Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

chitannya_3kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
135
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.11 Mб
Скачать

І не плачу я ... (ніколи)...

Скоро вже піду до ... (школи)!

Молодці! Ви правильно відгадали рими. Саме відгадали, бо цей вірш написала Марія Познанська.

Атепер спробуйте скласти свої віршовані рядочки.

... прийшла,

... принесла.

... прилітають,

... вітають.

VІІ. Підсумок уроку

Спробуйте вдома скласти свої віршовані рядоч- ки.

УРОК 111–112

Тема. Вірші не дражнилки.

Матеріал до уроку. М. Носов «Як Незнайко складав вірші», І. Світличний «Слухала Лисичка Соловя».

Мета. Розкрити гумористичний характер творів. Вправляти учнів у складні рим. Розвивати творчі здібності. Виховувати вза- ємоповагу у стосунках із ровесниками та старшими, уміння критично оцінювати свої здібності та роботу.

Обладнання. Малюнки з зображенням героїв казки М. Носова, книжки М. Носова «Пригоди Незнайка та його друзів», «Незнайко на місяці».

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Робота зі складовими таблицями

ІІІ. Перевірка виконання домашнього завдання

Діти читають віршовані рядки, складені вдома. Інші учні і учитель оцінюють роботи, можливо дещо

виправляють.

ІV. Мотивація навчальної діяльності

Розгадавши ребуси, ви зможете дізнатися імена героїв казки, уривок з якої ми будемо сьогодні чита- ти.

242

(Квітик, Пілюлька, Поспішайко, Знайко, Незна- йко.)

Написав цю казку російський письменник Микола Носов. В дитинстві він мав багато мрій. Хотів стати музикантом чудово грав на скрипці. Захоплювався хімією і плекав надію бути відомим хіміком. Та після закінчення школи вступив до художнього інституту і став актором. А потім здивував сам себе подарував світові книгу з казковим містом, де назавжди посели- лися малюки-коротульки: Знайко найголовніший ма- люк, Пулька відомий мисливець, Тюбик художник, Пілюлька лікар і багато інших. Та найкумедніший серед них Незнайко.

V.Опрацювання першої частини казки М. Носова «Як Незнайко складав вірші» (с. 127–129, до слів «Головне здібності мати»)

Незнайко весь час брався за якісь справи, але ні- коли не доводив їх до кінця. І, звісно, через це у нього нічого не виходило. Сьогодні ми довідаємось про те, як Незнайко вчився складати вірші.

1. Первинне читання.

243

В кого Незнайко учився складати вірші?

2.Словникова робота.

Повправляйтеся в читанні колонок слів. Здібний Здивувався Зробитися Дивлячись Закінчуються Підібрати По-справжньому Підборіддя

3.Самостійне читання тексту учнями.

4.Аналіз змісту. Вибіркове читання.

Ким раніше хотів стати Незнайко?

Де жив поет Квітик?

Як насправді звали Квітика?

Як пояснив Квітик Незнайкові, що таке рима?

Як зрозумів його Незнайко?

А як би ви пояснили, що таке рима?

Які незвичайні слова придумав Незнайко? Як він їх пояснив?

Прочитайте уривок тексту, де описано, як «думав» Квітик?

Що Квітик вважав головним у складанні віршів?

5.Робота з ілюстрацією.

Подивіться на малюнок. Якими зобразив художник коротульок? Чи можна по зовнішньому вигляду сказати щось про риси характеру Квітика і Незнайка?

6.Читання уривку в особах.

VІ. Опрацювання другої частини казки М. Носова «Як Незнайко складав вірші» (с. 129–131)

1. Словникова робота.

Швидко знайдіть і прочитайте слова по порядку за номерами.

5. Говориться. 6. Вигадуватимеш. 2. Бурмотів. 8. Про- ковтнув. 4. Перестрибнув. 3. Зацікавишся. 7. Нісенітни- ця. 1. Цілісінький. 9. Заспокоїтись. 10. Знущання.

2. Первинне читання.

Про кого Незнайко прочитав вірші? 3. Аналіз змісту. Вибіркове читання.

Прочитайте уривок, де описується, як Незнайко складав вірші. Що це вам нагадує?

Що повідомив Незнайко друзям?

244

Як відреагували на його вірші Знайко, Поспішайко

іЯкосьбудько?

Чому їм не сподобались вірші?

Що сказав Незнайко на своє виправдання?

Зверніть увагу на імена героїв казки. Про які риси характеру вони свідчать?

Чи правий був Квітик, що вірші складати просто: головне щоб була думка й рима?

Як ви гадаєте, що ще потрібно для складання ві- ршів?

4. Вправи на швидкість читання.

Знайдіть і прочитайте абзаци, в яких є слова «На- решті вірш був готовий», «Ніколи я холодної праски не ковтав», «Треба припинити це знущання!», «...не сердьтеся на мене».

