Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

chitannya_3kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
137
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.11 Mб
Скачать

«Замуч!» — цвіркун сюркоче в просі...

Е ні, негарний вірш такий, Хай ліпше буде навпаки! Коли де бачу квітки очі, «Люби!» — вона мені шепоче. Повз деревце іду зелене, «Привіт!» — схиляється до мене. В гніздечку пташку стріну в гаї, Питає пташка: «Як ся маєш

«Спочинь!» — з болота жаба просить. «Всміхнись!» — цвіркун сюркоче в просі...

Який же світ кругом чудовий! Додому йду в добрі й любові.

УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ

УРОК 29

Тема. Чия відвага, того й перемога.

Матеріал до уроку. Українська народна казка «Кирило Ко- жумяка», В. Бичко «Казка-вигадка...»

Мета. Розширювати знання дітей про українські народні казки, ознайомити з ознаками чарівної казки; форму- вати вміння читати в особах; зясувати зміст образних висловів; удосконалювати вміння складати план як основу стислого переказу; розвивати звязне мовлення, навички читання; виховувати інтерес до усної народної творчості.

Обладнання: Збірки казок, окремі видання казки «Кирило Кожумяка», «Словникова скарбничка», І ч. (Уп. О. Іс-

аєнко).

Хід уроку І. Організація класу до уроку

ІІ. Розвитокнавичокчитаннязаскладовимитабли- цями

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Читання вступної статті до розділу (с. 65).

Що таке усна народна творчість?

Твори яких жанрів можна віднести до усної на- родної творчості?

2.Розгляд виставки книжок.

Казки найпопулярніші народні твори. Їх люблять всі і дорослі, і малі.

А які ваші улюблені казки? (Діти називають)

Розкажіть, за що ви любите казки?

3.Робота із «Словниковою скарбничкою».

83

В розділі «Словник літературних термінів» зна- йдіть тлумачення слова казка. (Казка фольклорний розповідний твір про вигадані, а часто й фантастичні події).

4. Читання вірша В. Бичко «Казка-вигадка...» 5. Розповідь вчителя про класифікацію казок.

Казок у світі сила-силенна. Але всі їх можна роз- ділити на три групи: побутові казки, казки про тварин

ічарівні казки. В побутових казках значно більше еле- ментів дійсності, реальних життєвих подій. З казками про тварин ви уже знайомились у 2 класі. В 3 класі ми ознайомимось з чарівними казками.

Чарівні казки мають складнішу будову, вони довші, в них багато пригод, з героями цих казок відбуваються дивовижні перетворення за допомогою чарів. Зазвичай головні персонажі цих казок мають дивовижну силу, кмітливий розум і чуйну вдачу. Це богатирі, сміливці, визволителі, захисники скривджених.

Одним з таких героїв є Кирило Кожумяка голов- ний персонаж казки «Кирило Кожумяка».

ІV. Опрацювання казки «Кирило Кожумяка»

1. Первинне читання.

Хто головний герой казки?

Чому його так звуть?

2. Словникова робота.

Поясніть значення незрозумілих і маловживаних слів.

Дань у давнину: подать з населення, яка збира- лася переможцем з переможеного народу.

Кожумяка майстер, який виробляв недублену шкіру.

Старшèна начальство.

Булава вид зброї палиця з кулястим потов- щенням на кінці.

Пудів десять близько 164 кг. Леміх частина плуга.

Гîрно піч для нагрівання або плавлення металів у кузні.

Урîчище ділянка місцевості.

84

3.Читання тексту «ланцюжком», по абзацу.

4.Опрацювання змісту казки.

Коли відбувалися описані події?

Яку дань збирав змій у людей?

Чому він не зїв князівну?

Яку таємницю відкрив змій князівні?

Як князівні вдалося передати звісточку додому?

Прочитайте в особах уривок, де розповідається, як князь отримав звістку.

Чому Кирило Кожумяка погодився битися із змієм, адже це було небезпечно?

Як Кирило підготувався до бою із змієм?

Прочитайте частину, де описується бій Кожумяки із змієм.

5. Робота над образними висловами.

В цій частині багато порівнянь, образних висловів. Завдяки їм ми чітко уявляємо події, описані в казці. Спробуйте пояснити деякі з висловів.

Земля гуде так напружено билися борці, що все навкруги гриміло і двигтіло.

Змій, як вогонь, горить дуже лютує.

Луп та луп, аж луна йде так сильно лупить, бє

Змія булавою, що чути далеко навкруги. Аж іскри скачуть дуже сильно бились.

Народ стоїть, як неживий, зціпивши руки так люди хвилюються за Кирила, що аж застигли в очі- куванні.

