Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ridna_mova_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
116
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.14 Mб
Скачать

3.Самостійна робота. Виконання вправи 73,

с.34.

Спишіть речення, вставляючи пропущені бук-

ви.

Перевірка виконаного.

Як перевіряли написання слів з пропущеними буквами?

4. Фізкультхвилинка.

5. Робота в парах. Виконання вправи 74, с. 34.

Від поданих слів утворіть споріднені за зразком, запишіть їх.

З двома словами на вибір складіть речення. (Перевірка виконаного).

6. Гра діда Буквоїда.

Додайте букви, які з’їв дід Буквоїд у споріднених словах. (Садок, садочок, садівник, посадити).

7. Робота над розрізненням споріднених слів

іслів-синонімів. Вправа 75, с. 34–35.

Прочитайте речення. Випишіть слова, близькі за значенням до слова пастух. Чи є ці слова спільнокореневими? Чому?

Розгляньте таблицю на с. 35. Зробіть висно-

вок.

VІ. Підсумок уроку

Які слова називаються спільнокореневими?

Що таке корінь?

Чим відрізняються близькі за значенням слова від спільнокореневих?

VІІ. Домашнє завдання. Вправа 76, с. 35 (пояснення

виконання)

202

УРОК 81

Тема. Перевірна робота.

Мета. Перевірити знання учнів з теми «Корінь слова, спільнокореневі слова»; розвивати вміння писати під диктовку, добирати споріднені слова і визначати в них корінь; виховувати уважність, наполегливість.

Хід уроку І. Організація класу до уроку

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

ІІІ. Проведення перевірної роботи

1. Диктант.

Рідна мова

Ви живете в Україні і розмовляєте українською мовою. Любов до рідної мови починається ще з колиски, з маминої пісні. Наша мова багата, співуча і дзвінка. Її ще називають солов’їною.

Українці, дбайте про чистоту і розквіт мови. Вона є джерелом вашого духовного життя. (44 слова).

(Слова починається, солов’їною, життя записати на дошці і пояснити їх правопис).

2. Завдання.

1.Виписати з тексту три споріднені слова і позначити в них корінь.

2.До поданих слів дібрати споріднені: мова,

розквіт.

ІV. Підсумок уроку

— Які труднощі виникли під час виконання контрольної роботи?

Повторення вивченого за питаннями в підручнику на с. 36.

УРОК 82

Тема. Аналіз виконання контрольної роботи.

203

ЗВУКИ І БУКВИ. СКЛАД. НАГОЛОС.

УРОК 83

Тема. Звуки і букви. Алфавіт. Робота з алфавітом та орфографічним словником.

Мета. Закріпити і поглибити знання учнів про звуки і букви, алфавіт; учити користуватись орфографічним словником; розвивати вміння розпізнавати звуки і букви, робити звукобуквений аналіз слів; виховувати уважність, старанність.

Обладнання. Таблиця «Алфавіт», «Словникова скарбничка», ІІ частина (уп. О. Ісаєнко) або орфографічний словник для кожного учня.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Відгадайте загадку.

Зоднієї ми родини Від Андрія до Ярини. Як по одному, самі, Ми буваємо німі, Хоч і маєм різні назви

Й добре знаєте всіх нас ви, Певним станемо рядком — Заговоримо ладком.

Ми — писемності основа, А без нас ніхто ні слова! Що то таке?

(Д. Білоус)

Саме про алфавіт ми сьогодні і будемо говорити.

З чого складається алфавіт? (З букв).

А що позначають букви? (Звуки).

А які бувають звуки? (Голосні і приголосні).

Про них я хочу розповісти вам казку.

Колись давно в одній чарівній країні жили звуки. Одні з них дуже любили співати. Ви, напевне, здогадались, що це були голосні? А інші любили сичати, дзижчати, пихкати, бубоніти, гарчати. Це були приголосні звуки.

204

Івсе було б добре, та не було в цій країні ніякого закону, кожен робив, що йому заманеться. Іноді стояв такий гармидер, що хоч світ за очі тікай.

Одного такого дня зібралися звуки на раду. Стали вони думати-гадати, як їм в країні лад дати. Голосні стали вихвалятися, що вони найкращі і найважливіші і тому повинні керувати країною. А приголосні, почувши це, розсердились, почали сичати і гарчати на голосні. Голосні злякались і втекли.

Стали вони жити окремо. І приголосні начебто заспокоїлись, та от біда: ні ті, ні інші не змогли спілкуватися між собою. Хочуть щось сказати, а виходить нісенітниця якась.

Івирішили тоді звуки помиритися. Приголосні написали голосним листа: «Д_в_й_т_ б_д_м_ др_ж_т_!». А голосні їм відповіли: «_а_а__е _у_е_о __у_и_и!».

— Що вийшло, коли ці два листи об’єдналися?

З того часу голосні і приголосні ніколи не сваряться. Вони придумали свої закони в країні і назвали це правилами. Записати ці правила їм допомогли букви.

Анайголовнішим правилом в країні став алфавіт. Всі букви в ньому стояли в певному порядку, кожна мала свою назву і позначала певний звук.

