Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ridna_mova_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
116
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.14 Mб
Скачать

4. Робота в парах.

Виконання вправи 24, с. 13.

Запишіть слова, поділяючи їх рисками для пере-

носу.

Поясніть, які слова не діляться для переносу. Чому?

VII. Підсумок уроку

Про що ви сьогодні довідалися на уроці?

На що звертали увагу, коли ділили слова на склади?

Як правильно переносити слова з рядка в ря-

док?

Які слова не підлягають переносу? Наведіть приклади таких слів.

VIII. Домашнє завдання

Вправа 25, с. 13.

За бажанням діти можуть дібрати ще 2—3 слова і теж поділити їх для переносу.

УРОК № 5

Тема. Правило переносу слів зі збігом приголосних звуків.

Мета. Закріплювати вміння ділити слова для переносу; учити правильно переносити слова зі збігом приголосних звуків; розвивати усне мовлення, пам’ять, увагу; виховувати любов до природи, почуття взаємодопомоги.

Обладнання. Предметні малюнки овочів і фруктів.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II.Актуалізація опорних знань

1.Каліграфічна хвилинка.

ос ощ ск ка дощ осінь блискавка

— Які з записаних слів будуть відгадками до загадок?

22

Що без леза та без зуба Розтина міцного дуба?

Невидимка ходить в гаї, Всі дерева роздягає.

Коли падаю я з неба, Люди кажуть: «Так і треба», Восени тоді, вважай, Буде славний урожай.

Які з слів-відгадок не можна поділити для переносу? Чому?

А як можна поділити для переносу слово блискавка? (Діти дають різні відповіді).

III.Повідомлення теми і мети уроку.

Саме про те, як переносити такі слова зі збігом 2–3 приголосних звуків, ви дізнаєтесь на сьогоднішньому уроці. А допоможуть вам у цьому вже вивчені правила переносу слів з рядка в рядок.

IV. Основна частина уроку

1. Знайомство з правилом на с. 13.

Прочитайте правило.

Як переносяться слова зі збігом приголосних звуків?

Як не можна переносити слова? Запам’ятайте це правило.

2. Колективна робота.

Скажіть, які щедрі дари приносить нам осінь? (Овочі і фрукти).

Послухайте загадки, запишіть слова-відгадки

взошит, поділіть їх для переносу.

Іпечуть мене, і варять,

Ісмажать, і хвалять.

(Картопля).

Хто голівку свою влітку накриває І по двадцять хустин на голівці має?

(Капуста).

Я кругленька, червоненька, З хвостиком тоненьким. На городі мене рвуть І до столу подають.

(Редиска).

23

Сидить дівчина в коморі, А коса її надворі.

(Морква).

3.Самостійна робота.

Виконання вправи 27, с. 14.

— Запишіть слова, поділіть їх для переносу. Перевірка виконання.

4.Фізкультхвилинка.

Гра «Веселі зайчики».

5. Виконання вправи 28, с. 14.

Словникова робота з словами красне, золота. Слабкі діти можуть записати не весь текст, а тільки

виділені слова, поділивши їх для переносу.

6. Робота в парах.

Виконання вправи 29, с. 14.

V. Підсумок уроку

На дошці запис «Верес-ень, лис-топад, жовте-нь, о-сінь, до-щик».

Подивіться, діти, Незнайко теж учився ділити слова на склади. Перевірте, чи правильно він виконав завдання. (Діти виправляють помилки).

Нагадайте Незнайкові правила переносу, які ви вже вивчили.

VI. Домашнє завдання

Вправа 30, с. 14.

За бажанням діти можуть скласти віршик або казочку про осінь.

УРОК № 6

Тема. Правило переносу слів з буквами й та ь. Закріплення правил переносу слів з рядка в рядок.

Мета. Закріпити вивчені правила переносу слів з рядка в рядок; навчати правильно переносити слова з буквами й та ь; розвивати зв’язне мовлення; виховувати почуття взаємодопомоги.

Обладнання.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

24

II.Перевірка домашнього завдання

Чи відгадали ви загадку? Яке слово є відгад-

кою?

Що допомогло вам про це дізнатися?

Скільки складів у слові осінь? Чому?

Чи можна поділити його для переносу? Пригадайте правила, які ви вивчили.

А зараз давайте послухаємо твори про осінь, які склали ваші однокласники.

Послухайте, як пише про осінь Павло Тичина.

Осінь така мила,

Осінь

славна.

