Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ridna_mova_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
116
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.14 Mб
Скачать

3. Творче завдання.

Доберіть слова, які разом з іншими буквами міг утворювати знак м’якшення.

4. Робота в парах. Вправа 226, с. 95.

5. Коментоване письмо. Вправа 227, с. 95.

Поясніть, в яких словах треба вставляти знак м’якшення.

V.Фізкультхвилинка

VІ. Узагальнення і систематизація вивченого

1.Виконання вправи 224, с. 94 (усно).

2.Виконання вправи 225, с. 94.

Прочитайте вірш. Хто його написав?

З ким поетеса порівнює Батьківщину? Чому?

Доберіть близькі за значенням слова до слова

Батьківщина.

Самостійно за зразком випишіть слова з вірша

удва стовпчики: в один — із звуками [т], а в інший [т’].

Перевірка виконаного.

3. Робота над метаграмами.

Запишіть пари слів-відгадок. Поясніть, чим вони відрізняються.

Готуйте з мене кашу, плов, У суп насипте трішки.

Коли ж знак м’якшення припишем, Страшенна буде кішка!

(Рис — рись).

Знак м’який — чарівник; Він з’явився, а син зник!

(Син — синь).

Лінивому не розгадать ніколи, Кмітливому на відповідь — хвилина. А буде наша загадка така:

Три букви означають те, що й поле. Додай знак м’якшення — і вже тварина З родини оленів. Струнка й прудка. Що це таке?

(Лан — лань).

(Д. Білоус)

VІІ. Підсумок уроку

— Що позначає знак м’якшення на письмі?

272

— Чи пам’ятаєте ви, після яких букв він може стояти?

VІІІ. Домашнє завдання. Вправа 228, с. 95

Запишіть загадку і відгадку. Підкресліть в словах букви перед знаком м’якшення.

Додаткове завдання для бажаючих. Запишіть 5 слів із знаком м’якшення в середині слова.

УРОК 111

Тема. Позначення м’якості приголосних перед [о]. Перенос слів зі знаком м’якшення.

Мета. Вчити позначати на письмі м’якість приголосних перед [о] та переносити слова зі знаком м’якшення; виробляти навички літературної вимови слів з м’яким приголосним звуком; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до рідного краю.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ.Актуалізація опорних знань

Якими буквами позначається м’якість приголосних на письмі?

Назвіть парні за м’якістю — твердістю приголосні звуки.

Гра «Впіймай м’який звук».

Послухайте вірш. Якщо почуєте в слові м’який звук, плесніть в долоні.

Садок вишневий коло хати, Хрущі над вишнями гудуть, Плугатарі з плугами йдуть, Співають, ідучи, дівчата, А матері вечерять ждуть.

(Т. Шевченко)

ІІІ. Каліграфічна хвилинка

Пт по льо лю ля Птиця створена для польоту, а людина — для

роботи.

273

Назвіть слова з м’яким звуком [л’].

Якими буквами позначена м’якість цього зву-

ка?

Як би читалося слово польоту без знака м’якшення?

Що позначає знак м’якшення перед [о]?

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Ознайомлення з правилом на с. 96.

2. Спостереження за роллю знака м’якшення

условах перед [о]. Вправа 229, с. 96.

Прочитайте прислів’я. Як ви їх розумієте?

Спишіть виділені слова.

Вимовте у них звуки і назвіть букви.

Що означає знак м’якшення в цих словах?

3. Самостійна робота. Вправа 230, с. 96.

Спишіть вірш, вставляючи пропущені букви.

Назвіть у вірші звертання. Як вони виділяються на письмі?

Складіть звукову модель слова синьому.

Скільки в цьому слові звуків? Скільки букв?

Назвіть м’який приголосний у слові. Як позначається його м’якість на письмі?

Спробуйте поділити це слово на склади для пере-

носу.

4. Ознайомлення з правилом на с. 96.

Як переносяться слова зі знаком м’якшення?

5. Виконання вправи 232, с. 97.

Випишіть з вірша слова з буквосполученням ьо. Поділіть їх на склади.

V. Фізкультхвилинка

VІ. Узагальнення і систематизація набутих знань

1. Робота над текстом. Вправа 231, с. 97.

Прочитайте текст.

Про яке місто в ньому йдеться?

Хто народився в цьому місті?

Хто такий Юрій Гагарін?

Випишіть слова з буквосполученням ьо та йо.

Поділіть їх для переносу.

Запишіть речення, користуючись схемою.

274

2. Виконання вправи 234, с. 98 (усно).

Відгадайте загадку.

Вимовіть у слові-відгадці звуки.

Знайдіть у загадці слова, в яких м’якість приголосного позначено буквами є, ь.

3. Робота над загадками.

Відгадайте загадки. Запишіть слова-відгадки

іподіліть їх для переносу.