5. Читання тексту в особах.

6. Творча робота в групах.

Спробуйте скласти про героїв казки такі віршики, які їм сподобалися б.

7. Висновки з прочитаного.

Чи зрозуміли ви, що потрібно для того, щоб скла- дати вірші?

Чому учить цей твір?

Який схожий твір ви читали в другому класі? Хто його автор? («Як Сергійко вчив клоуна Бобу складати вірші», П. Глазовий)

8. Робота з прислівям.

Прочитайте прислівя. Кого з героїв казки воно стосується?

VІІ. Опрацювання вірша І. Світличного «Слухала Лисичка Соловя»

Прочитайте вірш.

Якою ви уявляєте Лисичку?

На кого з героїв Носова вона схожа?

Прочитайте, що поет говорить про спів Лисички.

Чи згодні ви з його думкою?

VІІІ. Підсумок уроків

Прочитайте прислівя. Кого з героїв воно стосу- ється?

245

УРОКИ 113–114

Тема. Умій у звичайному побачити незвичайне.

Матеріал до уроку. Т. Коломієць «Корінець», В. Ткаченко «Лісо- ве коріння», Л. Костенко «Польові дзвіночки».

Мета. Вчити учнів захоплюватися красою природи, усвідом- лювати, що творчі здібності слід розвивати. Формувати бажання творити, пізнавати свої творчі задатки; вміння бачити незвичайне в довкіллі. Розвивати образну уяву і творчу фантазію.

Хід уроку І. Організація класу до уроку

ІІ. Робота зі складовими таблицями

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Щоб розвивати в собі творчі здібності, потрібно бути уважним і спостережливим. Уявіть собі, що ми з вами вирушили до лісу. Розкажіть, що ви можете побачити

іпочути там?

А ось під дубом лежать жолуді. Для чого вони мо- жуть знадобитися? (З них можна зробити чоловічків.)

В якому творі ми зустрічалися з такими чоловіч- ками? (Т. Коломієць «Чолоічки».)

А ось під ногами лежать різні гілочки і корінці. На що вони можуть бути схожі?

Чи доводилося вам робити різні іграшки з при- родного матеріалу?

ІV. Опрацювання вірша Т. Коломієць «Корінець»

1. Самостійне читання вірша учнями.

Хто головні герої вірша?

2.Читання «ланцюжком».

3.Відповіді на питання.

Звідки взялася в Андрійка «справжня змійка»?

Хто знайшов її у лісі?

Що можете сказати про хлопчика? Який він?

Прочитайте, як Андрійко робив змійку.

4.Вправи на розвиток швидкості читання.

Пограйте в гру «Відшукай рядок».

246

Один учень називає слово з вірша, інші шукають рядок з цим словом.

Знайдіть у вірші синоніми до слів позвав, знай-

шов, схожа.

V.Опрацювання вірша В. Ткаченко «Лісове корін- ня»

З лісового коріння можна зробити не тільки змійку. Послухайте, що пише про це Валентина Тка- ченко.

1.Читання вірша вчителем.

Де спостерігала авторка всі ці дива?

2.Словникова робота.

Химерне

Ліс

Бокате

Îчка

Вічка

Заокруглений

Випуклий

Дивне

Діброва

Товстобоке

Зєднайте слова, близькі за значенням. 3. Читання вірша «ланцюжком» 4. Робота над змістом.

Які дива побачила поетеса в лісі?

Чим вона захоплюється?

Знайдіть у вірші порівняння. Які образи вони створюють?

Яким потрібно бути, щоб зуміти побачити ці дива?

Чим схожий цей вірш на вірш Т. Коломієць?

5. Вправи на розвиток швидкості читання.

Знайдіть у вірші слова, що починаються на літеру к, закінчуються буквою і.

Знайдіть у вірші спорідненні слова. 6. Виразне читання вірша учнями.

VІ. Опрацювання вірша Л. Костенко «Польові дзві- ночки»

1.Читання вірша вчителем.

Уявіть картину, описану у вірші. Що в ній казко-

вого?

З чого видно, що бджілка і джміль добрі сусіди?

247

2. Виразне читання вірша.

Прочитайте вірш так, щоб відчувався доброзичли- вий тон в розмові двох приятелів.

3.Робота над римами вірша.

Знайдіть у вірші рими.

Що означає слово фіранка?

Яке слово вас здивувало?

4.Творче завдання.

Придумайте розповідь «Клопоти бджілки, яка живе у дзвіночку».

VІІ. Підсумок уроку

Чи сподобались вам вірші, які ми читали на уроці? Чому вони навчають?

УРОК 115

Тема. Урок позакласного читання «Із скарбниці казкарів світу».

УРОК 116

Тема. Придумаю оповідання.

