Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ridna_mova_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
118
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.14 Mб
Скачать

Знайдіть у вірші звертання.

III.Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

З чого складається наша мова? З чого складаються речення?

Слова — це частини мови. Кожне слово щось означає. Про значення слів ми будемо говорити на наступних уроках. Сьогодні ми починаємо вивчати слова, які означають назви предметів.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Слово вчителя.

Книжка, дошка, кабінет, Печиво, повидло, мед, Чоботи, штани, кашкет, Мотоцикл, велосипед — Знайте, діти, наперед: Кожен з них — це є предмет.

То ж хто це і що це — вже не секрет. Ім’я своє й назву має кожен предмет.

— А на які питання відповідають ці слова, ви дізнаєтесь, прочитавши правило на с. 87.

2.Робота з підручником. Вивчення правила на

с.87.

3.Вправи на правильну постановку питань хто? і що? до слів.

— Пограємо в гру. Ви будете виходити до дошки, братимете питання хто? або що?, а потім називатимете предмет, зображений на картці.

Зразок. Що це? Це — м’яч. Хто це? Це — їжак.

4.Виконання вправи 184, с. 86.

Розгляньте малюнки. Дайте відповіді на питан-

ня.

Які слова відповідають на питання хто? Які слова відповідають на питання що?

Запишіть за зразком.

Зверніть увагу на слово портфель. Запам’ятайте його правопис. Поділіть слово на склади.

5. Виконання вправи 186, с. 87.

Які слова треба записати в другу колонку?

Запишіть слова за зразком.

112

Чому до слів першої колонки ставиться питання хто?, а до слів другої колонки — питання що?

Усно складіть з кожною парою слів речення.

V. Фізкультхвилинка

Гра «Естафетну паличку передавай — слово нази-

вай».

Діти передають один одному паличку, називаючи слова, які відповідають на питання що? Потім гра продовжується із словами, які відповідають на питання хто?

VI. Узагальнення і систематизація знань.

1. Гра «Добери слова».

— Усно доберіть кілька назв предметів. На які питання вони відповідають?

Іграшки — Звірі — Птахи — Овочі — Фрукти — Професії —

2.Самостійна робота. Виконання вправи 187,

с.88.

Перевірка виконаного.

3. Розвиток мовлення. Вправа 188, с. 88.

Прочитайте текст. Про що він?

Підготуйте розповідь про те, що міг би розповісти портфель про свого неохайного господаря.

Запишіть заголовок і відповідь. Які ці речення за метою висловлювання?

VII. Підсумок уроку

З якими словами ми сьогодні ознайомились?

Які слова відповідають на питання що?, а які на питання хто?

Вимову і написання якого слова треба запам’ята-

ти?

VIIІ. Домашнє завдання

Вправа 189, с. 89.

113

УРОК № 42

Тема. Розпізнавання слів — назв предметів за питаннями хто?

що?

Мета. Учити розпізнавати слова-назви предметів за питаннями хто? що?; закріплювати знання про слова-назви предметів; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов і шану до хліба.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II.Перевірка домашнього завдання

Прочитайте слова, що відповідають на питання хто? Що вони означають?

Прочитайте слова, що відповідають на питання що? Що вони означають?

III. Каліграфічна хвилинка

Х Хл хліб хлібороб комбайн На полях комбайни збирають хліб.

Назвіть слова в реченні, які означають назви предметів.

Поділіть слово комбайни на склади.

IV. Засвоєння знань про слова — назви предметів

1. Відгадування загадки. Вправа 190, с. 89.

— Прочитайте і відгадайте загадку.

— Перевірте за першими буквами рядків, чи правильно ви назвали відгадку.

— На яке питання відповідає слово хліб?

2. Розвиток зв’язного мовлення.

Розкажіть, як вирощують хліб. Які роботи виконують на полях? Які етапи потрібно пройти, перш ніж зерно стане хлібом?

3. Бесіда про значення хліба.

Хліб завжди був найдорожчим скарбом для людини. Вшановуючи його, хлібину клали на вишитий рушник. Хлібом-сіллю на рушнику зустрічали дорогих гостей.

114

Хліборобство — велика наука. Виникла ця наука ще в прадавні часи.

Первісна людина вживала в їжу дике колосся. З часом люди зрозуміли, що зернятка можна сіяти. Відтоді передають люди вміння ростити хліб. Зараз навчилися захищати його від шкідників і стихійного лиха, вирощувати пшеницю, яка не боїться ні морозів, ні засухи.

Прочитайте прислів’я про хліб. Як ви їх розумі-

єте?

