Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ridna_mova_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
118
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.14 Mб
Скачать

Мовчить ненаголошений и. Не хочеться йому змінюватися, хоч і жалівся. Так йому спокійніше.

3. Ознайомлення з правилом на с. 53. Висновок.

4. Спостереження за вимовою ненаголошених звуків у вправі 121, с. 53.

5. Фізкультхвилинка.

VI. Узагальнення і систематизація знань

1. Виконання вправи 122, с. 54.

— Які звуки чуємо в наголошених і ненаголошених складах?

— Якими буквами позначено наголошені і ненаголошені звуки [е] та [и]?

— Спишіть слова парами.

2. Колективна робота. Вправа 123, с. 54.

Назвіть предмети, зображені на малюнках.

Зробіть висновок, які букви треба писати в перших двох словах.

Запишіть слова.

З першими двома словами складіть речення.

VIІ. Підсумок уроку

Про які звуки говорили на уроці?

Як вимовляються ненаголошені [е] та [и]?

VIІІ. Домашнє завдання. Вправа 124, с. 54—55

Запишіть слова лівого стовпчика, вставляючи пропущені букви. Користуйтеся словами з правого стовпчика.

УРОК 91

Тема. Перевірка ненаголошеного голосного за допомогою наголосу. Мета. Учити дітей перевіряти ненаголошені голосні шляхом добору спільнокореневого слова або зміною форми слова; розвивати вміння спостерігати за мовними явищами, робити висновки; виховувати спостережливість, любов до рідної

мови.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

222

ІІ.Перевірка домашнього завдання

Прочитайте слова, правильно вимовляючи голосні в ненаголошених складах.

Які букви ви вставили в слова? Які слова з лівої колонки вам допомогли в цьому?

ІІІ. Каліграфічна хвилинка

Їж рщ ба ай яз уб Їж борщ з грибами і тримай язик за зубами.

ІV. Сприймання та узагальнення нового матеріалу

1. Робота в парах. Вправа 125, с. 55.

Змініть кожне слово так, щоб ненаголошений склад став наголошеним. Запишіть пари слів за зразком.

Чи однаковими буквами позначаються наголошені і ненаголошені звуки [е], [и]? Підкресліть ці букви.

2. Вправа 126, с. 55. Коментоване письмо (за зразком).

Вставте пропущені букви. Запишіть за зразком.

Поміркуйте, що треба зробити зі словами, щоб дізнатися, яку букву слід писати в ненаголошеному складі? Перевірте свої міркування, прочитавши правило на с. 56.

3. Ознайомлення із правилом на с. 56.

Що треба зробити, щоб з’ясувати правильне написання букви в ненаголошеному складі? Наведіть приклади.

Краще запам’ятати правило вам допоможе вірш Дмитра Білоуса.

Все важливе в нашій мові, Ось, приміром, річ така: Е чи И писати в слові — Часто сумнів виника: Село чи сило?

Якщо ясно, то не дуже. Щоб уникнуть зайвих мук, Ти під наголос, мій друже, Зразу став сумнівний звук: Село — се ла.

Звук виразно зазвучить — Як писать тебе навчить.

223

4. Колективне виконання вправи 127, с. 55.

Прочитайте слова, чітко вимовляючи наголошені звуки.

Подумайте, яке слово в кожному рядку допоможе вам вставити пропущену букву.

Виділіть корінь в усіх словах. Перевірте, чи однакові корені в кожній групі слів?

5. Фізкультхвилинка.

V.Узагальнення і систематизація знань

1. Виконання вправи 128, с. 56. Коментоване

письмо.

Спишіть речення, вставляючи пропущені бук-

ви.

Поясніть, як ви дізнались, яку букву потрібно вставляти.

Написання яких слів не треба перевіряти? Чому?

2. Робота за таблицею, вміщеною у вправі 128.

За таблицею розкажіть, як перевірити написання слова весна.

Аналогічно поясніть, як будете перевіряти написання слова зима.

3. Ігри діда Буквоїда.

Вставте букви, які з’їв дід Буквоїд. Поясніть, як добирали перевірні слова.

з…рно д…мить л…сеня в…чірній

т…пло в…селий

VІ. Підсумок уроку

Які ненаголошені голосні потрібно перевіряти

всловах?

Як перевірити написання цих голосних?

VІІ. Домашнє завдання. Вправа 129

Спишіть, вставляючи пропущені букви. Позначте корінь у словах.

Вивчіть правило на с. 56.

224

УРОК 92

Тема. Тренувальні вправи на перевірку ненаголошених голосних зміною форми та добором споріднених слів.

Мета. Учити дітей перевіряти ненаголошені голосні [е], [и] зміною форми та добором споріднених слів; закріпити поняття «перевірне слово»; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати любов до природи.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ.Перевірка домашнього завдання

Прочитайте споріднені слова. Назвіть в них ко-

рінь.

