Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ridna_mova_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
118
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.14 Mб
Скачать

Свіжий хліб

… .

Короткий шлях —

… .

Повільна хода

… .

Високе дерево

… .

4. Доберіть до предметів 2—3 ознаки.

Кавун — …, …, … . Котик — …, …, … . Струмок — …, …, … . Повітря — …, …, … .

IV. Підсумок уроку

— Яке завдання для вас було найскладніше?

УРОК № 63

Тема. Аналіз контрольної роботи. Робота над помилками. Підсумковий урок за семестр.

Мета. Закріпити і скорегувати знання учнів з вивченої теми; розвивати вміння аналізувати, пояснювати; розвивати зв’язне мовлення; виховувати уважність, наполегливість.

СЛОВА, ЯКІ НАЗИВАЮТЬ ДІЇ ПРЕДМЕТІВ.

УРОК № 64

Тема. Уявлення про слова, що означають дії предметів.

Мета. Дати учням уявлення про слова, що означають дії предметів, учити вирізняти їх в тексті. Формувати вміння ставити питання до слів, складати речення за малюнками; розвивати зв’язне мовлення; виховувати уважність, працьовитість.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Каліграфічна хвилинка

Кк ко вз ни ко взатись ко взанка ковзани

Взимку малечі ковзани доречі.

ІІІ.Повідомлення теми і мети уроку

А що ще ви любите робити взимку?

Поставте питання до слів кататися, з’їжджати, ліпити.

Сьогодні ми будемо знайомитися із словами, що означають дії предметів.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота з підручником. Вправа 1, с.3.

Розгляньте малюнки. Поставте до них питання

ідайте відповідь.

Назвіть слова, які означають дії предметів.

Запишіть за кожним малюнком речення з двох слів. Запишіть речення за зразком у підручнику.

2. Ознайомлення із правилом на с. 4.

V.Узагальнення і систематизація знань

1.Гра «Впізнай слово — назву дії».

163

Діти плескають в долоні, коли почують дієслово.

Кожен день, як тільки ранок У віконечко загляне, Лесик очі відкриває — Вмить з-під ковдри вилізає. Миє личко, зуби чистить, Одягає одяг чистий.

Часу зовсім Лесь не має, Бо до школи поспішає.

(С. Кузьменко)

2. Фізкультхвилинка «Естафета».

Діти передають один одному м’яч або паличку, називаючи при цьому дієслово і питання, на яке воно відповідає.

3. Колективна робота. Вправа 3, с. 4.

Розгляньте малюнки і прочитайте запитання.

Придумайте дітям імена і запишіть нові відповіді на запитання.

Двома лініями підкресліть слова — назви дій. Усно поставте до них питання.

4. Самостійна робота. Виконання першого завдання до вправи 4, с. 5. Перевірка виконаного.

5. Робота в парах. Виконання другого завдання до вправи 4, с. 5.

Встановіть зв’язок між словами у першому реченні.

Взаємоперевірка виконаного.

VI. Підсумок уроку

Про які слова ми говорили на уроці?

На які питання вони відповідають?

Виділіть серед групи слів слово — назву дії.

Зелень, зеленіє, зелений. Малюнок, мальовничий, малює. Читач, читанка, читає. Галасує, галас, галасливий.

VIІ. Домашнє завдання

Вивчити правило на с. 4. Виконати вправу 5, с. 5. (Пояснення виконання).

164

УРОК 65

Тема. Спостереження за роллю дієслів у реченнях і текстах. Мета. Показати роль дієслів у мовленні; закріпити знання про

зв’язок слів у реченні; розвивати зв’язне мовлення; виховувати спостережливість, любов до рідного слова.

Обладнання. Фішки для складання звукової моделі слова, лялька Баба Яга.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ.Актуалізація опорних знань

Чи відгадали ви загадку в домашній вправі?

Відгадайте ще одну.

Летить — пищить, Сяде — мовчить, Хто його вб’є, Свою кров проллє.

(Комар).

Завдяки яким словам ви змогли відгадати загадку?

Що означають ці слова? На які питання відповідають?

ІІІ.Каліграфічна хвилинка

З кл ар ль риб Згорнув — клин, розгорнув — гриб.

парасолька парасолька парасолька

Запишіть загадку, відгадайте її.

Запишіть відгадку. Запам’ятайте правопис цього слова.