Лежачи на печі, не скуштуєш калачі.

Як нема дощу в час, то не буде хліба в нас. Хліб — всьому голова.

4. Виконання вправи 191, с. 89.

А чи знаєте ви, які вироби виготовляють з борошна?

Розгляньте малюнки і назвіть кулінарні вироби. На які питання відповідають ці слова?

Випишіть з поданих слів назви виробів з борош-

на.

А які вироби з борошна печуть ваші мами й ба-

бусі?

5. Самостійна робота. Виконання вправи 192,

с.90.

Перевірка виконання.

V. Фізкультхвилинка

Ой, росло у полі жито, Добрим дощиком полите. Жито стигло, достигало, Колосочками кивало.

Ати, Киве, не кивай,

Ана вулицю тікай!

VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота в парах. Вправа 193, с. 90.

Запишіть речення за зразком.

На яке питання відповідають слова, що ви вставляли? Що вони означають?

2. Повторення правила на с. 91.

3. Коментоване письмо.

Виконання вправи 194, с. 91.

115

— Прочитайте. До кожного слова ставте питання. Записуйте лише слова — назви предметів.

VII. Підсумок уроку

Про які слова ми говорили на уроці?

Що ви запам’ятали?

VIIІ. Домашнє завдання

Вправа 195, с. 91.

— Спишіть вірш. Усно поставте питання до виділених слів.

УРОК № 43

Тема. Уявлення про один предмет і багато предметів. Словниковологічні вправи.

Мета. Ознайомити учнів з формами іменників в однині і множині (без уживання термінів); розвивати мовлення, збагачувати словниковий запас; нагадати правила користування побутовими електроприладами.

Обладнання. Предметні малюнки.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II.Актуалізація опорних знань

1.Каліграфічна хвилинка.

За за єць заєць По стежині через ліс

мокру моркву заєць ніс.

Поставте питання до виділених слів.

До яких слів ставиться питання хто?, а до яких — що?

2. Відгадування загадки.

В один стовпчик запишіть слова-відгадки, що відповідають на питання хто?, а в другий — на питання

що?

Воно говорить, грає, новини сповіщає.

(Радіо).

Хто хвіст лишає, А від ворогів тікає?

(Ящірка).

116

Хоч не шию я ніколи, А голок завжди доволі.

(Їжак).

Завжди в роті, а не проковтнеш.

(Язик).

Крил не має, а гарно літає.

(Сніг).

Хату на хаті має, Жабам рахунок знає.

(Лелека).

Дуже товсті ноги маю, Ледве їх переставляю, Сам високий я на зріст. Замість рота в мене хвіст.

(Слон).

Мию, мию без жалю, Мию там, де брудно; Цю роботу я люблю, Та від неї худну.

(Мило).

III.Повідомлення теми та мети уроку

Слова, які відповідають на питання хто? або що?, можуть означати назву одного предмета або означати багато предметів.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Гра «Подивися навкруги».

— Подивіться навкруги. Назвіть предмети, яких

вкласі багато. Назвіть, який предмет у класі один.

2. Робота з предметними малюнками.

Діти по черзі підходять до дошки, вибирають карт-

ку, називають предмет, зображений на ній, і слово, що буде означати багато таких предметів.

3. Робота з підручником. Вправа 196, с. 91.

Запишіть назви предметів.

Усно складіть з ними речення.

Усно змініть ці слова, щоб вони означали багато предметів.

Які прилади в вашому домі працюють за допомогою електрики?

Розкажіть, яких правил треба дотримуватись при користуванні цими приладами?

117

4. Робота в парах. Виконання вправи 197.

Назвіть зображені на малюнках предмети.

Запишіть їх назви у дві групи: посуд і меблі.

Перевірте виконання один в одного.

Замініть слова так, щоб вони означали багато предметів.

Знайдіть слова в рамочці на с. 92. Повправляйтесь в їхній правильній вимові. Запам’ятайте написання.

V.Фізкультхвилинка

Пострибаєм, як зайчата, Політаєм, як пташата, Потанцюємо ще трішки, Щоб спочили ручки, ніжки. Всі веселі? От чудово!

Атепер до праці знову.

Які ви почули слова, що означають назви багатьох предметів?

VI. Узагальнення і систематизація знань

1. Виконання вправи 198, с. 93.

Прочитайте текст. Скільки речень в другому абзаці? Які вони за метою висловлювання? До чого спонукають?

Виділені назви предметів змініть за зразком і запишіть.

Відгадайте загадку.

Прочитайте слова в рамочці на с. 93. Попрацюйте над їхньою вимовою, запам’ятайте правопис.