Матеріал до уроку. В. Марсюк «Удвох із песиком».

Мета. Розкрити зміст поезії, викликати бажання змінити його. Формувати творчі здібності дітей: уміння складати власне оповідання за заданим сюжетом, творчо продовжувати розвиток події. Виховувати бажання мати друзів.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Робота зі складовими таблицями

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Скажіть-но, чи любите ви складати вірші, співати пісні, грати на якомусь музичному інструменті, робити якісь поробки?

А чи цікаво вам все це робити, якщо ніхто не по- чує вашої гри, пісні, віршів, ніхто не побачить того, що ви зробили своїми руками?

248

Звичайно, все це цікавіше робити з друзями. Роз- кажіть нам про своїх друзів, про те, що ви робите з ними разом. (Учні складають невеличкі розповіді).

Як добре, коли в тебе є друзі, з якими разом можна повеселитися. І зовсім нічого не хочеться робити, коли залишаєшся вдома сам. Мабуть, так, як хлопчику з вір- ша В. Марсюка «Удвох із песиком».

ІV. Опрацювання вірша В. Марсюка «Удвох із пе- сиком»

1. Читання вірша учителем.

Чому сумує хлопчик?

2.Самостійне читання вірша учнями.

3.Відповіді на запитання.

Що міг зробити хлопчик?

Чому він цього не робить?

Який у хлопчика песик?

Що хотів зробити песик?

Чому хлопчик не запрошує друзів додому?

Що б ви порадили хлопчику? А його батькам?

4.Виразне читання вірша.

З якою інтонацією треба читати вірш?

5.Вправи на розвиток техніки читання.

Які слова у вірші повторюються?

Прочитайте всі дієслова, які є у вірші.

Знайдіть слова, які закінчуються на о, на і.

Прочитайте рядки, в яких є дієслова звично,

батько, розумно, стінку, скрипку.

6.Робота з прислівями.

Зєднайте частинки прислівїв. Які з них виража- ють головну думку вірша В. Марсюка?

Друга шукай,

а людина друзями.

Яку дружбу заведеш,

краще нових двох.

Дерево міцне корінням, •

а знайдеш тримай.

Давній друг

таке й життя поведеш.

7. Творчі завдання.

 

 

 

Що б ви змінили у вірші, щоб він був веселий?

Придумайте оповідання про хлопчика: де він живе, який на вигляд, що одного разу з ним трапило-

249

ся. Памятайте, що в вашому оповіданні повинні бути зачин, основна частина і кінцівка.

V. Підсумок уроку

УРОК 117

Тема. Краще добрий кінець, ніж гарний початок. Матеріал до уроку. І. Січовик «Вітрячок».

Мета. Усвідомити головну думку твору. Удосконалювати нави- чки виразного читання, правильного інтонування речень. Розвивати творчу фантазію, вміння читати в особах. Ви- ховувати почуття вдячності за допомогу.

Хід уроку І. Організація класу до уроку

ІІ. Робота зі складовими таблицями

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Відгадування загадок.

Літає часто він довкола, Дерев чимало поламав, Але ніхто, ніде й ніколи Його не бачив, не тримав.

(Вітер)

Не пташка, а з крильми.

(Вітряк)

2. Робота над скоромовкою.

Вітер вертів вітрячком.

Саме Вітер і Вітрячок головні герої твору, який ми сьогодні будемо вивчати.

ІV. Опрацювання казки І. Січовика «Вітрячок»

1. Первинне читання.

Яким за жанром є цей твір? Чому ви так дума- єте?

2. Словникова робота. Вітер Пагорбок Вітряк Обертався

250

Вітрячок Трапилося Вибачитися Одноманітний

Прочитайте слова в колонках.

Яке слово в першій колонці зайве? Чому?

До слів другої колонки доберіть синоніми (горбочок, крутився, сталося, однакова).

3.Самостійне читання учнями.

4.Робота над змістом.

Учні по черзі задають питання за змістом твору. Інші учні дають відповіді.

Як Вітер переконав Вітрячка у своїй правоті?

Що зрозумів Вітрячок?

А чому вас навчила ця казка?

5. Вправи на розвиток техніки читання.

Порахуйте, скільки разів зустрічаються у тексті слова Вітер (4) і Вітрячок (5).

Прочитайте дієслова, що стосуються Вітра, дієсло- ва, що стосуються Вітрячка.

Прочитайте питальні речення. 6. Читання казки в особах.

Зверніть увагу на ті слова, які треба читати не- вдоволено, здивовано, з вибаченням.

7. Творче завдання.

Придумайте продовження казки.

V. Підсумок уроку

Яку казку ми читали на уроці?

Хто її автор?

Що засуджується в казці?

Яка головна думка казки?

УРОК 118

Тема. Підсумковий урок з перевірки техніки читання.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]