Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

chitannya_3kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
134
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.11 Mб
Скачать

УРОК 93

Тема. Де лелека водиться, там щастя родиться.

Матеріал до уроку. «Євген Гуцало» (про нього), Є. Гуцало «Перебите крило».

Мета. Ознайомити з життєвим і творчим шляхом Є. Гуцала. Удо- сконалювати навички виразного читання прозового твору, добору заголовків до частин. Розвивати відповідальність за свої вчинки, за довкілля.

Обладнання. Портрет Є. Гуцала, ілюстрації із зображенням лелек.

Хід уроку І. Організація класу до уроку

ІІ. Робота зі складовими таблицями

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Відгадайте загадку.

Довгі ноги, довгий ніс, Прилетів, обід приніс: Кілька жабенят Для своїх малят.

(Лелека).

Що ви знаєте про цих птахів? Як їх іще називають? (боцюн, бусол, чорногуз).

Чи знаєте ви, що серед птахів України лелека має найдовший дзьоб — 19 см. А ще лелекам належить рекорд по дальності перельотів. Інколи навесні вони долають відстань у 400—500 км на добу. Лелеки не тільки краса, а й розум. Влітку у спекотний день дорослі птахи стоять у гнізді, розкинувши крила, щоб захистити пташенят від сонця. А ще старі люди кажуть, що лелеки майже ніколи не гніздяться на дворах у злих людей.

А як живуть люди поряд з лелеками, ми дізна- ємось прочитавши оповідання «Перебите крило».

А написав його той письменник, котрий знає, якого кольору слова. Чи здогадались, хто це?

ІV. Ознайомленняучнівзжиттєвим ітворчимшля- хом Є. Гуцала

212

1. Розповідь учителя.

Євген Пилипович Гуцало народився в селі Старому Животові на Вінничині в 1937 році. Батьки його були вчителями, тому хлопчик змалку полюбив книжки. Ще в школімалийЄвгенкописаввірші, оповіданнячкаівідсилав їх у різні дитячі журнали. Але творів його не хотіли дру- кувати. Та хлопчик твердо вирішив стати журналістом.

І ось зараз ми знаємо Є. Гуцала як відомого пись- менника, який видав понад 100 книг і став лауреатом Державної премії УРСР ім. Т. Шевченка.

Євген Пилипович дуже любив природу. Друзі жартома розказували, що коли він йшов вулицями Києва, то птахи переставали співати і сідали йому на плечі. У дитячих творах поет також багато пише про природу і взаємини людей з нею.

V. Опрацювання першої частини твору Є. Гуцала «Перебите крило»

1.Підготовка до сприймання твору.

Прочитайте заголовок оповідання, перегляньте ілю- страції. Як ви гадаєте, про що буде йтися в оповіданні.

2.Первинне читання.

Чи справдилися ваші передбачання?

Хто головні герої твору?

3.Словникова робота.

Лелеки

Драбина

Щабåль

Либîнь

Лелька

Безпечно

Варåниці

Гребінь

Лелеченята

Примарно

Оддалік

Галуззя

Боцюни

Наполохати

Глипнула

Причілок

Чорногузи

Стурбовано

Врозтіч

Бовваніли

Отямився

Підхарчуватись

Підтяло

Незграбне

Прочитайте колонки слів.

Яке слово в першій колонці зайве?

Доберіть з другої і третьої колонок синоніми до слів злякати, подивилась, сходинка, нечітко, в різні боки, підрізало, без страху.

Знайдіть в підручнику пояснення значень слів третьої колонки.

4.Читання першого розділу «ланцюжком».

Коли відбувалися події?

213

Чому Дениско зрадів прильоту лелек?

Які слова в тексті показують, що Дениско боявся наполохати птахів? Про що це свідчить?

Чи згодні ви з думкою хлопчика про себе: «Либонь, через нього лелеки не гніздились на їхній хаті, бо за собою не один гріх міг знайти

Як ви гадаєте, які свої вчинки Денис міг назвати гріхами.