— А тепер давайте роздивимося таблицю «Алфавіт».

ІІІ. Основна частина уроку

1. Робота з таблицею «Алфавіт».

Пригадайте, як називаються букви в алфавіті?

Які з них позначають голосні звуки?

Які букви можуть позначати два звуки?

Яка буква не позначає звуку? Навіщо вона потрібна?

Скільки всього букв в алфавіті?

Послухайте вірш про алфавіт.

У країні Алфавіт Повелося з давніх літ, Що живуть тут, мов сім’я, Букви всі — від А до Я.

Їх усіх є тридцять три,— Тож увагу загостри:

На письмі бо владу мають — Звуки мови позначають.

205

Є ще дивний м’який знак, Він беззвучний, але так Приязно про інших дбає,

М’якість й ніжність визначає … Серед звуків — голосні, Милозвучні, мов пісні, Приголосних довгий ряд, Що у мові творять лад.

Про все це нам треба знати, Щоби про письмо й вимову В нас знання були чудові.

(Вірш взято

зматеріалів посібника

М.Лещенко та Н. Сулаєвої «Мистецька гра від А до Я»).

2. Каліграфічна хвилинка.

Запишіть каліграфічно букви, що позначають на письмі голосні звуки.

Аа Оо Ее и Іі Яя Єє Юю Яя

3. Робота з підручником. Вправа 77, с. 37.

Відгадайте загадку.

Запишіть каліграфічно слова-відгадки.

Якими звуками вони відрізняються?

4. Виконання вправи 78, с. 37.

До кожного слова додайте один звук на початку або в кінці так, щоб утворилось інше слово. Запишіть слова парами за зразком.

5. Самостійна робота за вправою 79, с. 37. (Перевірка виконаного).

6. Гра «Звуки і букви» (за вправою 80, с. 38). 7. Фізкультхвилинка.

8. Ознайомлення з орфографічним словником.

А чи знаєте ви, навіщо потрібен алфавіт? Що розміщують за алфавітом?

А ще за алфавітом розміщують слова в словниках.

Словник — це зібрання слів, розміщених в алфавітному порядку, з поясненням, тлумаченням чи перекладом на іншу мову. Саме слово словник з’явилося у нашій мові в кінці XVIII ст. Словники допомагають нам не тільки правильно писати слова, визначати їх значення, пояснювати походження слів,

ай розширюють кругозір, дають різноманітну інформацію, розвивають культуру мовлення. Тому їх справедливо називають ще словниковими скарбницями.

206

Відкрийте зараз свої «Словникові скарбнички»,

ІІч. Знайдіть в них розділ «Орфографічний словник». (Вчитель також може користуватися окремими виданнями орфографічних словників).

Орфографічні словники — найголовніші порадники кожної освіченої людини. В них ми можемо дізнатися про правопис і наголошення слів.

Робота зі словником за вправою 84, с. 39.

Розгляньте орфографічний словник. Слова в ньому розміщені за алфавітом. Причому враховується не тільки перша буква в слові, а й усі наступні.

Знайдіть в словнику слова баранець, морквяний,

хлоп’ячий, читання.

Випишіть із словника три слова (на вибір), які відповідають на питання що?

9. Самостійна робота. Вправа 85, с. 39.

Запишіть слова в алфавітному порядку. Позначте наголос.

ІV. Підсумок уроку

Що таке алфавіт?

Для чого він потрібен?

З якими словниками ознайомились на уроці?

Коли ми ними користуємося?

V.Домашнє завдання. Вправа 83, с. 38

Запишіть прізвища письменників в алфавітному порядку.

Для сильніших учнів слід запропонувати вправу 87, с. 39.

Вивчити алфавіт.

УРОК 84

Тема. Голосні звуки і букви, що їх позначають.

Мета. Систематизувати знання учнів про голосні звуки та позначення їх на письмі буквами; вчити розпізнавати голосні звуки; розвивати мовлення, вміння аналізувати, спостерігати; виховувати любов до рідної землі.

Обладнання. Таблиця «Алфавіт», фішки для побудови звукових моделей, «Словникова скарбничка», ІІ ч. (уп. О. Ісаєнко) або орфографічні словники.

207

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ.Актуалізація опорних знань

Каліграфічна хвилинка.

Вв дн ра ньо об Видно край, а до нього не дійдеш.

Запишіть каліграфічно загадку.

Відгадайте її. (Обрій). Запишіть відгадку.

Доберіть близькі за значенням слова. (Горизонт, виднокруг). Запишіть їх.

Підкресліть у словах букви, що позначають голосні звуки.

ІІІ. Сприймання і усвідомлення матеріалу

1. Порівняння вимови голосних і приголосних звуків.

Діти працюють з таблицею «Алфавіт». Називають букви, що позначають голосні звуки. Порівнюють вимову голосного і приголосного і роблять висновок, що при вимові голосного звук проходить вільно через ротову порожнину і при цьому бере участь голос. А коли вимовляємо приголосний, то повітря натрапляє на перепони, і звук утворюється за допомогою голосу та шуму або тільки шуму.