Назвіть перевірні слова, що допомогли вам вставити пропущені букви.

ІІІ.Каліграфічна хвилинка

Яля лю ли ло

Ялюблю в…селий ранок холоднючої з…ми.

Спишіть каліграфічно.

Вставте пропущені букви. Які перевірні слова дібрали?

ІV. Узагальнення і систематизація знань

1.Ознайомлення з правилом на с. 57.

2.Гра «Дістанься до верхівки».

— На дошці — піраміда слів. Впишіть, починаючи знизу, пропущені букви в слова.

Діти записують слова в зошиті, а потім вписують букви в піраміду, пояснюючи, які слова добирали.

225

3. Виконання вправи 130, с. 57.

Прочитайте текст. Що ви з нього дізнались?

Випишіть слова з пропущеними буквами. Вставте букви, добираючи перевірні слова.

4. Самостійна робота. Вправа 131, c. 57.

Вивчіть напам’ять прислів’я і запишіть його

зпам’яті. У виділених словах позначте корінь. Взаємоперевірка виконаного.

Поясніть значення слова хліб у цьому прислів’ї.

Якими словами можна його замінити?

5. Фізкультхвилинка.

6. Вправа 132, с. 58.

Розкажіть, які вироби можна виготовляти з борошна.

Запишіть речення за зразком.

Як можна назвати всі ці вироби одним словом?

Прочитайте наступне речення. Що в ньому означає слово хліба?

Як можна назвати слово хліб? (Багатознач-

ним).

7. Самостійна робота. Вправа 133.

Спишіть слова, вставляючи пропущені букви

ідописуючи перевірні слова.

Перевірка виконаного.

8. Виконання вправи 138, с. 61 (усно).

Назвіть слова, в яких треба перевіряти написання букв е, и за правилом. Доберіть до них перевірні слова.

V. Підсумок уроку

Як перевірити ненаголошені голосні?

VІ. Домашнє завдання. Вправа 134, с. 58

— Спишіть вірш, вставляючи пропущені букви.

УРОК 93

Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Робота над текстом «Білі руки й чорні руки». Опис рук трудівниці (усно).

Мета. Учити працювати з текстом, складати описи; розвивати усне мовлення, збагачувати словниковий запас; виховувати повагу до людей праці, до українських традицій.

226

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Каліграфічна хвилинка

Жж ай ор жайворонки Жайворонки, прилетіть, весну красну прине-

сіть!

Спишіть каліграфічно.

Яке це речення за метою висловлювання?

Знайдіть звертання у цьому реченні.

Знайдіть у реченні слова з ненаголошеними е, и. Доберіть до них перевірні.

ІІІ.Актуалізація опорних знань

Виконання вправи 136, с. 59.

Прочитайте текст.

Коли настає справжня весна?

Що робили наші предки, щоб прискорити прихід весни?

А ще зверталися до пташок із закличками і весняними піснями. Носили по селу випечених з тіста «жайворонків» і «голубів» і співали:

Пташок викликаю З теплого краю:

— Летіть, соловейки, На нашу земельку, Спішіть, ластівоньки, Пасти корівоньки!

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

Тільки вправні, роботящі руки могли випекти птахів, які були б схожі на справжніх.

Сьогодні ми будемо учитись складати опис таких рук. Допоможе нам в цьому оповідання В. Сухомлинського «Білі руки й чорні руки».

V.Робота над складанням опису

1. Бесіда.

Подивіться на свої руки. Які вони? Які у вас пальчики? Яка шкіра? Чи є на ваших руках мозолі? Що уміють робити ваші руки?

227

2. Робота з текстом. Вправа 137.

Прочитайте текст.

Що робила бабуся?

Про що попросив її Юрко?

Що здивувало хлопчика?

Який вийшов голуб?

Прочитайте виділені слова. Замість яких слів їх ужито? Для чого?

Прочитайте текст самостійно. Знайдіть у ньому зачин, основну частину і кінцівку.

Як ви розумієте бабусині слова?

3. Опис рук бабусі.

Опишіть бабусині руки так, як ви запам’ятали.

А чи пам’ятаєте ви руки ваших бабусь? Що вміє робити ваша бабуся? Чи тримали ви в своїх руках бабусині руки? Чи пестила вас бабуся? Чи гладила по голові? Чи витирала ваші слізки? Що ви відчували при цьому?

Опишіть руки вашої бабусі.

4. Висновки.

Тож якими повинні бути руки у людини?

А ось послухайте усмішку:

Васильку, ти помив руки? — питає мама.

А навіщо? До вечора вони все одно будуть чорними.

Чи можна сказати, що у Василька вмілі руки? Чому?

А для чого ж потрібні руки? Послухайте оповідання Василя Сухомлинського.

