Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

chitannya_3kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
135
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.11 Mб
Скачать

3.Читання тексту «ланцюжком»

4.Вибіркове читання.

Прочитайте речення, в яких пояснюється значення виділених слів.

5.Підготовка до стислого переказу твору.

Прочитайте текст мовчки.

Попрацюйте в парах. Поставте один одному за- питання за змістом прочитаного.

6.Стислий переказ твору.

Діти переказують текст за опорними словами в під- ручнику або на дошці.

VІІІ. Підсумок уроку

Що дізналися про історію створення книжок?

До якого жанру належить текст, який ми читали?

УРОК 11

Тема. «Ум без книг, як птиця без крил».

Матеріал до уроку. «Як жила книга за часів Київської Русі» (за О. Єфімовим).

Мета. Продовжувати формувати вміння працювати з науково-по- пулярними текстами; учити виділяти головні думки у тексті; розвивати навички читання, вміння обговорювати прочитане; виховувати інтерес до книги, шанобливе ставлення до неї.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Розвиток навичок читання за складовими та- блицями

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Гра «Знавці історії книги».

Діти витягають із скриньки картки з написаними на них словами і пояснюють їх значення (папірус, пергамент, верстак тощо).

IV. Мотивація навчальної діяльності

Ви читали про те, як зявилася книга в старо- давньому Єгипті, в стародавньому Китаї. А сьогодні ми

32

дізнаємось про те, як жила книга за часів Київської Русі понад 9 століть тому.

Перші книжки писалися на пергаменті. Роками сиділи писці і акуратно виводили букву за буквою. Потім сторінки рукописної книжки гарно оформля- лися і оправлялися в палітурки. Книжки нагадували скриньки з металевими замками. Вони були настільки дорогими, що у публічних бібліотеках їх приковували для страховки до стелажів залізними ланцюгами.

Найдавнішою рукописною книгою, яка збереглася до наших днів є «Остромислове Євангеліє», написане

в1056–1057 рр. Створив книжку диякон Григорій. Це розкішний, великий фоліант, написаний на пергаменті красивим, парадним шрифтом, так званим уставом.

Перша відома на Русі бібліотека, точніше книго- сховище, про яке згадує літопис 1037 р., була заснова- на у Києві при Софійському соборі князем Ярославом Мудрим. Бібліотека налічували понад 950 томів. За підтримки Ярослава Мудрого при Софіївському соборі була створена і школа, яку ця бібліотека забезпечувала книжками. Ця бібліотека була одночасно і церковним книгосховищем, і державною бібліотекою-архівом, і шкільною бібліотекою.

V. Опрацювання тексту «Як жила книга за часів Київської Русі» (за О. Єфімовим).

1. Первинне читання.

Що нового ви довідалися з тексту?

2. Самостійне читання учнями тексту з метою ви- значення незрозумілих слів.

3. Словникова робота.

Пояснення значень тих незрозумілих слів, які діти знайшли в тексті.

4. Читання тексту «ланцюжком».

5. Добір власних заголовків до твору.

Подумайте, який би інший заголовок ви дібрали до цього твору. Поясніть свій вибір.

6. Робота над змістом тексту.

Який князь відкривав школи і спеціальні май- стерні, де переписували книги?

33

Як називали людей, що це робили?

З чого виготовлялась тодішня книга? Який вигляд вона мала?

Поясніть, як ви розумієте зміст виділених ре- чень?

Що сталося з бібліотекою Ярослава Мудрого?

Що нагадує тепер про цю бібліотеку?

Що зображено на памятному знакові?

Прочитайте рядки з літопису, що викарбовано на цьому знакові.

Як ви гадаєте, що хотів сказати автор цими сло- вами?

7. Робота з ілюстрацією.

Розгляньте малюнок. Хто на ньому зображений?

Що роблять ці люди?

Доберіть слова з тексту, які відповідали б ілюстра-

ції.

VІ. Підсумок уроку

Що нового ви дізналися на уроці?

До якого жанру належить прочитаний твір?

Відгадайте загадки.

По білому полю чорним маком сіяно.

(Письмо).

Ні думає, ні гадає, а інших навчає.

(Книжка).

На базарі не знайти, на вагах не зважити.

(Знання).

Поясніть, як повязані між собою слова-відгадки?

УРОК 12

Тема. Урок позакласного читання. «Про що запитують назви книжок».

УРОК 13

Тема. З історії книгодрукування.

Матеріал до уроку. «Друкар книг, перед тим не бачених» (за О. Єфімовим), «Школа Володимира Великого» (за А. Ло- тоцьким).

34

Мета. Ознайомити з історією книгодрукування; удосконалювати вміння правильного свідомого читання; переказувати, об- говорювати прочитане, складати розповідь за малюнками; розвивати мовну спостережливість, виховувати інтерес до книги, потяг до читання.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Розвитокнавичокчитаннязаскладовимитабли- цями

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Згадайте, що ви вже знаєте про історію створення книг?

