил переносу слів.

Пригадайте, як переносяться слова з рядка в ря-

док?

Поділіть для переносу слова гілля, ніч, твоя,

книжка.

Які слова не діляться для переносу? Чому?

2. Ознайомлення з правилом на с. 116.

Сьогодні ми ознайомимось ще з одним правилом переносу.

Прочитайте правило на с. 116.

Що нового ви дізналися?

Поділіть для переносу слова дев’ять і пам’ятник.

3. Виконання вправи 277, с. 116.

Прочитайте вірш.

Випишіть слова з апострофом, поділяючи їх для переносу.

294

Скажіть, як звучатимуть імена дітей, коли вони стануть дорослими.

4. Вправа 276, с. 115—116.

Виділені слова замініть словами, які відповідають на питання: який? яка? яке?

Запишіть за зразком.

Поділіть для переносу слова кам’яний і дерев’яний.

V. Фізкультхвилинка

VІ. Узагальнення і систематизація знань

1. Робота в парах. Вправа 274, с. 115.

Вивчіть веснянку напам’ять і запишіть з пам’я- ті. Перевірте написане один в одного.

Які звуки позначає буква я у виділених словах?

2. Звуко-буквений аналіз слів. Вправа 275,

с.115.

3. Самостійна робота з картками.

І рівень. Прочитай. Запиши слова, в яких треба поставити апостроф.

Ім…я, п…ять, повітр…я, в…юн, л…юблю, б…ють, р…юкзак, бур…я, подвір…я, бур…ян.

ІІ рівень. Запиши слова. Поділи їх на склади.

Калина, льотчик, Мар’яна, багаття, кам’яний, плаття, район, зілля, реп’ях, сьогодні.

ІІІ рівень. Випиши слова з апострофом. Поділи для переносу слово бур’янина. Склади звукову модель слів солов’ї, м’ята.

Наше подвір’я

Гарно навесні у нашому дворі. У садочку співають солов’ї. На подвір’ї є клумби. Під парканом росте м’ята. Жодна бур’янина не залишилась у садочку та на подвір’ї.

VІІ. Підсумок уроку

Після яких букв і перед якими ставиться апостроф?

Як треба переносити слова з апострофом?

VІІІ. Домашнє завдання. Пояснення виконання впра-

ви 278, с. 116

295

УРОК 121

Тема. Урок перевірки навчальних досягнень учнів за рік.

Мета. Перевірити знання, уміння, навички, набуті учнями за рік.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ.Проведення контрольної роботи

1. Диктант.

Пробудження весни

Що це гуркотить у високості? Це прокотився над землею весняний грім. З великої чорної хмари линув дощ. По землі побігли дзвінкі струмочки. Всі поховалися від дощу. Лише качки та гуси плавають у калюжах. Прокинулись перші квіти. Скоро в садах заспівають солов’ї. (43 слова).

2. Завдання.

1. Доберіть споріднені слова до слів

І в.

ІІ в.

хмара

квіти

Визначте в них корінь.

2. Зробіть звуко-буквений аналіз слів

І в.

ІІ в.

солов’ї

дзвінкі

ІІІ. Підсумок уроку

УРОК 122

Тема. Аналіз виконання контрольної роботи.

УРОК 123

Тема. Повторення вивченого за рік. Повторення вивченого з розділу «Текст».

Мета. Закріпити і узагальнити вивчений матеріал з теми «Текст»; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до природи.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Каліграфічна хвилинка

ґ ґе ґо ґр На подвір’ї ґелґочуть гуси.

Підкресліть головні слова в реченні.

За допомогою питань встановіть зв’язок слів

уреченні.

III.Узагальнення і систематизація знань з розділу «Текст»

1. Повторення про текст.

Що таке текст?

З яких частин він складається?

Що можна дібрати до тексту?

Які ви знаєте види текстів?

Чим вони відрізняються один від одного?

Послухайте текст і визначте його вид.

На подвір’ї бігало кошеня. Воно жалібно нявчало. Ми взяли котика додому, напоїли його молоком. Тепер він уже став великим пухнастим котом.

— Складіть текст-опис котика.

2. Робота з підручником. Вправа 279, с. 117.

Прочитайте речення. Чи є вони текстом? Чому?

Поставте речення в певному порядку, щоб вийшов текст. Запишіть.

Доберіть заголовок до тексту.

Підкресліть головні слова в кожному реченні.

У виділеному реченні за допомогою питань встановіть зв’язок слів.