Вчистім полі він росте На високих ніжках,

Взелених панчішках. Квіточки блакитні, Оченьки привітні.

(Льон).

Солоне, а не сіль, Біжить, а не річка, Блищить, а не золото, Коли б угадати, Та менш його знати.

(Сльози).

Що залишається після зрубаного дерева?

(Пеньок).

Грибочок чепурненький В сім’ї величенькій На пеньку зростає, На сонці засмагає.

(Опеньок).

(Л. Гребенькова)

— Яке слово не ділиться для переносу? Чому?

VІІ. Підсумок уроку

Як позначається м’якість приголосного перед

[о]?

Як переносяться слова з ь та ьо?

VІІІ. Домашнє завдання. Пояснення виконання вправи 233, с. 98

275

УРОК 112

Тема. Тренувальні вправи у написанні, звуко-буквеному аналізі слів з м’якими приголосними.

Мета. Удосконалювати знання учнів у написанні, звуко-буквеному аналізі слів з м’якими приголосними; закріплювати навички позначення м’якості приголосних на письмі; розвивати фонематичний слух, вміння порівнювати і аналізувати, працювати з текстом; виховувати любов до природи.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ.Перевірка домашнього завдання

Поясніть правопис слів з пропущеними буквами.

Які звуки позначено буквою л у виділених сло-

вах?

Що позначає знак м’якшення у слові польових?

ІІІ. Каліграфічна хвилинка

Яб оньк уньк ах яблунька Яблунька дарує дітлахам гостинці.

Підкресліть в реченні головні слова.

Побудуйте звукову модель слова яблунька.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

V.Узагальнення і систематизація набутих знань

1. Робота з підручником. Вправа 235, с. 98—99.

Прочитайте вірш. Пригадайте, коли співались веснянки?

Знайдіть у вірші звертання. Як воно виділяється на письмі? А в усному мовленні?

Випишіть слова з м’якими приголосними, підкреслюючи букви, які позначають їх м’якість.

Поділіть для переносу слово травонька.

Яким правилом ви користувались?

2. Самостійна робота. Вправа 236, с. 99.

— Виконайте завдання 1 самостійно. Перевірка виконаного за зразком у завданні 2.

276

3. Робота над загадкою. Вправа 237, с. 99.

Відгадайте загадку. Запишіть відгадку, доберіть до неї споріднені слова. Позначте корінь.

Зробіть звуко-буквений аналіз слова сльози. Чому кількість букв і звуків у слові неоднакова?

Знайдіть у загадці двоскладове слово, яке не можна поділити для переносу. Скільки букв в цьому слові? А скільки звуків?

4. Робота в парах. Вправа 238, с. 99.

5. Фізкультхвилинка.

6. Коментоване письмо. Вправа 240, с. 100.

7. Робота над текстом. Вправа 241, с. 100.

Прочитайте текст.

Прочитайте зачин і кінцівку.

Перекажіть основну частину тексту.

Як ви розумієте значення слова загукує?

Випишіть слова з буквосполученням ьо. Поділіть їх для переносу.

8. Творче завдання.

Від поданих слів утворіть слова за зразком:

Один

Багато

Який?

поле

поля

польовий

 

 

 

 

 

 

 

лід

 

 

 

 

колір

сльоза

Підкресліть букви, що позначають м’який приголосний, двома рисочками, а букви, що позначають м’якість попереднього приголосного, — однією рисочкою.

9. Робота над скоромовкою. Вправа 242, с. 101.

Повправляйтесь в швидкому читанні скоромовки.

Який звук найчастіше трапляється в скоромовці?

В якому слові скоромовки немає м’яких приголосних звуків?

Знайдіть букви, які позначають м’якість приголосних у словах.

VІ. Підсумок уроку. За питаннями і завданнями на с. 102

VІІ. Домашнє завдання. Пояснення виконання вправи 239, с. 100

277

УРОК 113

Тема. Узагальнюючий урок з теми «Тверді та м’які приголосні звуки». Контрольне аудіювання.

Мета. Перевірити вміння учнів слухати, сприймати і розуміти текст; узагальнити і закріпити знання учнів з теми; розвивати навички правильної вимови м’яких приголосних звуків і позначення їх на письмі; виховувати увагу, самостійність, старанність.

Хід уроку І. Організація класу до уроку

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

ІІІ. Перевірка аудіативних умінь

Сподобалось

Якось на подвір’ї у лісника я побачив незвичайну картину. Біля Рябкової будки голчастими клубочками згорнулось двоє їжаченят. Аби показати господареві, що він пильно охороняє територію, собака гучно загавкав і вдарив одного лапою. Та як заскавчить!

«Мабуть, голодні, якщо й Рябка не злякались»,— подумав я. «А дай-но я їх пригощу».

