Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
1 курс - Педагогика - И.Зязюн.doc
Скачиваний:
194
Добавлен:
11.02.2016
Размер:
3.89 Mб
Скачать

23. Майстерність спілкування у процесі викладу нового матеріалу. Монолог як прихований діалог

Мета: усвідомлення специфіки організації взаємодії вчителя з учнями під час викладу нового матеріалу у формі монологу, опанування технології побудови при­хованого діалогу.

348

Обладнання: підручники за фахом, схема «Аналіз забезпечення діалогізації монологу вчителя на уроці», відеозаписи фрагментів уроку зі зразками педагогіч­ного монологу

Опорні поняття: активізація навчання, діалог, модальність, монолог, образне бачення, персоніфікація, співпереживання, співроздуми, установка на відповідь

Завдання для студентів

1. Ознайомившись із рекомендованою літературою, підготуватися до обговорен­ ня головних теоретичних питань

1 1 Труднощі, які виникають в учнів у процесі сприймання монологу вчителя під час викладу нового матеріалу

1 2 Поняття активізація навчання, сутність активізації сприймання учнями нового матеріалу

1 3 Технологія побудови педагогічного монологу як внутрішнього, приховано­го діалогу

2. Виконати усно вправи

3. Розробити за визначеною темою фрагмент уроку — виклад нового матеріалу у формі монологу Визначити прийоми діалогізації висловлювання Підготуватися до проведення розробленого фрагмента в аудиторії

Список рекомендованої літератури

1 Воробьев Г Г Школа будущего начинается сегодня —М,1991 —С 150 — 159

  1. Зимняя Й А Психологические вопросы лекционной пропаганди // Осно­ ви лекторского мастерства — М , 1985 — С 68 — 76, 89 — 96

  2. Зорина Л Я Слово учителя в учебном процессе — М , 1978 — С 25 — 28, 41-45

  3. Карнеги Д Как выцрабатывать уверенность в себе й влиять на людей, высту пая публично - М , 1989 - С 367-383, 437-470

  4. 1'оман Іржі Мистецтво говорити — К , 1989 — С 233 — 255

  5. Яковлев Н М , Сохор А М Методика й техника урока в школе — М , 1985 - С 59-113

  6. Юсупов Й М Психология взаимопонимания — Казань, 1991 — С 106—118

ХІД ЗАНЯТТЯ

1. Діагностування рівня теоретичної підготовленості: усвідомлення сутності монологу і діалогу на уроці

Обговоренню головних теоретичних положень може передувати те­стова перевірка підготовленості студентів до роботи на занятті Наведі­мо один із варіантів

349

Завдання 1. Визначте, які з поданих нижче характеристик стосують­ся уроку-монологу, які — уроку-діалогу Доберіть відповіді до кожного з них у вигляді цифри + букви

1 Сенс уроку

а) в засвоєнні досвіду через осмислення власних проблем,

б) в оволодінні знаннями-моделями

2 Початок уроку

а) як завдання, сприйняте всіма дітьми, що потребує розв'язання,

б) як переосмислення завдання уроку через усвідомлення проблеми для себе

3 Загальний шлях уроку

а) виконання типових дій з опертям на модель, розмірковування в одному напрямі,

б) виконання розумових експериментів кожним, пошук індивідуаль­ них розв'язків, міркування різними способами в пошуках сенсу

4 Позиція вчителя

а) переважно вислуховує, допомагає побачити суперечності, аналізувати,

б) переважно інформує і дотримується одного можливого способу розв'язання проблеми

5 Результат уроку у свідомості учня

а) «Я зрозумів», «Було цікаво…»,

б) «Я для себе зрозумів…», «Виявляється…»

Відповідь подайте у вигляді запису «Урок-монолог їж, 2х », «Урок-діалог »

Завдання 2. На прикладі однієї з тем уроку, вибраної вами, стисло розкрийте, як ви розумієте відмінність уроку-монологу від уроку-діа­логу стосовно характеристик початку уроку або загального шляху уро­ку, проілюструвавши 2аб або 3аб

Завдання 3. Розкрийте зміст понять, дібравши відповідні визначен­ня Одне з понять не має відповідника Дайте йому визначення само­стійно Одне з визначень не стосується наведених понять, вкажіть, який термін воно розкриває

  1. Монолог а) мобілізація вчителем (за допомогою спеціальних засобів)

  2. Діалог інтелектуальних, моральних і фізичних сил учнів на досягнен-

  3. Діалог ня конкретних завдань навчання і виховання, педагогічний б) внутрішній механізм контакту, засадовим для якого є пси-

  4. Активіза- хічне явище «зараження», зумовлене здатністю педагога ство- ція навчання рювати систему образних бачень, що збуджує емоційну реак-

  5. Персоні цію слухача,

фікація в) різновид усного мовлення, що характеризується висловлюван-

змісту по- ням однієї людини, розгорнутістю цього висловлювання, враху-

відомлення ванням реакції слухачів,

г) дія у педагогічному процесі, яка дає кожному партнерові у спілкуванні можливість для самовираження,

д) розмова між двома особами, обмін смислом у спілкуванні

350

Відповідь подайте у вигляді чотирьох пар: цифра + буква та двох упорядкованих пар: поняття + визначення, що не відповідають одне одному у запропонованій системі.

Соседние файлы в предмете Педагогика