Підкресліть у загадці слова — назви дій. Усно поставте до них питання.

ІV. Основна частина уроку

1. Спостереження за роллю дієслів у мовленні.

Чи змогли б ви відгадати загадки без слів — назв

дій?

А чи можливе взагалі наше спілкування без цих

слів?

165

(З’являється лялькова Баба Яга). Баба Яга. Не люблю таких дітей,

Що усе вже знають. Іч, які! І назви дій Вже вони вивчають. Вирішила всі знання В вас я відібрати. Лише я одна на світі Усе буду знати.

Я не їла і не спала, Нові чари готувала. Ось тепер на вас дмухну Й зачаровувать почну.

Учитель. І цих чарів сили Враз все зупинили.

Кінь підняв передні ноги Й не торкнувся більш дороги. Ліфти всі позастрявали, Люди мов позасинали, Хто із чашкою в руці, Хто із милом на лиці.

Краплі дощику висять — До землі їм не дістать. Пароплави не гудуть, Поїзди вже не ідуть. Сонце, мов закам’яніло, Так на місці і висіло.

І було незрозуміло, Чи воно комусь світило. І настала дивна річ — День надворі, а чи ніч?

Баба Яга. Я змогла вас подолати, Дії всі у вас забрати!

Учитель Щоб ці чари розігнати, (до дітей). Знання добрі треба мати.

Чари щоб усі розвіять, Назвать треба слова-дії.

(Діти додають хором потрібні дієслова)

Треба завжди щось… (робити).

Літаком кудись…

(летіти),

Дощику на землю…

(лити),

166

Пасажирів на роботу

 

Слід автобусом…

(возити).

Ось і мати вже…

(працює),

Діточки в кругу…

(танцюють),

Пароплави вже…

(гудуть),

Поїзди усі…

(ідуть),

Краплі дощику…

(упали),

До землі вони…

(дістали),

Чари бабині…

(розтали),

А сама вона…

(пропала).

4. Фізкультхвилинка.

Коли риби виростають, Добре плавають в воді, Птахи високо літають, Звірі бродять по землі. А людина виростає — Їздить! Плаває! Літає! Одкриває, пізнає Геть усе, що в світі є.

(В. Фетисов)

Які слова — назви дій запам’ятали?

5. Виконання вправи 7, с. 6.

Прочитайте текст, замінюючи малюнки словами так, щоб вони були зв’язані з іншими словами в реченні.

Назвіть слова, що означають дії. Поставте до них питання.

Запишіть назви дій, що відповідають на питання

що зробила?

6. Виконання вправи 8, с. 7.

Прочитайте речення. Скільки їх?

З’єднайте їх в одне за допомогою слова а. Опустіть друге слово красить і запишіть речення. Перед

апоставте кому. Прочитайте утворене прислів’я. Як ви його розумієте?

7. Робота з прислів’ями.

Прочитайте прислів’я, розділяючи слова. Запишіть те, в якому є слова — назви дії.

Долюдейпорозум, доматеріпосерце. Наязикгарячий, дороботиледачий. Працягодує, аліньмарнує.

V. Підсумок уроку

167

— Чи зрозуміли ви, яку роль відіграють слова — назви дій у мовленні? На які питання відповідають ці слова?

VI. Домашнє завдання. Пояснення виконання вправи 9, с.7.

УРОК 66

Тема. Зв’язок дієслів з іменниками у формі однини і множини (без уживання термінів).

Мета. Учити змінювати слова за зразком «один — багато», розпізнавати дієслова за питаннями, встановлювати зв’язок дієслів з іменниками; розвивати зв’язне мовлення; виховувати повагу до старших.

Обладнання. Дидактичні картки.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ.Актуалізація опорних знань

Робота з картками.

І рівень.

Відгадай загадку. Спиши. Підкресли дієслова.

Підморгне зеленим оком — ми йдемо, Підморгне червоним оком — стоїмо, Жовте моргає — уваги вимагає.

(Світлофор).

ІІ рівень.

Спиши. До виділених дієслів у дужках запиши питання.

Біля школи ми (…?) посадили квіти.

Вони (…?) милують око своєю красою. Ми самі (…?) доглядаємо квіти.

ІІІ рівень.

Склади і запиши речення. Дієслова підкресли.

Яблуня, дика, в лісі, росла.

Впало, кисле, восени, з неї, яблуко. Склювали, яблуко, пташки.

