Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ridna_mova_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
118
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.14 Mб
Скачать

Як родичі, рідні люди, схожі між собою, так

ідеякі слова у мові схожі. Тому такі слова називаються спорідненими.

Подивіться, чим схожі ці слова? Яка у них однакова частина? Позначте її дужкою . Ця частинка в споріднених словах називається коренем.

Удерева могутнього,

Улагідної квітки

Обов’язково корінь є. Запам’ятайте, дітки.

Та якщо корінь відірвати, Не буде дерево стояти, Не зможе квітка жити.

Не тільки корінь у рослин — У слові теж він є… Через слова, через віки Несе він значення своє.

Батько, батьків, Батьківщина. Діти, діточки, дитина.

Ось росте, зрости, зростив...

Веселився, звеселив…

(С. Сторожев)

Ознайомтеся тепер з правилом в підручнику на

с.26.

ІV. Узагальнення і систематизація знань

1. Робота з підручником. Колективне виконання вправи 50, с. 26.

Розгляньте малюнки і доберіть підписи до них. Запишіть ці слова.

Виділіть в словах спільну частину. Як вона називається? А як називаються такі слова?

2. Вправа 51, с. 26.

Прочитайте слова. Знайдіть серед них споріднені, запишіть їх.

Визначте дужкою корінь.

Чому слова курча і шпак не є спорідненими до записаних?

3. Фізкультхвилинка.

4. Гра «Знайди зайве слово».

На дошці записані рядки слів. В кожному рядку діти повинні знайти зайве слово і обґрунтувати свій вибір.

1.Ліс, лісок, лис, лісник.

192

2.Коса, косар, коза, косовиця.

3.Весна, весняний, весело, веснянка.

4.Село, селянин, селянський, сила.

5.Літак, політ, переліт, літо.

4. Самостійна робота. Виконання вправи 52,

с.27.

Спишіть слова і позначте в них корінь. (Взаємоперевірка виконаного).

5. Робота в парах. Вправа 53, с. 27.

Повправляйтесь в правильному і швидкому читанні скоромовок.

До слова проворонила доберіть близьке за значенням.

Запишіть скоромовки з пам’яті. Знайдіть в них споріднені слова. Позначте в них корінь.

Перевірте написане один в одного.

6. Вправа 54, с. 27.

До кожного з слів поставте питання. Що називає кожне слово?

Спишіть слова. Доведіть, що вони спільнокоре-

неві.

V. Підсумок уроку

Про які слова ми говорили сьогодні на уроці?

Які слова називаються спорідненими?

Що таке корінь слова?

VІІ. Домашнє завдання. Вправа 55, с. 27

— Запишіть текст, дібравши з дужок потрібне слово. Знайдіть у тексті спільнокореневі слова, позначте

у них корінь.

УРОК 77

Тема. Розпізнавання спільнокореневих слів, визначення в них спільної частини — кореня.

Мета. Формувати вміння розпізнавати спільнокореневі слова, визначати в них корінь; закріплювати знання про різні частини мови; розвивати мовлення, виховувати увагу і спостережливість.

Обладнання. Таблиця «Корінь. Споріднені слова».

193

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ.Перевірка домашнього завдання

Прочитайте записаний текст.

Назвіть спільнокореневі слова. Який у них ко-

рінь?

Яке речення в тексті відповідає поданій схемі?

ІІІ. Каліграфічна хвилинка

Сл ен ня их Слон, слониха й слоненя

Йдуть купатися щодня.

Спишіть каліграфічно.

Знайдіть у реченні споріднені слова.

Визначте в них корінь.

ІV. Основна частина уроку

1. Робота з таблицею «Корінь. Споріднені слова».

— Як називаються складені вами слова?

— Запишіть споріднені слова з коренем л іт.

— Яке значення має корінь л іт у цих словах?

— Чи буде спорідненим з ними слово літо?

194

2. Ознайомлення з правилом на с. 28. Виконання вправи 56, с. 28.

Прочитайте правило.

Тепер ви знаєте, що у споріднених слів корінь повинен не тільки однаково звучати, а й мати однакове значення.

Прочитайте пари слів. Поясніть, які з них є спорідненими.

Запишіть парами споріднені слова. Позначте

вних корінь.

Які слова у вправі не є спорідненими? Поясніть, чому.

3. Загадка-жарт.

По дорозі йшли гусак, гуска і гусенята.

А назустріч їм — гусінь.

Добридень, родичі! — каже гусінь.

Ти хто така? — питають гуси.

Я — ваша тітонька,— відповідає гусінь. Засичали гуси, розсердилися.

Чому розсердилися гуси? Чи справді гусінь — їхня родичка?

Запишіть з вірша споріднені слова, визначте

вних корінь.