Осінь матусі їсти несе: борщик у горщику, кашка у жменьці, скибка у пазусі, грушки в хвартушку.

Осінь така мила, осінь славна.

— З чого приготовані страви, які несла Осінь матусі?

III.Актуалізація опорних знань. Каліграфічна хвилинка

І Ї О Ю Н Юрій Ірина Ольга

Запишіть каліграфічно великі букви. Які слова

внашій мові пишуться з великої букви?

Що означають слова, записані в другому рядоч-

ку?

Подумайте, якими зменшувальними іменами називали цих людей в дитинстві. Запишіть ці слова. (Юра, Іра, Оля).

Які з цих імен не можна поділити для переносу? Чому?

А як би ви перенесли слово Ольга?

IV. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ви довідаєтесь, як правильно переносити слова з ь та й.

25

V.Вивчення нового матеріалу

1.Читання правила на с. 15.

Що треба пам’ятати при переносі слів з й та ь?

2. Виконання вправи 31, с. 15.

Прочитайте і відгадайте загадку.

Користуючись правилом, усно поділіть подані слова для переносу.

А чи знаєте ви, в якому порядку розташовані кольори веселки? Назвіть їх.

3. Робота в парах.

Виконання вправи 32, с. 16. (Перевірка виконання).

VI. Фізкультхвилинка

Гра «Веселі зайчики».

VII. Закріплення вивченого матеріалу.

1.Самостійна робота. Вправа 33, с. 16. Перевірка виконання.

2.Розвиток зв’язного мовлення.

Яка зараз пора року?

Погляньте у вікно. Якими стали дерева восе-

ни?

Як змінилась погода?

Який місяць є початком осені?

Прочитайте самостійно текст «Рання осінь». (Вправа 34, с. 16).

Чи схожа наша осінь на ту, що описується в тек-

сті?

—Про які ознаки ранньої осені тут говориться?

Доберіть слова, близькі за значенням до слів погожий, визирали, чисте.

VIII. Підсумок уроку

З яким правилом переносу ви сьогодні ознайомилися?

Запишіть слова-відгадки, поділяючи їх для пере-

носу.

26

Пара довгих вушок, Сіренький кожушок. Скорий побігайчик, А зоветься…

(Зайчик).

Стала на галяві

Вжовтім сарафані, Підросте — всміхнеться, Для вітрів вбереться

Вплаттячко біленьке, Пишне та легеньке.

(Кульбаба).

Що росте догори ногами?

(Бурулька).

Що у курки є, а у півня немає?

(Яйце).

IX. Домашнє завдання

Вправа 34, с. 16—17, завдання 4.

УРОК № 7

Тема. Слово. Речення. Окреме написання слів у реченні.

Мета. Ознайомити з поняттям «слово», «речення»; учити складати речення зі слів, за малюнками; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до природи, до праці.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II.Перевірка домашнього завдання

Прочитайте, як ви поділили для переносу виділені слова.

III.Актуалізація опорних знань. Каліграфічна хви-

линка

хи ви пта се рій ни во восени вирій птахи

27

Прочитайте, що записано на дошці? (Склади).

Запишіть їх каліграфічно у зошит, звертайте увагу на з’єднання.

Складіть з цих складів слова. (Вчитель записує на дошці, діти списують в зошити).

А тепер складіть з цих слів речення. (Вчитель записує на дошці).

Зверніть увагу, як починаємо писати речення; як пишуться слова в реченні; який знак ставиться

вкінці речення.

Запишіть це речення в зошити. Запишіть модель цього речення.

IV. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці будемо говорити про слово, речення, складатимемо речення зі слів та за малюнками.

V. Основна частина уроку

1. Вступна бесіда.

Чому птахи відлітають у вирій?

Яких перелітних птахів ви знаєте?

Які птахи залишаються зимувати?

Послухайте, як пише про синичок Ліна Костенко.

Синички на снігу

Синиці голодом намлілись — така зима, така зима!..

Оце б у вирій полетіти,— так батьківщини ж там нема.

2.Колективна робота. Виконання вправи 35,

с.17.

Прочитайте текст.

Назвіть птахів, які відлітають у вирій.

На яке питання відповідають ці слова? Запишіть їх. Поділіть усно для переносу.

Знайдіть у тексті слова, що відповідають на питання що роблять? що зробити? Запишіть їх.

3. Самостійна робота

Виконання вправи 36, с. 17.

У тексті попередньої вправи знайдіть слова, якими автор характеризує птахів. Запишіть їх за зразком. (Перевірка виконання).

