Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ridna_mova_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
116
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.14 Mб
Скачать

ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО В 1 КЛАСІ

УРОК № 1

Тема. Рідна мова. Мова державна. Звуки мовлення, букви, якими вони позначаються. Вимова і написання слова вересень.

Мета. Дати поняття «рідна мова», «державна мова»; відтворити знання, набуті учнями в 1 класі про звуки мовлення і букви, якими вони позначаються; засвоїти вимову і написання слова вересень; вправляти дітей в каліграфічному письмі; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до рідної мови.

Обладнання. Таблиці «Алфавіт», «Сиди правильно», предметні малюнки, фішки для складання звукових моделей.

Хід уроку

I. Вступ

1. Знайомство з підручником.

Учитель знайомить учнів з новим підручником. Учні розглядають обкладинку, шукають прізвища авторів, знайомляться з умовними позначеннями.

2. Бесіда про мову.

Зверніть увагу, яку назву має підручник?

Яку мову називають рідною?

Для нас рідною є українська мова, така мелодійна й красива. Ми з вами, діти, повинні шанувати і вивчати її, бо як говорив письменник О. Гончар, «Мова — це доля нашого народу, і вона залежить від того, як ревно ми всі плекатимемо її».

3. Читання вірша Л. Забашти з підручника.

Про що цей вірш?

Навіщо потрібна мова?

До чого закликає поетеса?

4. Засвоєння поняття «державна мова».

— В нашій країні українська мова є державною. Нею друкуються газети, пишуться державні документи, навчаються діти у школі. Тому всі громадяни нашої країни повинні вивчати українську мову.

12

II.Актуалізація опорних знань

1.Повторення матеріалу про звуки і букви.

Ми багато говорили про українську мову. А з чого вона складається?

Чим відрізняються звуки від букв?

Коли ми ротик розкриваєм, Тоді ми звуки вимовляєм, Коли олівчик беремо, Тоді ми букви пишемо!

Які бувають звуки?

Як вони позначаються на письмі?

2. Робота з предметними малюнками.

— Розгляньте малюнок. Назвіть предмет, що зображено на ньому. Який перший звук у слові, дайте характеристику цьому звуку. (М’яч — перший звук [м], він приголосний твердий).

3. Робота з підручником.

Виконання вправи 1 (с. 4), повторення про звукові моделі слова. Виконання вправи 2 (с. 4).

III. Фізкультхвилинка

Учать мами: рибку — плавать, Звіра — бігать, птиць — літать.

Адітей навчає вчитель Все уміть, багато знать. Коли риби виростають, Добре плавають в воді, Птахи високо літають, Звірі бродять по землі.

Алюдина виростає — Їздить! Плаває! Літає! Навіть в синіх небесах Проклада людина шлях.

1.Робота з таблицею (вправа 4, с. 5).

Розгляньте таблицю. Що на ній зображено?

Букви, що розташовані в певному порядку, називаються алфавіт, або азбука, абетка.

Порахуйте, скільки букв в алфавіті?

Назвіть кожну літеру.

Яка буква не позначає окремого звука?

Знайдіть букви, які позначають голосні звуки, букви, які позначають два звуки.

Як називається буква «й» в алфавіті?

13

— Які букви не вживаються на початку слів?

2. Вправляння у каліграфічному написанні букв.

Згадайте, як потрібно правильно сидіти за партою, тримати ручку, правильно розмістити зошит на парті.

Каліграфічно запишіть в зошиті букви, подані

увправі 5 на с. 4.

Назвіть букви з однаковими елементами.

Каліграфічно спишіть з дошки слова: азбука,

абетка, алфавіт.

6. Розвиток мовлення. Засвоєння вимови і написання слова вересень.

Спишіть каліграфічно в зошити речення із впра-

ви 6.

Що ви можете розказати про це свято, як ви його провели?

Зробіть звукові моделі виділених слів. Порівняйте кількість звуків і букв в них. Поясніть, чому букв більше.

Запишіть у зошити слово вересень. Підкресліть букви, що позначають голосні звуки. Поділіть слово на склади. Усно складіть речення з цим словом.

IV. Підсумок уроку

Що нового ви дізнались на уроці?

Чим відрізняються звуки від букв?

Що таке алфавіт?

Правопис якого слова запам’ятали?

Що таке «рідна мова»?

Вивчайте мову українську — Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну, Прекрасну, милу і чудову, Як материнську пісню колискову!

(А. Каніщенко)

УРОК № 2

Тема. Алфавітні назви літер. Голосні і приголосні звуки. Тверді і м’які приголосні. Розповідь на тему «Наші літні канікули».

Мета. Закріпити та поглибити знання про звуки і букви, алфавіт; розвивати вміння розпізнавати голосні і приголосні, тверді

14

і м’які звуки; вправляти учнів у каліграфічному письмі; складанні звукових моделей слів; розвивати мовлення, вміння складати розповідь за малюнками та планом; виховувати любов до мови.

Обладнання. Таблиця «Алфавіт», фішки для складання звукових моделей.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II. Перевірка домашнього завдання

Які речення ви склали?

