Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ridna_mova_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
118
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.14 Mб
Скачать

5. Розгадування метаграм.

— Послухайте, як може змінитися значення слова, коли в ньому зміниться лише один приголосний звук. (Діти називають відгадки і звуки, які змінились).

Почнуся з В, то ви мене В аптеці можете купити, А з Х почнусь, тоді в мені

Усі, хто схоче, можуть жити.

(Вата — хата).

ЗП завжди я підіймаюсь, Коли чайник закипить.

ЗФ в машині я буваю, Можу путь вам освітить.

(Пара — фара).

ЗР почнусь — траву вмиваю,

ЗК почнусь — траву стинаю.

(Роса — коса).

ЗН буває він кирпатий,

ЗЛ ми йдем туди гуляти.

(Ніс — ліс).

V. Фізкультхвилинка

VІ. Узагальнення і систематизація вивченого

1.Розвиток зв’язного мовлення, за вправою 162,

с.70.

Розгляньте малюнок. Що на ньому зображено?

Чи бачили ви мак в природі?

Дайте повні відповіді на питання.

А тепер за питаннями і малюнками складіть опис маку.

Запишіть повну відповідь на третє запитання.

Як можна перевірити написання слова черво-

ні?

2. Вправа 164, с. 70.

А ось як цінувався мак на Україні.

Прочитайте текст.

Спишіть перше речення. Підкресліть букви, якими позначаються приголосні звуки.

VІІ. Підсумок уроку

Про які звуки говорили на уроці?

Як вимовляються приголосні звуки?

242

VІ. Домашнє завдання. Пояснення виконання вправи

167, с. 71

УРОК 100

Тема. Розрізнення звуку [ф] і звукосполучення [хв].

Мета. Учити учнів розрізняти звук [ф] і звукосполучення [хв] у вимові; закріпити вміння позначати їх на письмі буквами ф і хв; розвивати мовлення; вміння працювати зі словником; виховувати мовну культуру.

Обладнання. «Словникова скарбничка», ІІ ч. (уп. О. Ісаєнко).

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ.Перевірка домашнього завдання

Прочитайте слова, які починаються і закінчуються приголосними звуками.

Якою частиною тексту може бути записане речення?

Розкажіть текст, який ви склали.

ІІІ. Каліграфічна хвилинка

Фф фо фл фе Пофортунило Федоту: із фламінго купив фото.

Який звук найчастіше зустрічається у речен-

ні?

Поясніть значення слів пофортунило, фламінго

(пощастило, птах).

Побудуйте звукову модель слова фламінго.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

V.Вивчення нового матеріалу

1. Вправляння в правильній вимові звука [ф].

До яких звуків належить [ф]: до голосних чи приголосних?

243

Вимовте цей звук. Як проходить струмінь видихуваного повітря? За участю чого утворюється звук [ф]? (За участю шуму). Чи бере участь в утворенні цього звуку голос?

Прочитайте скоромовку у вправі 168, с. 71, правильно вимовляючи звук [ф].

2. Вправа 169,с. 72.

Прочитайте стовпчики слів. Порівняйте вимову звуків, позначених виділеними буквами. Зробіть висновок.

Запишіть слова парами.

3. Робота із словами, вимову і правопис яких треба запам’ятати.

Прочитайте слова в стовпчиках. Порівняйте їх вимову. Що можете сказати? Як ці звуки позначаються на письмі?

Значення яких слів вам не зрозуміле?

Попрацюйте із «Словниковою скарбничкою»,

ІІч. В розділі «Тлумачний словник» знайдіть пояснення слова факел. (Факел, а, ч. 1. Світильник на держаку. 2. перен. Те, що містить у собі, несе із собою істину, знання, освіту, свободу тощо.).

4. Гра с орфографічним словником.

Клас ділиться на три команди. Члени кожної команди по черзі називають слова зі звуком [ф]. Можна користуватися орфографічним словником (або «Словниковою скарбничкою», ІІ ч., уп. О. Ісаєнко, розділ «Орфографічний словник».) Виграє команда, яка назве найбільшу кількість слів. Аналогічно можна проводити гру, в котрій діти будуть називати слова із звукосполученням [хв].

VI. Фізкультхвилинка

Фізкультура, фізкультура. Нахиляти будем тулуб, Руки вгору піднімати І на двох ногах стрибати.

Щоб пишався ти фігурою, Займайсь футболом, фізкультурою.

(Л. Гребенькова)

— Які слова зі звуком [ф] вам зараз зустрілись?

VІI. Узагальнення і систематизація вивченого мате-

ріалу

244

1. Робота з деформованим текстом. Вправа 170,

с.72.

З поданих слів складіть і запишіть речення. Для цього спочатку виділіть головні члени речення, а потім за допомогою питань встановіть зв’язок між іншими словами в реченні.