Земля затряслась здригнулась від сильного удару.

6. Читання казки з метою поділу її на частини. Колективне складення плану.

Орієнтовний план.

1.Дань змієві.

2.Змієва таємниця.

3.Звісточка князівни.

4.Посланці до Кожумяки.

5.Підготовка до бою.

6.Бій Кирила із змієм.

7.Стислий переказ учнями за складеним планом.

85

8. Висновки.

Як можна назвати вчинок Кирила Кожумяки? (Подвигом).

А його самого? (Героєм).

Які риси характеру виявив Кирило?

Народ називає таких сміливці національними героями.

Інавіть, якщо казку про нього складено давним-дав- но, ми все одно його знаємо, памятаємо і любимо.

V.Підсумок уроку

Яка головна думка виражена у казці? (Добро за- вжди перемагає зло.)

Чи можна сказати, що прислівя в підручнику теж виражає головну думку? Чому?

Які ви знаєте ще прислівя про сміливість і від-

вагу?

Силу перемагає мужність. Сила героя не в мязах, а в серці.

Дружба і геройство ведуть до перемоги.

Зло кінчається прикрістю, доброта радістю.

УРОК 30

Тема. За добро добром платять.

Матеріал до уроку. «Кривенька качечка» українська народна казка.

Мета. Закріпити знання учнів про ознаки чарівної казки; вдо- сконалювати вміння правильно інтонувати мову дійових осіб; розвивати навички читання, мовлення; поглиблювати уявлення про етику людських стосунків.

Хід уроку І. Організація класу до уроку

ІІ. Розвитокнавичокчитаннязаскладовимитабли- цями

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Який розділ ми зараз вивчаємо?

З якими літературними жанрами знайомимось?

Що таке казка?

Які бувають казки?

86

ІV. Опрацювання казки «Кривенька качечка»

Сьогодні ми ознайомимось іще з однією чарівною казкою.

1. Первинне читання.

Які дійові особи казки?

Що чарівного в цій казці?

Якими словами починається казка? Якими закін- чується?

2. Словникова робота.

Зєднайте слова з їх тлумаченням.

Починочок

жаліти

Кужілочка

полетіли

Веретенце

пряжа, намотана на веретено

Галочка

звертання до дівчини

Іва-діва

частина прядки

Жалувати

деревяний пристрій для ручного

 

 

прядіння

Полинули

роздвинуть

3.Самостійне мовчазне читання казки учнями.

4.Робота над змістом казки.

Що знайшли старенькі у лісі?

З чого здивувалися дід з бабою?

Що вони згодом зясували?

Чому дівчина не захотіла залишатися у діда з ба-

бою?

Що в цій казці схвалюється, а що засуджу- ється?

Знайдіть у казці повтори. З якою метою їх ужито?

5. Читання казки в особах.

Подумайте, з якою інтонацією ви будете читати слова діда, баби, дівчини?

Як ви гадаєте, що відчувала дівчина, коли спалили

їїгніздечко? Передайте ці почуття при читанні.

6. Робота з ілюстраціями.

Розгляньте малюнки до казки. До якої частини немає ілюстрації? Що б ви зобразили на цьому ма- люнку?

Перегляньте текст і підготуйте стислий переказ за малюнками.

87

7. Стислий переказ казки учнями з опорою на ма- люнки.

V.Підсумок уроку

До якої групи казок можна віднести цю казку?

Які ознаки чарівності в ній є.

Спробуйте прочитати вислів з цієї казки.

Ск...ньм.. п... п...р’...чк...,н...х...й л...т...ть з н...м....

(Скиньмо по пірячку, нехай летить з нами).

Прочитайте прислівя в підручнику. Чи можна сказати, що воно виражає головну думку твору?

УРОК 30

Тема. Урок позакласного читання. «Цікавий світ професій».

УРОК 31

Тема. Заздрощі добра не навчать.

Матеріал до уроку. Українська народна казка «Кобиляча голова».

Мета. Продовжити знайомство з чарівними казками; вдосконалюва- тивміння правильно інтонувати мовудійових осіб; формувати вміння характеризувати дійових осіб; розвивати мовлення учнів, фантазію; виховувати бажання творити добро.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Розвиток навичок читання за складовими та- блицями

ІІІ. Актуалізація опорних знань. Розгадування кросворду

1.Хто сидів у лісі на гніздечку?

2.Той, хто мяв кожі.

3.«Зробіть мені, діду, кужілочку й...»

4.«Вони тоді взяли... та й укинули в піч».

