Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ridna_mova_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
118
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.14 Mб
Скачать

Виразно прочитайте запитання і дайте на них відповіді.

Давайте запишемо ці речення в зошит.

Прочитайте складену розповідь. Який заголовок ви дібрали б до неї?

VI. Закріплення вивченого матеріалу

1.Повторення правопису вивчених слів.

— Вставте потрібну букву в слова:

в_р_сень в_разно _анок ч_тання в_дмідь завда_я

2.Робота за питаннями на с. 21.

VII. Домашнє завдання

Вправа 43, с. 21.

— Використовуючи слова і малюнки, складіть і запишіть речення. Підготуйте розповідь про те, як інші тварини готуються до зими.

УРОК № 9

Тема. Уявлення про мову як засіб людського спілкування. Знакова природа мови. Мова знаків.

Мета. Формувати в учнів уявлення про роль мови в житті людини; розкрити деякі способи передачі інформації знаками; учити «читати» найпростіші умовні знаки; закріплювати каліграфічні навички письма; розвивати зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас; виховувати спостережливість у сприйнятті навколишньої інформації.

Обладнання. Зображення дорожніх та інших знаків, предметні малюнки.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II. Робота за картками

32

І рівень.

Доповни речення словами, що відрізняються одним звуком. Запиши речення.

Уполі росте … .

Урічці живе … .

Умиші є … .

Уберези біла … .

На дереві зламана … . На дубі стрибала … .

Слова для довідок: гілка, білка, нора, кора, мак, рак.

ІІ рівень.

До слів першого рядка добери слова з другого рядка і запиши словосполучення. З одним із словосполучень склади речення.

Прудка, солодкий, золота, весела. Пісня, осінь, білочка, чай.

ІІІ рівень.

Із слів кожного рядка склади і запиши речення, підкресли слова, в яких звуків більше, ніж букв.

1.Люблю, парку, гуляти, по, я.

2.Вирій, відлітають, у, восени, птахи.

3.Є, річок, в, багато, Україні.

III. Каліграфічна хвилинка

Мм мо м од мова мовлення народ

Як нема без зірок небозводу, Як блакиті без сонця нема, Так і мови нема без народу, І народу без мови нема.

(В. Забаштанський)

IV. Повідомлення теми і мети уроку

Як ви розумієте ці слова? Чи може існувати мова без народу? Чому?

Сьогодні на уроці ми будемо говорити про значення мови в житті людини.

V. Вивчення нового матеріалу

1. Вступна бесіда.

Навіщо людям потрібна мова?

Уявіть, що могло б статися, якби мови не стало?

Ось послухайте казку.

33

2.Лінгвістична казка М. Кальчук «Як зайчик навчився говорити».

Жило собі зайченя. Ні з ким воно не розмовляло, тому що майже зовсім не знало слів. Стало сумно йому. Вирішило зайченя: «Подарую товаришу улюблену іграшку, а він нехай мені віддасть свої слова». Дивиться, аж тут біжить мишеня. Став просити зайчик у нього: «Я тобі подарую свою улюблену іграшку, а ти віддай мені всі слова, які ти знаєш». Мишеня, навіть не задумуючись, погодилось. Обмінялись вони бажаним. Мишеня обійняло іграшку, а зайченя раптом заговорило: «Дякую тобі, Мишко. До побачення. Щасливої тобі дороги». Мишеня все мовчало, лише обіймало іграшку. «Ой,— подумало зайченя,— а мишеня і не може мені сказати спасибі. Мені вже жаль його». Неподалік стояв журавлик і все це бачив. Тому він звернувся до зайчика: «Бачиш, що ти накоїв.

Аміг би піти у лісову школу і навчитись цих слів сам. Нехай мишеня теж говорило б».«Спасибі тобі, журавлику, за пораду. Я зараз так і зроблю»,— відповів зайчик.

Побіг він до мишеняти і розказав, що йому приємно знати і промовляти українські слова, але він хоче, щоб і мишеня їх говорило, тому повертає всі слова йому і дарує іграшку. А сам зайчик піде у лісову школу навчатись українських слів.

— Чому зайчик вирішив вивчати мову?

— Про що не подумало мишеня?

3.Робота з підручником.

А чи завжди існувала мова? В дуже давні часи, коли люди жили у печерах, мови не було. Але людям потрібно було добувати їжу, домовлятися про полювання, будівництво житла. Так виникли окремі слова, що називали предмети, а потім і мова.

Прочитайте текст вправи 44, с. 22.

Пізніше люди навчились і писати, але писали вони не буквами, а знаками і малюнками.

Розгляньте малюнки із вправи 45. Можливо, якісь зображення вам зрозумілі?

Щоб спілкуватись за допомогою малюнків, всі люди повинні знати, що вони позначають.

34

4. Гра «Поспілкуємося знаками».

Діти по черзі позначають на дошці своїми знаками речення. Клас намагається відгадати його.

— Зробіть висновок. Чому не завжди правильно можна зрозуміти те, що інший записав знаками?