2. Ознайомлення з правилом на с. 41.

Скільки голосних звуків в українській мові? Назвіть їх.

Які букви позначають їх на письмі?

3. Гра «А — спочатку, а — в кінці».

Учні по черзі записують на дошці (а інші в зошитах) слова, що починаються і закінчуються буквою а (абрикоса, анаконда, Алла та ін.). Дозволяється користуватися «Словниковими скарбничками» чи орфографічними словниками.

ІV. Узагальнення і систематизація знань

1. Виконання вправи 88, с. 39—40.

— Прочитайте текст. Доберіть до нього заголовок.

208

А що ви бачили, спостерігаючи за хмарами?

В першому реченні встановіть зв’язок слів (усно).

Спишіть виділені слова. Підкресліть в них букви, що позначають голосні звуки.

2. Колективна робота. Вправа 89, с. 40.

Порівняйте тексти вправ 88 і 89.

Який з текстів є описом?

Спишіть рядки, в яких висловлено головну думку вірша.

Побудуйте звукові моделі виділених слів.

3. Фізкультхвилинка.

4. Робота в парах. Виконання вправи 90, с. 40. 5. Вибірковий диктант.

Запишіть тільки ті слова, які починаються голосним звуком.

Море, острів, калина, іскра, заєць, якір, олень, Юля, ірис.

6. Спостереження за зміною лексичного значення слів. Вправа 91, с. 41.

Прочитайте пари слів. Якими голосними звуками вони відрізняються?

Чи змінилося значення слів зі зміною голосного звука?

Спишіть, підкреслюючи букви, що позначають голосні звуки.

7. Робота з прислів’ями.

Прочитайте прислів’я, вставляючи потрібні букви.

Запишіть одне з прислів’їв.

Вг_ст_х д_бр_, а вд_м_ кр_щ_.

Р_дн_й кр_й — з_мн_й р_й.

V.Підсумок уроку

Скільки в українській мові голосних звуків?

Назвіть букви, якими позначаються голосні звуки на письмі.

VІ. Домашнє завдання

Пояснення виконання вправи 92, с. 41. За бажанням дібрати слова, в яких чотири і більше голосних звуків.

209

УРОК 85

Тема. Позначення буквами я, ю, є, ї двох звуків. Спостереження за позначенням сполучення звуків [йо].

Мета. Закріпити знання учнів про властивість букв я, ю, є, ї позначати на письмі два звуки; ознайомити з правилом переносу слів зі сполученням йо; розвивати навички складання звукових схем; виховувати любов до України.

Обладнання. Фішки для побудови звукових моделей, таблиця «Голосні звуки», дидактичні картки.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Робота з картками.

І рівень. Прочитай. Випиши слова за моделями:

Злива, тінь, школа, серця, день, слово, земля, пень, лось, петля, весна, кінь, слава, лінь, слива.

ІІ рівень. Склади звукові моделі таких слів:

день, зелень, доля, осінь, східний, щастя.

ІІІ рівень. Запиши слова до поданих звукових моделей. З двома словами склади речення.

2. Каліграфічна хвилинка.

С лов во че єм Слово чемне кожному приємне.

Запишіть каліграфічно.

Складіть звукову модель останнього слова.

Порівняйте кількість звуків і букв в цьому сло-

ві.

Чому звуків більше?

ІІІ. Сприймання і усвідомлення матеріалу

1. Робота з таблицею «Голосні звуки».

210

Скільки голосних звуків в українській мові?

Якими буквами вони позначаються?

Порівняйте позначення на письмі звука [а] в слові рука і в слові вишня. (У слові рука звук [а] чуємо

вкінці слова. Тут він позначається буквою а, бо попередній приголосний [к] вимовляється твердо. У слові вишня звук [а] чуємо теж у кінці слова, але він тут позначається буквою я, бо попередній приголосний вимовляється м’яко).

2. Робота з підручником. Вправа 93, с. 41.

Спишіть слова, поділіть їх на склади.

Які звуки позначають в цих словах букви я, ю,

є, ї?

3. Ознайомлення з правилом на с. 42.

Пригадайте, де в слові стоять я, ю, є, коли позначають два звуки? (На початку слова або на початку складу).

Яка буква завжди позначає два звуки?

4. Колективна робота. Вправа 95, с. 42.

Підготуйтесь до виразного читання вірша. Подумайте, які слова слід виділяти голосом.

Прочитайте вірш виразно.

До чого закликає поет?

Назвіть голосні звуки, що трапляються у вірші найчастіше.

Спишіть вірш. Підкресліть букви, що позначають по два звуки.

5. Фізкультхвилинка. Гра «Один — два».

Учитель показує записані на дошці слова. Якщо

вслові є букви, що позначають два звуки, діти двічі плещуть в долоні над головою, якщо всі букви позначають по одному звуку — діти підстрибують один раз.

Юра, мавпа, заєць, лялька, свято, поїхав, калина, твоя, єнот, любов, воля, Україна.

211

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]