Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ridna_mova_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
118
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.14 Mб
Скачать

Які види речень ви знаєте?

З якою метою вони вживаються в мові?

Які розділові знаки ставляться в кінці?

2. Каліграфічна хвилинка.

Л Лю бі завжди Любіть завжди свій рідний край.

До чого закликають у реченні?

III.Підготовка учнів до сприймання нового матеріалу

Прочитайте вірш, записаний на дошці:

Роси, роси, дощику, ярину. Рости, рости, житечко, на лану. На крилечках, вітрику, полети, Колосочки золотом обмети.

(О. Олесь)

Про що просять дощик?

Про що просять житечко, вітер?

IV. Вивчення нового матеріалу

Такі речення, в яких висловлюється прохання, застереження, запрошення, заклик, порада, спонукання до якоїсь дії, називаються спонукальними.

1. Ознайомлення із правилами на с. 70, 71.

Прочитайте правила.

Які речення називають спонукальними?

Які знаки ставляться в кінці таких речень?

Вас до дії спонукають, Почуття в нас викликають. «Нагодуйте кошеня»,— Спонукальне речення.

Запишіть в зошитах: «Спонукальне речення». Поділіть ці слова для переносу.

2. Робота з підручником. Виконання вправи 144,

с.70.

Прочитайте речення. Які спонукання висловлені в кожному з них?

Знайдіть речення із звертанням. Як звертання виділено на письмі?

Запишіть речення, в якому звучить заклик.

3. Виконання вправи 145, с. 71.

— Відгадайте загадку.

92

До чого спонукають сигнали світлофора?

Зверніть увагу на розділові знаки в кінці речень. Поясніть їх.

Випишіть спонукальні речення.

Придумайте спонукальні речення, які б закликали нас дотримуватись правил дорожнього руху.

V.Фізкультхвилинка

Руки вгору, руки вниз, На сусіда подивись. Руки вгору, руки в боки. Вище руки підніміть, А тепер їх опустіть.

Плесніть, діти, кілька раз. За роботу, все гаразд.

З яких речень складалась фізкультхвилинка?

До чого спонукали ці речення? (Виконувати якісь дії).

VI. Узагальнення і систематизація знань

1.Виконання вправи 147, с. 71.

— Прочитайте колискову пісеньку.

— Скільки в ній речень? Які вони?

— Про що просять кожного котика?

— Назвіть слова, що виражають спонукання.

— Спишіть останнє речення.

2.Робота з прислів’ями.

Дуже часто прислів’я бувають спонукальними реченнями. Прочитайте на дошці прислів’я. Як ви розумієте їх значення?

Запишемо одне прислів’я на вибір.

Не вчи вченого їсти хліба печеного. Не брудни криниці, бо схочеш водиці. Доброго тримайся, поганого цурайся.

3. Гра «М’ячик піймай — спонукальне речення називай!»

Діти кидають один одному м’яч. Той, хто зловив, повинен придумати спонукальне речення.

VII. Підсумок уроку

Який вид речень вивчили на уроці?

З якою метою вони вживаються у мовленні?

Який знак ставиться в кінці цих речень?

93

VIIІ. Домашнє завдання

Вправа 141, с. 72.

Спишіть текст, вставляючи потрібні слова.

Вивчіть правило.

УРОК № 33

Тема. Узагальнення знань про розповідні, питальні і спонукальні речення. Знак оклику в кінці речень, що вимовляються з сильним почуттям.

Мета. Узагальнити і систематизувати знання учнів про види речень; учити учнів переконструйовувати речення, різні за метою висловлювання; розвивати навички правильного інтонування різних видів речень.

Обладнання. Роздаткові картки.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II.Перевірка домашнього завдання

Яке речення в тексті є спонукальним?

Чому ви так думаєте?

Яким словом виражене спонукання?

III.Узагальнення і систематизація знань

1.Робота з картками.

Іваріант.

Дайте відповіді на запитання. Запишіть їх.

Яка тварина сушить гриби на деревах? Яка пташка підкидає яйця в чужі гнізда? Яка дика тварина любить малину?

ІІ варіант.

Прочитайте і спишіть, виправляючи помилки.

Діти прийшли в клас Вони сіли за парти всі взяли книги, зошити, олівці Вчителька викликала до дошки Андрійка.

ІІІ варіант.

Прочитайте і спишіть. Правильно позначте початок і кінець кожного речення.

94

моя мама лікар мій тато учитель на його уроках діти вчаться малювати фарбами я також люблю малювати.

2. Каліграфічна хвилинка. Переконструювання речень.