5. Фізкультхвилинка.

Раз, два — дерева, Три, чотири — вийшли звірі,

П’ять, шість — пада лист, Сім, вісім — птахи в лісі. Дев’ять, десять — це сунички Підвели червоні личка.

6. Робота із знаками — малюнками.

Малюнки і знаки, зроблені в печерах, на кам’я- них та глиняних табличках через тисячоліття донесли до нас інформацію про древні народи, поселення, їхню культуру. А деякі знаки люди використовують

ізараз.

Розгляньте знаки із вправи 46. Що вони означають?

Погляньте на дошку, які з дорожніх знаків ви ще знаєте?

А які знаки ми використовуємо в математиці? Розгляньте ці знаки у вправі 47, с. 23. Прочитайте

математичні вправи різними способами.

7. Письмове виконання вправи 48, с. 23.

Запишіть назви геометричних фігур.

Поділіть ці слова для переносу.

Зробіть звуко-буквений аналіз слова квадрат.

VI. Підсумок уроку

Про що дізнались на сьогоднішньому уроці?

Для чого потрібна мова?

Якими знаками користуються люди?

Якими знаками ми користуємося, щоб записувати слова? (Буквами).

VII. Домашнє завдання

Вправа 49, с. 24.

— До кожної звукової схеми в зошиті запишіть назву предмета, якому вона відповідає. За бажанням можете записати речення з одним із слів.

35

УРОК № 10

Тема. Рідна мова і споріднені мови. Спостереження над звучанням, написанням і значенням слів у споріднених мовах.

Мета. Дати дітям уявлення про рідну мову, значення мови в житті українського народу; поглиблювати знання про мови братніх народів; розвивати зв’язне мовлення та каліграфічні навички письма; виховувати любов до рідної мови.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II.Мотивація навчальної діяльності учнів

В якій країні ми з вами живемо?

Яка мова є для нас рідною?

Наша мова — це найдорожчий скарб нашого народу. Він передається нам з покоління в покоління. І ми повинні зберегти цей скарб і передати його своїм дітям.

Ти, дитино, покликана захищати своїми Долоньками крихітну свічечку букви «і», А також, Витягнувшись на пальчиках,

Оберігати місячний серпик букви «є». Бо кажуть, дитино, Що мова наша — солов’їна. Правильно кажуть.

(І. Малкович)

III. Каліграфічна хвилинка

дж дже ву спра джерело вуста спрага

Мова — то цілюще народне джерело, і хто не припаде до нього вустами, той сам всихає від спраги.

(В. Сухомлинський)

Спишіть з’єднання букв.

Прочитайте слова другого рядка. Що вони означають?

Зробіть звукову модель слова джерело. Скільки звуків позначає буквосполучення дж?

36

— Прочитайте речення. Як ви розумієте цей вислів? Запишіть його каліграфічно в зошит.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Вступне слово вчителя.

Але крім нашої України в світі є багато інших країн. Назвіть їх.

І у кожної країни є своя мова.

Мов багато є на світі — Всі вони, неначе квіти. Кожна квітка запашна, Якщо сонця п’є сповна. І народи процвітають, Коли квіти ці плекають.

(Л. Шевело)

2.Спорідненість російської і білоруської мов

зукраїнською.

Прочитайте текст вправи 50, с. 24.

Про що ви дізналися з тексту?

У спорідненості цих мов ви можете впевнитися, послухавши уривки з казок. Спробуйте відгадати назву казки і мову, якою звучить уривок.

Ішов лісом дід зі своїм собачкою та й загубив рукавичку.

От дріботить мишка, залізла в ту рукавичку, зраділа: «Тут я й житиму». Аж ось стрибає жаба.

— А хто, хто в рукавичці живе? — питає.

(«Рукавичка»).

Посадил дед репку. Выросла репка большаяпребольшая. Стал дед репку из земли тащить: тянет — потянет, вытянуть не может. Позвал дед бабку.

(«Ріпка»).

Жиу дзед, жыла бабка. Была у іх курачка-рабка. Снесла курачка яечко. Паставіла яго бабка на паліцу. Мышка бегла, хвосцікам махнула, яечко упало, побілося.

(«Курочка Ряба»).

Що ви можете сказати про звучання слів в цих мовах? Як ви змогли зрозуміти, про що йдеться?

Відгадайте загадки.

Грамоти не знаю, А цілий вік пишу.

(Олівець).

37

Хто у лісі в холодку Все кує: ку-ку, ку-ку?

(Зозуля).

Що ж то за птах, що сухим з води виходить?

(Качка).

3. Робота з підручником.

Прочитайте у підручнику, як звучать ці слова

вінших мовах. (Вправа 51, с. 24).

Які слова звучать подібно, а які зовсім по-різно-

му?

Запишіть слова олівець, качка, зозуля українською мовою. Поділіть ці слова на склади. Поставте знак наголосу.

V. Фізкультхвилинка

VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Колективна робота. Вправа 53, с. 25.