Пішов до хати, взяв молока і вилив у капронову кришечку. Підсунув її ближче до їжачків, підштовхнув одне. Воно спочатку облизалося, потім скоса позирнуло в мій бік і кілька разів несміливо сьорбнуло. Мабуть, сподобалося, бо стало швидко пити. Друге ж побоялося і побігло під сіно. А сміливець, напившись, також зашелестів слідом.

Яке ж було моє здивування, коли ввечері на тому місці, де вранці стояло молоко, я побачив колючі клубочки. Тільки тепер з їжаченятами було й двоє дорослих. Що ж, треба пригощати. Ось тільки Рябко ніяк не міг заспокоїтися. Та вони не звертали на його гарчання ані найменшої уваги …

І. Корнющенко.

Тестові завдання.

1. Де побачив автор їжаченят?

278

1)Біля ґанку.

2)Біля Рябкової будки.

2.Що зробив автор з їжачками?

1)Забрав додому.

2)Пригостив молоком.

3.Як повелися їжачки?

1)Один випив молоко, а інший втік.

2)Злякались і втекли.

4.Що сталося ввечері?

1)Їжачки привели дорослих.

2)Їжачки більше не поверталися.

ІV. Узагальнення і закріплення знань учнів з теми «Тверді та м’які приголосні звуки»

1. Повторення вивченого.

Назвіть звуки, парні за твердістю-м’якістю.

Який м’який звук не має твердої пари?

Які букви позначають на письмі м’якість приголосних?

Як слід переносити слова з ь та ьо?

2. Виконання письмових завдань.

Запишіть по два слова, в яких м’якість приголосного позначається буквами і, є, ю, я.

Випишіть лише слова, в яких всі приголосні м’які.

Сіль, віл, дерево, лінія, літо, міліція, книжка, лінійка, місяць, кінь.

Складіть звукові моделі слів

квітень, чайка, польовий

— Запишіть слова, в яких кількість букв і звуків різна.

Україна, льон, день, радіють, вівця, березень, малята.

V. Підсумок уроку

279

УРОК 114

Тема. Подовжені м’які приголосні звуки, позначення їх на письмі. Мета. Ознайомити учнів з подовженими м’якими приголосними звуками, із способом позначення їх на письмі; розвивати зв’язне мовлення, вміння спостерігати, порівнювати; ви-

ховувати старанність, уважність.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Каліграфічна хвилинка

Я ін ння чко Яке коріннячко, таке й насіннячко.

Як ви розумієте це прислів’я?

Зверніть увагу на подвоєння приголосних у сло-

вах.

ІІІ.Повідомлення теми і мети уроку

ІV. Опрацювання нового матеріалу

1. Спостереження за вимовою подовжених приголосних звуків.

Послухайте слова, які я буду вимовляти. Що ви помітили в кожному слові?

Гілля, змагання, колосся, вугілля, читання.

Отже, в нашій мові є м’які приголосні звуки, які можуть подовжуватись.

2. Робота з підручником. Вправа 244, с. 102.

Прочитайте речення.

Як ви розумієте вислови бронзове колосся, час дозвілля?

Прочитайте вголос виділені слова. В яких з них приголосні звуки вимовляються подовжено?

Спишіть парами виділені слова. Зробіть висновок: як позначаються на письмі м’які подовжені звуки?

3. Ознайомлення з правилом на с. 102.

4. Спостереження за позначенням подовжених приголосних звуків на письмі. Вправа 245, с. 102– 103.

280

Прочитайте слова. Правильно вимовляйте подовжені звуки. Як вони позначаються на письмі?

Спишіть слова. Підкресліть букви, які позначають м’які подовжені звуки.

Зробіть звуко-буквений аналіз слова читання. Зверніть увагу: подовження звука у звуковій моде-

лі позначається двокрапкою.

V. Фізкультхвилинка

VІ. Осмислення нових знань

1. Розрізнення у мові слів з м’якими подовженими звуками.

— Послухайте вірш. Плесніть в долоні, коли почуєте слова з подовженими м’якими приголосними.

На траві й квітках росинка, Шелестіння й гомін гілки, Щебетання й пісня пташки, Скрип жука, гудіння бджілки.

(Я. Щоголів)

2. Самостійна робота. Вправа 246, с. 103. (Перевірка виконаного).

3. Творче завдання.

До слів першого стовпчика доберіть слова другого стовпчика. Запишіть словосполучення.

життя пшеничне вугілля шкільне колосся цікаве завдання кам’яне

Усно складіть із записаними словосполученнями речення.

4. Коментоване письмо. Вправа 247, с. 104.

Утворіть слова за зразком і запишіть парами. Підкресліть букви, що позначають м’які подовже-

ні звуки.

VІІ. Підсумок уроку

Про що дізнались на сьогоднішньому уроці?

Як позначаються м’які подовжені звуки на письмі?

VІІІ. Домашнє завдання. Вправа 248, с. 104.

Випишіть слова з подовженими приголосними звуками і доберіть до них споріднені за зразком.

281

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]