Хто радів разом з Денисом прильоту лелек?

Прочитайте, що зробив тато для лелек?

5. Самостійне читання другого розділу.

Як поводились лелеки?

Хто прийшов подивитись на лелек?

Яке враження справив на вас Олег?

Які слова добирає автор, описуючи Олега? (Надув свої губи-варениці, скривився, геть подався.)

Яким тоном треба читати слова кожного з хлоп- чиків?

6. Читання діалогу в особах.

7. Самостійне читання третього розділу. (Має на меті підготуватися до читання в особах.)

Читання розділу в особах.

8. Читання четвертого розділу «ланцюжком».

Як ставився Дениско до птахів? З якого епізоду це видно? Над чим насміхався Олег?

Що зробив Олег лелекам?

Як поставився до цього Денис?

Як виправдовувався Олег?

Як ви гадаєте, що відчув в цей час Дениско?

9.Творчий переказ четвертого розділу: І варіант від імені Дениска, ІІ варіант від імені Олега.

10.Робота в парах за питаннями до першої частини тексту на с. 76.

VІ. Підсумок уроку

Про що ви читали сьогодні на уроці?

Хто з героїв вам сподобався? Чим?

Чию поведінку ви засуджуєте?

Чи хотіли б ви довідатись, про що буде йтися далі

утворі?

214

УРОК 94

Тема. Будь природі другом.

Матеріал до уроку. Євген Гуцало «Перебите крило».

Мета. Закінчити знайомство з твором. Учити співпереживати героям, визначати стан дійових осіб, складати їх харак- теристику. Розвивати навички правильного читання, звязного мовлення. Виховувати любов до природи, від- повідальність за свої вчинки.

Хід уроку І. Організація класу до уроку

ІІ. Вправи на розвиток навичок читання

1.Робота зі складовими таблицями.

2.Робота зі скоромовкою.

Летіла лелека з лелеченятами.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Що ви знаєте про лелек?

Як ще називають лелек? В народі існують ще

йтакі назви: босяк, бусол, гайстер.

Згадайте, які події відбувалися в першій частині оповідання Є. Гуцала? На чому ми зупинили читан- ня?

ІV. Опрацювання другої частини оповідання Є. Гу- цала «Перебите крило»

1. Первинне читання.

Що сталося з лелеками?

2.Словникова робота.

Кепсько

Шибки

Утямити

Повітка

Гомін

Зненацька

Хутенько

Обманювати

Напризволяще

Здригнувся

Прочитайте слова в колонках.

Доберіть з них синоніми до слів погано, раптом,

скло, шум, зрозуміти, швиденько, хлів, без допо- моги.

3. Читання «ланцюжком» пятого розділу.

215

Як почувала себе лелька?

Як описує автор настрій Дениса у цій частині?

Як ви розумієте вислів «з доброго дива».

4.Вибіркове читання шостого розділу.

Що відчув Дениско, коли зрозумів, що лелеки відлітають?

Про що сказав батько Денисові?

Навіщо батько зняв лелек зі стріхи?

Чому птахи не відлетіли до вирію?

Що вирішили батько з сином?

5.Виразне читання сьомого розділу за особами.

Підготуйтеся до читання за особами. Зверніть увагу, що відчували обидва хлопці. Вам підкажуть це авторські слова: блискавкою майнуло, од гніву відняло мову, язиком не в змозі ворухнути, вибухнув гнівом, побілів, закричав, щез.

6.Самостійне читання дітьми останніх двох розді-

лів.

Чому повернувся Олег?

Як доглядала сімя за птахами всю зиму?

З яких рядків видно, що Олег Кочемас зрозумів свою провину?

Коли батько з Дениском випустили птахів?

Чому радів Дениско?

7. Творча робота.

Пофантазуйте, як би ви продовжили оповідання? 8. Робота в парах за питаннями на с. 80.

9. Характеристика головних дійових осіб.

Передивіться оповідання і знайдіть слова, які ха- рактеризують Дениска і Олега. Складіть характеристику хлопців: І варіант Дениска, ІІ варіант Олега.

