Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

chitannya_3kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
134
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.11 Mб
Скачать

Памятка для учня

1. Якщо вам потрібно дізнатися:

як правильно писати те чи інше слово, тоді звер- тайтеся до орфографічного словника;

як правильно вимовляти, наголошувати слова до орфоепічного;

походження слова до етимологічного;

значення слова до тлумачного словника.

2.Якщо ви хочете більше дізнатися про різні явища природи такі як затемнення, повінь, землетрус, чи про видатних діячів науки і культури, спорту, про гео- графічні відкриття, історичні події звертайтесь до енциклопедичних словників.

3.Для того, щоб отримати допомогу від словника, по- трібно вміти правильно ним користуватись. У словнику усі слова зібрані за алфавітом, а у довідниках за окремими темами. Словникова стаття починається із заголовка.

4.У словниках і довідниках зібрані знання, нагро- маджені багатьма поколіннями. Звертайтесь до них, читайте їх як художню книгу, вони завжди і в усьому допоможуть вам!

2. Робота із «Словниковою скарбничкою» О. Ісаєн- ко.

Кожен учень отримує завдання на картці на зразок: дізнатись про значення якогось слова, про його виник- нення, про правильний наголос, написання, дібрати слова протилежні за значенням, чи синоніми тощо.

Потім заслуховуються декілька відповідей дітей. Інші відповіді можна заслухати на уроці позакласного читання.

VІІІ. Підсумок уроку

Що дізналися на сьогоднішньому уроці?

Які бувають словники?

Як можна їх образно назвати? (Словникові скарб- нички).

22

УРОК 8

Тема. Знайомі незнайомці.

Матеріал до уроку. Д. Білоус «Дивне розмаїття», «У школі все таке знайоме» (за А. Коваль).

Мета. Удосконалювати вміння правильного свідомого читання; розширювати знання учнів про походження слів; актуалі- зувати уявлення про значення терміна «науково-популярне оповідання»; розвивати мовну спостережливість, виховува- ти любов до рідної мови, повагу до мов інших народів.

Хід уроку І. Організація класу до уроку

ІІ. Розвиток навичок читання за складовими таб- лицями

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Наша мова постійно росте і розвивається. Одні слова застарівають, відходять в минуле разом з пред- метами, що вийшли з ужитку, а інші, навпаки, зявля- ються або набувають нового значення, разом з розвитком науки і новими відкриттями.

Послухайте, як пише про це Д. Білоус.

Я читала, — повідає Люда стишеній цікавій дітворі, — що слова так само, як і люди, молоді бувають і старі.

Кожен з нас неологізми знає: Це нові слова, вони кругом.

Ав старих їх словниках немає,

Мотобол, фломастер, космодром.

Аякісь слова обовязково

Тільки змінює життя живе. То й буває, що відоме слово, Але значення його нове.

В нашім побуті така новинка, Для старих людей звучить невлад:

Каблуки шпильки, вид меблів стінка, А портфель квадратний дипломат

23

І якби моя бабуся встали, Здивувались теж би, що двірник Не людина, як вони вважали,

Ана склі машини очисник!

Люди з давніх-давен мандрували різними країнами, мандрували з ними і слова, і тому навіть звичні для нас слова часто мають іноземні корені. Ось про таких «зна- йомих незнайомців» ми і будемо сьогодні говорити.

ІV. Опрацювання вірша Д. Білоуса «Дивне роз- маїття»

1. Первинне читання вчителем.

Чому вірш називається «Дивне розмаїття»? 2. Повторне читання учнями.

Скільки на думку автора є мов?

Що сталося, якби зникла хоч одна?

А чи знаєте, що в світі існує така мова, народ якої давно зник? Це латинська мова. А зараз вона ви- користовується тільки в медичних рецептах. Але багато слів, добре нам відомих, мають латинські корені.

3. Робота над виразним читанням вірша.

V.Опрацювання тексту«Ушколівсетакезнайоме» (за А. Коваль)

1. Відгадування загадок.

Єморя плисти не можна,

Єшляхи, а не поїдеш,

Єземля, а не поореш.

(Карта).

У кожного в домі така дивина: Братів аж чотири, а шапка одна.

(Стіл).

Стоїть дім, Увійдеш у нього сліпим, Вийдеш зрячим.

(Школа).

