Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ridna_mova_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
118
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.14 Mб
Скачать

Літній дощ скоро закінчиться, якщо почали щебетати пташки.

Воркують голуби — буде гарна погода.

— Я думаю, що після сьогоднішнього уроку ви твердо вирішите допомогти птахам. Розвісьте свої годівнички на деревах і щодня підгодовуйте пташок.

Ізапам’ятайте:

Зюних літ візьми за звичай — Птахам, звірам помагай.

Світ прекрасний навкруг тебе: Сонце ясне, синє небо, Птахи і звірі, гори і ріки — Нехай він буде таким навіки.

Нехай людина добро приносить! Бо світ навколо любові просить. Пам’ятайте, любі діти, Щоб сади у нас цвіли, Щоб літали журавлі, Щоб пташки у нас співали, І дерева підростали, Щоб земля була у квітах, Бережіть природу, діти!

VI. Домашнє завдання. Вправа 222, с. 103

УРОК № 49

Тема. Велика буква у кличках тварин.

Мета. Учити дітей писати клички тварин з великої букви; розрізняти назви тварин та їх клички; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до тварин.

Обладнання. Роздаткові картки.

Хід уроку I. Організація класу до уроку

II. Взаємоперевірка домашнього завдання

III.Актуалізація опорних знань

1.Каліграфічна хвилинка.

ТГ Ш ко ськ поет

132

Тарас Григорович Шевченко — український поет.

Поділіть на склади для переносу слово український.

Поясніть правопис великих букв у словах.

2. Робота на картках.

I рівень. Запиши своє прізвище, ім’я.

Моє прізвище … . Моє ім’я … .

II рівень. Спиши спочатку прізвища, а потім — імена.

Юра, Шевченко, Таня, Омельченко, Франко, Леся, Іван, Галя, Орлов.

III рівень. Запиши повні відповіді на запитання.

Як звати твою маму? З ким ти товаришуєш?

Як звати твою вчительку?

IV. Мотивація навчальної діяльності

То які слова пишуться з великої букви?

В українській мові є ще багато інших слів, що пишуться з великої літери. Про це ми будемо говорити на сьогоднішньому уроці.

V.Усвідомлення нового матеріалу

У тварин, яких тримає людина, теж є свої «імена», тільки називаються вони кличками.

Як ви гадаєте, з якої букви будуть писатися клички тварин? Чому?

1. Ознайомлення з правилами на с. 105.

2. Виконання вправи 224, с. 105.

Прочитайте назви тварин. Яких тварин ви знаєте ще? З якої букви пишуться назви тварин?

Прочитайте клички тварин. Як ви гадаєте, кому з тварин вони належать? Подумайте, чому їх так назвали? Як пишуться клички?

Запишіть спочатку назви тварин, а потім їх клички.

3. Виконання вправи 225, с. 105.

Роздивіться малюнки. Які тварини на них зображені?

Опишіть цих тварин. Які вони? Які клички їм підійшли б?

133

Запишіть до кожного малюнка назву тварини та

їїкличку. Як будете писати ці слова? Підкресліть назви тварин прямою лінією, а їхні клички — хвилястою.

VI. Фізкультхвилинка

Катерина і Андрій Сварилися за щавій. Катерина Андрію Не давала щавію.

Раз Варвара та Дем’ян Сварилися за бур’ян,— Бо Варвара Дем’яну не давала бур’яну.

— Які імена зустрічаються у віршику?

VII. Узагальнення та систематизація знань

1. Виконання вправи 226, с. 105—106.

За зразком випишіть назви тварин та їх описи. (Перевірка виконання).

Як ви гадаєте, чому тваринам дали такі клич-

ки?

Доберіть до слова приятелі близькі за значенням слова.

2. Розвиток усного мовлення. Опис домашніх тварин.

Чи є у вас вдома тваринки? Опишіть їх. Які клички вони мають? Що люблять робити?

Запишіть у зошит два речення про свою тварин-

ку.

Умене вдома живе … . Його звуть … .

VIII. Підсумок уроку

Про правопис яких слів ви сьогодні дізнались?

Як пишуться клички тварин?

А як пишуться назви тварин?

IX. Домашнє завдання. Вправа 227, с. 106

— Спишіть, вставляючи замість крапок клички тварин. Подумайте, якою повинна бути тваринка, щоб кличка їй підходила?

134

УРОК № 50

Тема. Вживання великої букви у кличках тварин.

Мета. Закріпити вміння правильно вживати у мовленні та писати клички тварин, а також імена людей; удосконалювати вміння працювати з текстом, ділити його на частини, добирати заголовок; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до тварин, інтерес до читання.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II.Перевірка домашнього завдання

Прочитайте, які клички ви дібрали тваринам. Поясніть, чому саме їх?

