Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

chitannya_3kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
136
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.11 Mб
Скачать

УРОК 68

Тема. Ці пісні із верховини знають нині всі родини. Матеріал до уроку. М. Підгірянка «Співанка про місяці», «Діти

й ластівка».

Мета. Продовжити знайомити дітей з творчим доробком Марійки Підгірянки. Розвивати образне бачення поетичних картин. Удосконалювати навички виразного читання, уміння переда- вати почуття та емоції ліричного героя поезій. Сприяти фор- муванню образної памяті, вихованню любові до поетичного слова, до рідної природи та бережливого ставлення до них.

Обладнання. Ілюстрації до різних пір року.

Хід уроку І. Організація класу до уроку

ІІ. Розвиток технікичитаннязаскладовими табли- цями

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Відгадування загадки.

Мала мама дванадцять доньок,

Ау кожної доньки по чотири кошелі,

Ав кожнім кошелі по сім яєць.

(Рік, місяць, тиждень, день).

Скільки місяців має рік?

Назвіть місяці кожної пори року.

Назви яких місяців ви можете пояснити?

Розгляньте ілюстрації. Як ви гадаєте, природа в якому місяці зображена на кожному малюнку? Доведіть свою думку.

Послухайте, яку співанку про місяці склала Ма- рійка Підгірянка.

ІV. Опрацювання вірша М. Підгірянки «Співанка про місяці»

1. Виразне читання вчителем.

Про що розповідає поетеса у вірші? 2. Читання «ланцюжком» по два рядочки. 3. Аналіз змісту твору.

В якому вигляді поетеса показує місяці? (Як живі істоти).

162

Якими постають перед нами зимові місяці?

А як описуються весняні?

Якими рисами наділила авторка літні місяці?

Чим відрізняються осінні брати-місяці?

4. Вибіркове читання.

Знайдіть рядки про місяць, який:

добре ґаздує, стелить трави, морозить лиця, листя зриває, луги покосить, льоди проломить, мости будує,

5. Робота в парах.

Попрацюйте в парах. Читайте вірш по черзі по одному рядочку.

6.Робота над виразним читанням вірша.

Читаючи, виділяйте голосом характерні ознаки кожного місяця.

Подумайте, швидко чи повільно треба читати співанку?

Яку інтонацію читання підказують слова ой, гей?

V. Опрацювання вірша Марійки Підгірянки «Діти й ластівка»

1.Вступна бесіда.

Відгадайте загадку, вміщену в підручнику на с. 30.

Що ви знаєте про цього птаха?

А чи знаєте ви, що за добу ластівка зїдає стільки комах, скільки важить сама. Перед дощем ластівки літають низько над землею, а в гарну погоду можуть підніматися на висоту до 4 кілометрів.

2.Самостійне читання вірша учнями.

3.Словникова робота.

Які слова у вірші вам незрозумілі?

(Стріха соломяний дах, духом швидко).

4.Читання «ланцюжком» по одному рядочку.

5.Аналіз змісту вірша.

Якою була ластівка?

Що вона робила?

163

Чого боялася?

З чого видно, що діти люблять пташку?

В чому запевняли діти ластівку?

Що у вірші є вигадкою, а що ні?

6. Робота над виразним читанням вірша.

З якою інтонацією читатимете запитання ластівки

івідповідь дітей?

VІ. Підсумок уроку

З творчістю якої поетеси ви ознайомилися?

Що ви про неї дізналися?

Які твори Марійки Підгірянки вам сподобалися?

Я бажаю, щоб ви так любили свій край, як любила його поетеса.

Як вона свій край любила І для свого краю жила...

Мовби пташкою злітала, Край свій рідний оспівала. Ці пісні із верховини Знають нині всі родини, — Край свій рідний так любити Треба всім нам, рідні діти.

(Б. Гірський)

УРОК 69

Тема. Де тепло, там і добро.

Матеріал до уроку. «Наталя Забіла» (про неї), Н. Забіла «Хто сильніший

Мета. Розширювати знання учнів про життя і творчість Н. За- біли. Ознайомити дітей з поетичною казкою Н. Забіли. Зясувати, як поетеса передала силу тепла, осудила жор- стокість; розвивати навички виразного читання, уміння передавати своє ставлення до твору; виховувати інтерес до читання.

Обладнання. Портрет Н. Забіли, виставка її книжок.

Хід уроку І. Організація класу до уроку

ІІ. Розвиток технікичитаннязаскладовими табли- цями

ІІІ. Актуалізація опорних знань

164

1. Визначення літературного жанру творів.

Визначте до якого жанру належать твори, які ви почуєте.

Скрекоче сорока сороці:

А я у сорочці сорочій! Сорока сороці скрекоче:

А в мене яєчко сороче!