Прочитайте записані речення. Чи можна назвати їх текстом?

Доберіть заголовок до тексту.

Назвіть слова з буквою ф, правильно вимовляючи їх.

2. Робота в парах. Вправа 171, с. 73. (Перевірка виконаного).

VІІІ. Підсумок уроку

Про які звуки ми говорили на уроці? Якими буквами вони позначаються?

Розгадайте метаграми.

(Футболіст, філателіст).

— Чи знайоме вам значення другого слова? (Людина, що колекціонує марки).

VІ. Домашнє завдання. Вправа 173, с. 73

Запишіть слова, які починаються буквою ф,

валфавітному порядку, беручи до уваги другу букву.

УРОК 101

Тема. Звуки [д ж], [д з], [д з’] — вимова і позначення на письмі. Перенос слів із буквосполученнями дж, дз.

Мета. Закріпити навичку правильної вимови слів із звуками [д ж], [д з], [д з’] та позначення їх на письмі; учити правильно переносити слова із буквосполученнями дж, дз; розвивати зв’язне мовлення, навички складати описи за питаннями; виховувати любов до природи.

245

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ.Актуалізація опорних знань

Про які звуки ми говорили на останніх уроках? Чим вони відрізняються від голосних?

Як вони позначаються на письмі?

Які букви можуть позначати і м’який, і твердий приголосний звук?

Яка буква завжди позначає два приголосних звуки?

А чи знаєте ви, які дві букви позначають один

звук?

Це усі повинні знати: Нас не можна роз’єднати. Відрізняємось ми чим? Літер дві, а звук один.

(Дз, дж).

III.Осмислення нових знань

1.Артикуляційно-слухові спостереження.

Вимовте звуки [д ж], [д з], [д з’]. Порівняйте їх вимову із звуками [д], [ж], [з].

Якими буквами позначаються на письмі звуки [д ж], [д з], [д з’]?

Назвіть слова з цими звуками.

2.Каліграфічна хвилинка.

Дж Дз дж дз Над квіткою джмелик дзвенить, як дзвінок.

Назвіть слова із буквосполученнями дж, дз.

Побудуйте звукову модель слова дзвінок. Скільки букв у цьому слові? А скільки звуків? Чому?

3. Робота з підручником. Вправа 174, с. 73—74.

Прочитайте речення, правильно вимовляючи звуки у виділених словах. Що ви помітили?

Якими буквами позначаються на письмі звуки [дж], [дз], [дз’]?

Випишіть виділені слова. Підкресліть буквосполучення дж, дз.

4. Ознайомлення з правилом на с. 74.

246

5. Виконання вправи 175, с. 74 (завдання 1–3).

— Як ви поділили слова для переносу? Якими правилами користувалися?

6. Попереджувальний диктант.

У садочку дзижчали бджоли. На полі росте кукурудза. Діти заспівали дзвінку пісеньку.

IV. Фізкультхвилинка

V.Узагальнення і систематизація знань

1.Складання опису джмелика за вправою 176, с. 74–75.

— Прочитайте текст. Про кого він?

— Чим відрізняються слова джміль і джмелик?

— Прочитайте запитання. Користуючись ними, усно опишіть джмелика.

2.Творча робота. Вправа 177.

3.Словниковий диктант.

— Відгадайте загадки. Відгадки запишіть в стовпчик.

На городі молода Пишні коси розплела, У зеленії хустинки Золоті хова зернинки.

(Кукурудза).

Який є, таким покаже, І без слів про все розкаже.

(Дзеркало).

Наче птиця, крила має, Все літає та співає:

— Я медок вам ношу, Не чіпайте, бо вкушу!

(Бджола).

В кожну квітку заглядає Волохатий цей товстун, Все гуде, медок шукає.

Він справжнісінький ласун!

(Джміль).

До записаних слів доберіть слова-ознаки з дошки. (Велике, сердитий, працелюбна, смачна).

Запишіть словосполучення.

VI. Підсумок уроку

247

VIІ. Домашнє завдання. Вправа 178, с. 75.

— Випишіть групи споріднених слів в три рядки. Позначте дужкою корінь.

УРОК 102

Тема. Звук [ґ], буква ґ. Зіставлення вимови звуків [ґ] — [г]. Мета. Закріплювати навичку літературної вимови звуків [ґ], [г];

учити розрізняти ці звуки в мовленні і позначати їх на письмі; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати ввічливість, любов до природи.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Каліграфічна хвилинка

Гг Ґґ гу ґе ґо Гуси голосно ґелґочуть.

Спишіть каліграфічно.

Назвіть послідовно звуки в останньому слові.

Побудуйте його звукову модель.