Якими були перші книги за часів Київської

Русі?

Минали роки. І ось нарешті було винайдено книго- друкування. Понад чотириста років тому у Москві Іван Федоров відкрив першу друкарню. Допомагав йому ві- рний товариш Петро Мстиславець. Іван Федоров сам зробив верстат, відлив форми для букв, сам був склада- чем, навіть помилки в книжках сам виправляв. Десять років готували вони друкарський двір і лише у 1563 р. приступили до книгодрукування. Першу книжку, над якою книгодрукарі працювали цілий рік, вони закін- чили в 1564 р. Це був «Апостол». Книга була гарно оформлена і включала післямову, в якій повідомлялось про зародження книгодрукування. Іван Федоров за- початкував книгодрукування і на Україні. У 1574 р. він надрукував у Львові нове видання «Апостола» та «Буквар» — перший друкований підручник у східних словян. А в 1581 р. В Острозі він видав «Острозьку біблію».

У музеї книги в Києво-Печерській лаврі можна побачити верстат, на якому друкував книги Іван Фе- доров, і самі його книжки.

Про першого майстра друку ми довідаємось сьогод- ні з оповідання «Друкар книг, перед тим не бачених» (за О. Єфімовим).

35

ІV. Опрацювання оповідання. 1. Первинне читання.

2. Словникова робота.

Прочитайте слова в колонках.

Шрифт

Верстав

Іван Федоров

Писець

Складання

Петро Мстиславець

Майстри

Переїздить

У Москві

Майбутньої

Словянський

У Львові

Віддруковано

Викарбовано

«Буквар»

 

 

«Апостол»

Прочитайте іменники.

Значення яких слів вам незрозуміле?

Поясніть правопис слів останньої колонки.

Прочитайте пояснення назви «Апостол» в підруч- нику після тексту.

3.Читання «ланцюжком».

4.Робота над змістом твору.

Коли було розпочато складання першої друкованої книги?

Хто був першодрукарем?

В якому місті це відбулося?

Прочитайте, як відбулося друкування книги?

В якому ще місті Іван Федоров друкував книжки?

Які книжки, надруковані Федоровим, найвідоміші?

Який напис викарбовано на могилі першодрукаря?

5.Читання мовчки з метою визначення головної думки твору.

Яка головна думка твору?

Яке значення мала робота І. Федорова для розвитку книгодрукування в Україні?

V. Опрацювання тексту «Школа Володимира Ве- ликого»

Згадайте в якому творі ми вже читали про князя Володимира Великого?

Чим він прославився?

Саме за часів князювання Володимира наш народ прийняв християнство.

1. Первинне читання.

Як звали хлопчика, якого зустрів князь?

36

Як учився Борис в школі?

Ким він став потім?

2. Словникова робота.

Володар

Намовити батьків

Праведник

Десятинна церква

Дружинник

Золота гривня

Митрополит

Будуть із тебе люди

Прочитайте, спробуйте пояснити значення слів і виразів.

3. Вибіркове читання.

Знайдіть в тексті речення з поданими словами і виразами. Прочитайте їх.

Знайдіть слова, якими можна підписати малюнок.

Прочитайте слова Володимира, звернені до Бориса.

Прочитайте слова, з якими звернувся князь до всіх учнів.

4. Мовчазне читання з метою підготовки до пере- казу.

5. Переказ тексту (диференційовано). І варіант. Переказ від імені князя.

ІІваріант. Переказ від імені Бориса.

6. Визначення головної думки твору.

Які слова Володимира Великого виражають голов- ну думку оповідання?

VІ. Підсумок уроку

Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?

Що уже було вам відомим?

Про що ще ви хотіли б дізнатися?

З розсипанки слів складіть вислови.

Хто

 

здобуває

Книга

той

щастя це читає людей.

найбільший книжки, скарб справжнє

37

УРОК 14

Тема. Людина без книги, як криниця без води.

Матеріал до уроку. О. Пархоменко «Як краплин у Дніпрі...», Д. Павличко «Соняшник», О. Вишня «Любіть книгу

Мета. Удосконалювати вміння правильного свідомого читання; складати план і переказувати за ним текст; знаходити і пояснювати образні вислови; розвивати мовлення та вміння правильно інтонувати речення; виховувати допитливість, інтерес до книжки; бережне ставлення до неї.

Обладнання: Памятки для кожного учня.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Розвитокнавичокчитаннязаскладовимитабли- цями

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Робота з прислівям.

Розшифруйтеправильнозаписіпрочитайтеприслівя. (Золото добувають із землі, а знання з книжок).

добува- ють

землі книжок

за знання

Золото із

2. Читання вступної статті на ст. 30.