(Скоромовка)

Спробуйте швидко вимовити цю скоромовку.

Раз, два Дерева, Три, чотири. Вийшли звірі

Пять, шість Поза лист Сім, вісім Птахи в лісі.

Девять, десять Це сунички Підвели Червоні личка.

(Лічилка)

Хвильки плещуть на пісок, Сміх веселий ллється, А на березі лісок Дивиться й сміється.

(Вірш)

По лісі стежинкою Дівчинка йшла І раптом клубочок

На стежці знайшла. Хотіла торкнутись Ой, що ж то за жах! Цей сірий клубочок Увесь в колючках.

(Загадка).

«На найвищому місці в кімнаті на столі Катя поклала свій лист. Їй стало так весело, так легко, ніби всі неприємності вже скінчилися і знову все буде до- бре.» (Оповідання)

165

Оселились біля річки Сірий зайчик та лисичка. Зайчик в хатці лубяній, А лисичка в крижаній.

(Казка)

Всі ці твори написала відома українська дитяча письменниця Наталя Забіла. А ще вона писала для дітей пєси, віршовані задачі, абетку, підручники. За її читанками для другого і третього класів навчалися діти

в30—40-х роках ХХ століття. Наталя Забіла автор майже двохсот книг для дітей. Вона перший лауреат премії імені лесі Українки. Дослідники творчості Н. За- біли вважають, що вона народилася, щоб бути дитячою письменницею.

Пригадайте, з якими творами Н. Забіли ви вже озна- йомилися? (Лічилки, «Вовк і козенята», «Журавлик»).

IV. Ознайомлення з статтею про Н. Забілу.

Прочитайте статтю на с. 31 самостійно.

Що нового ви дізнались про письменництво?

Де жила письменниця?

Ким працювала?

Скільки книжок видала поетеса?

Зверніть увагу на нашу виставку книжок. З якими

зних ви вже знайомі?

V.Опрацювання вірша-казки Н. Забіли «Хто силь- ніший?» 1. Робота над заголовком.

Прочитайте заголовок.

Чи можна з нього визначити, про що буде йти мова?

Прочитати тільки першу строфу.

Чи можете ви тепер назвати головних дійових осіб?

До якого жанру належить цей твір? Чому ви так думаєте?

2. Словникова робота.

Зєднайте слова з їх тлумаченням.

Варт

Давай

Віхола

Накрию, засиплю

Запну

Узори

166

Розмочу

Із задоволенням

Нумо

Розпускаються, розкриваються

Кашне

Заслуговує

Кренделі

Заметіль

Залюбки

Розкидаю

Розпукуються

Шарф

Прочитайте в першому стовпчику тільки іменники, тільки дієслова, тільки слова з наголосом на останньому складі.

3.Читання казки учнями вголос (по одній строфі).

Ви впевнилися, що письменниця писала просто

ідоступно тому і читаються твори дуже легко.

4.Повторне читання казки мовчки.

5.Аналіз прочитаного твору.

Про що сперечається Сонце і Вітер?

Як вони вирішили розвязати свою суперечку?

А як поводився хлопчик?

Як діяло Сонце?

Чому Вітер визнав свою поразку?

6.Вибіркове читання.

Що говорив про себе вітер?

Що розказало про себе Сонце?

Прочитайте опис хлопчика.

Прочитайте, як Костик вміло катався на ковзанах.

Прочитайте рядки, в яких описується двобій Вітра з хлопчиком.

Прочитайте, як діяло Сонце.

Чим закінчилась їхня суперечка?

7.Характеристика головних героїв.

Якими були головні герої?

Зєднайте потрібні слова.

 

 

 

Сонце

 

 

 

 

Вітер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

холодний

 

 

 

 

змій

 

 

лагідне

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

добре

 

 

 

суворий

 

хвалькуватий

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ніжне

 

 

 

ласкаве

 

 

теплий

 

нетерплячий

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

167

Чи такими зобразив головних героїв на малюнку художник?

8. Читання казки в особах.

VІ. Підсумок уроку

Чи можете ви тепер дати відповідь на питання «Хто сильніший»?

Чому учить нас ця казка?

УРОК 70

Тема. От зима, весна та літо, осінь, потім знов зима. Матеріал до уроку. Н. Забіла «Чотири пори року».

Мета. Формувати уміння визначати особливості кожної пори року, помічати сезонну красу природи. Удосконалювати навички орієнтуватися в змісті твору, уміння добирати необхідний текст до малюнків, виразно його читати. Розвивати творчу уяву, образне мовлення. Виховувати спостережливість, любов до природи.

Хід уроку І. Організація класу до уроку

ІІ. Розвиток технікичитаннязаскладовими табли- цями

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Відгадайте загадки.

