Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ridna_mova_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
118
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.14 Mб
Скачать

Доберіть назви ознак до назв предметів, поставте питання.

Якого предмета не вистачає, щоб пришити ґудзик? А який — зайвий?

2. Робота в парах. Вправа 260, с. 119.

Прочитайте текст, замінюючи малюнки словами. Дайте імена дітям.

Прочитайте діалог в особах.

Спишіть слова ввічливості.

3. Гра-естафета «Яка? Який? Яке?»

На дошці предметні малюнки: диня, яблуко, огірок. Діти з кожного ряду по черзі виходять до дошки і під малюнком записують слова-ознаки. Виграє та команда, яка швидше впорається з завданням.

VII. Підсумок уроку

З якими словами зв’язані у мовленні слова-озна-

ки?

Які питання можна поставити до слів-ознак?

VIII. Домашнє завдання. Вправа 261, с. 119

— Запишіть словосполучення, замінюючи виділені слова назвами ознак.

Для бажаючих — придумати свої завдання для класу за зразком словосполучень, вміщених у вправі.

УРОК № 59

Тема. Змінювання прикметників разом з іменниками за зразком: один — багато.

Мета. Закріплювати знання про слова — назви ознак; формувати вміння змінювати прикметники разом з іменниками за зразком: один — багато; впізнавати прикметники в тексті; розвивати зв’язне мовлення; виховувати естетичні почуття.

Обладнання. Предметні малюнки.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II. Каліграфічна хвилинка

152

Т В І і ти ін іній

То не квіти у садках, Висне іній на гілках.

(М. Підгірянка)

Побудуйте звукову схему слова іній.

III.Перевірка домашнього завдання

Прочитайте завдання, які ви підготували для класу.

Учні виконують завдання (усно).

IV. Мотивація навчальної діяльності

На дошці предметні малюнки: в одному стовпчику з зображенням одного предмета, в другому — з зображенням декількох.

Назвіть, які предмети зображено на малюнках. Зразок. Жовте курча — жовті курчата.

Червоне яблуко — червоні яблука.

Що ви помітили?

На які питання відповідають слова-ознаки до предметів першого стовпчика?

На яке питання відповідають слова-ознаки до предметів другого стовпчика?

V.Сприйняття та усвідомлення матеріалу

1. Змінювання словосполучень за зразком:

один — багато. Виконання вправи 262, с. 120.

Змініть слова за зразком.

На які питання відповідають слова-ознаки в першому стовпчику? В другому?

Запишіть словосполучення за зразком.

З двома словосполученнями усно складіть речен-

ня.

2. Вибірковий диктант.

Запишіть тільки слова, що означають багато предметів, разом з словами-ознаками, що відповідають на питання які?

Срібні дерева

Срібні дерева, Срібне гілля, Сріблом пухнастим Вкрита земля.

153

Срібні У синьому небі Хмарки,

В срібних заметах Срібні стежки. Срібний — пресрібний Ліс приберіг Білочці срібній Срібний горіх.

(Л. Первомайський)

Прочитайте записані словосполучення.

Чи зрозуміли, чому все стало срібним?

3. Виконання вправи 263, с. 120.

Прочитайте вірш.

Чому в кінці перших двох речень стоїть знак оклику?

Спишіть виділені слова. Змініть їх так, щоб вони означали назви багатьох ознак та предметів.

VI. Фізкультхвилинка

VII. Узагальнення і систематизація знань

1. Робота з текстом. Вправа 264, с. 120.

Прочитайте текст. Що ви помітили?

Щоб правильно визначити межі речення, згадайте, що повинно виражати речення? Як його кінець позначається голосом? Як позначаються межі речення на письмі?

Запишіть два останні речення.

Підкресліть в них головні слова. Чи є головними словами у реченні слова, що називають ознаки?

2. Творча робота.

Запишіть невеличкий текст з 2—3 речень.

I ряд.

Якого кольору добрий вчинок.

II ряд.

Якого кольору щира посмішка.

III ряд.

Якого кольору праця і якого кольору лінь.

VIII. Підсумок уроку

Як ми змінювали на уроці слова?

На які питання відповідають слова, що є ознаками одного предмета? А багатьох?

IX. Домашнє завдання. Вправа 265, с. 121

154

— Спишіть назви ознак і слова, з якими вони зв’язані. Підкресліть назви ознак, близьких за значенням.

УРОК № 60

Тема. Урок розвитку мовлення. Письмовий переказ тексту-опису за ілюстрацією і планом.

Мета. Формувати вміння описувати птаха за малюнком, переказувати текст за планом; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до природи, бережливе ставлення до рослин і тварин.