ІV. Опрацювання вірша О. Пархоменко «Як кра- плин у Дніпрі...»

1.Виразне читання вчителем.

2.Робота над образними висловами.

38

Знайдіть, з чим порівнює автор кількість книг?

Як ви гадаєте, чому саме такі порівняння підібрав

поет?

3.Робота в парах. Виразне читання вірша.

Подумайте, з якою інтонацією, в якому темпі ви будете читати вірш. Продемонструйте своє виразне читання сусіду по парті.

4.Складання тексту-міркування.

Складіть невеличкий текст міркування на тему «Книжки є нашими друзями».

V. Опрацювання тексту вірша Д. Павличка «Со- няшник»

1.Виразне читання вчителем.

Що нагадує вірш?

Що в ньому казкового?

Назвіть дійових осіб вірша.

2.Мовчазне читання учнями з метою виявлення незрозумілих або важких для прочитання слів. Слов- никова робота.

3.Аналіз твору.

Про що попросила дівчинка соняшника?

Чому соняшника образило прохання дівчинки?

Чому Сонце здалося соняшникові квіткою?

Про що попросила дівчинка Сонце?

Що здивувало соняшник?

4.Вправи на розвиток техніки читання.

Доберіть з вірша дієслова, які характеризують кожну дійову особу.

Доберіть з вірша слова, що римуються.

5.Робота над виразним читанням вірша.

Підготуйтеся до виразного читання вірша. Поду- майте, які інтонації читання підказують слова дуже довго дивився, прохати, здивувався?

Виразне читання вірша кількома учнями.

6.Визначення головної думки вірша.

Як ви гадаєте, чи випадково поет в одному вірші пише про сонце, що дає світло, і книжку, яка дає зна- ння?

Що їх обєднує?

39

VІ. Опрацювання оповідання О. Вишні «Любіть книгу!» 1. Первинне читання.

Чи любив Василько книгу?

Як він поводився з нею?

Що приснилося хлопчикові?

Що зробив Василько, коли прокинувся?

2.Мовчазне читання тексту з метою поділу його на частини.

Про що говориться в кожній частині?

3.Робота в парах. Складання плану. Перевірка виконаного.

4.Завдання для самостійної роботи вдома.

Вдома, користуючись планом і памяткою, складіть стислий переказ твору.

Памятка

1.Перечитай оповідання, виділивши для себе його частини.

2.Поділи оповідання на частини, позначивши по- чаток і кінець кожної.

3.Перечитай першу частину, виділяючи в ній голо- вне, позначаючи важливі місця в тексті.

4.Придумай назву для цієї частини тексту і за- пиши її.

5.Працюй так само під час читання наступних частин тексту.

6.Перевір себе: прочитай текст; переглянь оповідан- ня; переконайся у тому, що план відображає головне, що не пропущено головних подій. Чи можна за пунктами плану відтворити весь текст?

VІІ. Підсумок уроку

Чим є для нас книги?

Як треба говорити з ними?

Згадайте кінець прислівїв.

Людина без книги, ...(як криниця без води). Хто більше читає, ...(той більше знає).

Золото добувать із землі,...(а знання з книжок).

40

УРОК 15

Тема. Хто більше читає, той більше знає.

Матеріал до уроку. В. Лучук «Книголюбка», С. Жупанин «Я бібліотекар».

Мета. Розширювати читацький кругозір, знання про письмен- ників, розвивати уміння виразно читати, уявляти образи дійових осіб, працювати з довідковою літературою, вихо- вувати бажання читати.

Обладнання. Збірки творів, окремі книжки дитячих письменни- ків, їх портрети, «Скарбничка», I частина (уп. О. Ісаєнко)

Хід уроку І. Організація класу до уроку

ІІ. Розвитокнавичкичитаннязаскладовимитабли- цями

ІІІ. Перевірка складених вдома переказів ІV. Мотивація навчальної діяльності

1.Читання вірша Ю. Ванага «Все, що серце і що розум...»

Як ви розумієте слова поета? Що зібрано в книгах?

Чому автор називає книги перлами? Що означає це слово?

2.Доповнення і розширення вчителем читацького досвіду дітей. (Розповідь за оповіданням А. Гирсова «Компас у книжковому морі».)

Бібліотекар добре запамятав цього дивного хлопчика. Одні читачі просили відповідну книжку, інші — «що- небудь», але цей хлопчик вказав на полицю з книгами

ісказав:

Дайте мені першу від краю.

Наступного дня, повертаючи прочитану книжку, він попросив другу від краю. Потім третю, четверту...

Виявилося, що хлопчик вирішив прочитати всі книги, які є на світі, а звали його Томас. Томас Едісон. Відомий пізнішевинахідникЕдісонзавждивмівдоводитизадуману справу до кінця. Однак від читання всіх книжок на світі відмовився. Чому? Просто тому, що це нездійсненно.

41

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]