V. Підсумок уроку

Яка головна думка твору? Чого хотів нас навчити автор?

Які ваші враження від прочитаного оповідання?

216

УРОК 95

Тема. Хто міняє, той нічого не має».

Матеріал до уроку. «Анатолій Григорук» (про нього), А. Григорук «Хто міняє, той нічого не має»

Мета. Удосконалювати вміння визначати риси характеру героя. Формувати вміння складати звязну розповідь за малюн- ками. Збагачувати мовлення учнів прислівями, порівнян- нями. Розвивати навички виразного читання і звязного мовлення. Виховувати відповідальність за свої вчинки.

Обладнання: Портрет А. Григорука, конверти з прислівями, розрізаними на слова.

Хід уроку І. Організація класу до уроку

ІІ. Робота зі складовими таблицями

ІІІ. Робота з прислівями

Діти працюють в парах. Кожна пара отримує конверт.

Зрозрізаних слів треба скласти прислівя. Ваші грають наші плачуть.

Гарно грає, але танцювати неохота. Той ще не музика, хто в дудку дме.

Дякуємо не за те, що грали, а за те, що перестали. Лінивому й нитку перервати важко.

Лінивий сидячи спить, лежачи робить.

Ледачому завше ніколи: вранці росяно, в обід душно, а ввечері комарі кусають.

Хочеш бути щасливим, не будь лінивим.

Прочитайте складені прислівя.

Де ви їх уже зустрічали?

Які з прислівїв є назвами творів? (Хочеш бути щасливим, не будь лінивим. Той ще не музика, хто

вдудку дме)

Чи памятаєте, хто написав ці твори? Розшифрував- ши запис, зможете прочитати імя і прізвище автора.

А

у

а

о

о

и

і

 

Г

к

н

р

т

г

л

р

 

й

 

ІV. Слово про письменника

Прочитайте статтю про письменника в підручнику.

217

Коли і де народився письменник?

Хто є героєм його творів?

Що характерізує мову його героїв?

V.Опрацювання оповідання А. Григорука «Хто мі- няє, той нічого не має».

1.Робота із заголовком твору.

Чим є заголовок твору? (Прислівям).

Як ви розумієте його зміст?

Чи можете ви передбачити, про що йтиметься у творі?

2.Первинне читання твору.

Чи справдилися ваші передбачення?

Назвіть дійових осіб оповідання?

3.Словникова робота.

Спориш

Куточок

Барвиста

Дротяне

Пропелер

По щирості

Зверхньо

Гайнула

Здибав

Вітрячок

Закортіло

Запопав

Прèсмерком

Мальований

Покушпелив

Прочитайте слова в колонках.

Прочитайте пояснення значень деяких слів в під- ручнику.

Значення яких ще слів вам не зрозуміло?

4.Читання тексту «ланцюжком»

5.Аналіз змісту оповідання.

Що робив Дениско до того, як зустрів Тимця?

Чи памятаєте ви, що то була за дудочка?

На що поміняв Дениско дудочку?

Скільки часу пускав хлопчик бульбашки?

Який негарний вчинок зробив хлопчик потай від бабусі?

На що зміняв Дениско кілечко з мисочкою?

Чим привернула увагу хлопчика Гафійчина куль-

ка?

Що сталося з кулькою?

Якими словами зреагував кожен з членів сімї на Денискові обміни?

Про що це говорить? (Що в сімї знають і шанують рідну мову).

218

6. Вибіркове читання.

Підготуйтеся і прочитайте розмову Дениска

зТимцьом. Зверніть увагу на слова, які підказують тон читання. (Спритно підхопився, зверхньо буркнув, у захваті прошепотів).

Прочитайте, як Дениско пускав бульбахи. Що він при цьому почував?

Що робив Дениско з вітрячком?

Прочитайте розмову Дениска з Гафійкою. Що ви можете сказати про дівчинку?

Як хвалився хлопчик рідним?

Що сказали Денискові тато, мама, дідусь і бабуся?

Чому промовчала сестричка?