Обладнання. Малюнок із зображенням дятла.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II. Повідомлення теми і завдань уроку

III.Основна частина уроку

1.Бесіда про правила поведінки у лісі.

Сьогодні ми вирушаємо в уявну подорож до лісу. Уявіть собі, що ви стоїте в цьому засніженому куточку природи. Що ви бачите навкруги?

А чи знаєте ви, як треба поводити себе в природі?

2. Слухання вірша Л. Компанієць.

У лісі

Ми гуляли вчора в лісі, Де живе веселе птаство —

Дятли, іволги, дремлюги, соловейки та шпаки. Ні, пташок ми не займали, Гнізд в кущах не руйнували… Ми гуляли вчора в лісі, Де живуть малі звірята,

Обережні і цікаві, метушливі й боязкі: Жовта білка — стриботуха, Зайченятко — довгі вуха, Недовірливе лисятко та колючі їжачки. Ні, звірят ми не займали, Слово честі, не займали,

155

Не ловили спритну білку, Не цькували зайченя:

Хай живуть вони на волі — В тихім лісі, в чистім полі

Інехай собі радіють сонцю красному щодня!

Чи правильно поводили себе діти в лісі?

Яких птахів і тварин вони там бачили?

3. Відгадування загадок.

А яких птахів можна побачити в зимовому

лісі?

Відгадайте загадки.

Влітку тут він не буває, Лиш на зиму прилітає. Не лінивець і не сплюх, Гість північний —… .

(Омелюх).

Озира зимовий ліс, На морозі чистить ніс.

Для коханих пташеняток У гніздечку у цей час Пуху, шишок і зерняток На всю зиму він припас.

(Шишкар).

Маленький хлопчик у сірій свитині По дворах стрибає, крихти збирає.

(Горобець).

Тук-тук-тук, так-так-так.

Ікомашка, і черв’як,

Іличинка — біла спинка,

Іжучок-короїд

Мій сніданок і обід.

(Дятел).

4. Бесіда про дятла.

Що ви знаєте про дятла?

Послухайте, як про нього розказує В. Деркач.

Дятел

Що за гамір? Що за стук? Що за птах Заліз на сук?

Дзьоб, немов сокира, Лущить кору сіру. Гатить Дятел-дроворуб, Аж тріщить Старезний дуб.

156

А жуки-комахи Падають від жаху.

5. Розгляд малюнка.

Розгляньте зображення дятла. Як він виглядає?

Послухайте дещо цікаве про цього птаха.

Дятел має строкате забарвлення: в його пір’ї спо-

стерігається сполучення білих і чорних тонів, у самців — червона потилиця. Дятел добре лазить по деревах, бо ноги в нього короткі і дуже сильні, з гострими кігтиками. Хвіст служить пташці опорою при лазанні по деревах. Дзьоб у дятла прямий і гострий. Ніздрі захищені від пилу щетинками. У видовбану в корі щілинку дятел засовує довгий язик з липкими зубчиками. Наколовши язиком комаху, він втягує її до рота. Так він харчується все літо, знищуючи величезну кількість шкідників лісу. Взимку дятел харчується насінням хвойних дерев, розбиваючи дзьобом шишки.

6. Робота з текстом. Вправа 268, с. 121.

Прочитайте текст спочатку самостійно, потім вголос.

Знайдіть в тексті опис дятла.

Назвіть слова-ознаки.

Зверніть увагу на правопис слів:

дятел

на потилиці

убраний

смужечки

голівка

кігтиками

чорні

жорсткий

червона

дзьобом

7.Фізкультхвилинка.

8.Усний опис дятла за малюнком і поданими в підручнику питаннями.

— Дайте повні відповіді на питання. Можете використовувати текст вправи.

— Пам’ятайте, що ми складаємо текст, а в ньому повинні бути початок і кінцівка. Яким реченням почнемо текст? Як закінчимо?

— Прочитайте ще раз текст вправи.

— А тепер, користуючись планом, перекажіть його весь. (2–3 учні переказують текст).

9.Запис переказу в зошитах. Перші два речення діти складають і записують колективно, далі — самостійно.

157

10. 2–3 учні читають записані тексти.

IV. Підсумок уроку

Яку пташку ми описали сьогодні на уроці?

Що ви про неї дізнались?

Яку користь приносить дятел?

Як потрібно ставитись до птахів?

V.Домашнє завдання. Вправа 268, с. 122

Вставте у речення потрібні слова з правого стовпчика.

Побудуйте речення за схемою.

За бажанням можете підготувати опис лисички чи зайчика (усно).

УРОК № 61

Тема. Добір ознак до окремих предметів. Назви ознак, близькі і протилежні за значенням.