III.Актуалізація опорних знань

1.Каліграфічна хвилинка.

ЄМ Му ця киця

Єу мене киця Мурка, дуже мудра кішка.

(П. Воронько).

Поясніть написання слів з великої букви.

Назвіть близькі за значенням слова, вжиті у реченні.

2. Вибірковий диктант.

Послухайте вірш. Випишіть з нього тільки клички тварин.

… У баби є Котик-Жовтик, Пухнастий животик.

Укотика є сіра Кішка-Мишоїжка,

Укішки є сіре Кошеня-Нявченя… На порозі пес — Рудий весь, Песика звуть Рудиком,

Хвіст у нього бубликом.

(О. Орач)

— Поясніть, чому тваринам дали такі клички?

IV. Сприйняття вивченого матеріалу

1. Робота з текстом. Вправа 228.

135

Прочитайте текст. Це текст-опис, розповідь чи міркування?

Доберіть до тексту заголовок.

Знайдіть в тексті зачин. Прочитайте основну частину, кінцівку.

Доберіть близькі за значенням слова до слова

цуценя.

Випишіть імена людей та клички тварин.

2.Самостійна робота. Виконання вправи 229,

с.107.

— Прочитайте текст, випишіть клички собак, які побували в космосі. Знайдіть головні слова в основному реченні.

Перевірка виконання.

3. Фізкультхвилинка.

Сірий котик міцно спав, Навіть пісню не співав. Та нарешті прокинувся І довкола озирнувся.

Став смачненько потягатись

Ічистенько умиватись. Порозчісував він вуса Довгі-довгі, русі-русі. Зуби й кігті нагострив Й до комірчини побрів. Буде мишку полювати

Ідобро оберігати.

Й ми, як котик, відпочили, Щоб зміцніли наші сили.

(За Л. Кондрацькою)

4. Виконання вправи 230, с. 107.

Прочитайте. Яка казка так починається?

Чи пам’ятаєте ви письменника, який записав її?

Випишіть за зразком імена людей і клички тварин.

5. Гра-естафета «Клички тварин».

З кожного ряду по черзі виходять діти і записують

на дошці клички тварин. I ряд — клички собак, II ряд — котів, III ряд — корів. Виграє той ряд, гравці якого швидше впораються з завданням.

V. Підсумок уроку

— Які слова пишуться з великої букви?

VI. Домашнє завдання. Вправа 232, с. 108. Пояснення виконання

136

УРОК № 51

Тема. Велика буква у назвах міст, сіл, вулиць, річок.

Мета. Учити дітей писати з великої букви назви міст, сіл, вулиць, річок; розвивати мовлення; виховувати патріотичні почуття.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II.Перевірка домашнього завдання

Поясніть написання виділених слів.

Назвіть головні слова в першому реченні.

III. Каліграфічна хвилинка

Б Бу ву ця вулиця Буде і на нашій вулиці свято.

Як ви розумієте цей вислів?

Складіть звукову модель слова вулиця.

Запам’ятайте правопис цього слова.

IV. Актуалізація опорних знань

А чи знаєте ви назву вулиці, на якій живете?

Чи можете назвати свою повну адресу?

Виконання вправи 233, с. 108.

Прочитайте.

Чи правильно хлопчик відповідав на питання?

Придумайте початок і кінцівку тексту.

V.Повідомлення теми і завдань уроку

Отже, міста і вулиці теж мають свої «імена». Сьогодні ми будемо говорити про правопис назв міст, сіл, вулиць і річок.

VI. Опрацювання нового матеріалу

1.Ознайомлення з правилом на с. 109.

2.Списування з коментуванням.

Вправа 234, с. 109.

3.Самостійна робота. Вправа 235, с. 109.

Перевірка.

137

Які назви річок ви підкреслили? Як вони пишуться?

Які ще річки України ви знаєте?

VII. Фізкультхвилинка

VIII. Узагальнення і систематизація знань

1. Гра «Я знаю…».

Діти кидають м’ячик один одному. Той, хто спіймав м’яч, повинен, стрибаючи на місці, сказати: «Я знаю три назви міст (сіл, річок)» і назвати три міста (села, річки). Так можна називати імена дівчаток, хлопчиків, клички тварин.

2. Диктант.

— Запишіть словосполучення, підкресліть велику букву в словах.

Місто Харків, річка Дніпро, вулиця Сумська, озеро Світязь, Чорне море, вулиця Хрещатик, місто Київ, країна Україна, річка Десна, село Гончарівка.

IX. Підсумок уроку

Як пишуться назви міст, сіл, річок, вулиць?