Про походження цих та інших слів ми сьогодні дізнаємось з тексту «У школі все таке знайоме».

2. Первинне читання. Перевірка сприймання.

Що означало раніше слово «коридор»?

Які значення має слово «клас»?

24

3. Словникова робота.

 

 

Прочитайте колонки слів.

 

Коридор

Галереї

Апарат

Німецька

Споконвіку

Чужинка

Кидання

Латинська

Укріплення

Знаряддя

Мандрівне

Італійська

МандрівницяПлемінниця

Результат

Французька

Значення яких слів вам незрозуміле?

Слова якої колонки відповідають на питання хто?

що?

Що означають ці слова?

Слова якої колонки відповідають на питання які? Що означають ці слова?

4. Мовчазне читання тексту учнями.

Чи можна цей твір назвати науково-популярним? Доведіть свою думку.

5. Вибіркове читання.

Що означає слово «коридор»?

Яке значення слова «клас» було першим?

Як зявилося слово «парта»?

Від якого слова походить слово «дошка»?

Які слова є родичами слова «карта»?

А яка родина у слова «таблиця»?

VІ. Підсумок уроку

Якщо вас зацікавили розповіді про слова, знайдіть

іпрочитайте книжку А. Коваль «Життя і пригоди зна- йомих незнайомців».

Про походження яких слів ви уже дізналися?

Попрацюйте вдома із словниками і дізнайтесь про походження слів писати, азбука, диктант, олівець.

УРОК 9

Тема. Урок-узагальнення. Чому мова дивний скарб народу? Матеріал до уроку. Н. Умеров «Диктант», запитання за темою

«Чи уважно ти читав?».

Мета. Узагальнити та перевірити знання учнів, набуті при вивченні творів за темою «Мова дивний скарб»; удо- сконалювати виразність читання; розвивати память, дослідницькі вміння, вміння користуватися словниками; розширювати словник учнів; виховувати інтерес до похо- дження рідної мови, повагу до мов інших народів.

25

Обладнання: «Словникова скарбничка» О. Ісаєнко, аркуші з роздрукованою перевірною роботою.

Хід уроку І. Організація класу до уроку

ІІ. Розвиток навичок читання за складовими та- блицями

ІІІ. Опрацювання вірша Нузета Умерова «Диктант»

1. Самостійне читання вірша учнями.

На якій мові писали діти диктант?

Хто за національністю ці учні?

Чому здивувався хлопчик?

2.Вибіркове читання.

Якою називає поет українську мову?

Чому здивувався хлопчик?

Які слова він почув?

Про що вирішив дізнатися хлопчик?

3.Робота над виразним читанням вірша.

Зверніть увагу, де починаються і де закінчуються ре- чення, якуінтонаціюпідказуютьрозділовізнаки? Якбудете читати речення зі знаком оклику і знаком питання?

Повправляйтесь у виразному читанні вірша.

4.Конкурс «Хто кращий читець»?

ІV. Роботазі«Словниковоюскарбничкою» О. Ісаєн- ко»

Спробуйте знайти в словнику виділені слова. Що ви про них довідались?

V.Підготовка до перевірної роботи

Робота в парах. Відшукування в підручнику відпо-

відей на питання (с. 22).

VІ. Виконання перевірної роботи Перший рівень

1. В оповіданні «Наша мова» (за А. Коваль) розпо- відається про:

26

а) первісних людей; б) про виникнення мови;

в) про Тараса Шевченка.

2.Твір В. Лучука «Найрідніші слова» за жанром є: а) науково-популярне оповідання; б) казка; в) вірш.

3.Автором книжки «Диво калинове» є: а) Тарас Шевченко; б) Ігор Січовик; в) Дмитро Білоус.

Другий рівень

4. Поєднавши відповідні частини, утвори прислівя.

Птицю пізнають по пірю,

той багато знає.

Книга вчить,

а людину по мові.

Хто багато читає,

як на світі жити.

5. Поєднай слово та його тлумачення.

Раїна

визначати

Безпосередньо

різновид тополі

Затям

прямо

Тлумачити

запамятай

6. Закресліть слова, про походження яких не згаду- валося у тексті «У школі все таке знайоме». Школа,

клас, коридор, учитель, парта, карта, дошка, крей- да, таблиця, лінійка.