5.Місто, біля якого жив Кирило Кожумяка.

6.Хто послав вісточку з голубом?

7.Хто збирав данину з городян?

88

 

 

 

 

 

 

 

1 к

а

2 ч

е

ч

к

а

 

 

3 к

о

ж

у

м

 

я

к

а

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 в

е

р

е

т

е

н

о

 

 

 

 

 

 

 

 

5 г

н

і

з

д

е

ч

к

о

 

 

 

 

 

6 К

и

ї

в

 

 

 

 

 

 

 

 

7 к

н

я

 

з

і

в

н

а

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

з

м

і

й

 

 

 

 

 

 

По вертикалі прочитайте, які казки ми зараз вивчаємо.

Чому вони називаються чарівними?

ІV. Опрацювання казки «Кобиляча голова»

Сьогодні ми ознайомимося ще з однією чарівною казкою.

1.Первинне читання.

Чому цю казку можна назвати чарівною?

Хто головні дійові особи казки?

2.Словникова робота.

Прясти

Парубок

Ясочка

Досвітки

Обмовить

Призьба

Небилиці

Колодочка

Капосна

Плутаниці

Зненавиділа

Дражниться

Прочитайте колонки слів. Значення яких вам не- зрозуміле?

Прочитайте тільки іменники.

Прочитайте тільки дієслова?

3.Мовчазне читання казки.

4.Опрацювання змісту прочитаного.

Про кого йдеться у казці?

Як ставиться бабина дочка до дідової?

Що наказала зробити баба?

Як поводилася дідова дочка з кобилячою головою?

Як була нагороджена дівчина за це?

Чому баба вирішила послати і свою дочку до лісу?

Як поставилася бабина дочка до кобилячої го-

лови?

Як була покарана за це?

5. Робота над виразним читанням тексту.

89

Прочитайте перші три речення казки. Чи трапляв- ся вам раніше такий початок? З якою інтонацією його слід читати?

Знайдіть в казці діалоги. Повправляйтесь в їх виразному читанні. (Робота в парах).

6.Характеристика дійових осіб.

Назвіть дійових осіб казки.

Якими зображено бабину і дідову дочок?

Назвіть риси характеру кожної з них.

Хто з них вам сподобався? Чому?

Яку пораду ви б дали бабиній дочці?

Які риси притаманні дідові? Бабі?

Поміркуйте, як би розвивались події, якби дід не був таким слабкодухим?

7.Словесне малювання.

До цієї казки в підручнику не подається ілюстра-

цій.

Які малюнки намалювали б ви?

До яких уривків?

Якими б ви зобразили дійових осіб на малюнках?

8.Гра «Знайди речення»

Прочитайте речення, в яких зустрічаються слова

плутанці, колодочка, батечко, свята, не велика пані, вовк, ясочка.

V.Підсумок уроку

Що в цій казці схвалюється, а що засуджується?

Чи відображає прислівя «Заздрощі добра не на- вчать» головну думку казки? Доведіть це.

УРОК 32

Тема. Українські народні пісні.

Матеріал до уроку. «Ходить гарбуз по городу», «Три товари- ші».

Мета. Збагачувати уявлення про народну пісню як жанр усної народної творчості; вчити виразно читати діалоги; працю- вати над художніми засобами пісні; розвивати навички виразного читання. Виховувати шанобливе ставлення до української пісенної культури.

Обладнання: Запис пісні «Ходить гарбуз по городу», ма- люнки овочів.

90

Хід уроку І. Організація класу до уроку

ІІ. Розвиток технікичитаннязаскладовими табли- цями

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Одним із жанрів усної народної творчості є народна пісня. Народна пісня це невеликий усний віршова- ний твір, що співається. Народна пісня супроводжує людину протягом всього життя. Немовлятко нещодавно народилося. А мама вже над його колисочкою співає колискову:

А-а, люлечки, Шовковії вервечки, Золотії бильця, Срібні колокільця, Мальована колисочка,

Засни, мала дитиночка.

Зробило малятко перші кроки, навчилося плескати

вдолоні, — співає йому мама пісеньки-забавлянки:

Ладки, ладоньки, ладусі, Ой ладусі, ладки, Де були ви?

В бабки.

Що їли?

Оладки.

З чим оладки?

Із медком та солодким молочком.

А навчиться дитинка розмовляти, сама співає вже пісеньки заклички:

Іди, іди, дощику, Зварю тобі борщику В черепянім горщику.

Тобі каша, а нам борщ,

Щоб густіший падав дощ. Вийди, вийди, сонечко, На дідове полечко, На бабине зіллячко, На наше подвірячко.

91

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]