Які ще слова пишуться з великої букви?

X.Домашнє завдання. Вправа 236, с. 109

Випишіть назви сіл і в кінці додайте назву ще одного села, де ви бували.

УРОК № 52

Тема. Закріплення правила написання географічних назв.

Мета. Закріпити вміння вживати велику букву в назвах міст, сіл, річок, вулиць; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до рідного краю, бажання вивчати його.

Обладнання. Роздаткові картки.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II. Каліграфічна хвилинка

138

Х Ха кі ів є моє Моє рідне місто — Харків.

III.Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати правопис великої букви у назвах міст, сіл, вулиць, річок.

IV. Узагальнення і систематизація знань

1. Гра «Впіймай велику букву».

— Послухайте вірш і плесніть в долоні тоді, коли почуєте слово, яке треба писати з великої букви.

Велика родина

До бабусі Зіни З’їхалась родина: Брат з Карпат, Сестра з Остра, Дочка з Криму, Син із Риму, Внучка з Луцька, Внук з Прилук, А ми з Вінниці.

Баба Зіна — іменинниця.

(І. Січовик)

2. Робота з підручником. Вправа 237, с. 109.

Прочитайте. Про що говориться в кожному реченні?

Спишіть другий абзац. Поясніть написання великої букви в словах.

3. Виконання вправи 238, с. 110 (усно).

4. Розвиток діалогічного мовлення.

Попрацюйте в парах. Підготуйте діалог. Уявіть, що один із вас турист, а інший — українець, що розповідає про свою країну. Подумайте, про що може запитувати турист? Які відповіді ви можете дати на його питання?

5. Фізкультхвилинка.

6. Виконання вправи 240, с. 110.

Ми багато говорили про Київ — столицю України. А чи хотіли б ви дізнатися про історію цього міста? Адже Києву понад 1500 років!

Прочитайте текст вправи.

Як називалися наші предки?

Хто такі були Кий, Щек і Хорив?

139

На честь кого назвали місто Київ?

Випишіть з вправи імена людей.

Поділіть для переносу слова третьому і місто.

7. Виконання вправи 239, с. 110 (усно).

У вправі вміщено тільки невеличкий уривок

звірша О. Олеся «Де стоїть наш Київ». Послухайте цей вірш.

Над Дніпром широким, вільним, Де луги й степи цвіли, Наші прадіди поляни Оселились і жили.

Хлібороб робив у полі, Пас пастух корів, овець,

З луком, стрілами гнучкими По лісах ходив ловець.

І віки нога ворожа Не ступала на наш лан. Всі сусіди шанували І боялися полян.

Де стоїть тепер наш Київ, Там була сама гора.

Жив там першим Кий з Хоривом, Щек та Либідь — їх сестра.

Над самим Дніпром, на горах, Огороджений з боків, Ровом, мурами, валами Київ виріс і розцвів…

Про що ви дізналися з вірша?

Від якого слова походить назва Києва?

8. Робота з картками.

Допиши слова замість крапок.

Столиця України — … .

Він розташований на берегах … .

Яживу у місті … .

На вулиці … .

V. Підсумок уроку

VI. Домашнє завдання. Вправа 241, с. 111

За зразком напишіть назви, які ви вставите

втекст.

140

УРОК № 53

Тема. Закріплення правила написання географічних назв.

Мета. Закріпити правила написання географічних назв; поглибити знання про минуле України; розвивати мовлення, збагачувати словниковий запас; виховувати любов до України, до її минулого.

Обладнання. Ілюстрації з зображеннями козака, козацького поселення, Києва на березі Дніпра.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II. Взаємоперевірка домашнього завдання

III. Каліграфічна хвилинка

Д Дн У їн ічк Дніпро — найбільша річка України.

Поясніть правопис слів з великої букви.

Поділіть для переносу слово Україна.

IV. Узагальнення і систематизація вивчених знань.

1. Словниковий диктант.

Черговий, театр, Київ, понеділок, п’ятниця, календар, портфель, дятел, Рябко, олень, Олег.

Звірте написане зі словами на дошці.

Поясніть правопис великої букви в словах.

2. Робота з підручником. Вправа 242, с. 111.

Прочитайте вірш.

Назвіть річки, що згадуються у вірші.

Що говорить поет про кожну річку?

Випишіть назви річок.

Розгадайте шараду.

3. Слухання вірша Наталі Забіли.

— А ось послухайте, як описує поетеса Наталя Забіла найбільшу українську річку Дніпро.

…Погляньте, яка Ця наша велика, могутня ріка!

Путі та дороги в Дніпра немалі: Початок бере він в російській землі, Тече між густих білоруських лісів,

141

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]