П По дру зі сад Посадим, друзі, в школі сад!

До якого виду належить записане речення?

Перебудуйте це речення в питальне, потім в розповідне. Запишіть.

3. Інтонування речень. Вправа 149, с. 72.

Підготуйтеся до виразного читання. Подумайте, де будете підвищувати голос, а де — понижувати?

Прочитайте зачин. Яке це речення?

Прочитайте кінцівку. Яке це речення?

Поясніть, чому в кінці ставиться знак оклику.

4. Самостійна робота. Вправа 150, с. 72.

Спишіть спонукальне речення.

Перевірка виконання.

5.Фізкультхвилинка.

6.Робота з віршем Л. Компанієць «Ковалівна» (текст записано на дошці).

Звідкіля ти?

Із Стеблева.

А чия ти?

Ковалева.

В мене тато — Коваль,

Ідідусь був Коваль,

Імій брат — Коваленко.

— А як звуть тебе?

— Оленка.

— Ну, бувай! Рости здорова,

Ковалівно чорноброва!

Прочитайте виразно вірш. Звертайте увагу на інтонацію.

Які речення за метою висловлювання вжито?

Запишіть, І варіант — розповідні речення,

ІІваріант — питальні, ІІІ варіант — спонукальні. Перевірка виконання.

6. Гра «На уроці фізкультури». Вправа 151,

с.73.

Подайте команди в заданому порядку.

95

7.Робота з деформованим текстом. Вправа 152,

с.73.

Складіть і запишіть речення з поданих слів.

Які вони за метою висловлювання?

Переконструюйте речення в питальні та розповідні (усно).

IV. Підсумок уроку

Які бувають речення за метою висловлюван-

ня?

Які знаки ставляться в кінці?

V.Домашнє завдання

Вправа 153, с. 73.

Замініть розповідні речення на спонукальні, запишіть їх.

УРОК № 34

Тема. Усна розповідь за ілюстрацією та планом на тему «День народження». Вимова і написання слова листопад.

Мета. Учити складати усну розповідь за планом та малюнками; ознайомити з вимовою і написанням слова листопад; розвивати зв’язне мовлення; виховувати почуття дружби і поваги до друзів.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II. Повідомлення теми і мети уроку

III.Робота над складанням усної розповіді (за впра-

вою 154)

1.Вступна бесіда.

Чи святкуєте ви вдома Дні народження?

Коли ви народилися?

Як відбувається свято у вашій сім’ї?

Що готує для вас мама?

Кого ви запрошуєте на свято?

96

— Які подарунки вам дарують?

2. Слухання вірша Л. Компанієць «Мої іменини».

Рівно сім мені сьогодні Виповняється. Догодить мені сьогодні Всяк старається.

Стеле мама скатертину З візерунками.

Йдуть та йдуть до мене гості З подарунками.

Розгорнув я всі пакунки, Глянув нишком:

Хто приніс коня баского, Дехто — книжку.

Шоколаду-мармеладу — Не злічити! Іменинникам насправді Гарно жити!..

Край віконця сіла пташечка Крилата:

— Ой, з порожніми руками Я на свято!

Ані кухні я не маю, Ні комори, Наді мною тільки небо Неозоре.

Тож нічого не печу І не варю я,—

Я хлопчині щиру пісню Подарую!

Який найкращий подарунок отримав хлоп-

чик?

3. Розгляд малюнка на с. 74.

Розгляньте малюнок. Хто святкує День народження? Дайте ім’я дівчинці.

Хто прийшов її привітати? Дайте дітям іме-

на.

Чим застелений святковий стіл? Які страви запропонують гостям?

4. Складання розповіді за планом.

Учні будують зв’язні тексти, користуючись питаннями, поданими в підручнику.

5. Словесне оцінювання.

97

IV. Фізкультхвилинка

Із дому вирушаєм — Нам сонечко сія.

До друзів поспішаєм

Іми, і ти, і я!

V.Узагальнення і систематизація знань

1.Колективна робота. Вправа 155, с. 75.

— Яка зараз пора року?

— Назвіть осінні місяці.

— Складіть звукову схему назви першого осінньо-

го місяця.

— Розшифруйте ребус.

2. Самостійне виконання вправи 156, с. 75.

Спишіть речення про листопад.

Чому цей місяць так називається?

Запишіть тричі слово листопад і запам’ятайте його написання.

3. Робота в парах. Усне виконання вправи 157,

с.76.

4. Узагальнення вивченого про різні види речень за таблицею, вміщеною у вправі 158, с. 76.