III. Каліграфічна хвилинка

аа а б б б лі бу ал

Каліграфічно запишіть слова-відгадки.

Коли хочеш ти читати, То мене повинен знати, А коли мене не знаєш, То нічого не вгадаєш.

(Алфавіт).

Чорні, криві, Від народження німі.

А як стануть в ряд — Зразу всі заговорять.

(Букви).

Запис в зошитах: алфавіт букви літери.

— Складіть (усно) з цими словами речення.

IV. Актуалізація опорних знань

Складіть звукову схему слова алфавіт.

Назвіть голосні в цьому слові. Які тут приголосні? (Тверді і м’які).

1. Гра «Звуки-букви».

Діти по черзі витягають з конверта картки з буквами і пояснюють, які звуки вони позначають на письмі.

Наприклад: «Буква «зе» позначає твердий звук [з], або м’який приголосний звук [з’].

2. Робота з таблицею «Алфавіт».

Україні Алфавіт

Повелося з давніх літ, Що живуть тут, мов сім’я, Букви всі — від А до Я.

15

Їх усіх є тридцять три,— Тож увагу загостри:

На письмі бо владу мають — Звуки мови позначають.

Є ще дивний м’який знак, Він беззвучний, але так Приязно про інших дбає,

М’якість й ніжність визначає… Серед звуків — голосні, Милозвучні, мов пісні, Приголосних довгий ряд, Що у мові творять лад.

Про все це нам треба знати, Щоби грамотними стати, Щоби про письмо й вимову

Внас знання були чудові.

Прочитайте букви алфавіту. Назвіть букви, що позначають голосні звуки, приголосні.

Виконання завдань вправи 9, с. 7.

3. Виконання вправи 10.

Виразне читання казки. Робота над вимовою слова виразно. Складання з ним речення.

4. Фізкультхвилинка.

Гра «Камінь-вата». Вчитель називає слова, якщо слово починається з твердого приголосного, встає команда «Камінь» (хлопчики), якщо з м’якого приголосного — встає команда «Вата» (дівчатка).

5. Колективна робота.

Виконання вправи 11, с. 7.

Прочитайте слова. Вимовте в них останній звук, який він?

Роздивіться уважно зразок. Які слова запишете

вперший стовпчик, в другий, в третій?

Самостійно складіть і запишіть речення з виділеними словами.

Прочитайте записане. Чиє речення краще?

V. Розвиток зв’язного мовлення

Складання розповіді на тему «Наші літні канікули» (вправа 12, с. 8).

Розгляньте малюнки і складіть за кожним невеличку розповідь про те, як діти відпочивали влітку.

А тепер, використовуючи подані запитання, розкажіть, як ви провели літні канікули.

16

— Одне речення (на вибір) запишіть.

VI. Домашнє завдання

— Підготуйте переказ тексту вправи 13 (с. 9). Звукові моделі виділених слів запишіть у зошит.

VII. Підсумок уроку

Що ви запам’ятали про звуки і букви?

Що таке алфавіт?

На які групи поділяються звуки?

Якими бувають приголосні звуки?

З яким новим словом ознайомилися на уроці?

УРОК № 3.

Тема. Великі літери української абетки. Вимова і написання слова ґанок. Спостереження за смислорозрізнювальною роллю звуків.

Мета. Закріплювати і поглиблювати знання учнів про звуковий склад слів, учити спостерігати за смислорозрізнювальною роллю звуків; закріпити правильну вимову і написання слова ґанок. Розвивати мовлення; виховувати любов до рідної землі.

Обладнання. Таблиця «Алфавіт», фішки для складання звукових моделей, картки з зображеннями тварин, будиночка з ві- концями-прорізями.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II.Перевірка домашнього завдання

Перекажіть прочитаний текст.

Що доброго, а що поганого в Юрковому відпочинку?

Напишіть на дошці складені вами звукові моделі виділених слів.

III. Повідомлення теми і завдань уроку

IV. Актуалізація опорних знань

17

1. Гра «Засели будиночок».

Чим відрізняються букви і звуки?

Якими бувають звуки?

Давайте пограємо в гру «Засели будиночок». Вставляйте у віконечко картки з зображенням тварини, правильно вимовляючи перший звук в назві тварини.

Запишіть звукову модель слова щука. Скільки звуків в цьому слові, скільки букв? Чому не однакова кількість?

2. Виконання вправи 16 (с. 10).

Групування слів, однакових за значенням. Робота над вимовою і написанням слова читання.

V.Каліграфічне написання великих букв

1. Робота з таблицею «Алфавіт». Виконання

вправи 14 (с. 9).

Згадайте, що називають алфавітом?

Назвіть правильно букви алфавіту.

Роздивіться уважно їх написання. Виберіть ті, які писати найважче.

2. Аналіз написання великих букв П Т Х Г Ж Ш Є.

В які дві групи можна об’єднати записані бук-

ви?

А навіщо потрібні великі букви? Чи знаєте ви, які слова пишуться з великої букви?