Третій рівень

7. Які твори цієї теми мають заголовками спонукальні речення?

8. Що в давнину називали носом?

9. Запишіть назви 2—3 віршів Д. Білоуса.

27

Четвертий рівень. 10. Складіть і запишіть міркування.

Чим для мене є рідна мова?

VІІ. Підсумок уроку

ПОХВАЛА КНИГАМ!

УРОК 10

Тема. З історії книгодрукування.

Матеріал до уроку. Вступ до теми «Похвала книгам!». «Як зявилася друкована книга» (за В. Дацкевичем).

Мета. Збагачувати знання про найважливіше з історії книги; удосконалювати навички читання; розвивати вміння пере- казувати прочитане; виховувати інтерес до книги.

Обладнання. «Словникова скарбничка», II частина (упорядник О. Ісаєнко).

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Розвитокнавичокчитаннязаскладовимитабли- цями

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Відгадування загадки.

Дуже я потрібна всім І дорослим, і малим. Всіх я розуму учу, А сама завжди мовчу.

(Книга).

2. Вступне слово вчителя.

Народ здавна любив і поважав книгу, склав про неї багато прислівїв та віршів.

Книга вчить, як на світі жить. Хто багато читає, той багато знає.

З книгою подружишся розуму наберешся. Книга твій друг, без неї, як без рук.

29

Дійсно, книга мудрий друг, який, не вміючи говорити, розказує вам про незвичайні пригоди й подо- рожі, про чудеса, про навколишній світ. Нерідко книга, прочитана вами в дитинстві, залишається в памяті на все життя. Герої, з якими ви зустрілися на її сторінках, стають вашими друзями.

3. Читання підготовленими дітьми віршів про книгу.

То ж складемо похвалу книгам.

1 учень. В кожнім домі, в кожній хаті У містах і на селі, Хто навчився вже читати, Має книжку на столі.

2учень. Дружба з книжкою це свято. Не було б її у нас, Ми б не знали так багато

Про новий і давній час.

3учень. Все ми в книзі знайдемо, Кращої не знаємо, Доброї і вірної Подруги малят!

4учень. Книгу зрозумілу,

Чесну і сміливу, І дівчата, і хлопята Хочуть всі читать!

5 учень. Книги дружать з дітворою, Полюби їх у житті І улюблені герої Будуть друзями в путі.

6учень. Пізнать пустелю, океан, Здолать вогонь і кригу, Зустріти інопланетян Вам допоможе книга.

7учень. Сторінки книжок завітних Всіх нас доброму навчать Працювати і учитись, І Вітчизну шанувать.

ІV. Робота зі «Словниковою скарбничкою» (упо- рядник О. Ісаєнко)

А які слова ви можете дібрати, щоб похвалити книгу?

Попрацюйте із словником епітетів в «Словниковій скарбничці» (І частина, с. 55). Виберіть потрібні сло- ва назви ознак до слова книга.

30

V.Опрацювання вступної статті до теми «Похвала книгам

Тема, яку ми починаємо вивчати, називається «Похвала книгам». Як ви думаєте, про що розповіда- тиметься в творах цієї теми?

Прочитайте самостійно вступну статтю.

Що говориться в ній про книги?

Прочитайте всі розповідні речення в цій статті.

Прочитайте питальні реченні. Про що ви довіда- єтесь у творах цієї теми?

Прочитайте спонукальні речення. До чого вони закликають?

Прочитайте уривок, який пояснює, що таке на- уково-популярне оповідання.

VІ. Опрацювання вірша Якова Щоголіва «Вчіться діти!..»

Прочитайте вірш.

До чого закликає автор?

Що він обіцяє?

З якою інтонацією треба читати вірш.

Зверніть увагу на розділові знаки. Прочитайте вірш виразно.

VІІ. Опрацювання тексту «Як зявилася друкована книга» (За В. Дацкевічем)

1. Первинне читання. Перевірка первинного сприй- мання.

Як виглядали книги у давні часи?

Хто винайшов книгодрукування? Що саме при- думав винахідник?

2. Словникова робота.

Повправляйтеся в правильному читанні колонок слів.

Пап³рус Дîщечки Пергàмент Папåри Л³тери Верстàк Друкàрня

Глèняні плèтки Складàльна каса Друкàрська форма Йîган Гóтенберг

31

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]