Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
1 курс - Педагогика - И.Зязюн.doc
Скачиваний:
195
Добавлен:
11.02.2016
Размер:
3.89 Mб
Скачать

20. Урок як діалогічна взаємодія

Мета: поглиблення знань про діалог у навчанні, формування вмінь порівняльного аналізу моделей уроку-діалогу і уроку монологу, розвиток особистісних складни­ків досвіду гуманістичного навчання — діалогічного мислення, педагогічної рефлекси, емпати, ідентифікації

Обладнання відеозаписи уроків, зразки різних варіантів уроків, опубліковані в педагогічній літературі, роздатковий дидактичний матеріал

328

Опорні поняття: гуманістичне навчання, авторитарне навчання, урок-діалог, урок-монолог, співробітництво на уроці, ситуація успіху у навчанні, психологічна пози­ція вчителя й учня на уроці, персоналізація учня у навчанні, емоційна захищеність учня на уроці, пізнавальна активність учня на уроці

Завдання для студентів

1. Опрацювавши рекомендовану літературу, підготуватися до співбесіди

1 1 Гуманістичне та авторитарне навчання Сутність, результативність, перспек­тиви розвитку

1 2 Поняття діалогу у навчанні Критерії ефективності уроку-діалогу 1 3 Особистісні складники майстерності вчителя у забезпеченні навчального діалогу

2. Виконати вправи 1, 2, 4

3. Змоделювати загальну побудову уроків, розроблених за однією темою і для одного класу (тема, клас — за вибором студента), але з різних педагогічних по­ зицій — авторитарного і гуманістичного навчання Визначити педагогічну ефек­ тивність цих різних моделей уроку

Список рекомендованої літератури

1Основи педагогического мастерства / Под ред Й А Зязюна — М , 1989 — С 210-238

  1. Педагогічна майстерність / За ред І А Зязюна — К , 1997 — С 268 — 287

  2. Амонашвили Ш А Психологические основи педагогики сотрудничества — К, 1991 - С 5-10,46-96

  3. Курганов С Ю Ребенок и взрослый в учебном диалоге — М , 1989 — С 3—11

  4. Педагогічний пошук / Упоряд І М Баженова, Пер з рос — К , 1988 — 496 с (досвід учителів-новаторів за вибором студента)

  5. Сухомлинський В О Сто порад учителеві / Вибр твори У 5 т — К , 1976 — Т 2 -С 452-454,470-473,478-481

  6. Фридман Л М Педагогический опыт глазами психолога Кн для учите­ ля - М , 1987 - С 11-34

Хід заняття

1. Діагностування рівня сформованості позиції студентів щодо ефективності авторитарного і гуманістичного

навчання, ролі особистості вчителя у забезпеченні успішного навчання учнів

На початку заняття можна запропонувати студентам висловитися щодо класичного питання шкільної освіти — як наблизити уроки до

329

інтересів учнів, зробити їх цікавими й корисними, допомогти школя­рам усвідомити сенс навчання? Мотивацією для обговорення слугує думка видатного грузинського вченого Д. Узнадзе про «основну траге­дію виховання». Він дав цікаве тлумачення природи антагонізму, який існує між метою вчителя і метою учнів у навчанні. На його думку, цей антагонізм породжений різницею між сприйманням навчання вчителем — дорослою, вже сформованою особистістю — і учнем — особистістю, яка ще формується. Учитель, звичайно, вчить учня для майбутнього, орієн­тує його на завтра («учись, тобі це знадобиться потім у житті»). Учні, навпаки, живуть у теперішньому часі, їм важко уявити себе в майбутньо­му, збагнути всю відповідальність і складність дорослого самостійного життя. Тому реальний сенс шкільного навчання для них не завжди зрозумілий і актуальний. Це і є однією з причин неуспішності дітей у школі. Саме цю особливість позиції учнів у навчанні Д. Узнадзе і визна­чив як «основну трагедію виховання».

Студентам пропонують висловитися щодо шляхів подолання цієї «трагедії», які, на їхню думку, «повернуть» учнів до школи. Узагальнен­ня їхніх думок, аргументів, досвіду дасть змогу говорити про орієнта­цію майбутніх педагогів щодо вибору стратегії організації навчання дітей, розуміння ролі педагога, своєї майбутньої ролі у забезпеченні зростан­ня школярів.

Соседние файлы в предмете Педагогика