Зернятко, тільки, одне, заховалося, в землю.

168

ІІІ. Каліграфічна хвилинка

Я ба ть ді ти батьки Яке дерево, такі й квіти, які батьки, такі

й діти.

Як ви розумієте це прислів’я?

Знайдіть слова, в яких неоднакова кількість букв

ізвуків. Поясніть це.

ІV. Пояснення нового матеріалу

1. Гра «Учитель і учні».

Учитель називає дію, яку виконує він, а учні повинні поставити слово в множині.

Учитель

Учні

— Учитель пише.

— Учні теж пишуть.

— Учитель читає.

— Учні теж читають.

— Учитель малює.

— Учні теж малюють.

Які дії виконує учитель? Поставте питання до цих слів.

Які дії виконують учні? Поставте питання до цих слів.

Зробіть висновок. (Якщо дію виконує одна людина, то ставиться питання що робить?, якщо дію виконують декілька людей, то ставиться питання що роблять?)

2. Робота з підручником. Виконання вправи 10,

с.8.

Запишіть речення за зразком.

Запам’ятайте правопис слів спортсмен і жайворонок.

Усно поширте записані речення іншими словами.

V. Фізкультхвилинка.

VІ. Узагальнення і систематизація знань

1. Робота з текстом. Вправа 11, с. 8.

Прочитайте текст самостійно.

Про що йдеться у тексті?

До чого привчали дітей в українських сім’ях?

До чого привчають вас у вашій сім’ї?

Знайдіть в тексті слова — назви дій. Поставте до них питання.

169

Змініть ці слова за зразком так, щоб вони відповідали на питання що робив? Запишіть.

2. Вибірковий диктант.

Запишіть слова — назви дій у дві колонки.

Водну — слова, що відповідають на питання що робить?, в іншу — слова, що відповідають на питання

що роблять?

Тече вода з-під явора Яром на долину. Пишається над водою Червона калина. Пишається калинонька, Явір молодіє, А кругом їх верболози

Й лози зеленіють. Тече вода із-під гаю Та попід горою.

Хлюпочуться качаточка Поміж осокою…

(Т. Шевченко)

3. Робота в парах. Виконання вправи 12, с. 9.

Яке слово, близьке за значенням до слова родина, ви підібрали?

4. Колективне виконання вправи 13, с. 9.

Прочитайте, змінюючи назви дій в дужках так, щоб вони були зв’язані з назвами предметів.

Запишіть назви предметів і зв’язані з ними назви дій за зразком.

VII. Підсумок уроку

— На які питання можуть відповісти слова — назви дій одного предмета? А якщо дію виконує декілька предметів або істот?

VIII.Домашнє завдання. І варіант виконує вправу 14, с. 9, ІІ варіант — вправу 15, с. 10.

УРОК 67

Тема. Робота над діалогом, насиченим дієслівними формами. Виразне читання.

170

Мета. Закріпити знання про роль дієслів у мовленні, вміння розпізнавати дієслова; розвивати діалогічне мовлення, увагу, пам’ять; виховувати любов до праці.

Обладнання. Українська народна казка «Коза-дереза» (окрема книжка), маски-шапочки лисички і зайчика.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ.Перевірка домашнього завдання

Прочитати, які речення ви склали.

Назвіть в них слова — назви дій.

ІІІ.Актуалізація опорних знань

1.Каліграфічна хвилинка.

Я що жа ють ться жайворонок Якщо жайворонки багато і довго співають,

збережеться ясна погода без опадів.

Спишіть каліграфічно народну прикмету.

Підкресліть у реченні слова — назви дій. Поставте до них питання.

2. Вибірковий диктант.

Запишіть слова, що означають дії предметів.

Яйшов берегом струмка. Під кущем побачив їжачка. Їжачок згорнувся клубочком і засопів.

ІV. Основна частина уроку

1. Розвиток зв’язного мовлення. Робота над діалогом. Вправа 16, с. 10.

Чи любите ви казки?

Недарма Валентин Бичко писав про казку:

Казка — вигадка, та в ній — В шкаралупі золотій — Зерно сховане смачне.

Хто дістане, той почне Думу думать про життя, Збудить в серці почуття…

А які українські народні казки ви читали?

Розкажіть казку про козу-дерезу. (Декілька учнів по черзі переказують казку).

171

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]