Які бувають речення?

З якою метою вони вживаються в мовленні?

Коли в кінці речень ставиться знак оклику?

VI. Підсумок уроку

VII. Домашнє завдання

Вправа 160, с. 77.

— Випишіть розповідні речення.

УРОК № 35

Тема. Головні слова в реченні.

Мета. Дати уявлення про головні слова в реченні; розвивати вміння знаходити головні слова в реченні, мовлення учнів; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

98

II. Повторення вивченого.

1. Каліграфічна хвилинка.

Жо ли ве ень вересень жовтень листопад

Осінь швидко скаче на баскім коні.

— Яке це речення за метою висловлювання?

— Про що в ньому йдеться?

2. Словниковий диктант.

— Відгадайте загадки і запишіть відгадки.

Він нам, як мама, дорогий, Він хоче нас навчити Любити край чудовий свій, Це мудрий наш … .

(Учитель).

Красивий, щедрий рідний край І мова наша — солов’їна. Люби, шануй, оберігай Усе, що зветься … .

(Україна).

Дерев’яна скринька, Голубе вікно.

Грає, розмовляє, Показує кіно.

(Телевізор).

Вірно людям я служу, Їм дерева стережу.

Дзьоб міцний і гострий маю. Шкідників ним добуваю.

(Дятел).

Влітку сіренький, А взимку біленький, Довгі вуха має.

Швидко в ліс стрибає.

(Заєць).

Тихо ходить гаєм, Всі дерева роздягає.

(Осінь).

Перевірка виконання.

III.Вивчення нового матеріалу

1.Робота з віршем, записаним на дошці.

Над селом пасуться Золоті ягнятка. Золотавий дощик іде.

99

Пропливає в небі Пастушкова хатка, В ній маленький Соняшник живе.

(П. Панасюк)

Прочитайте вірш. Про що він?

Скільки речень у вірші?

Які вони за метою висловлювання?

Давайте в кожному реченні знайдемо головні слова.

Прочитайте перше речення. Про що в ньому йдеться? На яке питання відповідає слово ягнятка? (Вчитель підкреслює це слово на дошці однією лінією).

Що говориться про ягняток? Яке питання можна поставити до слова пасуться? (Вчитель підкреслює це слово на дошці двома лініями).

Аналогічно проводиться робота з кожним реченням

увірші.

Прочитайте парами підкреслені слова у вірші.

Це головні слова у реченні. Сьогодні ми будемо учитись виділяти їх в реченнях.

2. Робота з підручником. Виконання вправи 161, с. 77.

Прочитайте вірш.

Про що говориться в кожному реченні? Поставте питання до цих слів.

Спишіть третє речення. підкресліть головні слова. Усно поставте до них питання.

3. Виконання вправи 162, с. 78.

Прочитайте речення. Про кого говориться в першому реченні? Поставте до цього слова питання. Що говориться про півня? Поставте до цього слова питання. Запишіть цю пару слів. Як вони називаються?

Знайдіть головні слова у другому реченні. Запишіть їх.

IV. Фізкультхвилинка

Вгору добре потягнись, На носочки піднялись. Опустились легко вниз, І подув в обличчя бриз.

100

Як дерева, захитало: Вправо-вліво, вліво-вправо. Біля парт усі присіли, Потім встали й полетіли. Руки в боки узяли, На всі боки повели,

Руки вниз всі опустили І за парти тихо сіли.

(Л. Лук’янець)

V.Узагальнення і систематизація знань

1.Самостійна робота. Вправа 163, с. 78.

Спишіть речення. Підкресліть головні слова

вних. Усно поставте до них питання. Перевірка виконання.

2. Усне виконання вправи 164, с. 78.

Прочитайте речення. Виділіть головні слова. Поставте до них питання.

Поділіть виділені слова на склади.

3. Розгадування ребуса. Вправа 165, с. 78.

Складіть речення про зайця.

Запишіть речення, яке вам найбільше сподоба-

лось.

VI. Підсумок уроку

Що ми сьогодні вивчили на уроці?

На які питання відповідають головні слова в реченні?

Складіть речення з двох головних слів.

VII. Домашнє завдання

Вправа 166, с. 79.

— З правого стовпчика доберіть головні слова до словосполучень лівого стовпчика так, щоб утворилися речення. Запишіть їх.

УРОК № 36

Тема. Визначення головних слів у реченні. Побудова речень за графічними схемами.

Мета. Учити визначати головні слова у реченні, будувати речення за графічними схемами; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до Батьківщини.

101

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]