Привітанняv журавля Вона пробуджує поля, Небеса і ручаї Та заквітчує гаї.

Відгадали, хто вона, Ця красуня чарівна?

(Весна)

Невидимка ходить в гаї, Всі дерева роздягає.

(Осінь)

Стало біло навкруги Я розтрушую сніги,

168

Наганяю холоди, Води сковую в льоди,

В дружбі з дітьми усіма, Здогадались? Я...

(Зима)

Воно гарячі дні дарує, Врожаєм на полях керує.

(Літо)

Як можна назвати всі слова-відгадки? (Пори року).

Час постійно плине, і пори року змінюють одна одну. Наталя Забіла так писала про плин часу:

День за днем, за тижнем тижні Непомітно плине час.

Різні зміни дивовижні Відбуваються круг нас. От зима, весна та літо, Осінь, потім знов зима...

Сивий час летить над світом,

Ікінця йому нема.

Прочитайте продовження цих слів на стор. 35.

От саме про пори року ми і будемо читати сьогодні вірш Наталі Забіли.

ІV. Опрацювання вірша Н. Забіли «Чотири пори року»

Якими б ви зобразили пори року у вигляді лю-

дей?

Послухайте якими уявляє пори року поетеса.

1. Читання вірша вчителем.

 

Як уявляє пори року Н. Забіла?

 

2. Словникова робота.

 

Сміється

Весна

Рясно

Ллється

Літо

Залюбки

Щогодини

Осінь

Молодиця

Здіймаються

Зима

Плантації

Працьовита

Дівчинка

Цукроварня

Прочитайте колонки слів.

Яке слово в другій колонці зайве? Чому?

Поставте слова другої колонки у кличній формі.

169

Доберіть синоніми до слів третьої колонки. (Густо, із задоволенням, молода жінка, поля, місце, де з цукро- вого буряка добувають цукор).

3.Читання вірша «ланцюжком» по одній строфі.

Як би ви визначили жанр цього твору? (Вірш- казка).

4.Аналіз змісту вірша.

З ким порівнюється кожна пора року?

Як зображена весна у вірші?

Як ви гадаєте, чому це саме дівчинка?

Що робить весна?

Як зображено літо?

Які турботи у цієї пори року?

Хто у вірші осінь?

Про що вона турбується?

Як зображено у вірші зиму?

Яка робота у неї?

5.Вибіркове читання.

Прочитайте прикметники, які зібрала поетеса до кожної пори року.

Прочитайте, яку роботу виконувала кожна пора року?

Знайдіть вирази, що вжиті у переносному зна- ченні.

Прочитайте всі виділені речення у творі.

Що обєднує всіх персонажів?

6.Виразне читання вірша учнями.

V. Підсумок уроку

Який твір ми вивчали сьогодні? З яким віршем іншої письменниці він перекликається? (М. Підгірянка «Співанка про місяці»).

Яким настроєм пройнятий вірш?

Чим він вам сподобався?

170

УРОК 71

Тема. Завісу відкрито.

Матеріал до уроку. Н. Забіла «У дитячому театрі».

Мета. Удосконалювати навички читання віршованих творів, вміння працювати над текстом. Розвивати творчу уяву, образне мовлення. Виховувати навички культури пове- дінки в театрі.

Обладнання: Портрет Н. Забіли, «Вибрані твори» Н. Забіли в 4 томах (1984 р.).

Хід уроку І. Організація класу до уроку

ІІ. Робота зі складовими таблицями

ІІІ. Доповнення знань про творчість Н. Забіли

Наталя Забіла написала багато творів для дітей. Найкращі з них увійшли до 4-томного видання «Ви- браних творів» (1984 р.)

В четвертому томі зібрані чудові пєси, створені для дитячого театру Н. Забілою: «Коли зійде місяць», «Вес- няна казочка», «Перший крок», «Троянові діти». У дра- матичній поемі «Троянові діти» письменниця показала історією заснування нашого Києва. Головний герой твору Кий розумний, талановитий державний діяч, засно- вник Київської Русі, прабатьківщини українців. Поему «Троянові діти» та пєсу-фантазію «Перший крок» відзна- чено літературною премією імені Лесі Українки. 1972 року Н. Забіла стала першим лауреатом цієї престижної премії, якою відзначаються найкращі твори для дітей.

ІV. Мотивація навчальної діяльності

А чи бували ви колись у театрі?

Які пєси дивилися?

Чи вболівали за долю героїв, співчували їм?

На кого з героїв вам хотілося бути схожим?

А чи вмієте ви поводити себе в театрі?

Які правила поведінки в театрі ви знаєте?

Які «театральні» слова ви знаєте? (Завіса, сцена, актори, вистава, дія, антракт, ложа, репліка).

171

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]