— Запишіть загадку українською мовою із коментуванням.

— Що може означати слово цеглина?

2. Вивчення лічилки. Вправа 54, с. 25.

Звертається увага на правильну вимову слів доведеться, жмуриться.

VII. Підсумок уроку

Що нового ви довідались сьогодні на уроці?

Які мови є спорідненими з українською?

Що про це говорить?

Як ми повинні ставитись до рідної мови?

VIII. Домашнє завдання

Вправа 55, с. 26.

Пояснення виконання. За бажанням можна скласти речення з цими словами.

УРОК № 11

Тема. Старі і нові слова в нашій мові. Вимова і написання слів

шофер, телевізор.

38

Мета. Дати уявлення про нові і старі слова в нашій мові; поглибити знання про слова, що нагадують про історичне минуле України; ознайомити з вимовою і написанням слів шофер, телевізор; розвивати вміння спостерігати за мовними явищами, удосконалювати каліграфічні вміння; виховувати гордість за Україну та українців.

Обладнання. Ілюстрації із зображенням козацького стану, козаків, предметні малюнки.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II. Каліграфічна хвилинка

Ук їх ськ ці росіяни українці білоруси

Мови росіян і українців мають багато спільного.

III.Актуалізація опорних знань

Прочитайте записані слова. Поясніть їх значен-

ня.

Усно складіть з цими словами речення.

Згадайте, про що ви дізнались на попередньому уроці?

Самостійно прочитайте текст вправи 56, с. 26 і спишіть останнє речення.

Виразно прочитайте висловлювання письменників про рідну мову. (Вправа 57).

Що означає слово скарб?

Як ви зрозуміли слова поета Павла Тичини?

Спишіть звернення Володимира Сосюри до

нас.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Вступне слово вчителя.

— Наша мова, як жива істота, постійно розвивається. Деякі речі і предмети виходять з ужитку, тому відмирають і слова, що називають їх. Але в нашому житті з’являються нові предмети і нові слова, що їх називають. Так, наприклад, ще 100 років тому не було ні телефонів, ні телевізорів, ні комп’ютерів, тож не було і слів, що позначають ці предмети.

39

2. Виконання вправи 58, с. 27.

Прочитайте слова і скажіть, які з них вам невідомі.

Про значення яких слів можна здогадатися?

Знайдіть слова, які ми вживаємо в сучасному житті.

Зверніть увагу на вимову і правопис слів шофер, телевізор. Запишіть ці слова в зошит і поділіть їх на склади.

3. Фізкультхвилинка.

Облітав журавель Сто морів, сто земель, Облітав, обходив,

Крила, ноги натрудив. Ми спитали журавля:

Де найкращая земля? Журавель відповідає:

Краще рідної — немає!

(П. Воронько)

4. Інформація про запорізьких козаків. Інсценівка, попередньо підготовлена декількома учнями.

Вчитель. Розкажіть-но, любі гості, Хто ви, й звідки ви прийшли.

1 козак. Це я — козак Богдан! У мене шапка і жупан.

2 козак. Є в мене самопал-рушниця І шабля, рідная сестриця!

Отаман. Попід гору доріженька іде, Козаків цілий полк веде. Я, отаман, попереду йду, Козаченьків за собою веду.

Вчитель. А скажіть таку нам річ. Що ви знаєте про Січ?

3 козак. Знайте завжди: славна Січ Ворогам ішла навстріч, Рідну землю захищала І народ наш прославляла.

1 козак. Рабства каламутну ніч Переборювала Січ. Козаків боялись зайди, Бо була в них сила правди.

2 козак. Запорізька Січ нам дорога, Вона, як мати, всім одна.

40

Вчитель. Що говорить вам — «козак» — Це крилате горде слово?

Чом завжди буває так, Що світлішає від нього?

1 козак. Козаки — це вільні люди!

2 козак. Козаки — безстрашні всюди!

3 козак. Козаки — борці за волю! Всі. За народну добру долю.

5. Виконання вправи 59, с. 28.

Прочитайте текст.

Хто такі козаки? Що ви про них дізналися?

Чим займалися козаки?

Випишіть слова, які відповідають на питання

що робили?

V. Підсумок уроку

Що нового дізналися на уроці?

Про які старі слова довідались?

Які нові слова з’явилися в мові?

Хто такі козаки?

Правопис яких слів треба запам’ятати?

VI. Домашнє завдання

Вправа 60, с. 28.

Випишіть слова за зразком.

Підготуйте розповідь про те, які рослини вирощує ваша родина.

УРОК № 12

Тема. Усне і писемне мовлення. Культура мовлення. Вимова і написання слова червоний.

Мета. Дати уявлення про два види мовлення — усне і писемне; показати, що в усній і писемній формах люди висловлюються реченнями; учити школярів переказувати зміст малюнків, будувати зв’язне висловлювання; розвивати зв’язне діалогічне і монологічне мовлення; засвоювати нові слова; виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання. Фішки для складання звукових моделей, малюнки лісових тварин.

41

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]