Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
леся.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
09.09.2019
Размер:
461.31 Кб
Скачать

16. Педагогіка епохи реформації.

Реформація - соціально-політичннй рух у багатьох країнах Європи в XVI ст. Вона пов'язується передусім із боротьбою проти католицької церкви. Представники реформації: Ян Гус (Чехія), Мартін Лютер І Томас Мюнцер (Німеччина), Кальвін (Швейцарія). Реформація відобразилась і на розвитку освіти та виховання підростаючого покоління. У Німеччині у ХУ-ХУі ст. під, впливом реформації гуманістична педагогіка набрала вираженого філологічного характеру Гуманісти виступали за досконале вивчення латинської, грецької і навіть древньоєврейської мов з тим. 'доб краще вміти, як вони вважали, розкривати фальсифікації біблії і античної літератури, що їх робили тодішні батьки церкви. Концентрація уваги на вивченні мов, які прийнято називати класичними, привела до виникнення так званої класичної освіти. Початок кпасичній освіті поклала відкрито у Німеччині в 1528 р. знаменита гімназія Штурма, де на протязі 10 років вивчали тільки латинську мову. Згодом класичні гімназії стали типовими навчальними закладами у всій Європі. Реформація поклала початок новій різновидності християнства протестантизму. Протестантизм - загальна назва ряду течій у християнській релігії. Протестантизм' заперечував верховність влади папи римського, відпущення фіхів за плату (торгівлю індульгенціями). Протестанти виступали за спрощення церковних обрядів,за визнання священного письма єдиним джерелом віри. Протестантизм ввів богослужіння рідною мовою, оскільки люди повинні розуміти священне письмо. Багато протестантських общин, що боролися проти католицької церкви (наприклад, анабаптисти в Середній Європі, таборити в Чехії та ін.), організовували свої школи. Вони давали обов'язкову початкову освіту дія всіх дітей членів своєї общини, навчання велося рідною мовою. Боротьба проти католицизму породила не тільки реформацію, але н контрреформацію - реакцію офіційної церкви на події Орден єзуїтів (засновник і.. Лойола - колишній іспанський офіцер), який .існував для захисту католицької церкви, обрав своїм знаряддям сповідь, проповідь і школу. Єзуїти створили цілу систему свого виховання, яке спрямоване на підготовку активних поборників католицької церкви. Вони не пропагували широкої освіти для народу, тому всі свої зусилля кинули на відкриття недоступних простим людям середніх і вищих єзуїтських шкіл, призначених для дітей.

17. Педагогічна с-ма Коменського.

А. К. Коменськнй запровадив поняття навчального року з поділом його на 4 чверті і канікули між ними. Педагог вимагав, щоб прийом учнів до школи відбувався один раз на рік - восени. У кінці навчального року ввів перевідні екзамени. Крім-цього запровадив різні види контролю й перевірки успішності учнів у навчанні: поурочна, щодення, щотижнева, четвертна. Коменський дав ряд вказівок про організацію навчачьного дня у школі. Навчальний день повинен починатися вранці і тривати у школі рідної мови 4 години (2 години зранку для розвитку розуму і пам'яті та 2 годний після обіду для розвитку рук і голосу), н в гімназії - 6 годин. Він також став творце.м кіасно-урочної системи навчання. Ним було запропоновано створювати у школах для навчання класи - фупи 3 незмінним і стабільним складом учнів приблизно однакового рівня розвитку. Це давало можливість учителю вести колективну роботу одночасно з усіма учнями, а всі учні на занятті займалися одночасно одним і тим же. До Коменсько учитель працював індивідуально з кожним учнем, а це значно обмежувало його можливості. Він міг займатися одночасно з 7-8 школярами, які ше й до того ж вивчали одночасно різний матеріал.

Прагнучи охопити навчанням якомога більшу кількість дітей, Комснський допускав до 300 учнів у одному класі. При цьому клас пропонувалось ділити на десятки, і і кожним десятком учителю допомагали працювати декуріоии - кращі учні, що ставились на чолі кожного десятку. В обов'язки декуріонів входило: слідкувати за відвідуванням, перевіряти домашні завдання, допомагати відстаючим, слідкувати за увагою учнів під час занять. Комснський запропонував проводити шкільні заняття у твердо визначений час. У всіх класах вони повинні починатися одночасно. Ввів уроки, які чергувались ) перервами. Тривалість одного уроку визначалась в 1 годину, КоменськиЙ дав ряд вказівок і щодо побудови самих уроків. На кожному уроці треба виділяти час для опитування учнів, для пояснення нового .матеріалу і для вправ по закріпленню.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.