297

3. Робота з текстом-описом. Вправа 280,

с.117.

Прочитайте текст. Доведіть, що це опис.

Які слова вжив автор, щоб описати природу?

Запишіть ці слова разом з тими, з якими вони зв’язані.

До слова безліч доберіть близькі за значенням слова.

4. Фізкультхвилинка.

5. Творче завдання.

Поставте слова в певній послідовності.

З речень складіть текст.

Лісі, в, навесні, хороше.

Серед, міцні, них, ялини, темніють. Розпускають, липке, листя, берези, своє. Смолою, повітря, ялинковою, пахне.

6. Самостійна робота. Вправа 281, с. 118.

Запишіть, хто як голос подає. (Перевірка виконаного).

Поясніть, як утворилися слова — назви дій.

IV. Підсумок уроку

V.Домашнє завдання. Пояснення виконання вправи 282, с. 118

УРОК 124

Тема. Повторення вивченого в розділі «Корінь слова. Спільнокореневі слова».

Мета. Закріпити і узагальнити вивчений матеріал з теми «Корінь слова. Спільнокореневі слова»; розвивати зв’язне мовлення; виховувати працьовитість, старанність.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Каліграфічна хвилинка

Ма ши чи шу ють Машини полегшують працю людей.

— Підкресліть головні слова у реченні.

IІІ. Узагальнення і систематизація знань з розділу

«Текст»

1. Повторення про спільнокореневі слова.

Які слова називаються спорідненими?

Що таке корінь?

2. Добір споріднених слів.

— Доберіть споріднені слова за зразком.

Що?

Який?

Що робить?

Спів

Співучий

Співає

Зелень

Веселощі

Зима

Праця

3. Робота з підручником. Вправа 283, с. 118.

Запишіть речення, дописуючи потрібні слова.

Чому ці машини мають таку назву?

Які ще машини допомагають?

4. Фізкультхвилинка.

5. Складання усної розповіді за малюнком. Вправа 284, с. 119.

— Розгляньте малюнок. Що на ньому зображено?

299

Що відбувається на будівельному майданчи-

ку?

Які машини працюють на будівництві?

На що вони схожі?

Що роблять підйомні крани?

Хто прийшов подивитись, як зводиться буди-

нок?

Чи цікаво дітям спостерігати за будівництвом?

Складіть повну розповідь за малюнком.

Яке речення в вашому тексті є зачином, а яке кінцівкою?

Які споріднені слова зустрічалися в вашій розповіді?

Запишіть повну відповідь на запитання: Що

роблять будівельники?

Знайдіть у реченні споріднені слова. Визначте

вних корінь.

6. Робота в парах. Вправа 285, с. 119.

Спишіть виділені слова, доберіть до них спільнокореневі, які відповідають на питання що робить?

Взаємоперевірка виконаного.

7. Вибірковий диктант.

Послухайте вірш. Запишіть споріднені слова.

Квітень — славний квітникар, Сонячно і рясно Уквітчав нам календар

Першим цвітом — рястом.

(Т. Коломієць)

V. Підсумок уроку

VІ. Домашнє завдання. Пояснення виконання вправи 286, с. 120

УРОК 125

Тема. Повторення вивченого з розділу «Речення».

Мета. Закріпити і систематизувати знання учнів про речення; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до природи.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ.Перевірка домашнього завдання

Назвіть слова з ненаголошеними голосними [е], [и]. Які перевірні слова ви до них добирали?

Які службові слова зустрілися вам у вірші? Прочитайте їх разом із словами, з якими вони зв’язані.

Прочитайте пари слів, які ви виписали з другого речення.

ІІІ. Каліграфічна хвилинка

ге ві ер ав ит Легенький вітер колихав жита.

Спишіть каліграфічно, вставляючи пропущені букви.

Які перевірні слова ви добирали?

IІІ. Узагальнення і систематизація знань

1. Повторення про речення.

З чого складається речення?

Які бувають речення за метою висловлювання?

Які знаки ставляться в кінці таких речень?

2. Складання речень із слів.

З поданих слів складіть і запишіть розповідне речення, перебудуйте його спочатку у питальне, а потім у спонукальне.

З, прилетіли, журавлі, вирію, вже.

3. Робота з підручником. Вправа 287, с. 120.

Прочитайте виразно вірші. Виділяйте голосом звертання.

Знайдіть у віршах розповідні, питальні та спонукальні речення.

Спишіть три речення із звертанням.

301

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]