Запишіть в зошиті каліграфічно:

ПТ Г Ш С Х Ж Є

Павло Харків Україна

— Складіть з останнім словом речення. Запишіть його.

VI. Фізкультхвилинка

Гра «Камінь-вата»

VII. Закріплення вивченого

1.

Ігри діда «Буквоїда».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

— Доберіть слова:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

2.

Виконання вправи 16 (с. 10).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Уважно прочитайте завдання до вправи. Знайдіть слова, які відрізняються одним звуком.

Запишіть слова парами (з коментуванням), підкресліть в них різні букви.

18

Зверніть увагу на правопис слова ґанок. Складіть з ним речення (усно).

Назвіть ще слова, які починаються з літери ґ.

3. Спостереження за смислорозрізнювальною

роллю звуків.

Розгадайте метаграми:

Ялише три букви маю, Весь у зелені буяю. Спробуй букву замінить — Хижим звіром стану вмить.

(Ліс — лис).

З«У» я дерево, рослина.

З«И» — рогата я тварина.

(Бук — бик).

— Виконайте вправу 18 (с. 11). Відгадайте загадку, запишіть слова-відгадки. Підкресліть букви, якими вони відрізняються.

VIII. Підсумок уроку

У каліграфічному письмі яких букв ви вправлялись сьогодні?

Які слова пишуться з великої букви?

Правопис яких слів засвоїли?

IX. Домашнє завдання

Вправа 19 (с. 11).

За бажанням діти можуть дописати ще 2–3 імені.

УРОК № 4.

Тема. Склад. Перенос слів з рядка в рядок складами.

Мета. Повторити правило поділу слів на склади, формувати вміння переносити слова з рядка в рядок складами; розвивати пізнавальні інтереси, вміння робити висновки; виховувати уважність, почуття взаємодопомоги.

Обладнання. Таблиця «Алфавіт», фішки для складання звукових моделей.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

19

II.Перевірка домашнього завдання

Прочитайте імена хлопчиків, дівчаток.

З якої букви ви їх писали?

Яке з цих імен починається голосним звуком?

III.Актуалізація опорних знань

1.Робота з таблицею «Алфавіт».

— Назвіть правильно букви алфавіту.

— Назвіть тільки букви, що на письмі позначають

голосні звуки.

2.Розгадування метаграм.

З«і» — пухнаста і прудка,

З«у» — рум’яна і хрустка.

(Білка — булка).

З «и» можу я з труби валити, А з «і» — в мені ти можеш жити.

(Дим — дім).

З«у» буваю я в кімнаті, У трикутнику, в квадраті,

З«и» побачиш мене в морі, В океанському просторі.

(Кут — кит).

Якими звуками відрізняються відгадки?

Це звуки голосні чи приголосні?

3.Каліграфічна хвилинка.

ао у е и ї

мак ромашка гладіолус

Запишіть каліграфічно букви.

Які звуки вони позначають?

Запишіть слова, зверніть увагу на правильність з’єднання букв. Що означають всі ці слова?

Складіть з ними речення. Запишіть його.

IV. Виконання вправ на поділ слів на склади

Мак, ромашка, гладіолус — квіти.

1. Складання звукових моделей.

— Складіть звукові моделі записаних назв квітів.

— Скільки голосних звуків в кожному слові?

— Який висновок можна зробити?

2. Робота з підручником.

— Прочитайте правило на с. 11.

— Що потрібно запам’ятати? Виконання вправи 20, с. 11 (усно).

20

До поданих частин слів додайте склади так, щоб утворилися слова.

Скільки складів і скільки голосних звуків у кожному слові?

Як ви визначали кількість складів? Виконання вправи 21, с. 11.

Які з поданих слів можна поділити на склади?

Які слова не діляться на склади? Чому?

Виконайте самостійно завдання 2 у вправі, записуючи слова у три стовпчики. (Троє учнів роблять запис на дошці).

Позначте склади в цих словах.

На що ви звертали увагу, виконуючи це завдання? (На кількість голосних у слові).

Виконання завдання з вправи 21 (усно).

V.Фізкультхвилинка

Гра «Веселі зайчики». Вчитель називає слова, а діти

стрибають стільки разів, скільки складів у слові.

Важко зайчику сидіти, Треба трішки відпочити. Треба стільки разів стрибати,

Скільки складів буде слово мати.

VI. Виконання вправи на перенос слів з рядка в рядок. Розвиток діалогічного мовлення учнів.

1. Робота з правилом на с. 12.

Іноді під час письма доводиться частину слова переносити на наступний рядок. Як це зробити, ви дізнаєтесь, прочитавши правило.

А тепер спробуйте сформулювати запитання до кожної частини правила. А ваші товариші дадуть відповідь. (Що робити, коли слово не вміщується на рядку? Як переносяться слова? Які слова не можна переносити?)

2. Самостійна робота. Виконання вправи 22,

с.12.

Перевірка виконання.

Яке слово не можна перенести? Чому?

3. Колективна робота.

Виконання вправи 23, с. 12.

Які слова не можна перенести? Чому?

21

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]