4.Самостійна робота. Виконання вправи 57,

с.28.

Розгляньте малюнки і запишіть назви зображених предметів. До кожної назви доберіть спільнокореневі слова. Позначте в них корінь.

(Перевірка виконаного).

5. Фізкультхвилинка.

6. Виконання вправи 58, с. 28.

Прочитайте і спишіть вірш.

Хто його написав?

Що означають виділені слова? На які питання вони відповідають?

Визначте корені у виділених словах. У цьому вам допоможе правило на с. 29.

То що треба зробити, щоб виділити корінь у сло-

ві?

7. Гра «Добери споріднені слова».

Учитель називає слово. Учні по черзі добирають споріднені слова. Потім всі разом визначають корінь.

195

В грі можна використовувати м’яч або естафетну паличку.

8. Самостійне виконання вправи 59, с. 29. Взаємоперевірка.

V.Підсумок уроку

Які слова називаються спорідненими?

На що треба звертати увагу, добираючи споріднені слова?

Що треба зробити, щоб визначити в слові ко-

рінь?

VІ. Домашнє завдання. Вправа 60, с. 29

— Кожен вислів замініть за зразком. У споріднених словах позначте корені. Виділені слова поділіть для переносу.

УРОК 78

Тема. Практичне вправляння зі спільнокореневими словами. Мета. Вправляти учнів у доборі спільнокореневих слів, визначенні

в них кореня; розвивати зв’язне мовлення, вміння розпізнавати спільнокореневі слова в тексті і на слух; виховувати спостережливість, увагу.

Обладнання. Дидактичні картки.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ.Перевірка домашнього завдання

Прочитайте, якими словами ви замінили висло-

ви.

Прочитайте споріднені слова і назвіть у них корінь.

ІІІ. Каліграфічна хвилинка

Кк че ють ощ Коли нема — чекають, а коли прийду — тіка-

ють.

196

Запишіть каліграфічно загадку. Відгадайте її.

Доберіть споріднені слова до слова дощ. Запишітьїх.Визначтекорінь.(Д ощ,д ощовий,зад ощило,

дощик.).

ІV. Основна частина уроку

1.Робота з підручником. Виконання вправи 61,

с.30.

Прочитайте слова. Що вони означають? На яке питання відповідають?

Доберіть до поданих слів спільнокореневі слова — назви предметів та назви ознак за зразком.

Позначте корені в словах.

2. Гра «Син і тато».

Учитель розказує казку, а учні додають споріднені слова.

Жили-були тато і маленький синочок. Вони все робили разом. Вранці вставали, тато одягав сорочку, а синок одягав свою … (сорочечку). Тато брав лопату

ійшов на город, а синочок і собі брав маленьку … (лопатку). На городі тато копав велику грядку, а синочок маленьку … (грядочку). Потім тато брав велике відро

іполивав садок, а синочок брав маленьке … (відерце)

ідопомагав татові. А ввечері вони разом читали. Тато читав велику … (книжку), а синочок маленьку … (книжечку) з малюнками.

3. Виконання вправи 62, с. 30 (колективно).

Замініть виділені слова спільнокореневими і запишіть за зразком.

Усно складіть з кожним словосполученням питальне речення.

4. Фізкультхвилинка.

5. Творче завдання.

Послухайте вірш, випишіть з нього споріднені слова і визначте в них корінь. (Вірш читається двічі).

У полі на роздоллі Дзвінок веселий ріс, А чарівник побачив,— Школярикам відніс. Тихенько чарівничі Слова промовив він,—

І став дзвіночок мідним, Розсипав чистий дзвін.

(Б. Заверуха)

197

Перевірка виконання.

Чи зрозуміли, про який дзвіночок йшлося у ві-

рші?

Скільки значень має це слово?

6.Самостійна робота. Виконання вправи 63,

с.30.

— Випишіть з вірша парами спільнокореневі сло-

ва.

Позначте в них корінь.

До якого слова у вірші немає спільнокоренево-

го?

Прочитайте слова — назви дій. Як ви розумієте значення цих слів?

7. Гра-естафета за вправою 64, с. 31.

Учні по черзі дописують на дошці корені слів так, щоб утворилися назви місяців. Інші діти виконують це завдання на окремих аркушах паперу.

А тепер складіть речення про кожен місяць так, щоб в кожному реченні були споріднені слова. Зразок. У лютому лютують морози.

Який місяць зиму починає, а який — кінчає? Запишіть відповідь, користуючись схемою.

Складіть такі ж речення про весну і осінь (усно).

V. Підсумок уроку

З якими словами працювали сьогодні на уро-

ці?

Що таке споріднені слова?

VІІ. Домашнє завдання. Вправа 65, с. 31

— Спишіть пари слів. Позначте у них корінь.