7.Робота з серією малюнків.

Хто зображений на кожному з малюнків? Чи зна- йшли ви на них Дениска?

8.Переказ тексту за малюнками.

9.Підготуйтесь до переказу тексту за малюнками.

VI. Підсумок уроку

Що можете сказати про Дениска? Які риси харак- теру хлопчика показав автор у творі?

Яке з прислівїв найточніше виражає головну думку оповідання?

УРОК 96

Тема. В гурті й пісня в лад іде.

Матеріал до уроку. А. Григорук «В гурті й пісня в лад іде». Мета. Звернути увагу дітей на пісенну основу твору, майстерне використання автором скарбниці народної мудрості. Зба- гачувати мовлення дітей прислівями та приказками. Роз- вивати навички виразного читання та звязного мовлення.

Виховувати повагу до народної мудрості.

Хід уроку І. Організація класу до уроку

ІІ. Робота зі складовими таблицями

ІІІ. Доповнення знань про А. Григорука

219

А. Григорук писав не тільки оповідання, а й веселі вірші. Ось наприклад про такого цікавого птаха, як індик.

Індикові коралі

Ави чули,

Ави знали, Що в індика Є коралі?

Тих коралів у індика Низка он яка велика!

Ґел-ґел-ґел!Кричить індик. —

Без коралів Я не звик.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

Ми продовжимо сьогодні знайомство з родиною Бубликів. І дізнаємось, що всі вони люблять не тільки українські прислівя і приказки, а ще й вміють співати українські пісні.

V.Опрацювання оповідання А. Григорука «В гурті й пісня в лад іде»

1. Робота з заголовками.

Що є заголовком оповідання? (Прислівя).

Як ви його розумієте?

Як ви гадаєте, про що буде йтися в оповіданні? 2. Первинне читання тексту.

Що люблять робити в родині Бубликів?

Коли вони співають?

3. Словникова робота.

Прочитайте після тексту пояснення значень не- зрозумілих слів.

4. Повторне мовчазне читання учнями.

5. Робота над змістом оповідання.

Чим займається родина Бубликів увечері?

Хто перший заспівувач в сімї?

Що здавалося Денискові, коли родина співала?

Про що сперечалися діти?

Як помирив їх дідусь?

Назвіть прислівя і приказки, вжиті в оповіданні.

220

Простежте, які вирази добирає автор до кожного персонажу? Зєднайте їх стрілочками.

дідусь бабуся тато мама Маряна Дениска

Впів-

 

сидить

 

Лукаво

 

Заува-

 

раптом

 

обурю-

голоса

 

нищеч-

 

позир-

 

жує

 

кидає

 

ється

заведе

 

ком

 

не

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

примирли-

 

 

підхо-

 

повто-

 

 

кінчає пізніше

 

во посміха-

 

 

 

 

 

 

 

ється

 

 

пить

 

рюють

 

 

за інших

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Виразне читання в особах.

Прочитайте розмову членів сімї після того, як закінчилася пісня. Звертайте увагу на розділові знаки

іслова, що підказують тон читання.

7.Стислий переказ оповідання за малюнком.

8.Міні-конкурс знавців україньких пісень.

VІ. Підсумок уроку

Яка головна думка оповідання? Чого воно нас вчить?

Які прислівя і приказки з творів А. Григорука ви запамятали?

УРОКИ 97–98

Тема. Ловись, рибко, велика й маленька.

Матеріал до уроку. «Ярослав Стельмах» (про нього), Я. Стельмах «Ловись, рибко!» (уривок з повісті «Найкращий намет»).

Мета. Ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Я. Стельмаха. Учити усвідомлювати зміст твору. Формувати вміння оцінювати вчинки персонажів. Розвивати вміння передавати при читанні голосом настрій дійових осіб, роз- вивати мовлення. Виховувати взаємоповагу.

Обладнання: Портрет Я. Стельмаха, виставка його книжок.

Хід уроку І. Організація класу до уроку

ІІ. Робота зі складовими таблицями

221

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]