28

4. Фізкультхвилинка.

Де, вороно-каркароно, ти була? Що, вороно-каркароно, принесла? Покружляла, покружляла угорі. Горобців порозганяла у дворі. Стріла півня, розбишаку-пісняра,

Ігайнула, дременула із двора.

Назви яких птахів ви зараз почули?

Чи відлітають вони у вирій?

5. Робота з деформованим текстом.

Виконання вправи 37, с. 18.

Уважно прочитайте завдання.

Зі слів кожного рядка складіть речення. Що треба пам’ятати про правопис речень? Чи будете ставити в реченні після кожного слова кому? Запишіть речення.

Зверніть увагу на правопис слів олень, горобина. На який склад падає наголос в кожному слові?

Які слова в першому реченні не можна поділити для переносу? Чому?

Поділіть для переносу слово червоніє.

6. Складання речень за малюнками. Вправа 38, с.

18.

Уважно розгляньте малюнки. Дайте дітям імена. Згадайте, з якої букви пишуться імена. Складіть речення про те, хто що робить. Користуйтеся словами для довідки.

Яке слово у довідці виявилося зайвим?

Запишіть у зошит речення, яке відповідає схемі

.

VI. Закріплення вивченого

— Послухайте уважно вірш. Що переплутав поет?

Равлик-павлик високо літає,

ажуравлик у ріку плигає,

алелека у воді пливе,

акарасик на вербі живе.

(Д. Чередниченко)

VII. Підсумок уроку

— Що можете розказати про речення? З чого воно складається? Як пишуться слова у реченні?

29

VIII. Домашнє завдання

Вправа 39, ч. 18—19.

— Поділіть виділені слова для переносу і випишіть речення, що відповідає схемі.

УРОК № 8

Тема. Підсумковий урок на повторення вивченого в 1 класі. Розповідь на тему «Домашні заготівлі на зиму». Вимова і написання слів ведмідь, завдання.

Мета. Узагальнити та перевірити знання учнів про звуки та букви, склади, речення; вчити складати слова за складами, речення за словами та схемами; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати любов до природи.

Обладнання. Фішки для складання звукових моделей.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II.Перевірка домашнього завдання

Як поділили виділені слова для переносу? Чому?

Прочитайте, які речення виписали з тексту?

III.Вправи на повторення вивченого

1.Каліграфічна хвилинка.

ве мі ав да ня ведмідь завдання

Запишіть каліграфічно склади в зошит. Звертайте увагу на з’єднання букв.

Послухайте загадки і відгадайте їх.

Хоч у нього шуба є, Та, як холод настає,

Він не ходить, не гуляє, А у лігво спать лягає.

(Ведмідь).

Що у підручнику дається до вправи?

(Завдання).

— Спишіть відгадки з дошки.

30

2. Складання звукової моделі.

— Складіть звукову модель слова ведмідь.

— Скільки букв у цьому слові? А скільки звуків? Чому?

— Скільки складів у слові ведмідь?

— Як можна поділити його для переносу?

3. Робота в парах. Виконання вправи 41, с. 20.

Назви яких овочів були зашифровані?

Доберіть до кожного слова слова-ознаки, щоб описати ці овочі.

Усно складіть речення зі словами-відгадками.

4. Самостійне виконання вправи 42, с. 20. Пере-

вірка виконання.

5. Фізкультхвилинка.

Гра «Веселі зайчики».

IV. Перевірна робота

— Вибери правильну відповідь.

1.Ми вимовляємо і чуємо: а) звуки; б) букви.

2.На письмі звуки позначаються: а) буквами; б) малюнками.

3.Всі звуки можна поділити на:

а) тверді і м’які; б) голосні і приголосні.

4.Слова з рядка в рядок переносяться: а) по буквах; б) по складах.

5.Букви й та ь при переносі:

а) відриваються від попередньої букви; б) не відриваються від попередньої букви.

6. Визнач слова, які не можна переносити:

а) море; б) сіль; в) ясен; г) їжаки; ґ) день; д) подія; е) верба; є) змія.

1. Допиши слова.

Речення починається з __ букви. Слова в реченні пишуться __ . В кінці речення ставиться __ .

V.Розвиток зв’язного мовлення (за вправою 40,

с.19).

Розгляньте малюнок і розкажіть, що на ньому зображено.

А чи допомагаєте ви своїй мамі робити заготівлі на зиму? Розкажіть, як?

31

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]