Мета. Учити вживати прикметники у мовленні, добирати до слівназв предметів слова-назви ознак; формувати вміння добирати близькі і протилежні за значенням слова; розвивати зв’язне мовлення; виховувати мовну культуру.

Обладнання. Іграшки, окремі предмети, роздаткові картки.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II. Каліграфічна хвилинка

Д М С ньк Снігуронька Дід Мороз і Снігуронька завітали до нас на

свято.

Поясніть вживання великої букви.

III. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання.

Хто підготував опис лисички чи зайчика?

Послухайте ці тексти і скажіть, які слова — назви ознак використали діти?

158

Прочитайте речення, яке ви побудували.

Назвіть протилежні за значенням слова-ознаки.

IV. Повідомлення мети і завдань уроку

V.Сприймання і усвідомлення матеріалу

1.Добір слів-назв ознак, протилежних за значенням. Виконання вправи 273, с. 124.

— Порівняйте предмети за однією ознакою і вставте слова, протилежні за значенням.

— Два речення запишіть за зразком.

2.Самостійна робота. Вправа 274, с. 124.

Спишіть текст, замінивши в ньому назви ознак протилежними за значенням.

Перевірка виконання.

3. Гра «Добери протилежне».

Вчитель називає слова, а діти добирають до них протилежні за значенням.

білий — … довгий — … високий — … темний — … мілкий — … великий — … веселий — … свіжий — … .

Чи завжди до слова свіжий можна дібрати тільки одне слово, протилежне за значенням?

4. Виконання вправи 275, с. 124.

До поданих назв ознак доберіть протилежні за значенням. Від чого залежить цей вибір? З чим у мовленні зв’язані слова-назви ознак?

5. Самостійна робота.

Спишіть текст, записаний на дошці, розкривайте дужки і ставте слова-ознаки в потрібній формі. Підкресліть назви ознак.

Конвалія любить (темний) ліси. Знайти її нелегко. (Маленький, білий) Дзвіночки конвалії ховаються в (широкий) листках.

Перевірка виконання.

6. Фізкультхвилинка.

159

7. Робота з картками.

I варіант. Виділені слова замініть словамиознаками. Запишіть утворені словосполучення.

Каштани в Києві

— київські каштани

берег Дніпра

— …

приплив моря

— …

сумка учня

— …

голос хлопчика

— …

костюм для дітей

— …

II варіант.

Утворіть словосполучення за

 

зразком.

 

(Сонце) ранок

— сонячний ранок.

(слива) сік

— …

(сніг) зима

— …

(пісок) берег

— …

(зелень) трава

— … .

Перевірка виконаного.

 

8. Гра «Магазин».

На столі викладені іграшки та інші предмети. «Покупець» підходить до «продавця» і просить його продати йому якусь річ, називаючи тільки її ознаки. «Продавець» повинен за ознаками вгадати предмет.

9.Відгадування і складання загадок за ознаками предмета. Вправи 270, 271, с. 123.

10.Добір ознак предмета.

Яке свято ми скоро відзначатимемо?

Що є головним атрибутом цього свята?

Доберіть слова-ознаки, щоб описати ялинку.

Послухайте вірш і назвіть слова-ознаки, що дібрав автор для опису ялинки.

Ялиночко зелененька, Ялиночко мила, Не сумуй, що ти назавжди Бір свій залишила.

Станеш в хаті на покуті Свічечками ясна, Золотиста, барвомінна, Як князівна, щасна.

— Що означає слово щасна? (Щаслива.)

VI. Підсумок уроку

Проводиться за питаннями на с. 126.

160

VII. Домашнє завдання. Вправа 279

— За зразком складіть вітальну листівку для дру-

га.

УРОК № 62

Тема. Перевірна робота з теми «Слова, що виражають ознаки предметів».

Мета. Перевірити знання, вміння і навички, набуті під час вивчення теми; розвивати вміння писати під диктовку; виховувати самостійність, наполегливість, працьовитість, любов до рідної мови.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II. Повідомлення теми і мети уроку

III.Виконання перевірної роботи

1.Диктант.

Рідна мова Ти живеш в Україні і розмовляєш українською

мовою. Любов до рідної мови починається ще з колиски, з маминої пісні. Наша мова багата, співуча і дзвінка. Її ще називають солов’їною.

(Слова починається і солов’їною записати на дошці).

2. Завдання.

1.В третьому реченні підкресліть слова, що виражають ознаки предметів.

2.Запишіть слова, що виражають ознаки за зразком.

Один Багато

Яскравий — яскраві далекий — … рівний — … легкий — …

3.Доберіть ознаки предметів, протилежні за значенням.

161

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]