2. Самостійна робота. Вправа 199.

Перевірка виконання.

VII. Підсумок уроку

Що нового довідались на уроці?

Назвіть пари слів, що називають один предмет

ібагато предметів.

VIIІ. Домашнє завдання

Вправа 200.

— З поданих слів складіть речення. Запишіть їх за зразком.

118

УРОК № 44

Тема. Змінювання слів-назв предметів за зразками: один— багато. Вимова і написання слів календар, ясен, черевики.

Мета. Учити змінювати слова за зразком: один — багато; закріплювати вміння розрізняти слова, які означають один предмет і слова, які означають багато предметів; удосконалювати навички каліграфічного письма; розвивати зв’язне мовлення, поглиблювати словниковий запас; виховувати любов до природи.

Обладнання. Картки з зображеннями птахів.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II.Перевірка домашнього завдання

Прочитайте, які речення ви склали з слів.

Назвіть слова, які означають багато предметів.

III.Актуалізація опорних знань

Що ви можете розказати про слова, що означають назви предметів?

Пограємо в гру «Впіймай слово». Коли ви почуєте слово, що означає один предмет, плесніть в долоні один раз. Коли почуєте слово, що означає багато предметів, плесніть в долоні тричі.

Жуки дзижчать в садочку літом, По стежці жабка — плиг та плиг! Жоржини квітнуть жовтим цвітом, Кружляють бджоли біля них. Зима морозяна надворі, Замети білі на землі.

Зоріють в небі ясні зорі. Заснули зайчики малі. Дивись, який новий годинник Висить на стінці нині в нас. Усі години та хвилини Ми вивчили, щоб знати час.

(Н. Забіла)

IV. Повідомлення теми і завдань уроку

— Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати слова,

119

що означають назви предметів, змінюватимемо їх за зразком: один — багато.

V. Сприймання та усвідомлення матеріалу.

1. Каліграфічна хвилинка.

я се се се ле ле ле че че ре ре ясен календар черевики

— Поставте наголос в словах.

— Складіть звукову схему слова ясен.

— Поділіть всі слова на склади.

— Чи всі слова можна перенести? Чому?

2. Колективна робота. Виконання вправи 201.

Прочитайте виразно лічилку.

Знайдіть пояснення слова причілок.

Випишіть з лічилки назви предметів, які відповідають на питання хто?

Які з цих слів означають один предмет, а які багато?

3. Самостійна робота. Зміна слів за зразком.

Вправа 202, с. 94—95. Перевірка виконання.

4. Фізкультхвилинка.

5. Робота в парах. Виконання вправи 203, с. 95.

Прочитайте текст.

Про що ви з нього дізналися?

Перелічіть назви птахів, які зустрілися в тексті.

На які питання відповідають ці слова?

Попрацюйте в парах. Запишіть слова за зразком.

Перевірте роботи один у одного. Вкажіть товаришу на помилку.

VI. Узагальнення і систематизація знань

1.Гра «М’яч передавай — багато предметів називай».

Перший гравець називає предмет і передає м’яч другому. Другий гравець повинен взяти м’яч і назвати це слово в множині. Передаючи м’яч іншому, сказати своє слово в однині, і так далі.

2.Творчий диктант.

— Я буду диктувати слова, що означають один предмет, а ви будете записувати в зошит слова, що означають багато предметів.

120

Учитель диктує: гай, сад, дитина, вчитель. Діти записують: гаї, сади, діти, вчителі.

3. Розгадування ребусу на с. 95.

VII. Підсумок уроку

Що ми сьогодні вивчали?

VIIІ. Домашнє завдання

Вправа 205.

— Виділені слова змініть так, щоб кожне з них означало один предмет. Запишіть.

УРОК № 45

Тема. Урок розвитку мовлення. Удосконалення тексту шляхом заміни слів контекстними синонімами.

Мета. Закріпити знання про слова, що означають назви предметів; учити удосконалювати текст шляхом заміни слів контекстними синонімами; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II.Перевірка домашнього завдання

Прочитайте, як ви змінили слова, щоб кожне з них означало один предмет. Скільки назв предметів вжито у вірші? Як пишеться слово шістнадцять?

III. Каліграфічна хвилинка

К Кк ко зап ковзани Катруся любить кататися на ковзанах.

— Поділить слово ковзани на склади.

IV. Основна частина уроку

1.Робота з підручником. Виконання вправи 205,

с.96. Добір слів, близьких за значенням.

Запишіть відповіді на запитання.

Чи одну й ту ж людину називають ці слова? На які питання вони відповідають?

121

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]