УРОК 79

Тема. Практичне вправляння зі спільнокореневими словами. Мета. Поглиблювати знання про спільнокореневі слова; розвивати

вміння добирати споріднені слова, визначати в них корінь; поглиблювати знання учнів про речення; виховувати любов до Батьківщини, повагу до її символів.

Обладнання. Картки з зображеннями тварин.

198

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ.Перевірка домашнього завдання

Яка відмінність у значенні слів лівого і правого стовпчиків?

Назвіть корінь в кожній парі слів.

ІІІ.Каліграфічна хвилинка. Актуалізація опорних знань

У їн ще ий ай Красивий, щедрий, рідний край І мова наша — солов’їна. Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься … (Україна).

— Спишіть каліграфічно. Допишіть потрібне сло-

во.

Знайдіть у вірші слова, що означають назву

дії.

До перших трьох слів доберіть споріднені слова, які відповідають на питання що? Запишіть пари слів, визначтевнихкорінь.(К расивий—к раса,щ едрий—

щедрість, р ідний — р ід).

ІV. Основна частина уроку

1. Робота з підручником. Вправа 66, с. 31.

До поданих слів — назв предметів доберіть споріднені слова — назви дій та назви ознак.

З яким словом — назвою предмета можна сполучити слова третього стовпчика?

Пригадайте, що ви знаєте про розповідні, питальні і спонукальні речення?

2. Самостійна робота. Виконання вправи 67,

с.32.

До слова погойдувати доберіть з лічилки спільнокореневі слова. Запишіть їх, визначте корінь.

(Перевірка виконаного).

3. Робота з віршем. Вправа 68, с. 32.

Прочитайте вірш мовчки. Хто його автор?

Підготуйтеся до виразного читання.

199

З чого видно, що тополі тяжко жилося в чужому краї? Куди вона хотіла повернутися?

Тополя здавна була одним із символів України. Про неї складено багато народних пісень і легенд.

Знайдіть і виразно прочитайте питальні і спонукальні речення у вірші.

Знайдіть і прочитайте пестливі назви предме-

тів.

До виділених слів доберіть і запишіть спільнокореневі.

4. Фізкультхвилинка.

5. Гра «Знайдіть малят».

Учитель виставляє картки з зображеннями тварин. Діти повинні записати речення за зразком.

Улисиці — лисеня.

Услона — …

Уворони — …

Укита — …

Визначте корінь у словах.

6. Виконання вправи 69. Самостійна робота з подальшою взаємоперевіркою.

7. Робота в парах. Вправа 70, с. 33.

Вивчіть вірш напам’ять. Розкажіть його сусідові по парті.

Правильно запишіть слово, в якому пропущено букву. Доберіть до нього спільнокореневі слова.

V.Підсумок уроку

VІ. Домашнє завдання. Вправа 71, с. 33. (Пояснення

виконання)

УРОК 80

Тема. Розрізнення спільнокореневих слів та слів, близьких за значенням. Узагальнення знань і вмінь з теми.

Мета. Учити розрізняти спільнокореневі слова та слова, близькі за значенням; узагальнити знання і вміння про корінь і спільнокореневі слова; розвивати вміння добирати споріднені слова та визначати корінь; виховувати уважність, спостережливість.

Обладнання. Дидактичні картки.

200

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ.Перевірка домашнього завдання

Прочитайте спільнокореневі слова, що ви записали.

Які назви рослин — символи України — ви виписали?

Від якого слова утворилося слово Батьківщина?

ІІІ. Каліграфічна хвилинка

Ха ів ськ зоо Харків Харківський зоопарк — один з найстаріших

в Україні.

Спишіть каліграфічно.

Знайдіть у записі спільнокореневі слова.

ІV. Основна частина уроку

1.Робота з картками.

Ірівень. Спишіть. В спільнокореневих словах

визначте корінь.

Праця чоловіка годує, а лінь марнує. Бджола мала, а й та працює. Працьовиті руки гори вернуть.

ІІ рівень. З кожної групи слів виберіть і запишіть спільнокореневі. Позначте корінь.

1.Сирість, сирник, сирий, відсиріти.

2.Сова, совеня, совок, совиний.

3.Син, синок, синій, синівський.

4.Мило, мильниця, милуватися, мильний.

ІІІрівень. Доберіть споріднені слова. Визначте

корінь.

Лікує хворих … . Грає на скрипці … . Виховує дітей … . Сад вирощує … . Шпак живе в … . Для курей збудували … .

2.Робота з підручником. Вправа72, с. 34.

Прочитайте. Як ви розумієте вислови?

До слів віра і надія доберіть спільнокореневі, які відповідають на питання що робити? та який?

201

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]