ІІІ.Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні ми будемо говорити про розрізнення звуків [г], [ґ] у вимові та позначення їх на письмі.

ІV. Опрацювання матеріалу уроку

1. Артикуляційно-слухові спостереження.

— Прочитайте стовпчики слів на дошці. Що ви по-

мітили?

 

гуска

ґава

гамір

ґанок

галка

ґедзь

гриб

ґрунт

Вимовте перші звуки в цих словах. Порівняйте їх вимову. (Учні спостерігають, як ці звуки вимовляє вчитель, потім самі вимовляють їх).

Прочитайте записані слова парами. Будьте уважні до вимови перших звуків.

248

Якими буквами позначені ці звуки на письмі?

Попрацюйте над скоромовкою Г. Чубач, правильно вимовляючи звуки [ґ] і [г].

Ґава всілася на ґанку І сиділа там до ранку. Вранці гуси пробігали,

Ґаву з ґанку проганяли.

2. Робота з підручником. Вправа 179, с. 75.

Прочитайте вірш.

Які слова ввічливості ви вживаєте у своєму мовленні?

Який звук позначено буквою г у виділеному слові? Вимовте цей звук.

3. Виконання вправи 180, с. 76.

Прочитайте слова. Що в них спільного?

Спишіть слова. Чи значення всіх слів вам зрозуміле?

Чи знаєте ви, що ґедзя назвали так за звуками, які він видає, коли летить і коли сідає?

Зробіть звуко-буквений аналіз слова ґедзь.

Чи можна це слово поділити для переносу? Чому?

V. Систематизація і узагальнення знань

1. Спостереження за позначенням на письмі зву-

ків [ґ], [г].

Вправа 182, с. 76.

Прочитайте вислови. Про кого так говорять?

Випишіть слова — назви дій. На які питання вони відповідають?

2. Фізкультхвилинка.

Білі гуси налетіли, Все подвір’я стало білим.

Гуси голосно ґелґочуть, Букву Ґ вивчати хочуть. Поклювали, походили, Піднялись та й полетіли. Гуси летять — відлітають,

Адіти за парти тихенько сідають.

Які слова зі звуками [ґ], [г] вам зараз зустрі-

лись?

3. Самостійна робота. Вправа 181, с. 76.

Випишіть виділені слова, допишіть до них спільнокореневі. Позначте корені.

249

Допишіть речення за зразком. Перевірка виконаного.

4. Словниковий диктант.

Відгадайте загадки. Запишіть відгадки у два стовпчики: в один — з буквою г, в другий — з буквою ґ.

Буває він у супі, Буває і в салаті, Буває кольоровим У мами на халаті.

(Горох).

Івеликі і малі Одягнулися в брилі.

Ідощу ці одноніжки Не бояться анітрішки.

(Гриби).

Балерина закружляла На підлозі край стола. Притомилася, упала, І в коробку спать лягла.

(Дзиґа).

Пташка чорна, як смола, Все кричить: кра-кра, кра-кра.

(Ґава).

Зуби є, а рота нема.

(Гребінець).

На штани і піджачок Пришивають п’ятачок.

(Ґудзик).

— Прочитайте слова першого стовпчика. А тепер другого.

VI. Підсумок уроку

Виконайте усно вправу 183, с. 77.

Які ще слова з [ґ] ви можете назвати?

VIІ. Домашня робота. Пояснення виконання вправи

184, с. 76.

250

УРОК 103

Тема. Буква щ, її звукове значення. Узагальнення про приголосні звуки.

Мета. Закріпити знання про букву щ, яка вживається для позначення звуків [шч], про текст; узагальнити знання, отримані на попередніх уроках; розвивати мовлення; виховувати любов до природи, повагу до праці.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

— Відгадайте загадку.

Сонце вкрилося хмарками, Хтось невидимий в імлі Небо сірими нитками Пришиває до землі.

Побудуйте звукову модель слова дощ.

Запишіть це слово. Порівняйте кількість букв

ізвуків в цьому слові. Чому вона не однакова?

ІІІ.Опрацювання матеріалу уроку

1.Ознайомлення з правилом на с. 77.

2.Каліграфічна хвилинка.

Ща ща щи ящ ощ Дощ хлющить на зелен плющ,

Під плющем сховався хрущ.

Назвіть слова з буквою Щ.

Скільки звуків позначає ця буква?

Побудуйте звукову модель слова хрущ.

Чи всі слова в скоромовці вам зрозумілі?

Повправляйтеся в швидкому читанні скоромовки.

3. Робота з підручником. Вправа 185, с. 77.

Прочитайте українську народну пісеньку.

Яка буква найчастіше трапляється в словах пісеньки?

Випишіть слова з буквою щ.

Завчіть слова пісеньки напам’ять і спробуйте проспівати її.

251

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]