Для чого руки потрібні

Петрусь з дідусем великими друзями були. Про все розповідали один одному. Якось дідусь запитав онука:

А для чого, Петрику, людям руки потрібні?

Щоб у м’яча грати,— відповів Петрусь.

А ще для чого? — запитав дідусь.

Щоб ложку тримати.

А ще?

Щоб кішку гладити.

А ще?

Щоб камінчики в річку кидати …

Довго відповідав Петрусь дідусеві. І ніби правильно відповідав. А про головне так і не сказав.

228

— Про що не сказав Петрусь дідусеві?

VІ. Підсумок уроку

Про що говорили сьогодні на уроці?

Який висновок ви зробили для себе?

VІІ. Домашнє завдання

Вдома роздивіться бабусині чи мамині руки

іпрочитайте мамам і бабусям оповідання В. Сухомлинського «Білі руки й чорні руки».

УРОК 94

Тема. Опрацювання текстів зі словами з ненаголошеними [е], [и]. Мета. Актуалізувати знання учнів про творчість Т. Г. Шевченка; закріпити знання про правила правильної вимови слів з ненаголошеними [е], [и]; розвивати вміння правильної вимови слів з ненаголошеними голосними, вміння користуватися орфографічним словником; виховувати любов до творчості

Т. Г. Шевченка.

Обладнання. Орфографічні словники.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Каліграфічна хвилинка

Ш ТГ вч дж ння 9 березня — день народження Тараса Григоро-

вича Шевченка.

Поясніть правопис слів з великої букви.

Побудуйте звукову модель слова березня.

Який звук позначає буква я?

Яким словом можна перевірити ненаголошений

[е]в другому складі цього слова? (Бере за).

ІІІ.Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація на-

вчальної діяльності

Сьогодні наш урок ми присвятимо віршам відомого українського поета Т. Г. Шевченка.

229

Розгляньте портрет поета в підручнику на

с.62.

Що ви знаєте про Т. Г. Шевченка?

Тарас Григорович зазнав в житті багато горя. Народився в кріпацькій сім’ї. Рано втратив батька і матір. З дитинства почав писати вірші і малювати. Мріяв стати художником. Та кріпацьке життя ніяк не давало хлопчику здійснити його мрію. Лише після того, як став вільним, Шевченко зміг розкрити свій талант. Тепер його вірші відомі не тільки в Україні, а й по всій Землі. Т. Г. Шевченко писав про рідну землю, про її природу, про українців. Багато з його віршів ввійшли до дитячих книг.

Сьогодні ми будемо працювати з віршами поета.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Робота з картками.

— Спишіть уривки з віршів Т. Г. Шевченка. Випишіть слова з ненаголошеними голосними, доберіть до них перевірні.

І варіант.

Тече вода з-під явора Яром на долину, П…шається над водою Ч…рвона калина. П…шається калинонька, Явір молодіє, А кругом їх в…рболози

Й лози зел…ніють.

ІІ варіант.

В…сна зиму проганяє, І з…лений по з…млі

В…сна килим розстилає; Із ірію журавлі Л…тять високо ключами, А ст..пами та шляхами Чумаки на Дін пішли.

ІІІ варіант.

В…сна. Садочки зацвіли, Неначе полотном укриті, Росою Божою умиті, Біліють. Вес…ло з…млі.

230

ІV варіант.

Не щебече соловейко, Не кує зозуля,

В…сна швидко прол…тіла І літо минуло, Гай з…лений вже жовтіє, Листя опадає,

Мина т…пло, мина добро, Холод наступає.

ІV. Основна частина уроку

1. Виконання вправи 141, с. 62.

Прочитайте вірш Богдана Лепкого.

Про кого в ньому говориться?

А чи знаєте ви, як називається село, в якому народився Т.Г. Шевченко? (Моринці).

Випишіть з вірша слова з ненаголошеним [е]

вкорені. Доберіть до них перевірні.

Правопис якого слова треба запам’ятати? Складіть з ним речення.

2. Письмо з пам’яті. Вправа 142, с. 62—63.

Прочитайте вірш, передаючи голосом почуття, з яким поет звертається до вечірньої зорі.

Виконайте самостійно завдання 2—4. (Перевірка виконаного).

3. Фізкультхвилинка.

4. Виконання вправи 142, с. 63. Робота з орфогра-

фічним словником.

Прочитайте вірш.

Яку пору доби описав поет?

Доберіть близьке за значенням слово до слова

гомоніти.

Спишіть два останні рядки вірша. Написання якого слова можна перевірити, змінивши його?

Яке слово треба перевіряти за словником? Попрацюйте з орфографічним словником.

5. Вибірковий диктант.

Випишіть з вірша слова з ненаголошеними [е],

[и].

Реве та стогне Дніпр широкий, Сердитий вітер завива, Додолу верби гне високі, Горами хвилю підійма.

231

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]