Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
1 курс - Педагогика - И.Зязюн.doc
Скачиваний:
195
Добавлен:
11.02.2016
Размер:
3.89 Mб
Скачать

4. Моделювання педагогічної ситуації: розповідь учителя

Виступи студентів в аудиторії зі своїми розповідями, запис їх на відеоплівку Головна мета роботи — аналіз ефективності використання виражальних засобів мовлення для активізації уяви, образної та асоціа­тивної пам'яті слухачів, їхніх почуттів і переживань

Заняття доцільно побудувати за такою схемою

  1. Розкриття студентами своїх творчих задумів, техніки роботи над посиленням виразності розповіді, захист своєї педагогічної думки, моти­ вація доцільності власних дій

  2. Моделювання ситуацій розповіді вчителя

  3. Самоаналіз розповіді в аудитора, аналіз власних почуттів, резуль татів самоспостереження, самоконтролю Виявлення розбіжностей між задумом і реальним виконанням розповіді, осмислення їх причин і шляхів запобігання їм

  4. Обговорення у групі виступів студентів (аналіз доцільності вико­ ристання засобів виразного мовлення, культури мови, педагогічної до­ цільності невербальної поведінки)

  5. Визначення шляхів організації самостійної роботи з удосконален ня виразності мовлення

8. Дикція як елемент педагогічної техніки

Мета: розвиток у студентів артикуляційного апарату відпрацювання дикції, оволодіння прийомами емоційного завершення розповіді

Обладнання: записи скоромовок на магнітній плівці тексти зразків завер шального етапу розповіді таблиці дзеркальця


239


Опорні поняття: дикція артикуляція, артикуляційна зарядка орфоепія емоцій на завершеність розповіді

Завдання для студентів

1. Підготуватися до обговорення теоретичних положень 1 1 Дикція Значення її в педагогічній діяльності

1 2 Будова мовного апарату Органи артикуляції

1 3 Основні недоліки в дикції педагога та шляхи їх усунення

1 4 Прийоми емоційної завершеності розповіді вчителя

2. Виконати (усно) вправу 8

3. Дібрати крилатий вислів (девіз) для виголошення його напам'ять в ауди­ торії

4. Обдумати зміст і прийоми емоційного завершення розповіді, зафіксувати найважливіші тези в зошиті, підготуватися до проведення його в аудиторії

Список рекомендованої літератури

1 Бабич Н Д Основи культури мовлення — Л , 1990 — С 173—181

  1. Буяльський Б А Поезія усного слова — К , 1969 — С 26 — 27,33 — 36

  2. Вербовая Н П Искусство речи — М , 1977 — С 5 — 63

  3. Чихачев В П Культура й техника речи учителя // Учителю о педагоги- ческой технике — М , 1987 — С 84 — 87

  4. Педагогічна майстерність Тексти — Полтава, 2001 — Модуль І — Ч 2 — С 101-126

  5. Педагогічна майстерність Тести Комплект завдань для контролю знань — Київ, Полтава, 1996 - С 27-29

Хід заняття

1. Психологічне налаштування на заняття. Діагностування дикції

На початку заняття студенти виголошують дібрані крилаті вислови (без коментарів мовця), дотримуючись надзавдання — привернути увагу аудитори до цікавої думки Після виступів слід з'ясувати вплив висло­ву на аудиторію й проаналізувати його детермінанти зміст, ставлення мовця, виражене в інтонації, дотримання надзавдання, дикцію Усвідом­люється також роль дикції Тут можуть стати в пригоді висловлювання й поради К Станіславського «Коли в деяких людей від млявості й недбальства слова злипаються в одну невиразну масу, мені уявляється осіння сльота й бездоріжжя, де все зливається в тумані Як клапани дешевого інструмента поганої фабрики, мої губи не досить щільно зми­каються Вони пропускають повітря, у них погане пришліфування Че рез це приголосні не мають необхідної чіткості й чистоти Треба зро­зуміти, яким положенням рота, губ, язика утворюються правильні приго­лосні звуки Ми повинні стежити за тим, щоб постійно говорити пра­вильно й красиво Тому раджу вам уже на перших двох курсах раз і назавжди покласти край елементарним вимогам дикції і звуку»1

1 Станиславскии К С Собр соч В 8 т - Т 3 - С 69-77 240

Соседние файлы в предмете Педагогика